
Bokliv
Kryddor från hela världen
Boken ger en omfattande inblick i ekologiska kryddor, deras användning och över 100 recept.
Boken ger en omfattande inblick i ekologiska kryddor, deras användning och över 100 recept.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Stora boken om örter & kryddor
Upptäck den rikt illustrerade guiden om örter och kryddor. Utforska medicinalväxter, botanik och trädgårdsskötsel med praktiska tips och inspiration för din egen örtträdgård.
Upptäck den rikt illustrerade guiden om örter och kryddor. Utforska medicinalväxter, botanik och trädgårdsskötsel med praktiska tips och inspiration för din egen örtträdgård.
REA-pris125 kr

Trollhättans Bok & media
Odla orientaliskt grönsaker, kryddor och odlingsmetoder
Boken ger insikter i odling av orientaliska grönsaker och kryddor samt beskrivningar av olika odlingsmetoder.
Boken ger insikter i odling av orientaliska grönsaker och kryddor samt beskrivningar av olika odlingsmetoder.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
The English-Chinese Encyclopedia of Practical Traditional Chinese Medicine
En informativ resurs om medicinalväxter och örter, med fokus på botanik och trädgårdsskötsel. Boken erbjuder insikter i alternativ medicin och örtmedicin.
En informativ resurs om medicinalväxter och örter, med fokus på botanik och trädgårdsskötsel. Boken erbjuder insikter i alternativ medicin och örtmedicin.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
The Health Seeker
Boken utforskar medicinalväxter och ekologiskt jordbruk, med fokus på hälsolitteratur och botanik.
Boken utforskar medicinalväxter och ekologiskt jordbruk, med fokus på hälsolitteratur och botanik.
REA-pris200 kr
![Johansson, Erik ; Neppenström, Anna ; Neppenström, Christian [red.] : Huskurer & botemedel](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-johansson-erik-neppenstrom-anna-neppenstrom-christian-red-huskurer-botemedel-boia49232.jpg?v=1780591000&width=766)
Antikvariat Bothnia
Huskurer & botemedel
En illustrerad uppslagsbok med naturliga huskurer för att förebygga och lindra hälsoproblem. Innehåller information om medicinalväxter och örter.
En illustrerad uppslagsbok med naturliga huskurer för att förebygga och lindra hälsoproblem. Innehåller information om medicinalväxter och örter.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
De vigtigaste kulturväxterna
Boken utforskar viktiga kulturväxter och deras egenskaper inom botanik.
Boken utforskar viktiga kulturväxter och deras egenskaper inom botanik.
REA-pris200 kr

Trollhättans Bok & media
Kryddträdgården
En kortfattad guide om kryddträdgårdar med fokus på odling och skötsel.
En kortfattad guide om kryddträdgårdar med fokus på odling och skötsel.
REA-pris45 kr
Antikvariat Bothnia
Örtabok
Följ med på en visuell resa genom blommornas värld med en rik samling av färgfotografier. Upptäck presentationer av blommor längs färdvägar och i odlingslandskap, från ängar till skogar. En inspirerande bok för trädgårdsentusiaster och botaniker.
Följ med på en visuell resa genom blommornas värld med en rik samling av färgfotografier. Upptäck presentationer av blommor längs färdvägar och i odlingslandskap, från ängar till skogar. En inspirerande bok för trädgårdsentusiaster och botaniker.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
The European Garden Flora. A Manual for the Identification of Plants Cultivated in Europe, Both Out-of-Doors and Under Glass. Volume I-VI (Complete in six volumes)
Omfattande verk om europeiska trädgårdsväxter, inklusive medicinalväxter och kryddor. Innehåller detaljerad identifiering och klassificering av växter. Bunden i förlagets dekorerade pappband.
Omfattande verk om europeiska trädgårdsväxter, inklusive medicinalväxter och kryddor. Innehåller detaljerad identifiering och klassificering av växter. Bunden i förlagets dekorerade pappband.
REA-pris5 000 kr

Antikvariat Bothnia
Frisksports örtabok
Utforska läkeväxternas historia och egenskaper i denna informativa bok. Få insikter om hur man använder växternas läkande förmåga.
Utforska läkeväxternas historia och egenskaper i denna informativa bok. Få insikter om hur man använder växternas läkande förmåga.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Hälsoväxter
Boken utforskar medicinalväxter och deras användning inom botanik och trädgårdsskötsel.
Boken utforskar medicinalväxter och deras användning inom botanik och trädgårdsskötsel.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Litmyndir af islenzkum jurtum I (av II) (isländska örter)
Boken innehåller färgfotografier av isländska örter och utforskar ämnen som medicinalväxter och botanik.
Boken innehåller färgfotografier av isländska örter och utforskar ämnen som medicinalväxter och botanik.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Blombok
Utforska växternas fascinerande värld med en bok som bjuder på insikter om medicinalväxter, örter och deras användning. Denna rikt illustrerade volym ger en djupgående förståelse för botanik och trädgårdsskötsel.
Utforska växternas fascinerande värld med en bok som bjuder på insikter om medicinalväxter, örter och deras användning. Denna rikt illustrerade volym ger en djupgående förståelse för botanik och trädgårdsskötsel.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Allemans örtabok
En illustrerad guide till medicinalväxter och örter, med fokus på botanik och trädgårdsskötsel. Boken erbjuder insikter i örtodling och användning av kryddväxter.
En illustrerad guide till medicinalväxter och örter, med fokus på botanik och trädgårdsskötsel. Boken erbjuder insikter i örtodling och användning av kryddväxter.
REA-pris125 kr
Trollhättans Bok & media
Medelhavsväxter i kruka
Boken handlar om odling av medelhavsväxter i kruka och innehåller praktiska tips och råd.
Boken handlar om odling av medelhavsväxter i kruka och innehåller praktiska tips och råd.
REA-pris90 kr
Bokliv
Mat för barn över 18 år
Boken erbjuder recept och idéer för matlagning anpassad för vuxna över 18 år.
Boken erbjuder recept och idéer för matlagning anpassad för vuxna över 18 år.
REA-pris228 kr


Antikvariat Bothnia
Guide to Medicinal Plants
En auktoritativ guide till över 400 medicinalväxter som använts av läkare och örtläkare genom historien.
En auktoritativ guide till över 400 medicinalväxter som använts av läkare och örtläkare genom historien.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Diététique Énergétique Et Médecine Chinoise. Tome II. Aspects Thérapeutiques
Boken utforskar terapeutiska aspekter av energidietetik och kinesisk medicin med fokus på medicinalväxter.
Boken utforskar terapeutiska aspekter av energidietetik och kinesisk medicin med fokus på medicinalväxter.
REA-pris150 kr
Trollhättans Bok & media
Örtagården - odla hemma
Upptäck hur du odlar örter hemma med praktiska tips och råd. En inspirerande guide för både nybörjare och erfarna trädgårdsmästare.
Upptäck hur du odlar örter hemma med praktiska tips och råd. En inspirerande guide för både nybörjare och erfarna trädgårdsmästare.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text
Trädgården. Alla slags rosor
Rikligt illustrerad bok om trädgårdsskötsel. Första upplagan, tredje tryckningen. ICA-förlaget, laminerat pappband, gott skick. 64 sidor.
Rikligt illustrerad bok om trädgårdsskötsel. Första upplagan, tredje tryckningen. ICA-förlaget, laminerat pappband, gott skick. 64 sidor.
REA-pris45 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778) ; Newton, Isaac (Sir, 1642-1727)]. : Arvet från Newton och Linné. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna tider. The heritage from Newton and Linnæus. Scientific links between England and Sweden in bygone times](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-newton-isaac-sir-1642-1727-arvet-fran-newton-och-linne-vetenskapliga-forbindelser-mellan-sverige-och-england-i-gangna-tider-the-heritage-fro-boia47017.jpg?v=1780569941&width=567)
Antikvariat Bothnia
Arvet från Newton och Linné. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna tider. The heritage from Newton and Linnæus. Scientific links between England and Sweden in bygone times
Vetenskaplig utställningskatalog med fokus på medicinalväxter och botanik. Innehåller kommentarer och planscher från historiska sammanhang. Bunden i limhäftad form.
Vetenskaplig utställningskatalog med fokus på medicinalväxter och botanik. Innehåller kommentarer och planscher från historiska sammanhang. Bunden i limhäftad form.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Marvellous World of Herbs and Medicinal Flowers
Upptäck en färgstark och informativ samling av medicinalväxter och örter, perfekt för trädgårdsentusiaster och botaniker. Boken erbjuder insikter i odling och användning av kryddväxter. Bunden i klotband med skyddsomslag.
Upptäck en färgstark och informativ samling av medicinalväxter och örter, perfekt för trädgårdsentusiaster och botaniker. Boken erbjuder insikter i odling och användning av kryddväxter. Bunden i klotband med skyddsomslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Lectures on Homoeopathic Philosophy
En klassisk bok om homeopatisk filosofi med fokus på medicinalväxter och deras användning inom botanik och trädgårdsskötsel. Boken utforskar örter och kryddor, och erbjuder insikter i alternativa terapiformer. Limhäftad utgåva i fint skick.
En klassisk bok om homeopatisk filosofi med fokus på medicinalväxter och deras användning inom botanik och trädgårdsskötsel. Boken utforskar örter och kryddor, och erbjuder insikter i alternativa terapiformer. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris250 kr
