Bokliv
Sommar i Småland
Boken utforskar nostalgiska och personliga upplevelser av Smålands landskap och dess historia, med fokus på natur och kultur.
Boken utforskar nostalgiska och personliga upplevelser av Smålands landskap och dess historia, med fokus på natur och kultur.
REA-pris247 kr

Antikvariat Bothnia
Smålands historia
Smålands historia utforskar landskapets utveckling från förhistorisk tid till 2005, med fokus på kultur, myter och viktiga händelser. Boken är rikt illustrerad och innehåller faktarutor, kartor och ett personregister.
Smålands historia utforskar landskapets utveckling från förhistorisk tid till 2005, med fokus på kultur, myter och viktiga händelser. Boken är rikt illustrerad och innehåller faktarutor, kartor och ett personregister.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Små bidrag till Hälsinglands och Jämtlands flora
Studera den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Boken utforskar botaniska bidrag och växtliv, perfekt för botaniska entusiaster. Häftad utgåva i fint skick.
Studera den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Boken utforskar botaniska bidrag och växtliv, perfekt för botaniska entusiaster. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Om Växjö. En akademisk 1700-tals-avhandling. Översatt från latinet av S. E. Melander
En akademisk avhandling från 1700-talet om Växjö, med fokus på Småland. Innehåller en utvikbar karta och är i fint antikvariskt skick.
En akademisk avhandling från 1700-talet om Växjö, med fokus på Småland. Innehåller en utvikbar karta och är i fint antikvariskt skick.
REA-pris180 kr

Trollhättans Bok & media
Kalmar stads historia I (1)
En historisk redogörelse för Kalmar stads utveckling och betydelse genom tiderna.
En historisk redogörelse för Kalmar stads utveckling och betydelse genom tiderna.
REA-pris160 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Gammal tro och sed i en smålandssocken i tjugonde seklet.
Boken utforskar traditioner och sedvänjor i en smålandssocken under tidigt 1900-tal.
Boken utforskar traditioner och sedvänjor i en smålandssocken under tidigt 1900-tal.
REA-pris140 kr


Antikvariat Bothnia
Minnesskrift utgifven af Kongl. Fysiografiska sällskapet i Lund med anledning af dess hundraårsfest den 3 october 1878. Commentationes quas in memoriam sollennium secularium a.d. III Nonas Oct. MDCCCLXXVIII
En samling uppsatser från Fysiografiska sällskapet i Lund som behandlar ämnen inom naturvetenskap och medicin.
En samling uppsatser från Fysiografiska sällskapet i Lund som behandlar ämnen inom naturvetenskap och medicin.
REA-pris1 000 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ord och bild
Boken innehåller texter om resor, lokalhistoria och geografi i Sverige, med bidrag från kända författare.
Boken innehåller texter om resor, lokalhistoria och geografi i Sverige, med bidrag från kända författare.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Blå Jungfrun
En fotoillustrerad guide till Blå Jungfrun, en klippö i Kalmarsund, med fokus på nationalparken och friluftslivets möjligheter.
En fotoillustrerad guide till Blå Jungfrun, en klippö i Kalmarsund, med fokus på nationalparken och friluftslivets möjligheter.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Sandsjöbygd
Rikligt illustrerad bok om svensk politisk historia. Inbunden med dekorerat förlagsband, mycket gott skick. Utgiven av Sandsjö hembygdsförening 1988.
Rikligt illustrerad bok om svensk politisk historia. Inbunden med dekorerat förlagsband, mycket gott skick. Utgiven av Sandsjö hembygdsförening 1988.
REA-pris115 kr

Trollhättans Bok & Media
Småländska fideikommiss
Sverige och Småland i fokus. Häftad utgåva från P.A. Norstedts Förlag, 1904. Normalt antikvariskt skick med bruksslitage och skav på pärm.
Sverige och Småland i fokus. Häftad utgåva från P.A. Norstedts Förlag, 1904. Normalt antikvariskt skick med bruksslitage och skav på pärm.
REA-pris250 kr

Bokliv
Hitta naturen : en guidebok med recept för att upptäcka naturen i Hultsfreds, Vimmerby, Oskarshamns och Eksjö kommuner
Boken ger en översikt av cirka 40 sevärdheter med vägbeskrivningar och information i Hultsfreds, Vimmerby, Oskarshamn och Eksjö kommuner.
Boken ger en översikt av cirka 40 sevärdheter med vägbeskrivningar och information i Hultsfreds, Vimmerby, Oskarshamn och Eksjö kommuner.
REA-pris148 kr

Trollhättans Bok & Media
Anteckningar till en Småländsk bibliografi - Fortsatta anteckningar
Bokväsen och bibliografi i samlad volym. Utgåva från 1926, hårdband, normalt antikvariskt skick med mindre bruksslitage.
Bokväsen och bibliografi i samlad volym. Utgåva från 1926, hårdband, normalt antikvariskt skick med mindre bruksslitage.
REA-pris300 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Småland i kameraögat
Boken utforskar Smålands resor, lokalhistoria och geografi med rikliga illustrationer.
Boken utforskar Smålands resor, lokalhistoria och geografi med rikliga illustrationer.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Småländska strövtåg genom fem sekler
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Götaland under fem sekler.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Götaland under fem sekler.
REA-pris248 kr

Bokliv
En länk mellan himmel och jord
En berättelse om vänskap och frigörelse, där en tonårsflicka utforskar sin gammelmosters liv och småländsk folktro.
En berättelse om vänskap och frigörelse, där en tonårsflicka utforskar sin gammelmosters liv och småländsk folktro.
REA-pris198 kr

Antikvariat Bothnia
I kvastarnas stad
Studier av Kalmarområdets historia under 1900-talet med fokus på stads- och kommunutveckling. Illustrerad med kartor och tabeller. Limhäftad utgåva i mycket fint skick.
Studier av Kalmarområdets historia under 1900-talet med fokus på stads- och kommunutveckling. Illustrerad med kartor och tabeller. Limhäftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris150 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Historia om Småland.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Småland, med fokus på Götaland.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Småland, med fokus på Götaland.
REA-pris248 kr

Bokliv
#hikinghultsfred : natur och vandringsleder
En guidebok som utforskar Hultsfreds kommuns vandringsleder och naturreservat, med berättelser om platser längs vägen.
En guidebok som utforskar Hultsfreds kommuns vandringsleder och naturreservat, med berättelser om platser längs vägen.
REA-pris148 kr
![Davidsson, Cecilia ; Aronsson, Peter [red.] : Uppfinningsrika Småland](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-davidsson-cecilia-aronsson-peter-red-uppfinningsrika-smaland-9789189843493_677a8233-afa3-4385-b229-2545b1c4fc03.jpg?v=1780249149&width=907)
Bokliv
Uppfinningsrika Småland
Boken utforskar den småländska innovationskraften och dess historiska bidrag till samhället.
Boken utforskar den småländska innovationskraften och dess historiska bidrag till samhället.
REA-pris238 kr


Antikvariat Bothnia
Sydsmåländska folkmål. I. Inledning, studier över vokaler i starktonig ställning (allt som utkom)
Dialektmaterial från Småland. Första upplagan, C. W. K. Gleerups Förlag 1932. Blått halvklotband med rött ryggtiteletiket, normalt antikvariskt skick.
Dialektmaterial från Småland. Första upplagan, C. W. K. Gleerups Förlag 1932. Blått halvklotband med rött ryggtiteletiket, normalt antikvariskt skick.
REA-pris250 kr

Bokliv
Jönköping i fokus
Boken utforskar Jönköping genom landskapsfotografi och stadsarkitektur, med fokus på stadens föränderliga silhuett och naturens skönhet.
Boken utforskar Jönköping genom landskapsfotografi och stadsarkitektur, med fokus på stadens föränderliga silhuett och naturens skönhet.
REA-pris348 kr

Antikvariat Bothnia
Visingsö-fornminnen
Utforska fornminnen på Visingsö med fokus på historik, arkitektur och skulptur. Boken ger en djupgående inblick i Kumlaby ödekyrka och Greve Brahes skola. Idealisk för den som är intresserad av arkeologi och svensk historia.
Utforska fornminnen på Visingsö med fokus på historik, arkitektur och skulptur. Boken ger en djupgående inblick i Kumlaby ödekyrka och Greve Brahes skola. Idealisk för den som är intresserad av arkeologi och svensk historia.
REA-pris150 kr

