
Bokliv
Kärleksprövningen
Berättelsen handlar om två väninnor vars liv förändras av hemlig kärlek och prövningar, inspirerad av ett historiskt triangeldrama.
Berättelsen handlar om två väninnor vars liv förändras av hemlig kärlek och prövningar, inspirerad av ett historiskt triangeldrama.
REA-pris168 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Skuggan vid floden
En kriminalroman som utforskar livets skörhet och mänsklig natur genom en mystisk död i Amsterdam.
En kriminalroman som utforskar livets skörhet och mänsklig natur genom en mystisk död i Amsterdam.
REA-pris148 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Knackarna
Inbunden med skyddsomslag. 839 sidor. Mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av Bra Böcker (1989).
Inbunden med skyddsomslag. 839 sidor. Mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av Bra Böcker (1989).
REA-pris150 kr

Mingus Bok- och skivbutik
November
Psykologisk roman i inbunden utgåva med skyddsomslag. Normalt antikvariskt skick, några revor på omslaget. 188 sidor. Utgiven av Bonnier 1975.
Psykologisk roman i inbunden utgåva med skyddsomslag. Normalt antikvariskt skick, några revor på omslaget. 188 sidor. Utgiven av Bonnier 1975.
REA-pris110 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Leonardos händer
Boken utforskar teman kring konst och skapande i en historisk kontext.
Boken utforskar teman kring konst och skapande i en historisk kontext.
REA-pris138 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Under byggandet av den kinesiska muren
Denna samling av fragmentariska texter från en betydelsefull författare belyser djupa existentiella reflektioner och insikter.
Denna samling av fragmentariska texter från en betydelsefull författare belyser djupa existentiella reflektioner och insikter.
REA-pris398 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kristallburen
Istanbul präglas av mysterier när en ung man hittas död i en igenbommad våning, vilket väcker kommissarie Çetin Ikmens nyfikenhet.
Istanbul präglas av mysterier när en ung man hittas död i en igenbommad våning, vilket väcker kommissarie Çetin Ikmens nyfikenhet.
REA-pris168 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Jakob fatalisten och hans husbonde
En underhållande antiroman om kärlek och livets oförutsägbarhet, där berättelser ständigt avbryts av nya inslag och karaktärer. En klassiker som inspirerat många författare.
En underhållande antiroman om kärlek och livets oförutsägbarhet, där berättelser ständigt avbryts av nya inslag och karaktärer. En klassiker som inspirerat många författare.
REA-pris198 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Robert Musil in Selbstzeugnissen und Bilddokumenten
Litteraturvetenskap om tysk litteraturhistoria. Limhäftad, 1963, Rowohlt. Fint antikvariskt skick, med samtida namnteckning. Sällsynt. 175 sidor.
Litteraturvetenskap om tysk litteraturhistoria. Limhäftad, 1963, Rowohlt. Fint antikvariskt skick, med samtida namnteckning. Sällsynt. 175 sidor.
REA-pris148 kr

Bokliv
The Bridgerton Collection
Samling av de första fyra böckerna i en populär romanserie. Pocketutgåva av Little Brown, i gott skick.
Samling av de första fyra böckerna i en populär romanserie. Pocketutgåva av Little Brown, i gott skick.
REA-pris440 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Stark
En analys av hur skräck och samhällskritik vävs samman i vardagliga miljöer, med fokus på psykologiska teman.
En analys av hur skräck och samhällskritik vävs samman i vardagliga miljöer, med fokus på psykologiska teman.
REA-pris140 kr
Pangloss antikvariat & text
Shannaras alvdrottning
Tredje delen i serien Arvet från Shannara. Förlagsband i gott skick med skyddsomslag. Fjärde tryckningen, 349 sidor.
Tredje delen i serien Arvet från Shannara. Förlagsband i gott skick med skyddsomslag. Fjärde tryckningen, 349 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Shannaras alvdrottning
Del 3 i serien Arvet från Shannara. Förlagets dekorerade och laminerade kartonnageband. Gott skick. 349 sidor.
Del 3 i serien Arvet från Shannara. Förlagets dekorerade och laminerade kartonnageband. Gott skick. 349 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Kaos hämnd
Tredje delen i Draksommar-serien. Pocket, utgiven av B. Wahlström 2005. Fint antikvariskt skick, aningen veckad hörnspets. 281 sidor.
Tredje delen i Draksommar-serien. Pocket, utgiven av B. Wahlström 2005. Fint antikvariskt skick, aningen veckad hörnspets. 281 sidor.
REA-pris25 kr
Pangloss antikvariat & text
Gröna ängelns torn. Del 6, Det brinnande tornet
Roman med inslag av amerikansk skönlitteratur. Pocketutgåva från B. Wahlström, 2004. Fint antikvariskt skick, 318 sidor.
Roman med inslag av amerikansk skönlitteratur. Pocketutgåva från B. Wahlström, 2004. Fint antikvariskt skick, 318 sidor.
REA-pris35 kr
Pangloss antikvariat & text
Silvanestis härskare
Fantastisk fantasyberättelse i fint antikvariskt skick. Utgiven av B. Wahlströms 2005, inbunden med dekorerat kartonnage. 250 sidor.
Fantastisk fantasyberättelse i fint antikvariskt skick. Utgiven av B. Wahlströms 2005, inbunden med dekorerat kartonnage. 250 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Bronskoralerna. 1, Uppvaknandet
Fantasyäventyr i mycket gott skick. Utgiven 2006 av B. Wahlström. Inbunden med dekorerat och laminerat pappband. 195 sidor. ISBN 91-32-33286-6.
Fantasyäventyr i mycket gott skick. Utgiven 2006 av B. Wahlström. Inbunden med dekorerat och laminerat pappband. 195 sidor. ISBN 91-32-33286-6.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Jag bar en ocean
Essäer om amerikansk skönlitteratur. Norstedts, 2012. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag i gott antikvariskt skick. 270 s. ISBN 978-91-1-303920-6.
Essäer om amerikansk skönlitteratur. Norstedts, 2012. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag i gott antikvariskt skick. 270 s. ISBN 978-91-1-303920-6.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Att surfa i Himalaya
Buddhistisk visdom och snowboardåkning i Himalaya. Första upplagan, förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag. 206 sidor.
Buddhistisk visdom och snowboardåkning i Himalaya. Första upplagan, förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag. 206 sidor.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Mörkrets väg
Viktoriansk pastisch med bekännelsetema. Albert Bonniers, 2007. Klotryggband med pappärmar. Normalt antikvariskt skick. 581 sidor.
Viktoriansk pastisch med bekännelsetema. Albert Bonniers, 2007. Klotryggband med pappärmar. Normalt antikvariskt skick. 581 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Kejsarinnan Orkidé
Roman om Kinas sista kejsarinna. Förlagsband med skyddsomslag, 401 sidor, gott skick. Utgiven av Wahlström & Widstrand 2004.
Roman om Kinas sista kejsarinna. Förlagsband med skyddsomslag, 401 sidor, gott skick. Utgiven av Wahlström & Widstrand 2004.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Hotet från norr
Fint antikvariskt skick. Förlagsband med skyddsomslag. Norstedts, 2008. 670 sidor. Vikt: 1070 gram.
Fint antikvariskt skick. Förlagsband med skyddsomslag. Norstedts, 2008. 670 sidor. Vikt: 1070 gram.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
I vargens öga
Thriller om mänsklig natur. Förlagsband med skyddsomslag, 2000. Gott skick, övre snittet lätt gulnat. 417 sidor. ISBN: 91-46-17531-8.
Thriller om mänsklig natur. Förlagsband med skyddsomslag, 2000. Gott skick, övre snittet lätt gulnat. 417 sidor. ISBN: 91-46-17531-8.
REA-pris45 kr

