
Bokliv
Eken vid skiljevägen
Berättelsen följer torparflickan Betty som drömmer om att bli härskarinna över Adelsnäs, där en gammal ek står som symbol för förändring.
Berättelsen följer torparflickan Betty som drömmer om att bli härskarinna över Adelsnäs, där en gammal ek står som symbol för förändring.
REA-pris178 kr

Knorrens antikvariat
Livsknuten
Historisk roman. Hårdband i mycket fint antikvariskt skick med skyddsomslag. Utgiven av LT 1983, 281 sidor.
Historisk roman. Hårdband i mycket fint antikvariskt skick med skyddsomslag. Utgiven av LT 1983, 281 sidor.
REA-pris80 kr

Bokliv
Där låg ett skimmer
Berättelsen följer en ung kvinna som kommer till Sverige för att gifta sig med en hertig och utforskar familjedynamik och arvsfrågor under 1700-talet.
Berättelsen följer en ung kvinna som kommer till Sverige för att gifta sig med en hertig och utforskar familjedynamik och arvsfrågor under 1700-talet.
REA-pris249 kr
Pangloss antikvariat & text
Den andra världen
Historisk roman med smidesskulpturer. Pocket, 2007. Normalt antikvariskt skick med lätt bruksslitage. 198 sidor. ISBN 978-91-977035-0-5.
Historisk roman med smidesskulpturer. Pocket, 2007. Normalt antikvariskt skick med lätt bruksslitage. 198 sidor. ISBN 978-91-977035-0-5.
REA-pris65 kr

Pangloss antikvariat & text
Kräket
Historisk roman. Limhäftad utgåva från 2009, förlag: Books on Demand. Fint antikvariskt skick, med något svärtat bakre omslag. 241 sidor.
Historisk roman. Limhäftad utgåva från 2009, förlag: Books on Demand. Fint antikvariskt skick, med något svärtat bakre omslag. 241 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Förändringens vindar
Historisk roman om frikyrkans genombrott i Bohuslän. Limhäftad, laminerade omslag, 210 sidor, gott skick, Warne Förlag, 1992.
Historisk roman om frikyrkans genombrott i Bohuslän. Limhäftad, laminerade omslag, 210 sidor, gott skick, Warne Förlag, 1992.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Maison Londa hade en palmträdgård mot havet
Julbok från 1994 i fint antikvariskt skick. Häftad, utgiven av Albert Bonniers Förlag, tryckt i 5300 exemplar.
Julbok från 1994 i fint antikvariskt skick. Häftad, utgiven av Albert Bonniers Förlag, tryckt i 5300 exemplar.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Bråddjupet
Historisk roman. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, 1975. 186 sidor. Namnteckning på titelbladet. ISBN: 91-36-00672-6.
Historisk roman. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag, 1975. 186 sidor. Namnteckning på titelbladet. ISBN: 91-36-00672-6.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Ondskans leende
Komplex och tankeväckande roman om mänsklig natur och relationer. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick. Prisma, 2006. 235 s. ISBN 91-518-4785-X.
Komplex och tankeväckande roman om mänsklig natur och relationer. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick. Prisma, 2006. 235 s. ISBN 91-518-4785-X.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
...men bräcklig är lyckan
Historiska romaner och noveller. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Bonnierförlagen, 2000. 247 sidor.
Historiska romaner och noveller. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Bonnierförlagen, 2000. 247 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Undret och dockan
Historisk roman. Trådhäftad utgåva från Albert Bonniers, 1946. Normalt antikvariskt skick med mindre slitage och en reva i omslaget.
Historisk roman. Trådhäftad utgåva från Albert Bonniers, 1946. Normalt antikvariskt skick med mindre slitage och en reva i omslaget.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text
Det florentinska vildsvinet
Roman i normalt antikvariskt skick. MånPocket, 1992. Pocket. Aningen gulnade snitt, i övrigt mycket gott skick, prislapp på främre omslaget.
Roman i normalt antikvariskt skick. MånPocket, 1992. Pocket. Aningen gulnade snitt, i övrigt mycket gott skick, prislapp på främre omslaget.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Ryktet viskar
Historisk roman med noveller. Förlagsband i mycket gott skick, skyddsomslag med reva. 182 sidor. Utgiven av Cordia, 2001.
Historisk roman med noveller. Förlagsband i mycket gott skick, skyddsomslag med reva. 182 sidor. Utgiven av Cordia, 2001.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Piraten och Österlen
Historiska romaner om pirater. Häftad utgåva från 1994, förlag: Piratensällskapet/Litteraturtjänst. 96 sidor, gott skick. ISBN: 9185998478.
Historiska romaner om pirater. Häftad utgåva från 1994, förlag: Piratensällskapet/Litteraturtjänst. 96 sidor, gott skick. ISBN: 9185998478.
REA-pris60 kr

Bokliv
Sandslottet
En berättelse om konflikt i ett brukssamhälle, där minnen från barndomens Skottland krockar med framtidsvisioner.
En berättelse om konflikt i ett brukssamhälle, där minnen från barndomens Skottland krockar med framtidsvisioner.
REA-pris228 kr

Knorrens antikvariat
Olga Silverstierna
Historisk roman om längtan. Häftat band, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven 2006, 180 sidor, svensk text.
Historisk roman om längtan. Häftat band, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven 2006, 180 sidor, svensk text.
REA-pris75 kr

Bokliv
Vårt enda hem
En skildring av en familjs liv på godset Rendelsborg under 1940-talets krigstid, med fokus på relationer och intriger.
En skildring av en familjs liv på godset Rendelsborg under 1940-talets krigstid, med fokus på relationer och intriger.
REA-pris248 kr

Bokliv
Drottningens förtrogna
Berättelsen utspelar sig i november 1766 och följer den danska prinsessan Sophia Magdalena och hennes relation med hovjungfrun Maria Aurora.
Berättelsen utspelar sig i november 1766 och följer den danska prinsessan Sophia Magdalena och hennes relation med hovjungfrun Maria Aurora.
REA-pris178 kr

Bokliv
Reliken : stjärnornas budbärare
En sommarjobbare i en kyrka upptäcker en hemlig relikgömma och dras in i en livsfarlig jakt på sanningen.
En sommarjobbare i en kyrka upptäcker en hemlig relikgömma och dras in i en livsfarlig jakt på sanningen.
REA-pris188 kr

Bokliv
Sigrid och halsringen av guld
En fängslande roman som utforskar myten och verkligheten kring en stulen ring med en historia som sträcker sig över århundraden.
En fängslande roman som utforskar myten och verkligheten kring en stulen ring med en historia som sträcker sig över århundraden.
REA-pris238 kr

Knorrens antikvariat
Tre dagar att leva
En berättelse som utforskar livets bräcklighet och betydelse genom en intensiv tre-dagarsperiod.
En berättelse som utforskar livets bräcklighet och betydelse genom en intensiv tre-dagarsperiod.
REA-pris190 kr

Knorrens antikvariat
Brudklänningen
En illustrerad fackbok från 1999 som utforskar temat brudklänningar.
En illustrerad fackbok från 1999 som utforskar temat brudklänningar.
REA-pris50 kr


