
Antikvariat Bothnia
Skissbok
Boken erbjuder en visuell resa genom svensk natur med färgglada teckningar av fåglar och fauna. Den utforskar konst och zoologi i en harmonisk sammansättning.
Boken erbjuder en visuell resa genom svensk natur med färgglada teckningar av fåglar och fauna. Den utforskar konst och zoologi i en harmonisk sammansättning.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Die Rassenbildung bei europäischen Ranaarten und die Gültigkeit der Klimaregeln
Akademisk avhandling om groddjur, med fokus på raser och klimatregler. Innehåller 49 illustrationer och tabeller. Limhäftad.
Akademisk avhandling om groddjur, med fokus på raser och klimatregler. Innehåller 49 illustrationer och tabeller. Limhäftad.
REA-pris200 kr
Antikvariat Bothnia
Markernas visdom
Utforska miljöfrågor och naturskydd i denna rikt fotoillustrerade bok. En djupdykning i zoologi och däggdjurs fauna, perfekt för naturintresserade.
Utforska miljöfrågor och naturskydd i denna rikt fotoillustrerade bok. En djupdykning i zoologi och däggdjurs fauna, perfekt för naturintresserade.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Decapoda. Collected during the fishing investigations directed by Dr. Hjort in 1897 & 98. With 2 (i denna 3 planscher) autographic plates, (and letterpress figures) (dedikation)
En vetenskaplig rapport om tiofotade kräftdjur, insamlad under fiskeundersökningar i Norge 1897-98.
En vetenskaplig rapport om tiofotade kräftdjur, insamlad under fiskeundersökningar i Norge 1897-98.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Insekter från hela världen
Utforska världens fascinerande insekter genom en illustrerad bok med 176 fotografier och diagram. En unik resurs för entomologi och zoologi.
Utforska världens fascinerande insekter genom en illustrerad bok med 176 fotografier och diagram. En unik resurs för entomologi och zoologi.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Fra mark og skov
Upptäck insekternas värld genom två volymer som utforskar deras byggnad och relation till människan. Illustrerad med 917 bilder och 28 planscher, erbjuder denna bok en djupdykning i entomologi och zoologi. Bunden i senapsgult klotband, är exemplaret i mycket fint skick.
Upptäck insekternas värld genom två volymer som utforskar deras byggnad och relation till människan. Illustrerad med 917 bilder och 28 planscher, erbjuder denna bok en djupdykning i entomologi och zoologi. Bunden i senapsgult klotband, är exemplaret i mycket fint skick.
REA-pris500 kr


Antikvariat Bothnia
Sveriges fåglar korta beskrifningar jämte redogörelse för deras lefnadssätt, förkomst, häckzoner och flyttningstider. Med 228 fågelbilder
Boken erbjuder en grundlig redogörelse för svenska fåglar, deras livsmiljöer och flyttningstider, kompletterad med 228 illustrationer.
Boken erbjuder en grundlig redogörelse för svenska fåglar, deras livsmiljöer och flyttningstider, kompletterad med 228 illustrationer.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
The Dictionary of Butterflies and Moths in Color.
En illustrerad ordbok om fjärilar och malar med 1 000 färgbilder. Innehåller information om insekter och entomologi. Utgiven i konstläderband.
En illustrerad ordbok om fjärilar och malar med 1 000 färgbilder. Innehåller information om insekter och entomologi. Utgiven i konstläderband.
REA-pris250 kr
![Naturfotograferna 25 år [=ryggtitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-naturfotograferna-25-ar-ryggtitel-boia48715_444de2bc-2749-456a-85cd-201df8ce9a0d.jpg?v=1781159689&width=627)
![Naturfotograferna 25 år [=ryggtitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-naturfotograferna-25-ar-ryggtitel-boia48715-2_58c10f5c-4571-4a99-8bd3-60fb4b594962.jpg?v=1781159689&width=1168)
Antikvariat Bothnia
Naturfotograferna 25 år [=ryggtitel]
En samling av naturfotografier från 68 fotografer, med fokus på fåglar och fauna. Boken innehåller texter om naturfotografi och dess utveckling. Illustrerad med färgfotografier och svartvita bilder.
En samling av naturfotografier från 68 fotografer, med fokus på fåglar och fauna. Boken innehåller texter om naturfotografi och dess utveckling. Illustrerad med färgfotografier och svartvita bilder.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Etologi
En introduktion till djurens beteendemönster med fokus på zoologi och däggdjur. Illustrerad och utgiven i förlagsband.
En introduktion till djurens beteendemönster med fokus på zoologi och däggdjur. Illustrerad och utgiven i förlagsband.
REA-pris80 kr
![Graan, Petrus O. (Petrus Olai, 1654-1693) [respondent] ; Micrander, Julius (1640-1702) [preses] : Exercitatio academica delineationem Rangiferi breviter exhibens, quam ... præside ... Julio Micrandro ... pro gradu magisterii publicæ candidorum censuræ modeste sistit Petrus O. Graan Westrobothn. ... In auditorio Gustav. majori ad d. 29. Aprilis anno M DC LXXXV (Diss. præses M. Julio Micrandro, 1640-1702)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-graan-petrus-o-petrus-olai-1654-1693-respondent-micrander-julius-164-172-preses-exercitatio-academica-delineationem-rangiferi-breviter-exhibens-quam-praeside-julio-micrandro-pro-g.jpg?v=1780255906&width=543)
![Graan, Petrus O. (Petrus Olai, 1654-1693) [respondent] ; Micrander, Julius (1640-1702) [preses] : Exercitatio academica delineationem Rangiferi breviter exhibens, quam ... præside ... Julio Micrandro ... pro gradu magisterii publicæ candidorum censuræ modeste sistit Petrus O. Graan Westrobothn. ... In auditorio Gustav. majori ad d. 29. Aprilis anno M DC LXXXV (Diss. præses M. Julio Micrandro, 1640-1702)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-graan-petrus-o-petrus-olai-1654-1693-respondent-micrander-julius-164-172-preses-exercitatio-academica-delineationem-rangiferi-breviter-exhibens-quam-praeside-julio-micrandro-pro-g_f4d895d8-81ae-4256-8cfc-cac71e53b795.jpg?v=1780255908&width=353)
Antikvariat Bothnia
Exercitatio academica delineationem Rangiferi breviter exhibens, quam ... præside ... Julio Micrandro ... pro gradu magisterii publicæ candidorum censuræ modeste sistit Petrus O. Graan Westrobothn. ... In auditorio Gustav. majori ad d. 29. Aprilis anno M DC LXXXV (Diss. præses M. Julio Micrandro, 1640-1702)
En tidig avhandling om renar och deras avbildningar i svensk zoologisk litteratur, med fokus på Lappland och samerna.
En tidig avhandling om renar och deras avbildningar i svensk zoologisk litteratur, med fokus på Lappland och samerna.
REA-pris12 000 kr

Antikvariat Bothnia
Naturvandringar på Fårö
Utforska Fårös unika natur och fågelliv genom detaljerade vandringar och insikter om området. Denna bok erbjuder en djupgående presentation av Östersjöns historia och dess känsliga ekosystem.
Utforska Fårös unika natur och fågelliv genom detaljerade vandringar och insikter om området. Denna bok erbjuder en djupgående presentation av Östersjöns historia och dess känsliga ekosystem.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Fågelmarker och fågelminnen
Skildrar fågelliv och naturupplevelser i Sverige, med insikter från en känd ornitolog. Illustrerad med akvareller av en framstående konstnär.
Skildrar fågelliv och naturupplevelser i Sverige, med insikter från en känd ornitolog. Illustrerad med akvareller av en framstående konstnär.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglalåt
Illustrerad bok om fåglar och deras ljud, med fokus på ornitologi och fauna. Utgiven i förlagsband med skyddsomslag.
Illustrerad bok om fåglar och deras ljud, med fokus på ornitologi och fauna. Utgiven i förlagsband med skyddsomslag.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Natur i närbild
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar djurens värld genom konst och fotografi. En visuell resa genom faunan med fokus på däggdjur. Bunden i limhäftad utförande.
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar djurens värld genom konst och fotografi. En visuell resa genom faunan med fokus på däggdjur. Bunden i limhäftad utförande.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Welches Tier ist das?. Kriechtiere und Lurche
Tysk bestämmelsebok om reptiler och amfibier med 105 illustrationer och 60 fotografier.
Tysk bestämmelsebok om reptiler och amfibier med 105 illustrationer och 60 fotografier.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Fågelliv vid Hovran
Utforska fågellivet vid Hovran genom en fotoillustrerad bok som belyser fauna och zoologi. En insiktsfull resa genom naturen.
Utforska fågellivet vid Hovran genom en fotoillustrerad bok som belyser fauna och zoologi. En insiktsfull resa genom naturen.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglalåt
Upptäck fåglarnas värld genom konst och vetenskap. En fascinerande bok som utforskar ornitologi och fauna med unika illustrationer. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
Upptäck fåglarnas värld genom konst och vetenskap. En fascinerande bok som utforskar ornitologi och fauna med unika illustrationer. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Björnen från Drakhålan
Fynd av grottbjörnar i Sydtyskland utforskas, med fokus på deras evolution och utdöende. Illustrerad med teckningar, ger boken en inblick i paleontologins fascinerande värld.
Fynd av grottbjörnar i Sydtyskland utforskas, med fokus på deras evolution och utdöende. Illustrerad med teckningar, ger boken en inblick i paleontologins fascinerande värld.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Om Linné och monstra samt fyrbenta fåglar och tvehövdade
Utforska en fascinerande text om Linné och hans insikter om fauna, särskilt fåglar. Boken bjuder på en djupdykning i botanik och zoologi, illustrerad med fotografier.
Utforska en fascinerande text om Linné och hans insikter om fauna, särskilt fåglar. Boken bjuder på en djupdykning i botanik och zoologi, illustrerad med fotografier.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Brief Review of the Ichthyofauna of the Kara sea
En informativ recension av fiskfaunan i Karahavet, med fokus på biologiska aspekter och regionala förhållanden. Klammerhäftad utgåva från 1933, i gott skick.
En informativ recension av fiskfaunan i Karahavet, med fokus på biologiska aspekter och regionala förhållanden. Klammerhäftad utgåva från 1933, i gott skick.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Oljeväxternas skadedjur. Färgreproduktioner efter akvareller av Linda Kauri (1910-1979)
Boken utforskar oljefröväxternas skadedjur med färgillustrationer och textbilder. Den erbjuder insikter inom entomologi och botanik, med fokus på insekter och deras påverkan på växtodling.
Boken utforskar oljefröväxternas skadedjur med färgillustrationer och textbilder. Den erbjuder insikter inom entomologi och botanik, med fokus på insekter och deras påverkan på växtodling.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
De vita lejonen i Timbavati
Fotoillustrerad bok om vita lejon i Timbavati, med fokus på deras livsmiljö och beteende. Utforska Afrikas fauna och rovdjur i denna informativa utgåva.
Fotoillustrerad bok om vita lejon i Timbavati, med fokus på deras livsmiljö och beteende. Utforska Afrikas fauna och rovdjur i denna informativa utgåva.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Naturens äventyr
Upptäck djurens fascinerande värld genom rikt fotoillustrerade sidor som utforskar zoologi och fauna. Boken erbjuder en insikt i ryggradsdjur och deras livsmiljöer. Bunden i förlagets pappband, perfekt för både samlare och naturälskare.
Upptäck djurens fascinerande värld genom rikt fotoillustrerade sidor som utforskar zoologi och fauna. Boken erbjuder en insikt i ryggradsdjur och deras livsmiljöer. Bunden i förlagets pappband, perfekt för både samlare och naturälskare.
REA-pris125 kr
