
Antikvariat Bothnia
Maritime minder fra Grønlandsfarten
Rikligt illustrerad bok med fotografier av fartyg i Arktis och Grönland. Utforskar polarområdenas historia och kultur. Häftad i gott skick.
Rikligt illustrerad bok med fotografier av fartyg i Arktis och Grönland. Utforskar polarområdenas historia och kultur. Häftad i gott skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Vandringsfolk ved Nordpolen
Upptäck polarområdenas fascinerande värld med en rikligt illustrerad bok om Grönland och dess ursprungsbefolkning. En informativ och visuellt tilltalande insikt i Arktis liv och kultur.
Upptäck polarområdenas fascinerande värld med en rikligt illustrerad bok om Grönland och dess ursprungsbefolkning. En informativ och visuellt tilltalande insikt i Arktis liv och kultur.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Hans - en eskimo. En grønlandsk livsskæbne
Boken utforskar livet i polarområdena och Grönlands kultur, med fokus på eskimåernas livsvillkor. Illustrerad och i fint skick.
Boken utforskar livet i polarområdena och Grönlands kultur, med fokus på eskimåernas livsvillkor. Illustrerad och i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
En slæderejse
En fascinerande resa genom Arktis och Grönland, med insikter om eskimåernas liv och kultur. Illustrerad och i trådhäftad utgåva.
En fascinerande resa genom Arktis och Grönland, med insikter om eskimåernas liv och kultur. Illustrerad och i trådhäftad utgåva.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Tikipok. Glimt fra Grønland
Upptäck livet i polarområdena genom en fascinerande skildring av Grönland och dess kultur. Boken erbjuder insikter om eskimåernas livsstil och den arktiska miljön.
Upptäck livet i polarområdena genom en fascinerande skildring av Grönland och dess kultur. Boken erbjuder insikter om eskimåernas livsstil och den arktiska miljön.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Ardlarîgsarisat. Sange for blandet kor. Otte grønlandske småsange
Illustrerad faksimilutgåva med noter på danska och gröna språk. Boken utforskar polarområdena och Eskimåernas kultur. Utgiven i dekorativt pappband.
Illustrerad faksimilutgåva med noter på danska och gröna språk. Boken utforskar polarområdena och Eskimåernas kultur. Utgiven i dekorativt pappband.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
A Summer In Greenland
Upptäck polarområdenas skönhet och kultur genom en fotoillustrerad resa till Grönland och Arktis. Boken erbjuder insikter om eskimåernas liv och den unika naturen.
Upptäck polarområdenas skönhet och kultur genom en fotoillustrerad resa till Grönland och Arktis. Boken erbjuder insikter om eskimåernas liv och den unika naturen.
REA-pris300 kr
![Aarseth, Bjørn ; Møller, Jacob. J. med flera [red.] : Ottar](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-aarseth-bjorn-moller-jacob-j-med-flera-red-ottar-boia36969.jpg?v=1780558557&width=293)
Antikvariat Bothnia
Ottar
Samling av 17 uppsatser om polarområdena, inklusive Svalbard och Arktis. Rikligt illustrerad med foton och kartor. Limhäftad.
Samling av 17 uppsatser om polarområdena, inklusive Svalbard och Arktis. Rikligt illustrerad med foton och kartor. Limhäftad.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Der Bär in der Wake
Utforska den fascinerande världen av polarområdena genom en djupgående beskrivning av Knud Rasmussens liv och expeditioner. Boken ger insikter i inuiternas kultur och Rasmussens betydelse för Arktis forskning.
Utforska den fascinerande världen av polarområdena genom en djupgående beskrivning av Knud Rasmussens liv och expeditioner. Boken ger insikter i inuiternas kultur och Rasmussens betydelse för Arktis forskning.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Die Verwendung von Luftfahrzeugen bei der Erforschung der Polargebiete. Von Adolf Hoel + Beiträge zur Pflanzen geographie von Nordlappland. Von Joachim Blüthgen
Utforska polarområdenas geografi och växtliv genom insikter om flygplans användning i forskning och detaljerade studier av Nordlappland.
Utforska polarområdenas geografi och växtliv genom insikter om flygplans användning i forskning och detaljerade studier av Nordlappland.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Planeten havet
En visuell upptäcktsfärd i havets värld med fokus på marinekologi och oceanografi. Boken bjuder på en riklig bildskatt som utforskar havets biologiska mångfald och geofysiska aspekter.
En visuell upptäcktsfärd i havets värld med fokus på marinekologi och oceanografi. Boken bjuder på en riklig bildskatt som utforskar havets biologiska mångfald och geofysiska aspekter.
REA-pris125 kr

Bokliv
Lasis Stasis un Atlasijas okeāns
Boken utforskar teman relaterade till havet och dess betydelse i en lettisk kontext.
Boken utforskar teman relaterade till havet och dess betydelse i en lettisk kontext.
REA-pris538 kr

Antikvariat Bothnia
Kornerups Grønland. Andreas Kornerup, Skizzer fra Grønland
Boken utforskar Grönlands geografi och historia genom dokumenterade expeditioner av en dansk geolog.
Boken utforskar Grönlands geografi och historia genom dokumenterade expeditioner av en dansk geolog.
REA-pris250 kr
![[Munk, Jens (1898-1944)]. Hansen, Thorkild (1927-1989) ; Seeberg, Peter (1925-1999) : Jens Munks Minde-Ekspedition](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-munk-jens-1898-1944-hansen-thorkild-1927-1989-seeberg-peter-1925-1999-jens-munks-minde-ekspedition-boia49685_087ff105-4022-431a-b819-ce5606cd505b.jpg?v=1779187886&width=1128)
![[Munk, Jens (1898-1944)]. Hansen, Thorkild (1927-1989) ; Seeberg, Peter (1925-1999) : Jens Munks Minde-Ekspedition](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-munk-jens-1898-1944-hansen-thorkild-1927-1989-seeberg-peter-1925-1999-jens-munks-minde-ekspedition-boia49685-2.jpg?v=1779187888&width=1063)
Antikvariat Bothnia
Jens Munks Minde-Ekspedition
Utforska Nordvästpassagen genom Jens Munks expeditioner, där skildringar av polarområden och dramatiska äventyr i Arktis väcker intresse. En samling av rapporter och litteratur om en historisk sjöofficer.
Utforska Nordvästpassagen genom Jens Munks expeditioner, där skildringar av polarområden och dramatiska äventyr i Arktis väcker intresse. En samling av rapporter och litteratur om en historisk sjöofficer.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Mitt liv i luften
En biografi om en amerikansk flygpionjär och polarupptäckare, med fokus på hans äventyr i Arktis.
En biografi om en amerikansk flygpionjär och polarupptäckare, med fokus på hans äventyr i Arktis.
REA-pris180 kr

Trollhättans Bok & media
Vår del av Östersjön
Boken utforskar Gotlands historia och kultur genom en detaljerad och informativ presentation.
Boken utforskar Gotlands historia och kultur genom en detaljerad och informativ presentation.
REA-pris105 kr

Bokliv
Havet och regnskogen
Boken utforskar haven och regnskogen, deras ekosystem och djurliv i en interaktiv upptäcktsfärd.
Boken utforskar haven och regnskogen, deras ekosystem och djurliv i en interaktiv upptäcktsfärd.
REA-pris168 kr

Antikvariat Bothnia
Ice-bound on Kolguev
Upptäck en fascinerande resa till Kolgujevön i Ryssland, där polarområdenas skönhet och utmaningar utforskas. Boken bjuder på illustrationer och kartor som fördjupar förståelsen av Arktis och dess naturhistoria.
Upptäck en fascinerande resa till Kolgujevön i Ryssland, där polarområdenas skönhet och utmaningar utforskas. Boken bjuder på illustrationer och kartor som fördjupar förståelsen av Arktis och dess naturhistoria.
REA-pris500 kr
Bokliv
Pojken och havet
Boken utforskar hur en blind pojke och hans pappa upplever havet, med fokus på stöd och förståelse för funktionshinder.
Boken utforskar hur en blind pojke och hans pappa upplever havet, med fokus på stöd och förståelse för funktionshinder.
REA-pris168 kr

Bokliv
Land och hav : en världshistorisk betraktelse
Boken utforskar relationen mellan land och hav, samt dess betydelse för internationell rätt och global fred.
Boken utforskar relationen mellan land och hav, samt dess betydelse för internationell rätt och global fred.
REA-pris218 kr

Knorrens antikvariat
Den stora friheten
Boken utforskar teman kring frihet och dess betydelse i samhället, illustrerad och utgiven 2010.
Boken utforskar teman kring frihet och dess betydelse i samhället, illustrerad och utgiven 2010.
REA-pris160 kr

Bokliv
Mot horisonten : en historia om tre grabbar, en båt och en dröm
Tre vänner ger sig ut på en seglats mot det okända, där de utmanar sina gränser och drömmer om frihet.
Tre vänner ger sig ut på en seglats mot det okända, där de utmanar sina gränser och drömmer om frihet.
REA-pris238 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sanningen om ubåtsfrågan
Boken utforskar ubåtsfrågan och dess historiska kontext, med fokus på centrala händelser och debatter.
Boken utforskar ubåtsfrågan och dess historiska kontext, med fokus på centrala händelser och debatter.
REA-pris120 kr
Trollhättans Bok & media
Vår flotta 1937
En samlad volym från 1937 som belyser svensk flottas utveckling och bruksslitage.
En samlad volym från 1937 som belyser svensk flottas utveckling och bruksslitage.
REA-pris160 kr
