Bokliv
Musiken i Gudstjänsten - 14 nya lovsånger, psalmer och brukssånger
Boken presenterar nya lovsånger, psalmer och brukssånger för användning i gudstjänster.
Boken presenterar nya lovsånger, psalmer och brukssånger för användning i gudstjänster.
REA-pris148 kr

Bokliv
Musik in der Prosa von Günter Grass
Boken utforskar intermediala och transmediala aspekter av musik i prosan av en framstående tysk författare.
Boken utforskar intermediala och transmediala aspekter av musik i prosan av en framstående tysk författare.
REA-pris178 kr

Bokliv
Changing borders
Boken utforskar samtida perspektiv inom intermedialitet och dess påverkan på kulturella och konstnärliga gränser.
Boken utforskar samtida perspektiv inom intermedialitet och dess påverkan på kulturella och konstnärliga gränser.
REA-pris498 kr

Bokliv
Celeste giulianos pinups in 3d
Boken utforskar den klassiska pin-up kulturen med nya 3-D bilder som framhäver dess tidlösa charm.
Boken utforskar den klassiska pin-up kulturen med nya 3-D bilder som framhäver dess tidlösa charm.
REA-pris285 kr
Bokliv
Placing Art In the Public Realm
Boken utforskar paradoxerna i det offentliga rummet, med fokus på dess förändringar och relationer till det privata i dagens samhälle.
Boken utforskar paradoxerna i det offentliga rummet, med fokus på dess förändringar och relationer till det privata i dagens samhälle.
REA-pris188 kr

Bokliv
A day in the world
En omfattande fotografisk dokumentation av en dag i världen, med tusen bilder från olika platser den 15 maj 2012.
En omfattande fotografisk dokumentation av en dag i världen, med tusen bilder från olika platser den 15 maj 2012.
REA-pris435 kr

Bokliv
Musik i gröngräset
Boken beskriver de tidiga parkfesterna i Klippan och deras betydelse för ortens musikliv och traditioner.
Boken beskriver de tidiga parkfesterna i Klippan och deras betydelse för ortens musikliv och traditioner.
REA-pris188 kr

Bokliv
När bilderna tar ställning. Historiens öga, 1
Boken utforskar Bertolt Brechts montage som kritisk praktik och dess kopplingar mellan historia, politik och bildkonst.
Boken utforskar Bertolt Brechts montage som kritisk praktik och dess kopplingar mellan historia, politik och bildkonst.
REA-pris266 kr

Bokliv
Alla tiders musikhistoria från antiken till idag
Boken ger en överskådlig genomgång av musikhistorien från antiken till nutid med fokus på Europa och USA.
Boken ger en överskådlig genomgång av musikhistorien från antiken till nutid med fokus på Europa och USA.
REA-pris264 kr

Bokliv
Orgelpreludier 3
Boken innehåller orgelpreludier till psalmer i Psalmer och Sånger 2, med varierande längd och alternativ.
Boken innehåller orgelpreludier till psalmer i Psalmer och Sånger 2, med varierande längd och alternativ.
REA-pris640 kr
Bokliv
10TAL 20. Lyriken i musiken
Boken utforskar sambandet mellan lyrik och musik, och erbjuder en djupgående analys av detta konstnärliga gränssnitt.
Boken utforskar sambandet mellan lyrik och musik, och erbjuder en djupgående analys av detta konstnärliga gränssnitt.
REA-pris208 kr

Bokliv
Trumpeten och Jag 1
Boken utforskar temat kring musik och relationer genom en personlig berättelse.
Boken utforskar temat kring musik och relationer genom en personlig berättelse.
REA-pris208 kr
Bokliv
Tidens långsamhet och livets flykt / Time's slowness and life's swiftness
Boken utforskar teman kring tidens långsamhet och livets flykt, med fotografier som kompletterar texten.
Boken utforskar teman kring tidens långsamhet och livets flykt, med fotografier som kompletterar texten.
REA-pris128 kr

Bokliv
Som när en farkost : körsvit i allhelgonatid - Partitur/Kör SATB
Verket är en körsvit för blandad kör och instrumentalister, med hoppfulla texter och melodiösa kompositioner.
Verket är en körsvit för blandad kör och instrumentalister, med hoppfulla texter och melodiösa kompositioner.
REA-pris208 kr

Bokliv
Klockarens klämtare : ord och mina visor
Boken utforskar teman kring ord och visor i en poetisk form.
Boken utforskar teman kring ord och visor i en poetisk form.
REA-pris268 kr
![Marika Junström : Filmrutan. Nr 4, 2017, [Kazuo Ishiguro - den ofilmbara ; Den tredje mannen ; Film bortom filmen ; Varför är det så ont om kul?]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-marika-junstrom-filmrutan-nr-4-217-kazuo-ishiguro-den-ofilmbara-den-tredje-mannen-film-bortom-filmen-varfor-ar-det-sa-ont-om-kul-pass23y0977.jpg?v=1766406704&width=768)
Pangloss antikvariat & text
Filmrutan. Nr 4, 2017, [Kazuo Ishiguro - den ofilmbara ; Den tredje mannen ; Film bortom filmen ; Varför är det så ont om kul?]
Rikligt illustrerad tidskrift om film och konst. Häftad, med några diskreta konturfläckar på omslaget. Normalt antikvariskt skick. 119 sidor.
Rikligt illustrerad tidskrift om film och konst. Häftad, med några diskreta konturfläckar på omslaget. Normalt antikvariskt skick. 119 sidor.
REA-pris35 kr
Pangloss antikvariat & text
Jukka Mäkelä
Konsthistoria och samtidskonst. Häftad utgåva från Kiasma, 1999. Fint antikvariskt skick, ex-biblioteksexemplar med vissa stämplar och anteckningar.
Konsthistoria och samtidskonst. Häftad utgåva från Kiasma, 1999. Fint antikvariskt skick, ex-biblioteksexemplar med vissa stämplar och anteckningar.
REA-pris140 kr
Pangloss antikvariat & text
The Passion
Konsthistoria och fotografi. Häftat band i fint antikvariskt skick med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. Dublin, 1999.
Konsthistoria och fotografi. Häftat band i fint antikvariskt skick med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. Dublin, 1999.
REA-pris140 kr

Pangloss antikvariat & text
Signums svenska konsthistoria. Bd 3, Den romanska konsten
Rikligt illustrerad bok om romansk konst. Signum, 1995. Dekorerat helklotband i mycket gott skick. Skyddsomslag med mindre skador.
Rikligt illustrerad bok om romansk konst. Signum, 1995. Dekorerat helklotband i mycket gott skick. Skyddsomslag med mindre skador.
REA-pris325 kr

Pangloss antikvariat & text
Falconet och jag
Rikligt illustrerad bok om konst och fotografi. Häftad, fint antikvariskt skick med skyddsomslag. Utgiven av Ernkvist 2016.
Rikligt illustrerad bok om konst och fotografi. Häftad, fint antikvariskt skick med skyddsomslag. Utgiven av Ernkvist 2016.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
[Shakespeare] Antony and Cleopatra
Klammerhäftad utgåva från 1970 med lätt blekning vid ryggen. Innehåller understrykningar och anteckningar. 101 sidor. Utgiven av Coles Publishing.
Klammerhäftad utgåva från 1970 med lätt blekning vid ryggen. Innehåller understrykningar och anteckningar. 101 sidor. Utgiven av Coles Publishing.
REA-pris35 kr
Pangloss antikvariat & text
Sångbok
Kända melodier med egna texter från 40-tal till 2000. Häftad utgåva från 2000, gott skick med litet hundöra sid 77-78.
Kända melodier med egna texter från 40-tal till 2000. Häftad utgåva från 2000, gott skick med litet hundöra sid 77-78.
REA-pris120 kr
