
Mingus bok- och skivbutik
Lyrik och essäer
En samling av lyrik och essäer som utforskar teman av skönhet och melankoli inom svensk litteratur.
En samling av lyrik och essäer som utforskar teman av skönhet och melankoli inom svensk litteratur.
REA-pris150 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Rastställe
En skildring av det svenska samhället under 1960-talet, med fokus på relationer och livets små stunder. Boken utforskar teman av nostalgi och mänsklig kontakt.
En skildring av det svenska samhället under 1960-talet, med fokus på relationer och livets små stunder. Boken utforskar teman av nostalgi och mänsklig kontakt.
REA-pris148 kr

Bokliv
Bortförklaring
Diktsamlingen utforskar kvinnliga erfarenheter och naturens komplexitet genom ett bildrikt och ironiskt språk.
Diktsamlingen utforskar kvinnliga erfarenheter och naturens komplexitet genom ett bildrikt och ironiskt språk.
REA-pris168 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den dånande trumman
Modern kinesisk poesi utforskas genom lyriska uttryck och kulturella perspektiv. Boken erbjuder en djupgående inblick i skönlitteraturens mångfald. Bunden i limhäftad stil och i fint skick.
Modern kinesisk poesi utforskas genom lyriska uttryck och kulturella perspektiv. Boken erbjuder en djupgående inblick i skönlitteraturens mångfald. Bunden i limhäftad stil och i fint skick.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Rödhåriga äga företräde
En svensk skönlitterär roman från 1948, med inslag av noveller och en unik berättarstil.
En svensk skönlitterär roman från 1948, med inslag av noveller och en unik berättarstil.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Hägringar
En skönlitterär roman från 1898 med inslag av noveller och en inskription på försättsbladet.
En skönlitterär roman från 1898 med inslag av noveller och en inskription på försättsbladet.
REA-pris248 kr

Bokliv
Teorier : ett lustspel
Verket utforskar kvinnors roller och äktenskapsfrågor i 1800-talets Sverige genom en satirisk berättelse.
Verket utforskar kvinnors roller och äktenskapsfrågor i 1800-talets Sverige genom en satirisk berättelse.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Om öster
Nyskapande lyrik med fokus på natur och kultur, som utforskar det svenska landskapet och dess skönhet. Bunden i fint skick.
Nyskapande lyrik med fokus på natur och kultur, som utforskar det svenska landskapet och dess skönhet. Bunden i fint skick.
REA-pris80 kr

Knorrens antikvariat
Breven till Ranveig
Verket utforskar existentiella teman och komplexa idéer genom en lyrisk och symbolisk framställning.
Verket utforskar existentiella teman och komplexa idéer genom en lyrisk och symbolisk framställning.
REA-pris65 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Europa är vi allihopa
En fängslande samling av romaner och noveller som utforskar mänskliga relationer och livets komplexitet. Utgiven i pappband och i fint antikvariskt skick.
En fängslande samling av romaner och noveller som utforskar mänskliga relationer och livets komplexitet. Utgiven i pappband och i fint antikvariskt skick.
REA-pris178 kr
Bokliv
Storkarlarna vid station
En berättelse som utforskar relationer och livets komplexitet i en svensk kontext.
En berättelse som utforskar relationer och livets komplexitet i en svensk kontext.
REA-pris198 kr

Mingus Bok- och skivbutik
I skuggan av ingenting
En lyrisk och poetisk betraktelse som utforskar livets skuggsidor. Boken erbjuder en djupgående och reflekterande läsning. Häftad utgåva.
En lyrisk och poetisk betraktelse som utforskar livets skuggsidor. Boken erbjuder en djupgående och reflekterande läsning. Häftad utgåva.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
En spelmans visor
Boken innehåller lyriska verk med illustrationer, utgiven i inbunden form utan skyddsomslag. En samling som utforskar den svenska lyrikens rika tradition.
Boken innehåller lyriska verk med illustrationer, utgiven i inbunden form utan skyddsomslag. En samling som utforskar den svenska lyrikens rika tradition.
REA-pris75 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Med en gnutta fax
Boken utforskar historiska händelser med fokus på personer och maktspel, vilket gör historia mer tillgänglig för läsaren.
Boken utforskar historiska händelser med fokus på personer och maktspel, vilket gör historia mer tillgänglig för läsaren.
REA-pris178 kr
Mingus bok- och skivbutik
Gör dig synlig
Lyriksamling som utforskar identitet och existens genom personliga erfarenheter och allmänna betraktelser. Kontrasterar det vardagliga med det poetiska och bjuder in till eftertanke.
Lyriksamling som utforskar identitet och existens genom personliga erfarenheter och allmänna betraktelser. Kontrasterar det vardagliga med det poetiska och bjuder in till eftertanke.
REA-pris75 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bilderbok.
En stiligt illustrerad bilderbok från 1950 som utforskar skönlitterära teman.
En stiligt illustrerad bilderbok från 1950 som utforskar skönlitterära teman.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den extra milen
En fängslande roman som utforskar livets utmaningar och relationer, skriven på svenska. Boken erbjuder en djupgående insikt i mänskliga känslor och upplevelser.
En fängslande roman som utforskar livets utmaningar och relationer, skriven på svenska. Boken erbjuder en djupgående insikt i mänskliga känslor och upplevelser.
REA-pris60 kr

Knorrens antikvariat
Berättelser från Amerika noveller
En samling noveller som utforskar amerikanska teman och erfarenheter genom en avskalad och modernistisk stil.
En samling noveller som utforskar amerikanska teman och erfarenheter genom en avskalad och modernistisk stil.
REA-pris95 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bangkeholm
En skildring av barndomen i 1880-talets Umeå med humor och detaljrikedom.
En skildring av barndomen i 1880-talets Umeå med humor och detaljrikedom.
REA-pris518 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Väven
Boken utforskar Smålands vardag genom skildringar av arbete, högtider och människors livsvillkor.
Boken utforskar Smålands vardag genom skildringar av arbete, högtider och människors livsvillkor.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
När vägen vänder
Diktverk som utforskar livets vändningar och känslor genom lyriska uttryck.
Diktverk som utforskar livets vändningar och känslor genom lyriska uttryck.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Det eviga spelet
Skönlitterär samling med fyra enaktare som utforskar teman inom dramatik och svensk samtidsdramatik. Boken är utgiven i häftad form och är i normalt antikvariskt skick.
Skönlitterär samling med fyra enaktare som utforskar teman inom dramatik och svensk samtidsdramatik. Boken är utgiven i häftad form och är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tulipanaros.
Skildrar en tidig svensk litterär tradition genom romaner och noveller, med fokus på skönlitterära teman. Boken är utgiven 1971 och finns i fint antikvariskt skick.
Skildrar en tidig svensk litterär tradition genom romaner och noveller, med fokus på skönlitterära teman. Boken är utgiven 1971 och finns i fint antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kameliadamen
En skönlitterär roman baserad på en klassisk berättelse om kärlek och uppoffring.
En skönlitterär roman baserad på en klassisk berättelse om kärlek och uppoffring.
REA-pris148 kr
