
Mingus bok- och skivbutik
Isöga
Samling av lyrik med djupa känslor och reflektioner från en svensk poet. Fint antikvariskt skick, 183 sidor.
Samling av lyrik med djupa känslor och reflektioner från en svensk poet. Fint antikvariskt skick, 183 sidor.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Bara vara
Skarpsinniga dikter som utforskar vardagen och dess koppling till stora världshändelser. Bunden i häftad form och i mycket fint antikvariskt skick.
Skarpsinniga dikter som utforskar vardagen och dess koppling till stora världshändelser. Bunden i häftad form och i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Medan göken tiger. Sångtexter och talvers. Med teckningar av Björn Berg
Samling av sångtexter och talverser med illustrationer, i gott skick och trådbunden kartonnage.
Samling av sångtexter och talverser med illustrationer, i gott skick och trådbunden kartonnage.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Korn
Samlade verk av svensk lyrik med djupa insikter och känslor. Inbunden utgåva med 192 sidor, i mycket fint skick.
Samlade verk av svensk lyrik med djupa insikter och känslor. Inbunden utgåva med 192 sidor, i mycket fint skick.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ingrepp - modeller
Diktsamling med fokus på svensk lyrik, utgiven i fint antikvariskt skick.
Diktsamling med fokus på svensk lyrik, utgiven i fint antikvariskt skick.
REA-pris200 kr

Mingus bok- och skivbutik
Rimfrost
En samling av lyriska verk som utforskar visioner och verklighet, med illustrationer av författarens dotter. Boken är i något sämre antikvariskt skick och innehåller dekorativa inslag.
En samling av lyriska verk som utforskar visioner och verklighet, med illustrationer av författarens dotter. Boken är i något sämre antikvariskt skick och innehåller dekorativa inslag.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Sandler och Båtsmansjoel
Diktsamling med svensk lyrik som utforskar teman av liv och natur. Boken är i fint antikvariskt skick och innehåller 77 sidor.
Diktsamling med svensk lyrik som utforskar teman av liv och natur. Boken är i fint antikvariskt skick och innehåller 77 sidor.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Analysis situs
Samlade verk av lyrik som utforskar djup och känslor. Boken erbjuder en inblick i svensk lyriktradition.
Samlade verk av lyrik som utforskar djup och känslor. Boken erbjuder en inblick i svensk lyriktradition.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tidens tyngd
Diktsamling med starka och reflekterande teman, som utforskar tidens påverkan på livet och känslor. Innehåller 54 sidor lyrik i häftad form.
Diktsamling med starka och reflekterande teman, som utforskar tidens påverkan på livet och känslor. Innehåller 54 sidor lyrik i häftad form.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tillskrift
Diktsamling med svensk lyrik från 1960, bunden i häftad form med skyddsomslag. Innehåller 53 sidor av poetiska verk.
Diktsamling med svensk lyrik från 1960, bunden i häftad form med skyddsomslag. Innehåller 53 sidor av poetiska verk.
REA-pris60 kr
Mingus bok- och skivbutik
I grundvattnet
En samling svensk lyrik som utforskar djup och känslor genom poetiska uttryck. Boken är trådbunden och innehåller 46 sidor med insikter och reflektioner.
En samling svensk lyrik som utforskar djup och känslor genom poetiska uttryck. Boken är trådbunden och innehåller 46 sidor med insikter och reflektioner.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Som en skugga på jakt efter sol
Diktsamlingen utforskar känslor och tankar med en personlig och reflekterande ton. Boken är bunden i dekorativt pappband och består av 60 sidor lyrik.
Diktsamlingen utforskar känslor och tankar med en personlig och reflekterande ton. Boken är bunden i dekorativt pappband och består av 60 sidor lyrik.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Under Saturnus
Diktverk med insikter om livet, kärleken och existensen. En poetisk resa i svensk lyrik.
Diktverk med insikter om livet, kärleken och existensen. En poetisk resa i svensk lyrik.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
De 29 dikterna samt en visbok
Samling av lyrik med 29 dikter och en visbok, utgiven i dekorativt pappband. Fint skick och antikvarisk kvalitet.
Samling av lyrik med 29 dikter och en visbok, utgiven i dekorativt pappband. Fint skick och antikvarisk kvalitet.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Magma. Dikter 1967-1985
Samling av nordisk lyrik med djupgående tolkningar. En antologi som bjuder på en rik och varierad läsupplevelse.
Samling av nordisk lyrik med djupgående tolkningar. En antologi som bjuder på en rik och varierad läsupplevelse.
REA-pris75 kr

Knorrens antikvariat
Med sikte på horisonten
Boken utforskar perspektiv och insikter, med fokus på att se framåt och förstå framtida möjligheter.
Boken utforskar perspektiv och insikter, med fokus på att se framåt och förstå framtida möjligheter.
REA-pris125 kr

Trollhättans Bok & Media
Här, i ett annat hörn av Sörmland-
Boken utforskar en del av Sörmlands historia med fokus på lokala perspektiv och händelser.
Boken utforskar en del av Sörmlands historia med fokus på lokala perspektiv och händelser.
REA-pris180 kr

Knorrens antikvariat
Om du bara visste ur vilken bråte dikter växer utan att skämmas
Boken utforskar hur dikter kan växa fram ur vardagliga erfarenheter och bråte.
Boken utforskar hur dikter kan växa fram ur vardagliga erfarenheter och bråte.
REA-pris40 kr

Mingus bok- och skivbutik
Recycling. Nyare dikter
Fylligt urval av modern poesi med djupa teman och känslor. Inbunden med skyddsomslag, 253 sidor.
Fylligt urval av modern poesi med djupa teman och känslor. Inbunden med skyddsomslag, 253 sidor.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Landet i väster
Poesi och fotografi i fint antikvariskt skick. Utgivet av Heidruns Förlag 2011, häftat band, 105 sidor, 22 cm.
Poesi och fotografi i fint antikvariskt skick. Utgivet av Heidruns Förlag 2011, häftat band, 105 sidor, 22 cm.
REA-pris148 kr

Trollhättans Bok & media
Ljus ögon - Stockholmsdikter i or-tida
En samling dikter som fångar Stockholms atmosfär och känslor, med inslag av personliga reflektioner.
En samling dikter som fångar Stockholms atmosfär och känslor, med inslag av personliga reflektioner.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1963 / 4
Tidskriften erbjuder en plattform för svensk poesi med djupa analyser och varierande teman.
Tidskriften erbjuder en plattform för svensk poesi med djupa analyser och varierande teman.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1964 / 3
Tidskriften presenterar svensk poesi med djupa analyser och nya röster, och innehåller bidrag från flera kända poeter.
Tidskriften presenterar svensk poesi med djupa analyser och nya röster, och innehåller bidrag från flera kända poeter.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1970 / 5-6
En tidskrift som presenterar svensk poesi med djupa analyser och tematiskt bredd, grundad 1954.
En tidskrift som presenterar svensk poesi med djupa analyser och tematiskt bredd, grundad 1954.
REA-pris60 kr
