
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
How plants get their names
Boken utforskar den botaniska nomenklaturens grunder och historiska utveckling, med fokus på namngivning av växter.
Boken utforskar den botaniska nomenklaturens grunder och historiska utveckling, med fokus på namngivning av växter.
REA-pris148 kr


Antikvariat Bothnia
Norrbotten. Norrbottens Läns Hembygdsförenings Tidsskrift. Häfte 5 1926
Norrbotten, fotoillustrerad med skisser och teckningar. Häftad, normalt antikvariskt skick. 212 sidor. Ämnesord: Norrbotten, Kiruna, Botanik, Jakt.
Norrbotten, fotoillustrerad med skisser och teckningar. Häftad, normalt antikvariskt skick. 212 sidor. Ämnesord: Norrbotten, Kiruna, Botanik, Jakt.
REA-pris125 kr

Knorrens antikvariat
Orkidéerna på Gotland
Rikt illustrerad bok om Gotlands orkidéer och deras betydelse inom botaniken. Få insikter om flora och naturmiljö.
Rikt illustrerad bok om Gotlands orkidéer och deras betydelse inom botaniken. Få insikter om flora och naturmiljö.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Medelhavets växter
Denna fälthandbok erbjuder en omfattande bestämning av cirka 400 växtarter från Medelhavsområdet, illustrerad med färgfotografier och teckningar. Perfekt för botaniker och naturälskare.
Denna fälthandbok erbjuder en omfattande bestämning av cirka 400 växtarter från Medelhavsområdet, illustrerad med färgfotografier och teckningar. Perfekt för botaniker och naturälskare.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Den svenska skogens historia
Boken utforskar skogens och skogsbrukets historia i Sverige, med fokus på dess ekonomiska och kulturella betydelse.
Boken utforskar skogens och skogsbrukets historia i Sverige, med fokus på dess ekonomiska och kulturella betydelse.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Våra bästa svampar
Upptäck en fascinerande värld av svampar och växter med denna illustrerade bok. Den erbjuder en grundlig insikt i botanik och svampkunskap, perfekt för både nybörjare och entusiaster.
Upptäck en fascinerande värld av svampar och växter med denna illustrerade bok. Den erbjuder en grundlig insikt i botanik och svampkunskap, perfekt för både nybörjare och entusiaster.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Adam Afzelius. Minnesteckning
Biografi över en svensk botaniker med fokus på hans liv och gärningar. Innehåller även information om andra framstående botaniker.
Biografi över en svensk botaniker med fokus på hans liv och gärningar. Innehåller även information om andra framstående botaniker.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Linnés Nemesis Divina. Utgiven och kommenterad av Knut Barr
Utforska Carl von Linnés tankar om Nemesis Divina och hans världsåskådning i denna illustrerade utgåva. Boken innehåller anteckningar och manuskript som ger insikter i botaniska och filosofiska perspektiv.
Utforska Carl von Linnés tankar om Nemesis Divina och hans världsåskådning i denna illustrerade utgåva. Boken innehåller anteckningar och manuskript som ger insikter i botaniska och filosofiska perspektiv.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Meddelanden från den linnéanska stiftelsen på Hammarby. II. Stiftelsens administration och allmänna utveckling 1929
Dokumentation av Linnés Hammarbys administration och flora, med insikter från en framstående botaniker. Illustrerad med karta och tabell. Trådhäftad utgåva i fint skick.
Dokumentation av Linnés Hammarbys administration och flora, med insikter från en framstående botaniker. Illustrerad med karta och tabell. Trådhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné. Arzt, Naturforscher, Systematiker 1707-1778. Mit 28 Abbildungen
Boken handlar om Carl von Linné och hans bidrag till botanik och naturvetenskap, med fokus på hans verk och påverkan. Illustrerad med 28 bilder.
Boken handlar om Carl von Linné och hans bidrag till botanik och naturvetenskap, med fokus på hans verk och påverkan. Illustrerad med 28 bilder.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Minnesfesten öfver Carl von Linné den 25 maj 1907. Beskrifning på uppdrag af Kungl. Vetenskapsakademien utarbetad af J. A. Bergstedt. Med 1 Tafla
En beskrivning av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på botanik och växtbiologi. Innehåller illustrationer och detaljer om en minnesfest som hölls 1907. Boken är i normalt antikvariskt skick och bunden i grönt halvklotband.
En beskrivning av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på botanik och växtbiologi. Innehåller illustrationer och detaljer om en minnesfest som hölls 1907. Boken är i normalt antikvariskt skick och bunden i grönt halvklotband.
REA-pris250 kr
Antikvariat Bothnia
Meddelanden från den linnéanska stiftelsen på Hammarby. III. Stiftelsens administration och allmänna utveckling 1930
Dokumentation av linnéstiftelsens administration och utveckling, inklusive flora och geologi vid Hammarby. Innehåller årsredogörelser och insikter om Carl von Linné.
Dokumentation av linnéstiftelsens administration och utveckling, inklusive flora och geologi vid Hammarby. Innehåller årsredogörelser och insikter om Carl von Linné.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Die dänischen Schleimpilze. Myxomycetes Daniae
Utforska en djupgående studie av myxogastrider, en fascinerande klass av slemmossor. Boken innehåller illustrerade planscher och utförliga beskrivningar av arter och deras biologiska egenskaper. Idealisk för botaniker och svampentusiaster.
Utforska en djupgående studie av myxogastrider, en fascinerande klass av slemmossor. Boken innehåller illustrerade planscher och utförliga beskrivningar av arter och deras biologiska egenskaper. Idealisk för botaniker och svampentusiaster.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Några ord om Linnés Peloria och dess Locus Classicus
En insiktsfull utforskning av Linnés Peloria och dess betydelse i botaniken. Boken innehåller fotografier och en karta som kompletterar ämnet. Klammerhäftad och i fint antikvariskt skick.
En insiktsfull utforskning av Linnés Peloria och dess betydelse i botaniken. Boken innehåller fotografier och en karta som kompletterar ämnet. Klammerhäftad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Norsk og svensk flora
Detaljerad och illustrerad flora som utforskar växtlivet i Norge och Sverige, med fokus på botaniska egenskaper och växtanatomi.
Detaljerad och illustrerad flora som utforskar växtlivet i Norge och Sverige, med fokus på botaniska egenskaper och växtanatomi.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
150-årsminnet av Linnés död
Minnesteckning om Carl von Linné, med fokus på hans bidrag till botaniken. Innehåller illustrationer och är ett särtryck ur Svenska Linné-sällskapets Årsskrift. Boken är i fint antikvariskt skick.
Minnesteckning om Carl von Linné, med fokus på hans bidrag till botaniken. Innehåller illustrationer och är ett särtryck ur Svenska Linné-sällskapets Årsskrift. Boken är i fint antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den otröstliga ögontrösten
En utforskning av naturvetenskapliga perspektiv och insikter från 1985, med fokus på hembygdsfrågor.
En utforskning av naturvetenskapliga perspektiv och insikter från 1985, med fokus på hembygdsfrågor.
REA-pris178 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Malmeström, Elis (1895-1977) ; Fredbärj, Telemak (1895-1975) [utg.] : Nemesis Divina](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-malmestrom-elis-1895-1977-fredbarj-telemak-1895-1975-utg-nemesis-divina-boia46886_fa0ba4ec-efeb-4cfb-8ee4-226e303281b1.jpg?v=1780526656&width=587)
Antikvariat Bothnia
Nemesis Divina
Verket utforskar livsöden och straff, med fokus på Carl von Linnés anteckningar. Innehåller kommentarer och register.
Verket utforskar livsöden och straff, med fokus på Carl von Linnés anteckningar. Innehåller kommentarer och register.
REA-pris150 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Marken, Ulf : 'I skogar, på berg och i dalar'. Linné i dikten](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-broberg-gunnar-1942-222-marken-ulf-i-skogar-pa-berg-och-i-dalar-linne-i-dikten-boia46981_10c51c7f-1644-4a9a-878f-946510447f3e.jpg?v=1780519521&width=570)
Antikvariat Bothnia
'I skogar, på berg och i dalar'. Linné i dikten
Upptäck en fascinerande resa genom naturlyrik som hyllar Carl von Linnés bidrag till botaniken. Boken erbjuder rikt illustrerade sidor som förenar poesi med vetenskap, perfekt för den som älskar både litteratur och natur.
Upptäck en fascinerande resa genom naturlyrik som hyllar Carl von Linnés bidrag till botaniken. Boken erbjuder rikt illustrerade sidor som förenar poesi med vetenskap, perfekt för den som älskar både litteratur och natur.
REA-pris115 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Gullers, K. W. (Karl Werner, 1916-1998) ; Strandell, Birger (1901-1993) : Linnés Sverige](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-gullers-k-w-karl-werner-1916-1998-strandell-birger-191-1993-linnes-sverige-boia47069_539db5ce-6a63-4f78-bf43-7cbd9ba29197.jpg?v=1780522667&width=565)
Antikvariat Bothnia
Linnés Sverige
Upptäck en rikt fotoillustrerad bok om Carl von Linné och hans betydelse för botaniken. Med färgfotografier och insikter om Sveriges flora, är detta verk en visuell och informativ resa genom naturens mångfald. Boken är limhäftad och i fint skick.
Upptäck en rikt fotoillustrerad bok om Carl von Linné och hans betydelse för botaniken. Med färgfotografier och insikter om Sveriges flora, är detta verk en visuell och informativ resa genom naturens mångfald. Boken är limhäftad och i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Naturalhistorien i Sverige intill medlet af 1600-talet. Inbjudningsskrift till den fest hvarmed trehundraårsminnet af Gustaf II Adolfs födelse kommer att firas i Upsala universitets aula den 9 december 1894
Denna bok utforskar den tidiga naturalhistorien i Sverige och fokuserar på botanik och zoologi fram till 1600-talet. Den är en inbjudan till en festlighet vid Uppsala universitet och belyser vetenskapshistoriska aspekter.
Denna bok utforskar den tidiga naturalhistorien i Sverige och fokuserar på botanik och zoologi fram till 1600-talet. Den är en inbjudan till en festlighet vid Uppsala universitet och belyser vetenskapshistoriska aspekter.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Wild orchids of Britain
Upptäck den fascinerande världen av orkidéer i Storbritannien med en omfattande guide som inkluderar fotografier, figurer och distributionskartor. Boken erbjuder en djupgående insikt i botanik och växtflora.
Upptäck den fascinerande världen av orkidéer i Storbritannien med en omfattande guide som inkluderar fotografier, figurer och distributionskartor. Boken erbjuder en djupgående insikt i botanik och växtflora.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Linné och cecidologien. I-II. (Supplementet som utkom 1936 saknas)
Studiet av växtgall och dess betydelse inom botaniken utforskas i denna tvådelade utgåva. Innehållet belyser Carl von Linnés bidrag till ämnet. Exemplaren är i fint skick och har originalomslag.
Studiet av växtgall och dess betydelse inom botaniken utforskas i denna tvådelade utgåva. Innehållet belyser Carl von Linnés bidrag till ämnet. Exemplaren är i fint skick och har originalomslag.
REA-pris150 kr

