h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Inom Hälsinglands gränser
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Norrland, med fokus på Hälsinglands kulturella och geografiska särdrag.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Norrland, med fokus på Hälsinglands kulturella och geografiska särdrag.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Förförande franskt. En gourmetresa
Upplev en färgsprakande gourmetresa genom Frankrike med denna rikt illustrerade bok. Utforska landets kulinariska traditioner och njut av vackra foton som väcker smaklökarna. Bunden i dekorativt pappband.
Upplev en färgsprakande gourmetresa genom Frankrike med denna rikt illustrerade bok. Utforska landets kulinariska traditioner och njut av vackra foton som väcker smaklökarna. Bunden i dekorativt pappband.
REA-pris100 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kulturbilder från västerbottnisk landsbygd
Boken utforskar lokalhistoria och geografi i den västerbottniska landsbygden genom reseskildringar och illustrationer.
Boken utforskar lokalhistoria och geografi i den västerbottniska landsbygden genom reseskildringar och illustrationer.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Norrbotten är Norrbotten
Boken erbjuder en djupgående insikt i Norrbottens natursköna landskap och rika kulturhistoria.
Boken erbjuder en djupgående insikt i Norrbottens natursköna landskap och rika kulturhistoria.
REA-pris298 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten
Boken erbjuder en visuell och litterär skildring av Västerbottens natursköna miljöer och kulturella uttryck.
Boken erbjuder en visuell och litterär skildring av Västerbottens natursköna miljöer och kulturella uttryck.
REA-pris70 kr
Antikvariat Bothnia
Iskall (dedikation)
Möt det dramatiska livet på isarna i Kvarken, där människor och djur anpassar sig till isens utmaningar. Rikt illustrerad med kartor och akvareller.
Möt det dramatiska livet på isarna i Kvarken, där människor och djur anpassar sig till isens utmaningar. Rikt illustrerad med kartor och akvareller.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Tärnasjö-området
Utforska Tärnasjö-området med denna guide som erbjuder insikter om friluftsliv och fjällaktiviteter i Lappland och Västerbotten.
Utforska Tärnasjö-området med denna guide som erbjuder insikter om friluftsliv och fjällaktiviteter i Lappland och Västerbotten.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Sandsjöbygd
Rikligt illustrerad bok om svensk politisk historia. Inbunden med dekorerat förlagsband, mycket gott skick. Utgiven av Sandsjö hembygdsförening 1988.
Rikligt illustrerad bok om svensk politisk historia. Inbunden med dekorerat förlagsband, mycket gott skick. Utgiven av Sandsjö hembygdsförening 1988.
REA-pris115 kr

Bokliv
Dagbok öfver mina vandringar på Wermlands och Solørs finnskogar 1821
Boken utforskar skogsfinnarnas kultur och odlingstekniker i mellersta Skandinavien under 1500- och 1600-talen.
Boken utforskar skogsfinnarnas kultur och odlingstekniker i mellersta Skandinavien under 1500- och 1600-talen.
REA-pris350 kr

Antikvariat Bothnia
Golden Iceland
Upplev en fascinerande resa genom Islands mytologi och natur med en illustrerad bok som fångar det arktiska landskapets skönhet och rikedom. Denna utgåva erbjuder en djupdykning i vikingarnas historia och folksagor, perfekt för den nyfikna läsaren.
Upplev en fascinerande resa genom Islands mytologi och natur med en illustrerad bok som fångar det arktiska landskapets skönhet och rikedom. Denna utgåva erbjuder en djupdykning i vikingarnas historia och folksagor, perfekt för den nyfikna läsaren.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Öländska och Gotländska resa på riksens höglovlige ständers befallning förrättad år 1741 med anmärkningar uti ekonomien, naturalhistorien, antikviteter, etc med åtskillige figurer
Utforska en fascinerande resa genom Sveriges flora och fauna, med insikter i ekonomiska och historiska aspekter. Illustrerad med detaljerade kartor och figurer.
Utforska en fascinerande resa genom Sveriges flora och fauna, med insikter i ekonomiska och historiska aspekter. Illustrerad med detaljerade kartor och figurer.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Norrbottens fjällområde. Specialkarta 1978/79. Information om fiske, jakt, lagbestämmelser, rennäring, odlingsgräns, lappmarksgräns, lantbruksverkets organisation
Denna karta över Norrbottens fjällområde innehåller information om rennäring, jakt och fiske.
Denna karta över Norrbottens fjällområde innehåller information om rennäring, jakt och fiske.
REA-pris250 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Fäbodar och fäbodliv i Höga Kusten
Boken utforskar fäbodlivets historia och traditioner i Höga Kusten, med fokus på Ångermanland och Västernorrlands län.
Boken utforskar fäbodlivets historia och traditioner i Höga Kusten, med fokus på Ångermanland och Västernorrlands län.
REA-pris248 kr

Antikvariat Bothnia
Nagasaki. Jefferik Stocklassa tillsammans med Mizuko Sasaki-Stocklassa
Rikt fotoillustrerad bok om fotokonst och fotografi, utgiven i fint skick. Bunden i svart linneklotband med japansk skrift.
Rikt fotoillustrerad bok om fotokonst och fotografi, utgiven i fint skick. Bunden i svart linneklotband med japansk skrift.
REA-pris180 kr

Knorrens antikvariat
Porslinsmålerskan från Limoges
En berättelse som utforskar livet och konsten hos en porslinsmålare i Limoges, med fokus på hennes kreativa process.
En berättelse som utforskar livet och konsten hos en porslinsmålare i Limoges, med fokus på hennes kreativa process.
REA-pris80 kr

Knorrens antikvariat
Trust the plan
Boken utforskar teman kring tillit och strategiska beslut i en modern kontext.
Boken utforskar teman kring tillit och strategiska beslut i en modern kontext.
REA-pris120 kr

Bokliv
Det samiska Stockholm : från Molnby till Paradiset
Boken utforskar samernas historia i Sverige och Stockholm genom ett kunskapsprojekt med fokus på nationella minoriteter.
Boken utforskar samernas historia i Sverige och Stockholm genom ett kunskapsprojekt med fokus på nationella minoriteter.
REA-pris148 kr

Bokliv
Ett steg i taget
En reseberättelse om en ung kvinna som utforskar hippieleden och upplever dramatiska händelser under Vietnamkriget.
En reseberättelse om en ung kvinna som utforskar hippieleden och upplever dramatiska händelser under Vietnamkriget.
REA-pris138 kr

Bokliv
Europas gränser : essäer om europeisk identitet
Boken utforskar europeisk identitet genom en samling essäer som analyserar kontinentens gränser.
Boken utforskar europeisk identitet genom en samling essäer som analyserar kontinentens gränser.
REA-pris228 kr

Bokliv
Campos de Níjar
Boken utforskar den sociala och ekonomiska utvecklingen i Campos de Níjar, med fokus på dess transformation över 40 år.
Boken utforskar den sociala och ekonomiska utvecklingen i Campos de Níjar, med fokus på dess transformation över 40 år.
REA-pris128 kr
Pangloss antikvariat & text
Indien i stort och smått 1947-1997
Illustrerad bok om Indien 1947-1997. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Rygghuvudet obetydligt tilltryckt, i övrigt gott skick. 218 s.
Illustrerad bok om Indien 1947-1997. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Rygghuvudet obetydligt tilltryckt, i övrigt gott skick. 218 s.
REA-pris90 kr

Bokliv
Påven hade sju barn : essäer om påvar, storköpmän, furstar och intriger i renässansens Italien
Essäer som utforskar påvar, storköpmän och intriger under renässansens Italien.
Essäer som utforskar påvar, storköpmän och intriger under renässansens Italien.
REA-pris263 kr

Trollhättans Bok & media
Frihet, jämlikhet, brodermord
Boken utforskar teman som frihet och jämlikhet i en komplex samhällskontext.
Boken utforskar teman som frihet och jämlikhet i en komplex samhällskontext.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Hit! Men inte längre!
Boken utforskar den australiensiska frihetskampens historia och dess politiska dimensioner. Den är illustrerad och erbjuder en djupgående insikt i ämnet. Bunden i limhäftad format.
Boken utforskar den australiensiska frihetskampens historia och dess politiska dimensioner. Den är illustrerad och erbjuder en djupgående insikt i ämnet. Bunden i limhäftad format.
REA-pris150 kr
