
Bokliv
Fresh Paint
Boken erbjuder en visuell dokumentation av graffiti i New York City, fångad under en tid av förändring och borttagning.
Boken erbjuder en visuell dokumentation av graffiti i New York City, fångad under en tid av förändring och borttagning.
REA-pris298 kr

Bokliv
Behind the scenes
Boken ger en inblick i designindustrin, dess utmaningar och de kommersiella faktorer som påverkar den.
Boken ger en inblick i designindustrin, dess utmaningar och de kommersiella faktorer som påverkar den.
REA-pris218 kr
Bokliv
Infrafaces
Boken utforskar konstnärlig interaktion genom en samling essäer som analyserar relationer inom konstfältet.
Boken utforskar konstnärlig interaktion genom en samling essäer som analyserar relationer inom konstfältet.
REA-pris245 kr
Bokliv
Lars Karlsson; Noterat 2
Boken utforskar musik och noter med fokus på pedagogiska aspekter och är skriven på svenska.
Boken utforskar musik och noter med fokus på pedagogiska aspekter och är skriven på svenska.
REA-pris168 kr

Bokliv
I Vänerland : sånger om Vänern, Kinnekulle och Kållandsö
En sångbok med 127 sånger som skildrar natur och människors liv i Vänerland.
En sångbok med 127 sånger som skildrar natur och människors liv i Vänerland.
REA-pris345 kr
![Broman, Per F. ; Engebretsen, Nora A. [red.] : What kind of theory is music theory?](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-broman-per-f-engebretsen-nora-a-red-what-kind-of-theory-is-music-theory-9789185445806_83236c1d-52c1-4e63-8324-5bb027d439bf.jpg?v=1780681168&width=239)
Bokliv
What kind of theory is music theory?
Boken utforskar epistemologiska frågor inom musikteori och analys, med fokus på teorins karaktär och tillämpningar.
Boken utforskar epistemologiska frågor inom musikteori och analys, med fokus på teorins karaktär och tillämpningar.
REA-pris178 kr

Bokliv
Trestämt Advent SAB
En samling av tjugo körsatser för blandad kör i varierande svårighetsgrad, med både a cappella och ackompanjemang.
En samling av tjugo körsatser för blandad kör i varierande svårighetsgrad, med både a cappella och ackompanjemang.
REA-pris198 kr

Bokliv
25 dikter av Tage Danielsson : tonsatta av John Ulf Anderson
En samling tonsatta dikter som utforskar både vardag och politik med en mångsidig och humoristisk ton.
En samling tonsatta dikter som utforskar både vardag och politik med en mångsidig och humoristisk ton.
REA-pris208 kr

Bokliv
Orefotografier 1855 - 2010
Boken innehåller över 300 bilder från Ore, identifierar mer än 400 personer och dokumenterar deras släktförhållanden.
Boken innehåller över 300 bilder från Ore, identifierar mer än 400 personer och dokumenterar deras släktförhållanden.
REA-pris282 kr
Bokliv
Bærekraftdidaktikk i kunst og håndverk
Boken utforskar hållbar didaktik och dess integration i konst och hantverk genom kreativ användning av återbrukade material.
Boken utforskar hållbar didaktik och dess integration i konst och hantverk genom kreativ användning av återbrukade material.
REA-pris560 kr

Bokliv
OEI # 82–83. Art in the Age of Kleptomania
Boken utforskar samtida konst i en kontext präglad av girighet och maktstrukturer.
Boken utforskar samtida konst i en kontext präglad av girighet och maktstrukturer.
REA-pris228 kr

Bokliv
Livets känsla
Upplev livets känsla genom trettioen korta deviser som fångar det flyende ögonblicket. En inspirerande sammanslutning av ord och bilder som bjuder in till att leva nu.
Upplev livets känsla genom trettioen korta deviser som fångar det flyende ögonblicket. En inspirerande sammanslutning av ord och bilder som bjuder in till att leva nu.
REA-pris118 kr
Pangloss antikvariat & text
Ung svensk konst
Konsthistoria och konstvetenskap. Katalog från 1946, trådhäftad, fint antikvariskt skick, illustrerad med 39 sidor och 12 planscher.
Konsthistoria och konstvetenskap. Katalog från 1946, trådhäftad, fint antikvariskt skick, illustrerad med 39 sidor och 12 planscher.
REA-pris120 kr

Pangloss antikvariat & text
Make your mark
Konst och arkitektur. Häftad utgåva från Thames & Hudson, 2016. Fint antikvariskt skick, rikt illustrerad i färg. 255 sidor.
Konst och arkitektur. Häftad utgåva från Thames & Hudson, 2016. Fint antikvariskt skick, rikt illustrerad i färg. 255 sidor.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Bertmark Respons
Rikligt illustrerad bok om konst och arkitektur. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Bertmarks Förlag 1999. Gott skick.
Rikligt illustrerad bok om konst och arkitektur. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Bertmarks Förlag 1999. Gott skick.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotländska Kyrkor i Ord och Bild. Serien IV, [Bunge, Källunge, Gerum, Tingstäde, Sanda, Stånga, Näs, Linde, Väte, Fröjel, Vestkinde (Väskinde), Akebäck]
Illustrerad bok om gotländska kyrkor. Klammerhäftad utgåva från 1901 i normalt antikvariskt skick, med mindre veck och nagg. Sidor 181-227, osprättad.
Illustrerad bok om gotländska kyrkor. Klammerhäftad utgåva från 1901 i normalt antikvariskt skick, med mindre veck och nagg. Sidor 181-227, osprättad.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Aram Bartholl
Konsthistoria och fotografi. Utgåva från 2012, förlag Gestalten. Hårdband, fint antikvariskt skick, med ex-libris och korta anteckningar. 224 sidor.
Konsthistoria och fotografi. Utgåva från 2012, förlag Gestalten. Hårdband, fint antikvariskt skick, med ex-libris och korta anteckningar. 224 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
A practical guide to Pakistani rugs
Praktisk guide om pakistanska mattor. Häftad utgåva från Liberty Books. Normalt antikvariskt skick med illustrationer och färgreproduktioner.
Praktisk guide om pakistanska mattor. Häftad utgåva från Liberty Books. Normalt antikvariskt skick med illustrationer och färgreproduktioner.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
[Bigert & Bergström]
Konstverk och installationer från nordisk turné. Häftat band, fint antikvariskt skick, rikt illustrerad med engelskt textinnehåll. 59 sidor.
Konstverk och installationer från nordisk turné. Häftat band, fint antikvariskt skick, rikt illustrerad med engelskt textinnehåll. 59 sidor.
REA-pris240 kr
Pangloss antikvariat & text
Sångens makt
Berättelse om konst och musik. Privat halvklotband, mycket gott skick med namnteckning. Bohlin & C:o., 1906, 184 sidor.
Berättelse om konst och musik. Privat halvklotband, mycket gott skick med namnteckning. Bohlin & C:o., 1906, 184 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
The modernity of lyrism
Konsthistoria och lyrism. Häftat band, fint antikvariskt skick. Utgiven av Enzo Esposito Contemporary Art, 1991. Bilingual text, rikt illustrerad.
Konsthistoria och lyrism. Häftat band, fint antikvariskt skick. Utgiven av Enzo Esposito Contemporary Art, 1991. Bilingual text, rikt illustrerad.
REA-pris90 kr

Bokliv
OEI # 69–70 On Film
En samling artiklar och essäer som utforskar filmens konst och betydelse i samtiden.
En samling artiklar och essäer som utforskar filmens konst och betydelse i samtiden.
REA-pris291 kr

Bokliv
Gick jag allena, en körsvit om Nils Ferlin
En körsvit med nyskrivna tonsättningar av elva dikter, som utforskar livserfarenheter och teman från en svensk poet.
En körsvit med nyskrivna tonsättningar av elva dikter, som utforskar livserfarenheter och teman från en svensk poet.
REA-pris178 kr

