
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
För Finlands frihet
Boken ger en djupgående analys av den svenska frivilligkårens insatser under det finska vinterkriget och belyser deras mod och uppoffringar.
Boken ger en djupgående analys av den svenska frivilligkårens insatser under det finska vinterkriget och belyser deras mod och uppoffringar.
REA-pris248 kr

Bokliv
Junakøpung Medeltidsstaden Jönköping och arkeologin
Boken utforskar Jönköpings medeltida historia genom arkeologiska fynd och forskning, vilket ger insikter om stadens liv och utveckling.
Boken utforskar Jönköpings medeltida historia genom arkeologiska fynd och forskning, vilket ger insikter om stadens liv och utveckling.
REA-pris328 kr

Bokliv
Anteckningar och brev från riksdagen 1765-1766. Del 2
Denna bok innehåller anteckningar och brev från riksdagen under åren 1765-1766, vilket ger insikter i den historiska perioden.
Denna bok innehåller anteckningar och brev från riksdagen under åren 1765-1766, vilket ger insikter i den historiska perioden.
REA-pris252 kr

Bokliv
Sveriges andra världskrig och kampen mot Hitler och Stalin i Norden
Andra världskriget i Norden, med fokus på svenska frivilliga. Pappband, utgiven av Bokförlaget Semic, 181 sidor, på svenska.
Andra världskriget i Norden, med fokus på svenska frivilliga. Pappband, utgiven av Bokförlaget Semic, 181 sidor, på svenska.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Östergötland sett från himlen
Upplev Östergötlands historia genom en hisnande färd ovanifrån. Denna bok bjuder på fantastiska illustrationer och insikter om landskapet. Bunden i hårdband, utgiven 2006.
Upplev Östergötlands historia genom en hisnande färd ovanifrån. Denna bok bjuder på fantastiska illustrationer och insikter om landskapet. Bunden i hårdband, utgiven 2006.
REA-pris478 kr
Pangloss antikvariat & text
Visby 1850
Geografisk och ekonomisk samtidsskildring av Gotland. Inbunden förlagsband, fint antikvariskt skick med skyddsomslag i normalt skick. 70 sidor.
Geografisk och ekonomisk samtidsskildring av Gotland. Inbunden förlagsband, fint antikvariskt skick med skyddsomslag i normalt skick. 70 sidor.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Karolinen Magnus Stenbock
Historia och politisk historia. Förlagsband i gott skick, skyddsomslag med tejplagad reva, 357 sidor, glest illustrerad. Atlantis, 2007.
Historia och politisk historia. Förlagsband i gott skick, skyddsomslag med tejplagad reva, 357 sidor, glest illustrerad. Atlantis, 2007.
REA-pris95 kr

Trollhättans Bok & Media
Gamla foton från gränsbygden
Sverige och Skånes topografi. Albert Bonniers förlag, uppl. 1, 1984. Hårdband, normalt antikvariskt skick, 155 sidor, bruksslitage.
Sverige och Skånes topografi. Albert Bonniers förlag, uppl. 1, 1984. Hårdband, normalt antikvariskt skick, 155 sidor, bruksslitage.
REA-pris200 kr

Bokliv
Visby entdecken
Guideboken ger en översikt över Visbys medeltida historia, byggnader och kulturarv.
Guideboken ger en översikt över Visbys medeltida historia, byggnader och kulturarv.
REA-pris248 kr
Trollhättans Bok & media
Humlan som flyger
En utforskande text som behandlar ämnen relaterade till insekter och deras livsmiljöer.
En utforskande text som behandlar ämnen relaterade till insekter och deras livsmiljöer.
REA-pris180 kr
Bokliv
Explore Visby : your guide to Gotland's world heritage
Boken ger en insikt i Visbys medeltida historia, byggnader och liv under århundradena i denna världsarvstad.
Boken ger en insikt i Visbys medeltida historia, byggnader och liv under århundradena i denna världsarvstad.
REA-pris248 kr

Antikvariat Bothnia
Tröghbolagh
Akademisk avhandling om skogshushållning och territoriell indelning i Trögd under medeltiden. Innehåller historiska perspektiv på socknar i Uppland.
Akademisk avhandling om skogshushållning och territoriell indelning i Trögd under medeltiden. Innehåller historiska perspektiv på socknar i Uppland.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Berättelser från 1900-talet
Personlig berättelse om Sveriges historia och politik. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Atlantis, 2006. 331 sidor.
Personlig berättelse om Sveriges historia och politik. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Atlantis, 2006. 331 sidor.
REA-pris95 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Brev och skrifter
Boken erbjuder en inblick i drottning Kristina av Sveriges liv och hennes reflektioner kring kön och identitet.
Boken erbjuder en inblick i drottning Kristina av Sveriges liv och hennes reflektioner kring kön och identitet.
REA-pris98 kr
Bokliv
Bilder från Gotland = Pictures from Gotland = Bilder aus Gotland
En fotobok som utforskar Gotlands skönhet genom årstiderna, med fokus på kultur, traditioner och natur.
En fotobok som utforskar Gotlands skönhet genom årstiderna, med fokus på kultur, traditioner och natur.
REA-pris218 kr
Bokliv
I en annan del av Åtvid. Del 3
Boken utforskar Åtvidabergs senare historia genom personliga berättelser och oväntade fynd, vilket ger en djupare förståelse för platsens kulturella arv.
Boken utforskar Åtvidabergs senare historia genom personliga berättelser och oväntade fynd, vilket ger en djupare förståelse för platsens kulturella arv.
REA-pris267 kr
Pangloss antikvariat & text
Karlsöarna
Rikligt illustrerad bok om Gotland. Norstedts, 1968. Inbunden med dekorerat pappband. Normalt antikvariskt skick, något skavd. 147 sidor.
Rikligt illustrerad bok om Gotland. Norstedts, 1968. Inbunden med dekorerat pappband. Normalt antikvariskt skick, något skavd. 147 sidor.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Ljugarn och dess strandridare
Sverige och Gotland i fokus. Häftad utgåva från Barry Press, 1977. Fint antikvariskt skick, illustrerad med 72 sidor.
Sverige och Gotland i fokus. Häftad utgåva från Barry Press, 1977. Fint antikvariskt skick, illustrerad med 72 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotland
Gotland, Sverige. Original hel linnebindning. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Marienburg-Verlag 1966. 203 sidor, bilddel saknas.
Gotland, Sverige. Original hel linnebindning. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Marienburg-Verlag 1966. 203 sidor, bilddel saknas.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Minnen från en bygd
Om Halla socken på Gotland. Förlagets tryckta pappband från 1979. Fint antikvariskt skick, illustrerad, 155 sidor. ISBN 91-7400-095-0.
Om Halla socken på Gotland. Förlagets tryckta pappband från 1979. Fint antikvariskt skick, illustrerad, 155 sidor. ISBN 91-7400-095-0.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotländskt arkiv
Gotlands fornsal, 1998. Illustrerad i färg och sv/v. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Mycket gott skick med mindre repor. 276 s.
Gotlands fornsal, 1998. Illustrerad i färg och sv/v. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Mycket gott skick med mindre repor. 276 s.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Från Gutabygd 2020
Illustrerad bok om Gotland. Förlagets tryckta pappband, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av Gotlands Hembygdsförbund, 2014. 227 sidor.
Illustrerad bok om Gotland. Förlagets tryckta pappband, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av Gotlands Hembygdsförbund, 2014. 227 sidor.
REA-pris125 kr

Trollhättans Bok & media
I kastanjens skugga
En samling av tre böcker som utforskar olika teman och berättelser.
En samling av tre böcker som utforskar olika teman och berättelser.
REA-pris135 kr

Mingus bok- och skivbutik
Stockholmskärlek. En bok om Hjalmar Mehr
En insiktsfull biografi som utforskar Hjalmar Mehrs liv och påverkan på Stockholms utveckling, med fokus på hans strävan att modernisera staden.
En insiktsfull biografi som utforskar Hjalmar Mehrs liv och påverkan på Stockholms utveckling, med fokus på hans strävan att modernisera staden.
REA-pris200 kr
