h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kattspången
En skönlitterär roman från 1927 som utforskar mänskliga känslor och sociala konflikter.
En skönlitterär roman från 1927 som utforskar mänskliga känslor och sociala konflikter.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Östanför sol, västanför måne och bakom Babylons torn!
Skönlitterär samling med mytologiska inslag och folksagor, utgiven 1911. Illustrerat klotband i fint skick.
Skönlitterär samling med mytologiska inslag och folksagor, utgiven 1911. Illustrerat klotband i fint skick.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Livet i våld
Boken utforskar teman kring våld och mänskligt beteende inom svensk skönlitteratur.
Boken utforskar teman kring våld och mänskligt beteende inom svensk skönlitteratur.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Herrens moder
Illustrerad diktsamling om jungfru Maria, med 58 sidor i gott skick. Innehåller lyriska reflektioner och är utgiven av Diakonistyrelsens bokförlag.
Illustrerad diktsamling om jungfru Maria, med 58 sidor i gott skick. Innehåller lyriska reflektioner och är utgiven av Diakonistyrelsens bokförlag.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Moraliteter
Reflektioner över moral och politik i det svenska samhället, med fokus på klass och rättvisa. En personlig skildring av författarens uppväxt och strävan efter social förändring.
Reflektioner över moral och politik i det svenska samhället, med fokus på klass och rättvisa. En personlig skildring av författarens uppväxt och strävan efter social förändring.
REA-pris70 kr

Trollhättans Bok & media
Här bor jag
En bok med mindre bruksslitage och vågig inlaga, som utforskar temat hem.
En bok med mindre bruksslitage och vågig inlaga, som utforskar temat hem.
REA-pris160 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bygget
En skönlitterär berättelse från Stockholm 1948, som utforskar teman relaterade till byggen och samhällsutveckling.
En skönlitterär berättelse från Stockholm 1948, som utforskar teman relaterade till byggen och samhällsutveckling.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Norrlandsberättelser
En samling noveller som utforskar teman som ensamhet och mellanmänskliga konflikter i nordliga miljöer.
En samling noveller som utforskar teman som ensamhet och mellanmänskliga konflikter i nordliga miljöer.
REA-pris288 kr

Mingus bok- och skivbutik
Bäverbäcken
En magisk midsommarnatt i norr, där naturens skönhet och djurlivet förenas. En poetisk skildring av tidlöshet och drömlikhet.
En magisk midsommarnatt i norr, där naturens skönhet och djurlivet förenas. En poetisk skildring av tidlöshet och drömlikhet.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kvarteret Spantet 3
Diktsamlingen skildrar barndomen i Sverige under 1950-talet, med fokus på minnen och känslor. Med en nostalgisk ton utforskas livets olika aspekter genom korta, reflekterande verser.
Diktsamlingen skildrar barndomen i Sverige under 1950-talet, med fokus på minnen och känslor. Med en nostalgisk ton utforskas livets olika aspekter genom korta, reflekterande verser.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Det är mycket med det jordiska
En djupgående skildring av mänskliga relationer och livets komplexitet, som utforskar det jordiska med insiktsfulla perspektiv. Boken är inbunden med skyddsomslag och innehåller 292 sidor.
En djupgående skildring av mänskliga relationer och livets komplexitet, som utforskar det jordiska med insiktsfulla perspektiv. Boken är inbunden med skyddsomslag och innehåller 292 sidor.
REA-pris130 kr

Knorrens antikvariat
Flaskpost från P
En berättelse som utforskar teman av brev och kommunikation i en fiktiv kontext.
En berättelse som utforskar teman av brev och kommunikation i en fiktiv kontext.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ur mina sprickor kommer ord
Diktsamling som utforskar känslor och tankar genom lyriska uttryck. En reflektion över livets sprickor och ordens kraft. Inbunden med skyddsomslag.
Diktsamling som utforskar känslor och tankar genom lyriska uttryck. En reflektion över livets sprickor och ordens kraft. Inbunden med skyddsomslag.
REA-pris90 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Poesi och prosa
Sammanställning av essäer och litteraturkritik som belyser skönlitteraturens betydelse och utveckling under tidigt 1900-tal.
Sammanställning av essäer och litteraturkritik som belyser skönlitteraturens betydelse och utveckling under tidigt 1900-tal.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Savonarola / Amourer
Skildrar en tid präglad av religiös fanatism och personlig tragedi. En djupgående analys av mänskligt beteende och moral.
Skildrar en tid präglad av religiös fanatism och personlig tragedi. En djupgående analys av mänskligt beteende och moral.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svalboet
En skönlitterär text från 1912 i gott skick, med fokus på svensk skönlitteratur.
En skönlitterär text från 1912 i gott skick, med fokus på svensk skönlitteratur.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Arvet
Skildrar livets komplexitet genom berättelser om arv och identitet i svensk skönlitteratur.
Skildrar livets komplexitet genom berättelser om arv och identitet i svensk skönlitteratur.
REA-pris178 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Min väg
Dåtidens lyrik utforskar livets väg genom poesi, med insikter och känslor från 1905 till 1954. Boken erbjuder en reflektion av den svenska litteraturen under en betydelsefull period.
Dåtidens lyrik utforskar livets väg genom poesi, med insikter och känslor från 1905 till 1954. Boken erbjuder en reflektion av den svenska litteraturen under en betydelsefull period.
REA-pris148 kr
Trollhättans Bok & media
Bida sin tid
En berättelse som utforskar tidens betydelse i livet och dess påverkan på mänskliga relationer.
En berättelse som utforskar tidens betydelse i livet och dess påverkan på mänskliga relationer.
REA-pris160 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vi från Österstad
En skönlitterär roman som utforskar vardagsliv och sociala relationer i en svensk småstad under tidigt 1900-tal.
En skönlitterär roman som utforskar vardagsliv och sociala relationer i en svensk småstad under tidigt 1900-tal.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Men vi knullar ju ändå inte
En biografi som utforskar personliga upplevelser och relationer inom svensk skönlitteratur.
En biografi som utforskar personliga upplevelser och relationer inom svensk skönlitteratur.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Jordmånen
En gripande skildring av kärlekens komplexitet och dess konsekvenser i 1960-talets Stockholm. Den utforskar hur relationer kan leda till både katastrofer och personlig tillväxt.
En gripande skildring av kärlekens komplexitet och dess konsekvenser i 1960-talets Stockholm. Den utforskar hur relationer kan leda till både katastrofer och personlig tillväxt.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyckans lexikon eller Mannen och Qvinnan. Kort belysning af allting
En kort belysning av relationer och mänskliga upplevelser i skönlitterär form. Limhäftad utgåva med bra skick.
En kort belysning av relationer och mänskliga upplevelser i skönlitterär form. Limhäftad utgåva med bra skick.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den siste athenaren
En historisk roman som utforskar den antika grekiska kulturens undergång och kristendomens framväxt under romersk ockupation.
En historisk roman som utforskar den antika grekiska kulturens undergång och kristendomens framväxt under romersk ockupation.
REA-pris388 kr
