Pangloss antikvariat & text
The art of Yossra el Said 2013-2016
Biografi om konstnär. Limhäftad, 80 sidor, illustrerad. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
Biografi om konstnär. Limhäftad, 80 sidor, illustrerad. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
The life and works of Dalí
Biografier om konstnärer. Utgiven av Parragon 1994. Häftad med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 79 rikt illustrerade sidor.
Biografier om konstnärer. Utgiven av Parragon 1994. Häftad med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 79 rikt illustrerade sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Sven Erixons konst
Biografier om konstnärer. Helklotband med ryggtitelfält, lätt veck över ryggen. Utgiven av Sveriges Allmänna Konstförening, 1967.
Biografier om konstnärer. Helklotband med ryggtitelfält, lätt veck över ryggen. Utgiven av Sveriges Allmänna Konstförening, 1967.
REA-pris135 kr

Bokliv
Bunny yeagers bikini girls of the 1950s
Denna samling av fotografier från 1950-talet visar bikinimodeller och reflektioner från en pionjär inom fotografi.
Denna samling av fotografier från 1950-talet visar bikinimodeller och reflektioner från en pionjär inom fotografi.
REA-pris188 kr

Bokliv
Kjell Engman
Boken utforskar Kjell Engmans fantasifulla skapelser och hans berättande genom formgivning och utställningar.
Boken utforskar Kjell Engmans fantasifulla skapelser och hans berättande genom formgivning och utställningar.
REA-pris330 kr

Bokliv
Tattooed women
Boken utforskar livet och kulturen hos kvinnor som utmanade normer genom tatueringar och kroppskonst.
Boken utforskar livet och kulturen hos kvinnor som utmanade normer genom tatueringar och kroppskonst.
REA-pris188 kr

Bokliv
Mormor : berätta om ditt liv
En bok med kreativa frågor för att utforska och bevara din mormors livshistoria.
En bok med kreativa frågor för att utforska och bevara din mormors livshistoria.
REA-pris168 kr

Bokliv
The Making of Quentin Tarantino's Once Upon a Time in Hollywood
Bok om film och biografi. Förlagsband, 400 sidor, utgiven av Insight Editions.
Bok om film och biografi. Förlagsband, 400 sidor, utgiven av Insight Editions.
REA-pris620 kr

Bokliv
Blade - king of graffiti
Biografi om en ikonisk konstnär. Förlagsband, 256 sidor, engelska. Utgiven av Schiffer Publishing.
Biografi om en ikonisk konstnär. Förlagsband, 256 sidor, engelska. Utgiven av Schiffer Publishing.
REA-pris333 kr
Bokliv
Bild & Bubbla. 189
Detta nummer av tidskriften utforskar seriekonst genom intervjuer, recensioner och aktuella debatter inom ämnet.
Detta nummer av tidskriften utforskar seriekonst genom intervjuer, recensioner och aktuella debatter inom ämnet.
REA-pris138 kr

Bokliv
Future boy
Biografiska reportage om en ikon. Häftad utgåva från Headline, 176 sidor, på engelska.
Biografiska reportage om en ikon. Häftad utgåva från Headline, 176 sidor, på engelska.
REA-pris220 kr

Bokliv
Fotografiets hemligheter
Boken utforskar Augusta Olssons liv som fotograf i Finland och avslöjar en stor familjehemlighet genom hennes konstverk.
Boken utforskar Augusta Olssons liv som fotograf i Finland och avslöjar en stor familjehemlighet genom hennes konstverk.
REA-pris228 kr

Bokliv
Michael´s after life
Boken utforskar en verklighetsbaserad upplevelse av en känd persons själ i nutid.
Boken utforskar en verklighetsbaserad upplevelse av en känd persons själ i nutid.
REA-pris261 kr
Pangloss antikvariat & text
The life and works of Constable
Biografi om konstnärer med fokus på Constable. Utgiven av Parragon 1994, hårdband, fint antikvariskt skick med skyddsomslag i fint skick.
Biografi om konstnärer med fokus på Constable. Utgiven av Parragon 1994, hårdband, fint antikvariskt skick med skyddsomslag i fint skick.
REA-pris60 kr

Pangloss antikvariat & text
Ruyts-Van Rillaer, Johanna
Biografier om konstnärer. Lannoo, 1990. Mycket fint antikvariskt skick med skyddsomslag. Innehåller 82 färgplattor och ett omfattande verkförteckning.
Biografier om konstnärer. Lannoo, 1990. Mycket fint antikvariskt skick med skyddsomslag. Innehåller 82 färgplattor och ett omfattande verkförteckning.
REA-pris900 kr
Pangloss antikvariat & text
Maaria Wirkkala
Biografi om konstnär. Hårdband, något sämre antikvariskt skick, ex-biblioteksexemplar, rikt illustrerad med parallelltext på engelska, finska och franska.
Biografi om konstnär. Hårdband, något sämre antikvariskt skick, ex-biblioteksexemplar, rikt illustrerad med parallelltext på engelska, finska och franska.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Historien om Edvard Munch
Biografi om en konstnär. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Norstedts 1995. 493 sidor. ISBN: 91-1-951822-6.
Biografi om en konstnär. Förlagsband med skyddsomslag, utgiven av Norstedts 1995. 493 sidor. ISBN: 91-1-951822-6.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Toulouse-Lautrec
Biografier om konstnärer, konsthistoria. Thames and Hudson, häftad, rikligt illustrerad, lätt repa på omslaget, mycket gott skick. 216 s. Engelsk text.
Biografier om konstnärer, konsthistoria. Thames and Hudson, häftad, rikligt illustrerad, lätt repa på omslaget, mycket gott skick. 216 s. Engelsk text.
REA-pris115 kr

Bokliv
Sången är min
Boken ger en inblick i en känd körledares liv, med fokus på uppväxt, framgångar och motgångar inom musikvärlden.
Boken ger en inblick i en känd körledares liv, med fokus på uppväxt, framgångar och motgångar inom musikvärlden.
REA-pris228 kr

Bokliv
Anna Nordgren
Boken utforskar en svensk kvinnlig konstnärs internationella framgångar och utmaningar i början av 1900-talet.
Boken utforskar en svensk kvinnlig konstnärs internationella framgångar och utmaningar i början av 1900-talet.
REA-pris314 kr




