h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Zenit nr. 1/79
En limhäftad publikation från 1979 som behandlar ämnen inom politik och samhällsvetenskap.
En limhäftad publikation från 1979 som behandlar ämnen inom politik och samhällsvetenskap.
REA-pris70 kr

Bokliv
Utopins anda
Verket utforskar utopiska idéer genom en blandning av filosofi, konst och antimilitarism, med fokus på mänsklig strävan efter en bättre framtid.
Verket utforskar utopiska idéer genom en blandning av filosofi, konst och antimilitarism, med fokus på mänsklig strävan efter en bättre framtid.
REA-pris261 kr

Mingus bok- och skivbutik
Erövraren
En politisk roman som utforskar den moderne européns relation till marxismen, i en fortsättning på en prisbelönt berättelse.
En politisk roman som utforskar den moderne européns relation till marxismen, i en fortsättning på en prisbelönt berättelse.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Karl Marx
Samling av texter som utforskar Marx tankar om politik, samhälle och ekonomi. Innehåller kommentarer och inledningar. Bunden i fint skick.
Samling av texter som utforskar Marx tankar om politik, samhälle och ekonomi. Innehåller kommentarer och inledningar. Bunden i fint skick.
REA-pris225 kr

Mingus bok- och skivbutik
Resultat och framtidsutsikter
En djupgående analys av den ryska revolutionens erfarenheter och en utmaning av socialismens förutsättningar. Boken utforskar borgarklassens begränsningar och presenterar teorin om den permanenta revolutionen.
En djupgående analys av den ryska revolutionens erfarenheter och en utmaning av socialismens förutsättningar. Boken utforskar borgarklassens begränsningar och presenterar teorin om den permanenta revolutionen.
REA-pris75 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Zenit nr. 30/4 1972
En limhäftad publikation från 1972 som behandlar politik och samhällsvetenskap.
En limhäftad publikation från 1972 som behandlar politik och samhällsvetenskap.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Naturens dialektik
En grundlig analys av naturvetenskapens utveckling genom ett dialektiskt-materialistiskt perspektiv, med fokus på kritiska insikter och ofullbordade planer.
En grundlig analys av naturvetenskapens utveckling genom ett dialektiskt-materialistiskt perspektiv, med fokus på kritiska insikter och ofullbordade planer.
REA-pris260 kr

Mingus bok- och skivbutik
Naturens dialektik
Verket utforskar naturvetenskapens framsteg genom ett dialektiskt-materialistiskt perspektiv och kritiserar idealistiska uppfattningar.
Verket utforskar naturvetenskapens framsteg genom ett dialektiskt-materialistiskt perspektiv och kritiserar idealistiska uppfattningar.
REA-pris260 kr

Mingus bok- och skivbutik
Demokrati och socialism. Austromarxismen under mellankrigstiden
Analys av Austromarxismens utveckling under mellankrigstiden och dess inverkan på demokratisk teori. Häftad utgåva med 145 sidor i normalt antikvariskt skick.
Analys av Austromarxismens utveckling under mellankrigstiden och dess inverkan på demokratisk teori. Häftad utgåva med 145 sidor i normalt antikvariskt skick.
REA-pris130 kr
Bokliv
Från Marx till marxism : en studie av Karl Marx och marxismens framväxt
Boken utforskar Karl Marx och framväxten av marxismen genom en sociologisk lins.
Boken utforskar Karl Marx och framväxten av marxismen genom en sociologisk lins.
REA-pris198 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Är ideologierna döda
Boken utforskar frågan om ideologiers relevans och betydelse inom politik och samhällsvetenskap.
Boken utforskar frågan om ideologiers relevans och betydelse inom politik och samhällsvetenskap.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Zenit nr. 3/80
En limhäftad publikation från 1980 som behandlar frågor inom politik och samhällsvetenskap.
En limhäftad publikation från 1980 som behandlar frågor inom politik och samhällsvetenskap.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Zenit nr. 4/83
En insiktsfull analys av samhällsvetenskapliga frågor med fokus på sociologi och antropologi. Utforska aktuella teman inom samhälle och politik.
En insiktsfull analys av samhällsvetenskapliga frågor med fokus på sociologi och antropologi. Utforska aktuella teman inom samhälle och politik.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Om den socialdemokratiska reformismens uppkomst
Utforska socialdemokratins reformism och dess historiska kontext. En insiktsfull analys av politiska teorier och samhällsfrågor. Bunden i häftad form, 120 sidor.
Utforska socialdemokratins reformism och dess historiska kontext. En insiktsfull analys av politiska teorier och samhällsfrågor. Bunden i häftad form, 120 sidor.
REA-pris130 kr


Pangloss antikvariat & text
Vänd ansiktet mot arbetsplatserna!
Proletärkultur, 1973. Förlagets dekorerade pappband. Något sämre antikvariskt skick med understrykningar och anteckningar. Gott skick övrigt. 419 sidor, glest illustrerad.
Proletärkultur, 1973. Förlagets dekorerade pappband. Något sämre antikvariskt skick med understrykningar och anteckningar. Gott skick övrigt. 419 sidor, glest illustrerad.
REA-pris235 kr

Pangloss antikvariat & text
To See the Dawn
Boken utforskar den kommunistiska internationella rörelsen under Lenins tid, med fokus på det första kongressen för Österns folk i Baku 1920. Innehållet behandlar politiska ideologier som socialism och marxism.
Boken utforskar den kommunistiska internationella rörelsen under Lenins tid, med fokus på det första kongressen för Österns folk i Baku 1920. Innehållet behandlar politiska ideologier som socialism och marxism.
REA-pris100 kr

Bokliv
Om den socialdemokratiska reformismens uppkomst
Denna artikelsamling analyserar reformismens rötter och dess påverkan på arbetarrörelsen, med fokus på Lenins kritik.
Denna artikelsamling analyserar reformismens rötter och dess påverkan på arbetarrörelsen, med fokus på Lenins kritik.
REA-pris218 kr
Bokliv
Då är jag inte marxist
Boken utforskar historiska perspektiv på kommunism och antikommunism, med fokus på arbetarrörelsens utveckling.
Boken utforskar historiska perspektiv på kommunism och antikommunism, med fokus på arbetarrörelsens utveckling.
REA-pris238 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Förföljaren
En debutroman från 1949 som utforskar teman inom skönlitteratur.
En debutroman från 1949 som utforskar teman inom skönlitteratur.
REA-pris248 kr

Pangloss antikvariat & text
Kort om meningsskiljaktigheterna i partiet ; Svar till 'Social-demokraten'
Politik och ideologier. Förlagets vinröda helklotband, 1954. Normalt antikvariskt skick, inlagan utan anteckningar.
Politik och ideologier. Förlagets vinröda helklotband, 1954. Normalt antikvariskt skick, inlagan utan anteckningar.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Workers of the World and Oppressed Peoples, Unite!
Dokumentation av den andra kongressen 1920, med fokus på socialism och kommunism. Innehåller viktiga texter och beslut från arbetarrörelsen.
Dokumentation av den andra kongressen 1920, med fokus på socialism och kommunism. Innehåller viktiga texter och beslut från arbetarrörelsen.
REA-pris475 kr

Bokliv
Att läsa Kapitalet. 2
Boken analyserar kapitalets objekt och Marx kritik inom den politiska ekonomin, med fokus på historisk materialism.
Boken analyserar kapitalets objekt och Marx kritik inom den politiska ekonomin, med fokus på historisk materialism.
REA-pris128 kr

Mingus bok- och skivbutik
Mellan klass och stat. Om arbetarrörelse, reformism och socialdemokrati
Boken utforskar relationen mellan arbetarrörelsen, reformism och socialdemokrati, med fokus på politiska och historiska perspektiv.
Boken utforskar relationen mellan arbetarrörelsen, reformism och socialdemokrati, med fokus på politiska och historiska perspektiv.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Demokrati och socialism
Analys av austromarxismens roll mellan socialdemokrati och kommunism under mellankrigstiden. Fokus på debatt om demokrati och socialism.
Analys av austromarxismens roll mellan socialdemokrati och kommunism under mellankrigstiden. Fokus på debatt om demokrati och socialism.
REA-pris100 kr
