
Antikvariat Werner Stensgård
Metriska öfversättningar från sanscrit.
En samling av metriska översättningar från sanskrit, publicerad 1845, i ett lätt nött pappband.
En samling av metriska översättningar från sanskrit, publicerad 1845, i ett lätt nött pappband.
REA-pris200 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gnistor under himlavalvet
En hyllning till poesins variationsrikedom och personliga ton, som bjuder på en mångfald av läsupplevelser.
En hyllning till poesins variationsrikedom och personliga ton, som bjuder på en mångfald av läsupplevelser.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
2023 / 3
Tidskriften utforskar svensk poesi med fokus på poeterna på Tidö slott och presenterar både nya och etablerade röster.
Tidskriften utforskar svensk poesi med fokus på poeterna på Tidö slott och presenterar både nya och etablerade röster.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gnistor under himlavalvet. Tjugofem kapitel om poesi
En samling av essäer som utforskar poesi från olika epoker och kulturer, inklusive verk av kända lyriker.
En samling av essäer som utforskar poesi från olika epoker och kulturer, inklusive verk av kända lyriker.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Platon på nittio minuter
Boken ger en översikt av Platons liv och filosofi, med fokus på hans intellektuella utveckling och centrala begrepp.
Boken ger en översikt av Platons liv och filosofi, med fokus på hans intellektuella utveckling och centrala begrepp.
REA-pris148 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Lyrikvännen
I årets första nummer av tidskriften utforskas fåglars relation till språk och politik genom olika lyriska bidrag och essäer.
I årets första nummer av tidskriften utforskas fåglars relation till språk och politik genom olika lyriska bidrag och essäer.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
Tidskrift med fokus på poesi och litteraturvetenskap, innehållande debatter och bidrag från flera medverkande. Häftad utgåva i fint skick.
Tidskrift med fokus på poesi och litteraturvetenskap, innehållande debatter och bidrag från flera medverkande. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Timur Lenk
En fascinerande skildring av Timur Lenk, en av historiens mest gåtfulla härskare, och hans påverkan på världen. Boken utforskar hans liv och erövringar med fokus på historiska och arkeologiska perspektiv.
En fascinerande skildring av Timur Lenk, en av historiens mest gåtfulla härskare, och hans påverkan på världen. Boken utforskar hans liv och erövringar med fokus på historiska och arkeologiska perspektiv.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
Diktsamling med aktuella texter och recensioner av samtida poeter. Innehåller bidrag från framstående författare och analyser av lyrikens utveckling. Bunden i häftad form, 77 sidor.
Diktsamling med aktuella texter och recensioner av samtida poeter. Innehåller bidrag från framstående författare och analyser av lyrikens utveckling. Bunden i häftad form, 77 sidor.
REA-pris80 kr
Mingus bok- och skivbutik
Hemlängtan ur världen. Essäer om poesi
Upplev en djupdykning i svensk och internationell poesi genom insiktsfulla essäer som utforskar både kända och okända poeter.
Upplev en djupdykning i svensk och internationell poesi genom insiktsfulla essäer som utforskar både kända och okända poeter.
REA-pris175 kr
Bokliv
Poesiåret 2022
Boken ger en översikt av svenskspråkig poesiutgivning 2022 med analyser av kritiker och ett litteraturregister.
Boken ger en översikt av svenskspråkig poesiutgivning 2022 med analyser av kritiker och ett litteraturregister.
REA-pris307 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Litteraturens klassiker. Romersk litteratur. Dikter och prosa
En samling av romersk litteratur som omfattar både dikter och prosa, publicerad 2007.
En samling av romersk litteratur som omfattar både dikter och prosa, publicerad 2007.
REA-pris158 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 1 2001
Samling av samtida lyrik med bidrag från flera poeter och illustratörer. Utforska djupet i modern diktkonst och litteraturvetenskap.
Samling av samtida lyrik med bidrag från flera poeter och illustratörer. Utforska djupet i modern diktkonst och litteraturvetenskap.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1989
Antologi med lyrik av kända och okända poeter, inklusive essäer och analyser. Innehåller verk av bland andra Karin Boye och Werner Aspenström. Bunden i häftad form, 62 sidor.
Antologi med lyrik av kända och okända poeter, inklusive essäer och analyser. Innehåller verk av bland andra Karin Boye och Werner Aspenström. Bunden i häftad form, 62 sidor.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 1990
Kärleksdikter och litterära porträtt av framstående poeter. Tidskriften bjuder på en rik illustration och djupgående analyser av lyrik. Häftad utgåva i mycket fint skick.
Kärleksdikter och litterära porträtt av framstående poeter. Tidskriften bjuder på en rik illustration och djupgående analyser av lyrik. Häftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 1 2005
En samling av dikter och essäer som utforskar olika teman inom lyrik och litteraturvetenskap. Innehåller verk av kända poeter och kritiker, vilket ger en mångfacetterad bild av samtida litteratur. Bunden i limmad softback.
En samling av dikter och essäer som utforskar olika teman inom lyrik och litteraturvetenskap. Innehåller verk av kända poeter och kritiker, vilket ger en mångfacetterad bild av samtida litteratur. Bunden i limmad softback.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 4 2001
Diktsamling med verk av flera författare, samtal om lyrik och litteraturvetenskap. Illustrerad tidskrift i fint antikvariskt skick. Häftad, 80 sidor.
Diktsamling med verk av flera författare, samtal om lyrik och litteraturvetenskap. Illustrerad tidskrift i fint antikvariskt skick. Häftad, 80 sidor.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2 2000
En samling av samtida lyrik och litteraturvetenskap med bidrag från flera internationella poeter och författare. Tidskriften innehåller illustrationer och är i mycket fint antikvariskt skick.
En samling av samtida lyrik och litteraturvetenskap med bidrag från flera internationella poeter och författare. Tidskriften innehåller illustrationer och är i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2 1981
Samling av lyrik och litteraturvetenskap med bidrag från flera kända författare. Illustrerad och utgiven av FIBs lyrikklubb. Häftad, 98 sidor.
Samling av lyrik och litteraturvetenskap med bidrag från flera kända författare. Illustrerad och utgiven av FIBs lyrikklubb. Häftad, 98 sidor.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2 1981
En samling av lyrik och litterära essäer från framstående författare, med fokus på Wallace Stevens. Illustrerad och utgiven av FIBs lyrikklubb. Häftad, 98 sidor.
En samling av lyrik och litterära essäer från framstående författare, med fokus på Wallace Stevens. Illustrerad och utgiven av FIBs lyrikklubb. Häftad, 98 sidor.
REA-pris60 kr

Bokliv
Portugals sorg : två romaner om ordning och kaos
Två romaner av en Nobelpristagare som utforskar samhällelig ordning och kaos genom unika berättelser.
Två romaner av en Nobelpristagare som utforskar samhällelig ordning och kaos genom unika berättelser.
REA-pris298 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 2010
Innehåller artiklar och intervjuer om litteratur och lyrik, med fokus på minnen och fotografier. Illustrerad och i mycket fint antikvariskt skick.
Innehåller artiklar och intervjuer om litteratur och lyrik, med fokus på minnen och fotografier. Illustrerad och i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
En tidskrift som utforskar lyrikens värld med bidrag från olika medverkande. Innehåller djupgående analyser och insikter inom litteraturvetenskap. Bunden i häftad form, mycket fint antikvariskt skick.
En tidskrift som utforskar lyrikens värld med bidrag från olika medverkande. Innehåller djupgående analyser och insikter inom litteraturvetenskap. Bunden i häftad form, mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1992
Tidskrift med nya dikter och målningar, inklusive verk av kända poeter. Innehåller analyser och essäer om lyrik. Häftad, 53 sidor.
Tidskrift med nya dikter och målningar, inklusive verk av kända poeter. Innehåller analyser och essäer om lyrik. Häftad, 53 sidor.
REA-pris50 kr
