
Bokliv
Finne på pinne ja muita kertomuksia, runoja
En antologi med berättelser och dikter av finsk-svenska författare, på både svenska och finska.
En antologi med berättelser och dikter av finsk-svenska författare, på både svenska och finska.
REA-pris198 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Juhani Aho
En litteraturvetenskaplig studie av finsk-ugrisk och altaisk litteraturhistoria, utgiven 1922.
En litteraturvetenskaplig studie av finsk-ugrisk och altaisk litteraturhistoria, utgiven 1922.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lendav Linn
Verket innehåller lyrik som utforskar teman av melankoli och natur, skrivet på estniska.
Verket innehåller lyrik som utforskar teman av melankoli och natur, skrivet på estniska.
REA-pris178 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Niki
En skönlitterär roman från 1956 med inslag av noveller, i gott skick med smärre bruksspår.
En skönlitterär roman från 1956 med inslag av noveller, i gott skick med smärre bruksspår.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Dikter
En samling av skönlitterära dikter som utforskar olika teman och känslor.
En samling av skönlitterära dikter som utforskar olika teman och känslor.
REA-pris248 kr
Bokliv
Ruusuja ja Ohdakkeita
Boken innehåller vackra och berörande dikter samt berättelser med en humoristisk ton.
Boken innehåller vackra och berörande dikter samt berättelser med en humoristisk ton.
REA-pris198 kr
Pangloss antikvariat & text
Det högre ljuset
Lyrik i modern och samtida poesi. Inbunden med skyddsomslag. Brända Böcker förlag, 2009. Fint antikvariskt skick.
Lyrik i modern och samtida poesi. Inbunden med skyddsomslag. Brända Böcker förlag, 2009. Fint antikvariskt skick.
REA-pris90 kr

Antikvariat Bothnia
Våra skuggor är mycket långa
En estnisk författare och poet utforskar teman kring skönlitteratur och identitet mot bakgrund av historiska händelser.
En estnisk författare och poet utforskar teman kring skönlitteratur och identitet mot bakgrund av historiska händelser.
REA-pris200 kr

Bokliv
Kriget, pappa
Berättelsen utforskar traumats arv genom en far-dotterrelation, med kopplingar till finska inbördeskriget och dess konsekvenser.
Berättelsen utforskar traumats arv genom en far-dotterrelation, med kopplingar till finska inbördeskriget och dess konsekvenser.
REA-pris198 kr
Pangloss antikvariat & text
Hem till Österbotten
Roman med nordisk skönlitteratur. Förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag som har revor. Utgiven av Norstedts, 2000.
Roman med nordisk skönlitteratur. Förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag som har revor. Utgiven av Norstedts, 2000.
REA-pris85 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ungersk rapsodi
En skönlitterär roman med rötter i finsk-ugrisk och altaisk tradition, utgiven 1938.
En skönlitterär roman med rötter i finsk-ugrisk och altaisk tradition, utgiven 1938.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Historien om min hustru
En intensiv kärleksroman som utforskar lidelse och svartsjuka i ett komplicerat äktenskap mellan en sjökapten och hans unga franska fru.
En intensiv kärleksroman som utforskar lidelse och svartsjuka i ett komplicerat äktenskap mellan en sjökapten och hans unga franska fru.
REA-pris60 kr

Bokliv
Carl Axel Gottlunds nedteckningar av finska släktnamn i husförhörslängderna
Boken dokumenterar finska släktnamn från husförhörslängderna, baserat på anteckningar från en 1821-besök.
Boken dokumenterar finska släktnamn från husförhörslängderna, baserat på anteckningar från en 1821-besök.
REA-pris158 kr
Bokliv
Budapest romokban
Boken utforskar Budapest under en period av omvälvning och förändring, med fokus på stadens historia och kultur.
Boken utforskar Budapest under en period av omvälvning och förändring, med fokus på stadens historia och kultur.
REA-pris521 kr
Pangloss antikvariat & text
Käre svärfar
Roman med inslag av finsk-ugrisk litteratur. Häftad utgåva från Coeckelberghs, 1977. 133 sidor. ISBN: 91-7250-501-X.
Roman med inslag av finsk-ugrisk litteratur. Häftad utgåva från Coeckelberghs, 1977. 133 sidor. ISBN: 91-7250-501-X.
REA-pris50 kr

Antikvariat Bothnia
Venäjänlapin konsonanttien astevaihtelu
Akademisk avhandling om konsonantvariationer i östsamiska dialekter från ryska Lappland. Utforskar språkvetenskapliga aspekter. Trådhäftad, i normalt antikvariskt skick.
Akademisk avhandling om konsonantvariationer i östsamiska dialekter från ryska Lappland. Utforskar språkvetenskapliga aspekter. Trådhäftad, i normalt antikvariskt skick.
REA-pris250 kr

Mingus bok- och skivbutik
Mötesvis
Nyanserad lyrik som utforskar emotionella och existentiella teman i ett språk av hög kvalitet. Limhäftad utgåva.
Nyanserad lyrik som utforskar emotionella och existentiella teman i ett språk av hög kvalitet. Limhäftad utgåva.
REA-pris90 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Guld värd
En skönlitterär berättelse med inslag av klassiska teman och en djupgående utforskning av mänskliga relationer.
En skönlitterär berättelse med inslag av klassiska teman och en djupgående utforskning av mänskliga relationer.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Om samiskans ordskatt
Boken utforskar samiskans ordskatt och ger insikter inom språkvetenskap och lingvistik.
Boken utforskar samiskans ordskatt och ger insikter inom språkvetenskap och lingvistik.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ode till en skjuten räv
En psykologisk roman som utforskar identitet och förlust genom en drömlik berättelse. En kvinna konfronterar sitt förflutna när hennes livsval leder henne tillbaka till Estland.
En psykologisk roman som utforskar identitet och förlust genom en drömlik berättelse. En kvinna konfronterar sitt förflutna när hennes livsval leder henne tillbaka till Estland.
REA-pris190 kr

Mingus bok- och skivbutik
Jordens vida rymd
En fängslande roman som utforskar livets komplexitet genom olika berättelser. Boken bjuder på en djupdykning i finsk och tornedalsfinsk skönlitteratur.
En fängslande roman som utforskar livets komplexitet genom olika berättelser. Boken bjuder på en djupdykning i finsk och tornedalsfinsk skönlitteratur.
REA-pris65 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lexicon Lapponicum (A-O)
En moderniserad utgåva av ett historiskt lexikon som speglar det språk som talades av den ursprungliga Lappmarksbefolkningen.
En moderniserad utgåva av ett historiskt lexikon som speglar det språk som talades av den ursprungliga Lappmarksbefolkningen.
REA-pris368 kr

Bokliv
Davvisámegiella - sánit ja cealkagat : Láidehus sámi lingvistihkkii
Boken ger en introduktion till nordsamisk lingvistik och behandlar språklig variation och grammatik.
Boken ger en introduktion till nordsamisk lingvistik och behandlar språklig variation och grammatik.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
De tusen tjurarnas berg
En djupgående roman som utforskar livets komplexitet och människans kamp i en avlägsen del av Turkiet.
En djupgående roman som utforskar livets komplexitet och människans kamp i en avlägsen del av Turkiet.
REA-pris148 kr
