
Bokliv
Papyrus : om bokens födelse i den antika världen
Boken utforskar bokens historia från antiken och dess betydelse för västvärldens kultur.
Boken utforskar bokens historia från antiken och dess betydelse för västvärldens kultur.
REA-pris280 kr

Bokliv
Makerspace i nya banor : kreativa världar på biblioteket
Boken utforskar makerspaceverksamhet på bibliotek och skolor, samt dess potential och nytta för användarna.
Boken utforskar makerspaceverksamhet på bibliotek och skolor, samt dess potential och nytta för användarna.
REA-pris282 kr

Knorrens antikvariat
Hundra illustrerade böcker ur en privatsamling
En utställningskatalog som presenterar hundra illustrerade böcker från en privatsamling, utgiven 1980.
En utställningskatalog som presenterar hundra illustrerade böcker från en privatsamling, utgiven 1980.
REA-pris60 kr

Antikvariat Bothnia
Katalog över Kungl. Landtbruksakademiens bibliotek + Tillägg omfattande bibliotekets tillväxt 1927-1936
En omfattande katalog över Kungl. Lantbruksakademiens bibliotek, inklusive tillägg som dokumenterar bibliotekets tillväxt under åren 1927-1936. Innehåller ämnen som lanthushållning, jordbruk och skogsbruk.
En omfattande katalog över Kungl. Lantbruksakademiens bibliotek, inklusive tillägg som dokumenterar bibliotekets tillväxt under åren 1927-1936. Innehåller ämnen som lanthushållning, jordbruk och skogsbruk.
REA-pris950 kr
![Bolkéus Blom, Mattias ; Östlund, Krister [red.] : Uppsala universitetsbibliotek 1621–2021](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-bolkeus-blom-mattias-ostlund-krister-red-uppsala-universitetsbibliotek-1621-221-9789151313320.jpg?v=1780230969&width=866)
Bokliv
Uppsala universitetsbibliotek 1621–2021
Boken skildrar Uppsala universitetsbiblioteks historia och utveckling genom 34 uppsatser av medarbetare.
Boken skildrar Uppsala universitetsbiblioteks historia och utveckling genom 34 uppsatser av medarbetare.
REA-pris450 kr

Trollhättans Bok & Media
Struktur - men hur?
Boken utforskar begreppet struktur och dess tillämpningar, med fokus på praktiska aspekter och metodik.
Boken utforskar begreppet struktur och dess tillämpningar, med fokus på praktiska aspekter och metodik.
REA-pris400 kr

Bokliv
Skolbibliotek
Denna handbok ger skolbiblioteksansvariga verktyg och riktlinjer för att främja lärande och organisera bibliotekets verksamhet.
Denna handbok ger skolbiblioteksansvariga verktyg och riktlinjer för att främja lärande och organisera bibliotekets verksamhet.
REA-pris360 kr
Pangloss antikvariat & text
Som fisken i vattnet
Läsfrämjande verksamhet för barn. Häftad utgåva från Bibliotekstjänst, 2000. Gott skick med lätta bruksspår. 138 sidor, ISBN 91-7018-457-7.
Läsfrämjande verksamhet för barn. Häftad utgåva från Bibliotekstjänst, 2000. Gott skick med lätta bruksspår. 138 sidor, ISBN 91-7018-457-7.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Katalog n:r 136
Katalog över bilder, barn- och ungdomsböcker från tiden efter rättstavningsreformen 1906, med fokus på litteraturvetenskap och bibliografi.
Katalog över bilder, barn- och ungdomsböcker från tiden efter rättstavningsreformen 1906, med fokus på litteraturvetenskap och bibliografi.
REA-pris148 kr

Antikvariat Werner Stensgård
S.k.eldslagningsstenar från järnåldern.
Boken utforskar eldslagningsstenar från järnåldern, med fokus på deras historiska och arkeologiska betydelse. Illustrerad och utgiven 1917, ger den en inblick i forntida tekniker och kultur.
Boken utforskar eldslagningsstenar från järnåldern, med fokus på deras historiska och arkeologiska betydelse. Illustrerad och utgiven 1917, ger den en inblick i forntida tekniker och kultur.
REA-pris90 kr

Antikvariat Bothnia
Ett världsbibliotek
Utforska bokväsen och bibliografier genom en illustrerad skrift som bjuder på insikter om litteraturens värld. Utgiven i fint skick, erbjuder denna samling en djupdykning i skönlitteratur och böcker om böcker.
Utforska bokväsen och bibliografier genom en illustrerad skrift som bjuder på insikter om litteraturens värld. Utgiven i fint skick, erbjuder denna samling en djupdykning i skönlitteratur och böcker om böcker.
REA-pris120 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
The mild boredom of order
En utforskning av ordningens milda tristess, som belyser vardagliga liv och mänskliga relationer.
En utforskning av ordningens milda tristess, som belyser vardagliga liv och mänskliga relationer.
REA-pris228 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Katalog no 350
Katalog innehållande trehundrafemtio rariteter inom bok- och biblioteksväsen. Utgiven 1941, i normalt antikvariskt skick.
Katalog innehållande trehundrafemtio rariteter inom bok- och biblioteksväsen. Utgiven 1941, i normalt antikvariskt skick.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1967 / 2
Tidskriften från 1967 utforskar teman som avantgardism och alienation inom litteratur och språk.
Tidskriften från 1967 utforskar teman som avantgardism och alienation inom litteratur och språk.
REA-pris98 kr

Bokliv
Biblioteken och juridiken
Boken ger en grundlig genomgång av juridiska frågor som bibliotek och bibliotekarier kan ställas inför, inklusive förvaltningsrätt och upphovsrätt.
Boken ger en grundlig genomgång av juridiska frågor som bibliotek och bibliotekarier kan ställas inför, inklusive förvaltningsrätt och upphovsrätt.
REA-pris404 kr
Antikvariat Werner Stensgård
Jakten på skräddarmästare C. F. Molander - Så hittar du i Stockholms arkiv
Boken utforskar arkivforskning i Stockholm med fokus på skräddarmästaren C. F. Molander.
Boken utforskar arkivforskning i Stockholm med fokus på skräddarmästaren C. F. Molander.
REA-pris90 kr

Bokliv
En skingrad skatt : Svenska Akademiens gamla biblioteks öden och äventyr
Boken utforskar öden och äventyr kopplade till Svenska Akademiens gamla bibliotek.
Boken utforskar öden och äventyr kopplade till Svenska Akademiens gamla bibliotek.
REA-pris158 kr

Bokliv
Nå ut och engagera! : strategier för marknadsföring av bibliotek
Boken erbjuder strategier för bibliotek att effektivt marknadsföra sig och engagera besökare genom sociala medier och traditionella kanaler.
Boken erbjuder strategier för bibliotek att effektivt marknadsföra sig och engagera besökare genom sociala medier och traditionella kanaler.
REA-pris302 kr
Mingus bok- och skivbutik
Arbetarhistoria. Nr 1-2 1986
Socialdemokratins påverkan på Sveriges samhällsförändringar utforskas i denna illustrerade limhäftade bok.
Socialdemokratins påverkan på Sveriges samhällsförändringar utforskas i denna illustrerade limhäftade bok.
REA-pris70 kr

Bokliv
Folkbibliotek i förändring : navigera med medie- och informationskunnighet
Folkbibliotek och medie- och informationskunnighet. Häftad utgåva från BTJ Förlag, 129 sidor.
Folkbibliotek och medie- och informationskunnighet. Häftad utgåva från BTJ Förlag, 129 sidor.
REA-pris258 kr

Bokliv
Ich bin ein Bibliothekar! - en bibliotekaries berättelse
En bibliotekaries berättelse om förändringar och utmaningar i yrket efter en ny bibliotekschef.
En bibliotekaries berättelse om förändringar och utmaningar i yrket efter en ny bibliotekschef.
REA-pris228 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Arkiv
En limhäftad publikation inom språkvetenskap, med 82 sidor och namnteckning, i gott skick.
En limhäftad publikation inom språkvetenskap, med 82 sidor och namnteckning, i gott skick.
REA-pris70 kr

Bokliv
Krigsbytets biografi
Studien analyserar kulturella byten under 1600-talet, med fokus på plundringar av Gustav II Adolf och Carl Gustaf Wrangel, och deras betydelse för svensk identitet.
Studien analyserar kulturella byten under 1600-talet, med fokus på plundringar av Gustav II Adolf och Carl Gustaf Wrangel, och deras betydelse för svensk identitet.
REA-pris218 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Verner von Heidenstam
Boken ger en djupgående analys av en betydelsefull svensk litterär gestalt och utforskar hans liv, verk och kulturella kontext.
Boken ger en djupgående analys av en betydelsefull svensk litterär gestalt och utforskar hans liv, verk och kulturella kontext.
REA-pris148 kr
