
Mingus bok- och skivbutik
Laser
En unik samling av laserbilder och dikttexter som förenar bild och text. Inbunden med omslag, 35 sidor.
En unik samling av laserbilder och dikttexter som förenar bild och text. Inbunden med omslag, 35 sidor.
REA-pris130 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Two weeks with the Queen
En dramatisk berättelse om en ung pojkes kamp för att hjälpa sin sjuka bror, med teman av familj och motgångar.
En dramatisk berättelse om en ung pojkes kamp för att hjälpa sin sjuka bror, med teman av familj och motgångar.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1989. Tema
Nio sydamerikanska poeter utforskas i denna illustrerade samling. Innehållet bjuder på djupgående tolkningar av deras verk, vilket ger en unik inblick i deras lyriska världar. Boken är i mycket fint antikvariskt skick.
Nio sydamerikanska poeter utforskas i denna illustrerade samling. Innehållet bjuder på djupgående tolkningar av deras verk, vilket ger en unik inblick i deras lyriska världar. Boken är i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 2012. Tema
Samling av modern lyrik med fokus på staden, innehållande verk av flera samtida poeter. Illustrerad och i mycket fint antikvariskt skick.
Samling av modern lyrik med fokus på staden, innehållande verk av flera samtida poeter. Illustrerad och i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2-3 1993
Samling av lyrik med bidrag från olika poeter och analyser av fornengelsk diktning. Innehåller texter om poesins utveckling i olika regioner. Häftad utgåva i fint skick.
Samling av lyrik med bidrag från olika poeter och analyser av fornengelsk diktning. Innehåller texter om poesins utveckling i olika regioner. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris55 kr

Trollhättans Bok & Media
Vid min svans
Lyrik i svenskt språk. Häftat band, 1:a upplagan från 2004. Normalt antikvariskt skick med mindre bruksslitage och lätt stötmärke på pärmrygg.
Lyrik i svenskt språk. Häftat band, 1:a upplagan från 2004. Normalt antikvariskt skick med mindre bruksslitage och lätt stötmärke på pärmrygg.
REA-pris475 kr

Mingus bok- och skivbutik
Magma. Dikter 1967-1985
Samling av nordisk lyrik med djupgående tolkningar. En antologi som bjuder på en rik och varierad läsupplevelse.
Samling av nordisk lyrik med djupgående tolkningar. En antologi som bjuder på en rik och varierad läsupplevelse.
REA-pris75 kr

Knorrens antikvariat
Med sikte på horisonten
Boken utforskar perspektiv och insikter, med fokus på att se framåt och förstå framtida möjligheter.
Boken utforskar perspektiv och insikter, med fokus på att se framåt och förstå framtida möjligheter.
REA-pris125 kr

Trollhättans Bok & media
Ur folk och profeters mun - Ordspråk - tänkespråk -bibelspråk - svensk dikt från sex sekler
En antologi som utforskar ordspråk, tänkespråk och bibelspråk genom svensk dikt från sex sekler.
En antologi som utforskar ordspråk, tänkespråk och bibelspråk genom svensk dikt från sex sekler.
REA-pris145 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dikter och andra ordiga ting
En samling av personliga och reflekterande dikter som utforskar ordens betydelse och tankarnas djup. Boken är utgiven i häftad form och innehåller 96 sidor.
En samling av personliga och reflekterande dikter som utforskar ordens betydelse och tankarnas djup. Boken är utgiven i häftad form och innehåller 96 sidor.
REA-pris60 kr

Knorrens antikvariat
Ett andetag djupt är livet
En reflekterande text som utforskar livets djup och betydelse.
En reflekterande text som utforskar livets djup och betydelse.
REA-pris140 kr
Mingus bok- och skivbutik
Genom åren. Valda dikter
Ett urval av svenska lyriska verk från fyra decennier, med fokus på tidigare utgivna diktsamlingar. Boken är i kartonnage och omfattar 159 sidor.
Ett urval av svenska lyriska verk från fyra decennier, med fokus på tidigare utgivna diktsamlingar. Boken är i kartonnage och omfattar 159 sidor.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Spegelbilder
Samling av svensk lyrik med djupa reflektioner och känslor. Häftad utgåva från 1977, i fint antikvariskt skick.
Samling av svensk lyrik med djupa reflektioner och känslor. Häftad utgåva från 1977, i fint antikvariskt skick.
REA-pris110 kr

Mingus bok- och skivbutik
Rörd över detta orörda vita
Diktsamling med reflektioner över naturens skönhet och stillhet. Boken erbjuder en djupgående poetisk upplevelse.
Diktsamling med reflektioner över naturens skönhet och stillhet. Boken erbjuder en djupgående poetisk upplevelse.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Nog finns en dag
Diktsamling med svensk lyrik, bunden i skyddsomslag och i fint antikvariskt skick.
Diktsamling med svensk lyrik, bunden i skyddsomslag och i fint antikvariskt skick.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Jag är tusenden
Dikter från 1930-talet med fotoillustrationer, samlade i en årsbok. Innehåller lyriska verk som speglar tidens känslor och tankar. Bunden i limhäftad form, 88 sidor.
Dikter från 1930-talet med fotoillustrationer, samlade i en årsbok. Innehåller lyriska verk som speglar tidens känslor och tankar. Bunden i limhäftad form, 88 sidor.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Nyansernas älskare - vittnesgill vagant. Dikter 1939-1990
Lyrik i urval som fångar nyanser av livet och känslor, med insikter från flera decennier. Bunden i häftad form, 77 sidor.
Lyrik i urval som fångar nyanser av livet och känslor, med insikter från flera decennier. Bunden i häftad form, 77 sidor.
REA-pris70 kr

Knorrens antikvariat
Det onda löper
En bok från 1975 med en skada på pärmen, som utforskar det onda.
En bok från 1975 med en skada på pärmen, som utforskar det onda.
REA-pris95 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gryning
En poetisk skildring av livets nyanser och naturens skönhet, med inslag av reflektion och djup. Boken utforskar känslor och tankar genom lyriska uttryck.
En poetisk skildring av livets nyanser och naturens skönhet, med inslag av reflektion och djup. Boken utforskar känslor och tankar genom lyriska uttryck.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dessa tider
Diktsamling som utforskar tidens komplexitet genom lyriska uttryck och personliga reflektioner.
Diktsamling som utforskar tidens komplexitet genom lyriska uttryck och personliga reflektioner.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dikter
Samling av svensk lyrik med teman som ensamhet och livets cykler. Bunden i linne, 180 sidor.
Samling av svensk lyrik med teman som ensamhet och livets cykler. Bunden i linne, 180 sidor.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Isöga
Samling av lyrik med djupa känslor och reflektioner från en svensk poet. Fint antikvariskt skick, 183 sidor.
Samling av lyrik med djupa känslor och reflektioner från en svensk poet. Fint antikvariskt skick, 183 sidor.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Bara vara
Skarpsinniga dikter som utforskar vardagen och dess koppling till stora världshändelser. Bunden i häftad form och i mycket fint antikvariskt skick.
Skarpsinniga dikter som utforskar vardagen och dess koppling till stora världshändelser. Bunden i häftad form och i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Medan göken tiger. Sångtexter och talvers. Med teckningar av Björn Berg
Samling av sångtexter och talverser med illustrationer, i gott skick och trådbunden kartonnage.
Samling av sångtexter och talverser med illustrationer, i gott skick och trådbunden kartonnage.
REA-pris75 kr
