
Antikvariat Bothnia
Bevingad vildnad
En lyckad kamerajakt bland nordiska fåglar i vildmarken, illustrerad med 251 fotografier. Boken utforskar ornitologi och fauna.
En lyckad kamerajakt bland nordiska fåglar i vildmarken, illustrerad med 251 fotografier. Boken utforskar ornitologi och fauna.
REA-pris80 kr
Antikvariat Bothnia
Vildfågelliv
Boken innehåller en samling av 208 originalfotografier av fåglar, tagna under fem års resor. Den utforskar ämnen som ornitologi och zoologi, och är utgiven i ett dekorerat pappband med skyddsomslag.
Boken innehåller en samling av 208 originalfotografier av fåglar, tagna under fem års resor. Den utforskar ämnen som ornitologi och zoologi, och är utgiven i ett dekorerat pappband med skyddsomslag.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
This Wild Company. With photographs and drawings by the author
En illustrerad bok om fåglar med fotografier och teckningar, som utforskar ornitologi och fauna. Boken är i gott skick och har ett förlagsklotband med skyddsomslag.
En illustrerad bok om fåglar med fotografier och teckningar, som utforskar ornitologi och fauna. Boken är i gott skick och har ett förlagsklotband med skyddsomslag.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Livet i fjæra
Zoologi och fauna vid havet. Förlag: J. W. Cappelens Forlag, 1964. Brunt klotryggband med dekorativt pärmpapper. Mycket fint antikvariskt skick.
Zoologi och fauna vid havet. Förlag: J. W. Cappelens Forlag, 1964. Brunt klotryggband med dekorativt pärmpapper. Mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Våra fåglar och hur man känner igen dem
Boken ger en översikt av fåglar i olika miljöer och inkluderar färgplanscher och textfigurer för att underlätta identifiering.
Boken ger en översikt av fåglar i olika miljöer och inkluderar färgplanscher och textfigurer för att underlätta identifiering.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Svenska foglarna
Verket behandlar systematik och nomenklatur inom ornitologi med fokus på fåglar i Sverige.
Verket behandlar systematik och nomenklatur inom ornitologi med fokus på fåglar i Sverige.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglar
Boken utforskar fåglarnas värld med 97 illustrationer baserade på originalfotografier. Den ger insikter i ornitologi och zoologi, och presenterar en fascinerande fauna.
Boken utforskar fåglarnas värld med 97 illustrationer baserade på originalfotografier. Den ger insikter i ornitologi och zoologi, och presenterar en fascinerande fauna.
REA-pris80 kr
![[Duvor ; Duvsport]. Hauser, K. W : Die kranke Taube im Bild. Leitfaden der wichtigsten Taubenkrankheiten ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-duvor-duvsport-hauser-k-w-die-kranke-taube-im-bild-leitfaden-der-wichtigsten-taubenkrankheiten--boia15481.jpg?v=1780530730&width=372)
![[Duvor ; Duvsport]. Hauser, K. W : Die kranke Taube im Bild. Leitfaden der wichtigsten Taubenkrankheiten ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-duvor-duvsport-hauser-k-w-die-kranke-taube-im-bild-leitfaden-der-wichtigsten-taubenkrankheiten--boia15481-2.jpg?v=1780530732&width=300)
Antikvariat Bothnia
Die kranke Taube im Bild. Leitfaden der wichtigsten Taubenkrankheiten ...
Boken handlar om sjukdomar hos duvor med detaljerade illustrationer och fotografier. Den erbjuder insikter inom ornitologi och zoologi.
Boken handlar om sjukdomar hos duvor med detaljerade illustrationer och fotografier. Den erbjuder insikter inom ornitologi och zoologi.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Beskrifning på svenske djur
Faksimilutgåva av klassisk zoologisk text om svenska däggdjur. Innehåller detaljerad beskrivning av fauna och mammalia.
Faksimilutgåva av klassisk zoologisk text om svenska däggdjur. Innehåller detaljerad beskrivning av fauna och mammalia.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Fåglarnas liv. Grundläggande handbok för ornitologer
En grundläggande handbok för ornitologer som utforskar fåglarnas liv och beteenden. Boken innehåller färgrika illustrationer och är rikt illustrerad.
En grundläggande handbok för ornitologer som utforskar fåglarnas liv och beteenden. Boken innehåller färgrika illustrationer och är rikt illustrerad.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Bevingad vildnad
En fascinerande skildring av kamerajakt i den nordiska vildmarken, med fokus på fåglar och deras livsmiljöer. Boken är rikt illustrerad med fotografier och ger en djup insikt i ornitologi och fauna.
En fascinerande skildring av kamerajakt i den nordiska vildmarken, med fokus på fåglar och deras livsmiljöer. Boken är rikt illustrerad med fotografier och ger en djup insikt i ornitologi och fauna.
REA-pris100 kr
Antikvariat Bothnia
Berguv
Utforska östgötska uvmarker genom en fotoillustrerad resa som belyser fåglar och ornitologi. En unik inblick i fauna och zoologi, perfekt för naturintresserade.
Utforska östgötska uvmarker genom en fotoillustrerad resa som belyser fåglar och ornitologi. En unik inblick i fauna och zoologi, perfekt för naturintresserade.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Wild Goose Marsh. Horicon Stopover. Photography by Edgar G. Mueller (dedikation)
En fascinerande skildring av marshlandets historia och ekologi, med fokus på fågellivet och särskilt kanadagässen. Boken utforskar förändringar över tid och människans påverkan på naturen. Rikt illustrerad med fotografier.
En fascinerande skildring av marshlandets historia och ekologi, med fokus på fågellivet och särskilt kanadagässen. Boken utforskar förändringar över tid och människans påverkan på naturen. Rikt illustrerad med fotografier.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Proceedings of the first International Muskox symposium
Myskoxens livsmiljö och framtid på Grönland utforskas i denna informativa bok. Den belyser djurets biologiska egenskaper och utbredning, inklusive dess historia i Sverige.
Myskoxens livsmiljö och framtid på Grönland utforskas i denna informativa bok. Den belyser djurets biologiska egenskaper och utbredning, inklusive dess historia i Sverige.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Vårnätter och vildmarksliv
Följ med på en resa genom svensk fauna med fokus på rovdjur och fåglar. Upptäck äventyr i vildmarken och lär dig om djurlivet i natursköna miljöer.
Följ med på en resa genom svensk fauna med fokus på rovdjur och fåglar. Upptäck äventyr i vildmarken och lär dig om djurlivet i natursköna miljöer.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglar över land och hav
Rikt illustrerad bok om fåglars migration och livsmiljöer, med detaljerade kartor och tabeller.
Rikt illustrerad bok om fåglars migration och livsmiljöer, med detaljerade kartor och tabeller.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Våra vanligaste fåglar
Upptäck de vanligaste fåglarna i våra nordliga breddgrader. Boken erbjuder en grundläggande vägledning för fågelskådning och förmedlar kunskap om 137 fågelarter. Med färgglada illustrationer och praktiska tips blir fåglarna en källa till avkoppling och upptäckarglädje.
Upptäck de vanligaste fåglarna i våra nordliga breddgrader. Boken erbjuder en grundläggande vägledning för fågelskådning och förmedlar kunskap om 137 fågelarter. Med färgglada illustrationer och praktiska tips blir fåglarna en källa till avkoppling och upptäckarglädje.
REA-pris100 kr

Knorrens antikvariat
Nordens däggdjur
Boken utforskar däggdjuren i Norden med riklig illustration och detaljerad information.
Boken utforskar däggdjuren i Norden med riklig illustration och detaljerad information.
REA-pris145 kr

Antikvariat Bothnia
Cytheridea macrolaminata n. sp., eine neue arktische Ostracode
Ny forskning om arktiska ostrakoder, med fokus på deras ekologiska betydelse. Innehåller illustrationer och en dedikation från författaren. Boken är i normalt antikvariskt skick.
Ny forskning om arktiska ostrakoder, med fokus på deras ekologiska betydelse. Innehåller illustrationer och en dedikation från författaren. Boken är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Bävern i Sverige
Boken utforskar bäverns liv och ekologi i Sverige, med fokus på dess roll i fauna och zoologi. Innehåller färgfotografier och kartor.
Boken utforskar bäverns liv och ekologi i Sverige, med fokus på dess roll i fauna och zoologi. Innehåller färgfotografier och kartor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Biologiska strövtåg
Essäer om zoologi, biologi och naturvetenskap, med ämnen som gula febern och husdjursförädling. Boken är trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Essäer om zoologi, biologi och naturvetenskap, med ämnen som gula febern och husdjursförädling. Boken är trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
To the knowledge of the Ichthyofauna of the Siberian sea
Studera fiskens biologi i Sibiriska havet genom en illustrerad text från 1933. Klammerhäftad med fokus på zoologi och fauna.
Studera fiskens biologi i Sibiriska havet genom en illustrerad text från 1933. Klammerhäftad med fokus på zoologi och fauna.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Utforska fåglarnas värld genom en samling av populära skrifter som belyser ornitologiska ämnen och norsk fauna. Klammerhäftad, i fint skick.
Utforska fåglarnas värld genom en samling av populära skrifter som belyser ornitologiska ämnen och norsk fauna. Klammerhäftad, i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Myrornas underbara värld
Upptäck myrornas fascinerande liv i denna illustrerade bok. En djupdykning i insekternas värld med insikter om deras biologi och ekologi. Perfekt för den nyfikna naturälskaren.
Upptäck myrornas fascinerande liv i denna illustrerade bok. En djupdykning i insekternas värld med insikter om deras biologi och ekologi. Perfekt för den nyfikna naturälskaren.
REA-pris80 kr
