

Antikvariat Bothnia
Från fronten i väster september-november 1914. Med 300 bilder samt 4 kartor
Boken skildrar upplevelser från västfronten under Första Världskriget, med insikter och bilder från krigets verklighet.
Boken skildrar upplevelser från västfronten under Första Världskriget, med insikter och bilder från krigets verklighet.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Från fronten i väster september-november 1914. Med 300 bilder samt 4 kartor
Berättelsen skildrar en personlig upplevelse från västfronten under första världskriget, med insikter om krigets verklighet och livet i skyttegravarna. Boken innehåller rika illustrationer och kartor som kompletterar texten.
Berättelsen skildrar en personlig upplevelse från västfronten under första världskriget, med insikter om krigets verklighet och livet i skyttegravarna. Boken innehåller rika illustrationer och kartor som kompletterar texten.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Från fronten i väster september-november 1914. Med 300 bilder samt 4 kartor
Boken skildrar upplevelser från västfronten under Första världskriget, med fokus på militära händelser och miljöer.
Boken skildrar upplevelser från västfronten under Första världskriget, med fokus på militära händelser och miljöer.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Die Gefangenen-Misshandlungen in Entente-Ländern. Noten der Deutschen Regierung an die Neutralen Staaten. Hrsgg. mit der Genehmigung des Auswärtigen Amtes
Anteckningar om fångars misshandel under första världskriget, med fokus på de neutrala ländernas reaktioner. Boken belyser kriminologiska och militärhistoriska aspekter av fångvård.
Anteckningar om fångars misshandel under första världskriget, med fokus på de neutrala ländernas reaktioner. Boken belyser kriminologiska och militärhistoriska aspekter av fångvård.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Den nazistiska utmaningen
Boken utforskar aspekter av andra världskriget med fokus på nazism och krigshistoria. Innehåller tabeller och är limhäftad.
Boken utforskar aspekter av andra världskriget med fokus på nazism och krigshistoria. Innehåller tabeller och är limhäftad.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia
The War In The Air. A Pictorial History of World War II Air Forces in Combat
En illustrerad historik över luftkrigets utveckling under Första Världskriget, med fokus på flygoperationer och militär strategi. Boken innehåller över 1250 fotografier och erbjuder en djupgående insikt i krigets påverkan på flygvapnet.
En illustrerad historik över luftkrigets utveckling under Första Världskriget, med fokus på flygoperationer och militär strategi. Boken innehåller över 1250 fotografier och erbjuder en djupgående insikt i krigets påverkan på flygvapnet.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Den nazistiska utmaningen
Boken utforskar det nazistiska Tysklands påverkan under andra världskriget och dess militära strategier.
Boken utforskar det nazistiska Tysklands påverkan under andra världskriget och dess militära strategier.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
To Win a War 1918
En djupgående analys av strategier och händelser under Första världskrigets avgörande år. Boken utforskar krigets militärhistoriska aspekter och dess påverkan på framtida konflikter.
En djupgående analys av strategier och händelser under Första världskrigets avgörande år. Boken utforskar krigets militärhistoriska aspekter och dess påverkan på framtida konflikter.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Oversikt over Sør-forsvaret i Hålogaland (Fra vikingtiden til 1977) (dedikation)
Boken ger en översikt över militära händelser i Hålogaland från vikingatiden till 1977, med fokus på Andra världskriget och norska krigshistoriska aspekter.
Boken ger en översikt över militära händelser i Hålogaland från vikingatiden till 1977, med fokus på Andra världskriget och norska krigshistoriska aspekter.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Von Tannenberg bis Brest-Litowsk
Slaget vid Tannenberg och freden i Brest-Litovsk under första världskriget utforskas i denna illustrerade bok. Innehåller fotografier och kartor.
Slaget vid Tannenberg och freden i Brest-Litovsk under första världskriget utforskas i denna illustrerade bok. Innehåller fotografier och kartor.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Finlandsbarn. Finland - Sverige t o r (dedikation)
Berättelsen skildrar livet som Finlandsbarn under kriget, med fokus på krigets påverkan och minnen. Innehåller fotografier och är i fint skick.
Berättelsen skildrar livet som Finlandsbarn under kriget, med fokus på krigets påverkan och minnen. Innehåller fotografier och är i fint skick.
REA-pris150 kr
![[Andra Världskriget ; Norge] : Pro Patria. Til minne om studenter som falt i kampen for Norges sak](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-andra-varldskriget-norge-pro-patria-til-minne-om-studenter-som-falt-i-kampen-for-norges-sak-boia39652.jpg?v=1780530015&width=304)
Antikvariat Bothnia
Pro Patria. Til minne om studenter som falt i kampen for Norges sak
En illustrerad bok om studenter som föll under Andra världskriget, med fotoporträtt och tidningsurklipp. Klammerhäftad och i fint skick.
En illustrerad bok om studenter som föll under Andra världskriget, med fotoporträtt och tidningsurklipp. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Me emme unohda
En bok med minnen från en veteran om krigets verkligheter. Rikt fotoillustrerad och utgiven i klotryggband.
En bok med minnen från en veteran om krigets verkligheter. Rikt fotoillustrerad och utgiven i klotryggband.
REA-pris125 kr
![[Göring, Hermann (1893-1946)]. Manvell, Roger (1909-1987) ; Fraenkel, Heinrich (1897-1986) : Hermann Göring](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-goring-hermann-1893-1946-manvell-roger-199-1987-fraenkel-heinrich-1897-1986-hermann-goring-boia37863_37a225ba-1efd-46d4-b6f2-c5a948262206.jpg?v=1780526540&width=278)
Antikvariat Bothnia
Hermann Göring
Boken ger en insikt i Hermann Görings liv och roll under andra världskriget, med fokus på militärhistoria och nazism. Den är bunden i klotryggband och utgiven utan skyddsomslag.
Boken ger en insikt i Hermann Görings liv och roll under andra världskriget, med fokus på militärhistoria och nazism. Den är bunden i klotryggband och utgiven utan skyddsomslag.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Den nazistiska utmaningen
Boken utforskar aspekter av andra världskriget och nazismens påverkan på krigshistorien. Innehåller tabeller och är limhäftad.
Boken utforskar aspekter av andra världskriget och nazismens påverkan på krigshistorien. Innehåller tabeller och är limhäftad.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Attacken mot Tirpitz
En spännande skildring av en vågad operation under andra världskriget där engelska styrkor siktar på att oskadliggöra en av Tysklands mest fruktade krigsfartyg.
En spännande skildring av en vågad operation under andra världskriget där engelska styrkor siktar på att oskadliggöra en av Tysklands mest fruktade krigsfartyg.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Vanvettet på västfronten
Dagboksanteckningar från en svensk officer under första världskriget, med fokus på upplevelser vid västfronten. Innehåller fotoillustrationer och kartor.
Dagboksanteckningar från en svensk officer under första världskriget, med fokus på upplevelser vid västfronten. Innehåller fotoillustrationer och kartor.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Ninas resa
Gripande biografi om överlevnad i Warszawagettot under andra världskriget. Berättelsen skildrar en ung kvinnas kamp för livet och ger en djupare förståelse för judarnas historia.
Gripande biografi om överlevnad i Warszawagettot under andra världskriget. Berättelsen skildrar en ung kvinnas kamp för livet och ger en djupare förståelse för judarnas historia.
REA-pris100 kr
![Finlands blå-vita bok [=omslagstitel]. Blå-vit bok [del 1 av 2]. Om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939 i belysning av officiella dokument](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-finlands-bla-vita-bok-omslagstitel-bla-vit-bok-del-1-av-2-om-utvecklingen-av-relationerna-mellan-finland-och-radsunionen-hosten-1939-i-belysning-av-officiella-dokument-boia48190.jpg?v=1780515389&width=601)
Antikvariat Bothnia
Finlands blå-vita bok [=omslagstitel]. Blå-vit bok [del 1 av 2]. Om utvecklingen av relationerna mellan Finland och Rådsunionen hösten 1939 i belysning av officiella dokument
Analys av Finlands relationer till Sovjetunionen under hösten 1939, baserad på officiella dokument. Innehåller två utvecklingskartor.
Analys av Finlands relationer till Sovjetunionen under hösten 1939, baserad på officiella dokument. Innehåller två utvecklingskartor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
The Desert Generals
Boken utforskar ledarskapet och strategierna hos generaler under Andra världskriget, med fokus på ökenkampanjer. Den innehåller fotoillustrationer och kartor som kompletterar texten.
Boken utforskar ledarskapet och strategierna hos generaler under Andra världskriget, med fokus på ökenkampanjer. Den innehåller fotoillustrationer och kartor som kompletterar texten.
REA-pris150 kr
![The History of the United Nations Forces in the Korean War. Volume II [av VI]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-the-history-of-the-united-nations-forces-in-the-korean-war-volume-ii-av-vi-boia32795_9106aed0-33bd-4930-b46a-8b7e2f907edb.jpg?v=1780519733&width=681)
Antikvariat Bothnia
The History of the United Nations Forces in the Korean War. Volume II [av VI]
Rikt illustrerad bok om Koreakriget med fokus på de allierade styrkorna. Innehåller detaljerade avsnitt om olika nationers bidrag och militära insatser. Bunden i blått klotband med läsband.
Rikt illustrerad bok om Koreakriget med fokus på de allierade styrkorna. Innehåller detaljerade avsnitt om olika nationers bidrag och militära insatser. Bunden i blått klotband med läsband.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
'Det goda kriget'. Andra världskrigets historia berättad av ögonvittnen
En djupgående skildring av andra världskriget genom ögonvittnens berättelser. Boken utforskar krigets komplexitet och påverkan på människors liv. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
En djupgående skildring av andra världskriget genom ögonvittnens berättelser. Boken utforskar krigets komplexitet och påverkan på människors liv. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Vapen från två världskrig
Utforska en grundlig översikt av gevär och karbiner från två världskrig. Boken bjuder på illustrerade fotografier och skisser, vilket ger en djupare förståelse för militära vapen och deras historia.
Utforska en grundlig översikt av gevär och karbiner från två världskrig. Boken bjuder på illustrerade fotografier och skisser, vilket ger en djupare förståelse för militära vapen och deras historia.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Finska vinterkriget
En grundlig och rikt illustrerad genomgång av Finska vinterkriget, med fokus på dess historiska och militära aspekter.
En grundlig och rikt illustrerad genomgång av Finska vinterkriget, med fokus på dess historiska och militära aspekter.
REA-pris125 kr
