
Antikvariat Bothnia
Den nordiska floran
Rikligt illustrerad flora med 2.500 växter. Utgiven av Wahlström & Widstrand 1993, fint antikvariskt skick, gulddekorerat klotband med skyddsomslag.
Rikligt illustrerad flora med 2.500 växter. Utgiven av Wahlström & Widstrand 1993, fint antikvariskt skick, gulddekorerat klotband med skyddsomslag.
REA-pris180 kr
Pangloss antikvariat & text
Antonius Münchenbergs herbarium vivum
Särtryck ur Botaniska Notiser 1948. Häftad, normalt antikvariskt skick. Rygg och marginaler solbrända, veck och nagg på omslaget.
Särtryck ur Botaniska Notiser 1948. Häftad, normalt antikvariskt skick. Rygg och marginaler solbrända, veck och nagg på omslaget.
REA-pris50 kr
Bokliv
Köksträdgården (Hortus culinaris)
En samling avhandlingar som utforskar ämnen relaterade till botanisk kunskap och trädgårdsskötsel.
En samling avhandlingar som utforskar ämnen relaterade till botanisk kunskap och trädgårdsskötsel.
REA-pris218 kr

Bokliv
Linnés lärjunge Carl Peter Thunberg reser i Europa Afrika Asien 1772-1779
Boken skildrar Carl Peter Thunbergs resor i Europa, Afrika och Asien mellan 1772 och 1779, med fokus på hans botaniska upptäckter.
Boken skildrar Carl Peter Thunbergs resor i Europa, Afrika och Asien mellan 1772 och 1779, med fokus på hans botaniska upptäckter.
REA-pris158 kr

Bokliv
Nel x Polly Rose
Denna produkt innehåller vackra bokmärken som hyllar naturen, skapade av ett moder-dotterpar från Storbritannien.
Denna produkt innehåller vackra bokmärken som hyllar naturen, skapade av ett moder-dotterpar från Storbritannien.
REA-pris228 kr

Antikvariat Bothnia
Den nordiska floran
En omfattande och illustrerad flora som presenterar 2.500 nordiska växter med detaljerade akvareller och kartor. Innehåller register med svenska och latinska namn.
En omfattande och illustrerad flora som presenterar 2.500 nordiska växter med detaljerade akvareller och kartor. Innehåller register med svenska och latinska namn.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Den almindelige botanik. Med mange i teksten indtrykte afbildninger
Boken utforskar botanikens grunder och växtbiologi med 608 illustrerade figurer. Den erbjuder insikter i ekologi och flora, presenterad i gott skick.
Boken utforskar botanikens grunder och växtbiologi med 608 illustrerade figurer. Den erbjuder insikter i ekologi och flora, presenterad i gott skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Über Bastarde zwischen elementaren Species der Viola tricolor und V. arvensis. (Vorläufige Mitteilung.)
Studie av hybrider mellan Viola tricolor och V. arvensis, med fokus på botaniska aspekter och preliminära resultat. Boken är i fint antikvariskt skick.
Studie av hybrider mellan Viola tricolor och V. arvensis, med fokus på botaniska aspekter och preliminära resultat. Boken är i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Knorrens antikvariat
500 cacti - species and varieties in cultivation
Boken utforskar olika arter och sorter av kaktusar som odlas, med fokus på deras egenskaper och skötsel.
Boken utforskar olika arter och sorter av kaktusar som odlas, med fokus på deras egenskaper och skötsel.
REA-pris145 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Blommande buskar
Boken från 1965 utforskar olika typer av blommande buskar och deras egenskaper.
Boken från 1965 utforskar olika typer av blommande buskar och deras egenskaper.
REA-pris148 kr
Antikvariat Bothnia
Genetische Studien über die Blüten von Papaver somniferum L. Mit 3 Tafeln
Genetiska studier av blommorna från Papaver somniferum L. med tre planscher. Innehåller insikter inom botanik och växtgenetik. Boken är limhäftad och i fint antikvariskt skick.
Genetiska studier av blommorna från Papaver somniferum L. med tre planscher. Innehåller insikter inom botanik och växtgenetik. Boken är limhäftad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
De fyra årstiderna
Boken utforskar botanikens värld genom vandringar i skog och mark. Den är illustrerad och ger en djupare förståelse för flora och växtbiologi.
Boken utforskar botanikens värld genom vandringar i skog och mark. Den är illustrerad och ger en djupare förståelse för flora och växtbiologi.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Om vegetationens utveckling i Sverige åren 1873-75
Studie av vegetationens utveckling i Sverige under åren 1873-75, med fokus på blommning och lövsprickning. Innehåller diagram och kartor.
Studie av vegetationens utveckling i Sverige under åren 1873-75, med fokus på blommning och lövsprickning. Innehåller diagram och kartor.
REA-pris150 kr

Bokliv
Femtio växter som ändrat historiens gång
Boken utforskar femtio växters avgörande roll i mänsklighetens historia och deras påverkan på samhälle och ekonomi.
Boken utforskar femtio växters avgörande roll i mänsklighetens historia och deras påverkan på samhälle och ekonomi.
REA-pris188 kr

Bokliv
Svampar i Sverige och Nordeuropa
En fältguide över 280 svampar i norra Europa med beskrivningar av utseende, växtplatser och ätlighet.
En fältguide över 280 svampar i norra Europa med beskrivningar av utseende, växtplatser och ätlighet.
REA-pris138 kr

Bokliv
Bladmossor : kompaktmossor - kapmossor. Bryophyta : anoectangium - orthodontium
Boken utforskar bladmossors livsmiljöer, reproduktion och variation med fokus på detaljerade fotografier och identifieringstekniker.
Boken utforskar bladmossors livsmiljöer, reproduktion och variation med fokus på detaljerade fotografier och identifieringstekniker.
REA-pris570 kr

Knorrens antikvariat
Perenner för alla trädgårdar
Boken ger en omfattande och illustrerad guide till perenner som passar i olika trädgårdar.
Boken ger en omfattande och illustrerad guide till perenner som passar i olika trädgårdar.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Blommor i soliga länder
Boken utforskar botanikens värld med fokus på blommor som växer i soliga regioner.
Boken utforskar botanikens värld med fokus på blommor som växer i soliga regioner.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Apomixis and Sexuality in Hierochloë alpina (Gramineae) from Finland and Greenland and in H. monticola from Greenland
Studera apomixis och sexualitet i arktiska gräsarter från Grönland och Finland. Illustrerad med figurer och tabeller. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
Studera apomixis och sexualitet i arktiska gräsarter från Grönland och Finland. Illustrerad med figurer och tabeller. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris115 kr

Pangloss antikvariat & text
Våra trädgårdsväxter
Trädgårdsväxter med aktuella svenska och vetenskapliga namn. Häftad, utgiven av Natur och Trädgård Bokförlag 1996. Fint antikvariskt skick.
Trädgårdsväxter med aktuella svenska och vetenskapliga namn. Häftad, utgiven av Natur och Trädgård Bokförlag 1996. Fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
Bokliv
Encyclopedia of Plant Pathology
Utforska växternas sjukdomar och deras påverkan på ekosystemet i denna omfattande encyklopedi. Boken erbjuder djupgående insikter inom botanik och flora, och är en ovärderlig resurs för studier inom ekologi. Bunden i förlagsband.
Utforska växternas sjukdomar och deras påverkan på ekosystemet i denna omfattande encyklopedi. Boken erbjuder djupgående insikter inom botanik och flora, och är en ovärderlig resurs för studier inom ekologi. Bunden i förlagsband.
REA-pris10 501 kr


Antikvariat Bothnia
Monografi öfver Sveriges och Norges characeer (dedikation)
Botanik och algforskning. Häftat band i normalt antikvariskt skick. Första upplagan med dedikation på omslaget. 37 sidor.
Botanik och algforskning. Häftat band i normalt antikvariskt skick. Första upplagan med dedikation på omslaget. 37 sidor.
REA-pris250 kr
Pangloss antikvariat & text
Studier över floran och vegetrationen på Gotska Sandön med särskild hänsyn till nationalparken
Botanik och naturskydd. Trådhäftad 4:o, Stockholm 1938. Normalt antikvariskt skick. Omslag med solbränna, ryggen skrynklig men hållfast. 71 s.
Botanik och naturskydd. Trådhäftad 4:o, Stockholm 1938. Normalt antikvariskt skick. Omslag med solbränna, ryggen skrynklig men hållfast. 71 s.
REA-pris195 kr

Bokliv
Träd i urbana landskap
Boken erbjuder vägledning om trädens roll i urbana miljöer, med fokus på växtval och hantering för hållbara städer.
Boken erbjuder vägledning om trädens roll i urbana miljöer, med fokus på växtval och hantering för hållbara städer.
REA-pris637 kr
