h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Porträtt av en död småbåtsägare
En poetisk skildring av vardagens människor och miljöer, med fokus på minne och plats.
En poetisk skildring av vardagens människor och miljöer, med fokus på minne och plats.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ängelens bild
Boken utforskar komplexa teman som känslor och idealism genom en djupt psykologisk och lyrisk skildring.
Boken utforskar komplexa teman som känslor och idealism genom en djupt psykologisk och lyrisk skildring.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Solgrönt
Samling av lyrik med klassiska inslag, utgiven i dekorativt pappband. 130 sidor av poetiska uttryck och tankar.
Samling av lyrik med klassiska inslag, utgiven i dekorativt pappband. 130 sidor av poetiska uttryck och tankar.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Under tidens yta. En annorlunda svensk poesihistoria
Upptäck en samling okända diktsamlingar från 1900-talet som belyser den svenska poesins rika och varierade landskap. Boken erbjuder en djupdykning i litteraturens historia och dess dolda skatter.
Upptäck en samling okända diktsamlingar från 1900-talet som belyser den svenska poesins rika och varierade landskap. Boken erbjuder en djupdykning i litteraturens historia och dess dolda skatter.
REA-pris120 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mästarens anlete
Dåtidens lyrik utforskar djupet av mänskliga känslor och erfarenheter. Verket belyser skönlitterära teman i en svensk kontext och erbjuder en unik inblick i den litterära traditionen från 1926.
Dåtidens lyrik utforskar djupet av mänskliga känslor och erfarenheter. Verket belyser skönlitterära teman i en svensk kontext och erbjuder en unik inblick i den litterära traditionen från 1926.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Dikter 1932
Denna samling av lyrik utforskar teman som ensamhet och existentiella frågor genom bildrika och formexperimentella texter.
Denna samling av lyrik utforskar teman som ensamhet och existentiella frågor genom bildrika och formexperimentella texter.
REA-pris248 kr
Trollhättans Bok & media
Ladies own Erotica
Utforska den erotiska dramatiken i en samling pjäser och lyrik som utmanar normer och väcker känslor. Exemplar i normalt antikvariskt skick.
Utforska den erotiska dramatiken i en samling pjäser och lyrik som utmanar normer och väcker känslor. Exemplar i normalt antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Trollhättans Bok & media
Kommer upp i tö
En realistisk skildring av arbetarliv och politiska spänningar i efterkrigstidens Finland.
En realistisk skildring av arbetarliv och politiska spänningar i efterkrigstidens Finland.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Far och son
Diktsamlingen utforskar relationer mellan generationer och växlar mellan perspektiv av son, pappa och farfar. Minnen från barndomen blandas med vuxenlivets reflektioner, allt i en nostalgisk återkoppling till uppväxtmiljön.
Diktsamlingen utforskar relationer mellan generationer och växlar mellan perspektiv av son, pappa och farfar. Minnen från barndomen blandas med vuxenlivets reflektioner, allt i en nostalgisk återkoppling till uppväxtmiljön.
REA-pris100 kr

Bokliv
Stränder in mot ljuset
En samling av andlig lyrik som utforskar livets stora frågor om tro, kärlek och befrielse.
En samling av andlig lyrik som utforskar livets stora frågor om tro, kärlek och befrielse.
REA-pris228 kr

Bokliv
Ajja & Bajjas ramsor
Boken erbjuder ramsor för vardagssituationer, utformade för att stödja små barns språkutveckling.
Boken erbjuder ramsor för vardagssituationer, utformade för att stödja små barns språkutveckling.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Dikter
En samling av lyriska verk som speglar samhällsfrågor och personliga teman i svensk poesi.
En samling av lyriska verk som speglar samhällsfrågor och personliga teman i svensk poesi.
REA-pris248 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Eld genom allt det svala
En samling svensk lyrik som utforskar känslor och naturens skönhet. Boken erbjuder en djup och reflekterande läsning för poesiälskare.
En samling svensk lyrik som utforskar känslor och naturens skönhet. Boken erbjuder en djup och reflekterande läsning för poesiälskare.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mittlinje
En samling lyrik som utforskar sociala teman med klar och direkt språkbruk, präglad av efterkrigstidens svenska poesi.
En samling lyrik som utforskar sociala teman med klar och direkt språkbruk, präglad av efterkrigstidens svenska poesi.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Flykter
En lyrisk samling som utforskar teman kring demokrati och mänskliga rättigheter genom personliga och politiska perspektiv.
En lyrisk samling som utforskar teman kring demokrati och mänskliga rättigheter genom personliga och politiska perspektiv.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Far och son
Diktsamlingen utforskar relationer mellan generationer genom att växla mellan perspektiven av son, pappa och farfar. Minnen från barndomen blandas med vuxenlivets reflektioner, vilket ger en djup inblick i familjeband och identitet.
Diktsamlingen utforskar relationer mellan generationer genom att växla mellan perspektiven av son, pappa och farfar. Minnen från barndomen blandas med vuxenlivets reflektioner, vilket ger en djup inblick i familjeband och identitet.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Europeisk lyrik
Skönlitterär samling av europeisk lyrik från romantiken till första världskriget, med fokus på uttryck och teman som präglade perioden. Pappband, fint skick med skyddsomslag.
Skönlitterär samling av europeisk lyrik från romantiken till första världskriget, med fokus på uttryck och teman som präglade perioden. Pappband, fint skick med skyddsomslag.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den mörke brodern. En antologi negerlyrik i urval av Artur Lundkvist
Antologin erbjuder en samling av negerlyrik, utvald med omsorg. Innehållet speglar den litterära traditionen och bjuder på insikter i dess kulturella kontext. Boken är i normalt antikvariskt skick och utgiven i förlagsband med skyddsomslag.
Antologin erbjuder en samling av negerlyrik, utvald med omsorg. Innehållet speglar den litterära traditionen och bjuder på insikter i dess kulturella kontext. Boken är i normalt antikvariskt skick och utgiven i förlagsband med skyddsomslag.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Enkel resa
Diktsamlingen utforskar teman av livets resor och känslor, med en stil som speglar tidens språkbruk. Boken är i normalt antikvariskt skick och utgiven i häftad form.
Diktsamlingen utforskar teman av livets resor och känslor, med en stil som speglar tidens språkbruk. Boken är i normalt antikvariskt skick och utgiven i häftad form.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Flingor och flisor
En lyrisk samling från 1915, präglad av svensk skönlitteratur och med noter.
En lyrisk samling från 1915, präglad av svensk skönlitteratur och med noter.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Världslitteraturen
En skönlitterär översättning från 1927, som omfattar dramatik och pjäser, i gott skick.
En skönlitterär översättning från 1927, som omfattar dramatik och pjäser, i gott skick.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ny finsk lyrik
Samling av finsk lyrik från 1960 med inslag av skönlitteratur och poesi, i något sämre antikvariskt skick.
Samling av finsk lyrik från 1960 med inslag av skönlitteratur och poesi, i något sämre antikvariskt skick.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Varv
En debutlyrik som utforskar moderna teman och känslor med en samtida röst. Boken är utgiven i inbunden format och innehåller 96 sidor av poetiskt uttryck.
En debutlyrik som utforskar moderna teman och känslor med en samtida röst. Boken är utgiven i inbunden format och innehåller 96 sidor av poetiskt uttryck.
REA-pris125 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ögla
En samling svensk lyrik som utforskar olika teman och känslor genom poesi.
En samling svensk lyrik som utforskar olika teman och känslor genom poesi.
REA-pris148 kr
