
Mingus bok- och skivbutik
Linneaner
Upptäck de fascinerande resorna och bidragen från Carl von Linnés lärjungar, som utforskade både svenska landskap och exotiska miljöer. Boken belyser deras betydelse för naturvetenskapen under 1700-talet.
Upptäck de fascinerande resorna och bidragen från Carl von Linnés lärjungar, som utforskade både svenska landskap och exotiska miljöer. Boken belyser deras betydelse för naturvetenskapen under 1700-talet.
REA-pris250 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Våra skällbrev eller kärlekens hundliv
Tre små hundvalpar söker sina ägare i en charmig berättelse. Boken erbjuder en unik inblick i hundars liv och deras relationer. Utgiven 1959, i fint antikvariskt skick.
Tre små hundvalpar söker sina ägare i en charmig berättelse. Boken erbjuder en unik inblick i hundars liv och deras relationer. Utgiven 1959, i fint antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Exemplets makt. Föreställningar om Europa/Väst i Iran 1850-1980
Boken utforskar föreställningar om Europa och Väst i Iran mellan 1850 och 1980, med fokus på kulturstudier och politisk historia.
Boken utforskar föreställningar om Europa och Väst i Iran mellan 1850 och 1980, med fokus på kulturstudier och politisk historia.
REA-pris140 kr

Bokliv
Matematikträdgårdens pysselbok
Denna pysselbok introducerar barn till matematikens värld genom kreativa aktiviteter kopplade till naturen.
Denna pysselbok introducerar barn till matematikens värld genom kreativa aktiviteter kopplade till naturen.
REA-pris128 kr

Bokliv
Jag och mina mikrober : en storslagen berättelse om våra minsta medhjälpare
En insiktsfull utforskning av mikroorganismernas betydelse för människokroppen och ekosystem.
En insiktsfull utforskning av mikroorganismernas betydelse för människokroppen och ekosystem.
REA-pris218 kr

Bokliv
Magisk vattenmålning. Hästar och Enhörningar
Denna vattenmålarbok erbjuder en kreativ upplevelse med färgglada häst- och enhörningsbilder att måla och måla om.
Denna vattenmålarbok erbjuder en kreativ upplevelse med färgglada häst- och enhörningsbilder att måla och måla om.
REA-pris148 kr

Bokliv
Känn igen 25 myror och andra småkryp
En informativ bok som introducerar barn till myror och andra småkryp genom tydliga illustrationer och faktainnehåll.
En informativ bok som introducerar barn till myror och andra småkryp genom tydliga illustrationer och faktainnehåll.
REA-pris168 kr
![Storer, Tracy I. [Irwin] ; Usinger, Robert L. [Leslie] : General Zoology](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-storer-tracy-i-irwin-usinger-robert-l-leslie-general-zoology-boia4654_e6df6efd-fa3c-4343-9848-38afaad42d97.jpg?v=1780559164&width=289)
Antikvariat Bothnia
General Zoology
Rikt illustrerad bok om zoologi med fokus på fauna, innehållande färgglada kartor och noteringar. Boken är i fint skick och utgiven i grönt klotband.
Rikt illustrerad bok om zoologi med fokus på fauna, innehållande färgglada kartor och noteringar. Boken är i fint skick och utgiven i grönt klotband.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Sammandrag af botanikens elementar utarbetad
En grundläggande översikt av botanikens elementära aspekter, med fokus på flora och växtbiologi i Västergötland. Boken erbjuder insikter i ämnet för både studenter och entusiaster.
En grundläggande översikt av botanikens elementära aspekter, med fokus på flora och växtbiologi i Västergötland. Boken erbjuder insikter i ämnet för både studenter och entusiaster.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
C. J. och C. Hartmans Handbok i Skandinaviens flora. Innefattande Sveriges, Norges, Finlands och Danmarks ormbunkar och fanerogamer. Första häftet
En omfattande guide till Skandinaviens flora, med fokus på ormbunkar och fanerogamer. Boken erbjuder insikter i botanik och växtgeografi, och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
En omfattande guide till Skandinaviens flora, med fokus på ormbunkar och fanerogamer. Boken erbjuder insikter i botanik och växtgeografi, och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
REA-pris300 kr
Mingus bok- och skivbutik
Days of destiny. Crossroads in American history
Essäer som utforskar avgörande dagar i amerikansk historia, skrivna av framstående historiker. En djupgående analys av politiska och miljömässiga skiften. Bunden i illustrerat band.
Essäer som utforskar avgörande dagar i amerikansk historia, skrivna av framstående historiker. En djupgående analys av politiska och miljömässiga skiften. Bunden i illustrerat band.
REA-pris250 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Björnen från Drakhålan
Boken utforskar geologi och paleontologi med fokus på naturens och vetenskapens samband.
Boken utforskar geologi och paleontologi med fokus på naturens och vetenskapens samband.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
A people´s history of England
En översikt av brittisk historia ur vanliga människors perspektiv, med fokus på viktiga vändpunkter. Boken är lättillgänglig och intressant för både allmänheten och historiker.
En översikt av brittisk historia ur vanliga människors perspektiv, med fokus på viktiga vändpunkter. Boken är lättillgänglig och intressant för både allmänheten och historiker.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Skurgata – en klippkanjon på sydsvenska höglandet
Boken utforskar den geologiska formationen Skurugata på sydsvenska höglandet och dess skapelseprocesser.
Boken utforskar den geologiska formationen Skurugata på sydsvenska höglandet och dess skapelseprocesser.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
The Foundations of Physical Cosmology and the principles of conservation and relativity
Boken utforskar grundläggande aspekter av fysisk kosmologi samt principerna för bevarande och relativitet.
Boken utforskar grundläggande aspekter av fysisk kosmologi samt principerna för bevarande och relativitet.
REA-pris248 kr

Antikvariat Bothnia
Små bidrag till Hälsinglands och Jämtlands flora
Studera den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Boken utforskar botaniska bidrag och växtliv, perfekt för botaniska entusiaster. Häftad utgåva i fint skick.
Studera den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Boken utforskar botaniska bidrag och växtliv, perfekt för botaniska entusiaster. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Elektroner
Boken utforskar grundläggande koncept inom fysik och kemi, med fokus på elektroner och deras betydelse i naturvetenskapen. Den ger en insikt i moderna teorier och tillämpningar.
Boken utforskar grundläggande koncept inom fysik och kemi, med fokus på elektroner och deras betydelse i naturvetenskapen. Den ger en insikt i moderna teorier och tillämpningar.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Nattens värld
Fascinerande insikter om nattens liv i svensk natur, med fokus på polardjurens nattliga aktiviteter. Illustrerad med träsnitt och i trådhäftad form.
Fascinerande insikter om nattens liv i svensk natur, med fokus på polardjurens nattliga aktiviteter. Illustrerad med träsnitt och i trådhäftad form.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Ur djurens lif
Djuplodande skildringar av djurens liv med fokus på fauna och zoologi, illustrerat med vackra helsidesplanscher.
Djuplodande skildringar av djurens liv med fokus på fauna och zoologi, illustrerat med vackra helsidesplanscher.
REA-pris250 kr
Pangloss antikvariat & text
Vårt djuriska arv
Biologi och evolution. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Nya Doxa, 2012. 142 sidor.
Biologi och evolution. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Nya Doxa, 2012. 142 sidor.
REA-pris90 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Aims and methods of vegetation ecology
Boken utforskar grundläggande aspekter av växtekologi med fokus på metoder och syften inom området.
Boken utforskar grundläggande aspekter av växtekologi med fokus på metoder och syften inom området.
REA-pris148 kr
Trollhättans Bok & media
Ekologik
Boken utforskar ekologiska koncept och perspektiv, med fokus på hållbarhet och miljöfrågor.
Boken utforskar ekologiska koncept och perspektiv, med fokus på hållbarhet och miljöfrågor.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ecology
En omfattande och illustrerad bok om ekologi, som utforskar biologiska koncept och teorier inom naturvetenskap.
En omfattande och illustrerad bok om ekologi, som utforskar biologiska koncept och teorier inom naturvetenskap.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1941
Denna utgåva från 1941 erbjuder insikter i svensk botanisk forskning, med fokus på växt- och svampflora samt ekologiska studier.
Denna utgåva från 1941 erbjuder insikter i svensk botanisk forskning, med fokus på växt- och svampflora samt ekologiska studier.
REA-pris100 kr
