
Antikvariat Werner Stensgård
Upplysningens spegel
Boken utforskar teman kring upplysning och dess påverkan på samhället, i en välbevarad utgåva.
Boken utforskar teman kring upplysning och dess påverkan på samhället, i en välbevarad utgåva.
REA-pris80 kr
Bokliv
Vardagsliv under andra världskriget
Boken utforskar vardagsliv och minnen från beredskapstiden i Sverige under andra världskriget.
Boken utforskar vardagsliv och minnen från beredskapstiden i Sverige under andra världskriget.
REA-pris248 kr

Bokliv
Den starka demokratin
Boken analyserar demokratins utveckling och föreslår reformer för att stärka den svenska demokratin.
Boken analyserar demokratins utveckling och föreslår reformer för att stärka den svenska demokratin.
REA-pris276 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sjuttiotal
Boken erbjuder en djupgående analys av politiska och samhälleliga strömningar under 1970-talet, med fokus på socialdemokratins utveckling och dess centrala gestalter.
Boken erbjuder en djupgående analys av politiska och samhälleliga strömningar under 1970-talet, med fokus på socialdemokratins utveckling och dess centrala gestalter.
REA-pris148 kr

Bokliv
Dagböcker 1969
Boken ger en inblick i Sveriges politiska utveckling under 1969, med fokus på viktiga beslut och händelser.
Boken ger en inblick i Sveriges politiska utveckling under 1969, med fokus på viktiga beslut och händelser.
REA-pris198 kr

Trollhättans Bok & media
Bohusläns samhälls- och näringsliv 4. Konservindustrin
Boken utforskar konservindustrins utveckling och betydelse i Bohusläns samhälle och näringsliv under 1900-talet.
Boken utforskar konservindustrins utveckling och betydelse i Bohusläns samhälle och näringsliv under 1900-talet.
REA-pris70 kr

Bokliv
Kampen om facket : den socialdemokratiska hegemonins förändringar
Boken utforskar förändringarna i den socialdemokratiska hegemonin och fackföreningsrörelsens roll i Sveriges välfärdsutveckling.
Boken utforskar förändringarna i den socialdemokratiska hegemonin och fackföreningsrörelsens roll i Sveriges välfärdsutveckling.
REA-pris248 kr

Bokliv
Sverigequiz
Utmana dig själv med en frågesport om Sveriges kultur och historia, perfekt för spelkvällar.
Utmana dig själv med en frågesport om Sveriges kultur och historia, perfekt för spelkvällar.
REA-pris128 kr

Mingus bok- och skivbutik
En väldig kraftmätning. Om socialdemokratins uppkomst i Norrbotten
En utforskning av socialdemokratins historia i Norrbotten, illustrerad med foton och diagram. Boken ger insikter om politiska partiers utveckling.
En utforskning av socialdemokratins historia i Norrbotten, illustrerad med foton och diagram. Boken ger insikter om politiska partiers utveckling.
REA-pris75 kr

Antikvariat Bothnia
Sveriges sista krig
Finska kriget 1808-1809 utforskas i detalj, med fokus på dess dramatiska händelser och konsekvenser. Boken belyser krigets betydelse inom krigshistorien och dess påverkan på Finland.
Finska kriget 1808-1809 utforskas i detalj, med fokus på dess dramatiska händelser och konsekvenser. Boken belyser krigets betydelse inom krigshistorien och dess påverkan på Finland.
REA-pris115 kr

Bokliv
Mot okänt land
En historisk berättelse om Viivi och hennes syster som flyr till Sverige under finska vinterkriget.
En historisk berättelse om Viivi och hennes syster som flyr till Sverige under finska vinterkriget.
REA-pris198 kr

Bokliv
Karl XII:s levnad. Del 2, Från Altranstädt till Fredrikshall
Boken skildrar Karl XII:s liv och öden, från födseln i Stockholm till hans död i Norge, med fokus på både krig och personliga relationer.
Boken skildrar Karl XII:s liv och öden, från födseln i Stockholm till hans död i Norge, med fokus på både krig och personliga relationer.
REA-pris340 kr
Pangloss antikvariat & text
Gunilla Wihlborg
Rikligt illustrerad bok om konsthistoria och arkitektur. Häftad utgåva från Bildningsnämnden, 1998. Fint antikvariskt skick med biblioteksattribut.
Rikligt illustrerad bok om konsthistoria och arkitektur. Häftad utgåva från Bildningsnämnden, 1998. Fint antikvariskt skick med biblioteksattribut.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Solveig Kristiansson
Illustrerad bok om folkkonstnären. 1998, dekorerat och laminerat pappband, 132 sidor, mycket gott skick. ISBN 91-971460-1-3.
Illustrerad bok om folkkonstnären. 1998, dekorerat och laminerat pappband, 132 sidor, mycket gott skick. ISBN 91-971460-1-3.
REA-pris95 kr

Bokliv
I naturens riken : Linnés liv och verk
En faktabok för naturintresserade barn och ungdomar om Carl von Linnés liv, arbete och resor.
En faktabok för naturintresserade barn och ungdomar om Carl von Linnés liv, arbete och resor.
REA-pris198 kr

Bokliv
Med historien som motståndare : SKP/VPK/V och det kommunistiska arvet 1956-2006
Boken utforskar det kommunistiska arvet i Sverige från 1956 till 2006, med fokus på SKP, VPK och V.
Boken utforskar det kommunistiska arvet i Sverige från 1956 till 2006, med fokus på SKP, VPK och V.
REA-pris369 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Den långa vägen hem
Utforska en djupgående analys av en svensk författares utveckling från poesi till dramatik. Boken ger insikter i litteraturvetenskap och historiska perspektiv. Bunden i förlagets pappband med skyddsomslag.
Utforska en djupgående analys av en svensk författares utveckling från poesi till dramatik. Boken ger insikter i litteraturvetenskap och historiska perspektiv. Bunden i förlagets pappband med skyddsomslag.
REA-pris90 kr


Antikvariat Bothnia
Nordenskiöld, sjöfararen
Boken utforskar livet och gärningarna hos en framstående polarforskare, med fokus på hans expeditioner och bidrag till geografi och polarforskning. Illustrerad med fotografier som fångar Arktis skönhet.
Boken utforskar livet och gärningarna hos en framstående polarforskare, med fokus på hans expeditioner och bidrag till geografi och polarforskning. Illustrerad med fotografier som fångar Arktis skönhet.
REA-pris125 kr
Trollhättans Bok & media
Scania kavalkad
Boken ger en översikt över Scania och dess historia med fokus på företagets utveckling och produkter.
Boken ger en översikt över Scania och dess historia med fokus på företagets utveckling och produkter.
REA-pris40 kr

Trollhättans Bok & media
Gränslös sjöfart
Boken utforskar Sveriges sjöfartshistoria och dess betydelse för landets utveckling.
Boken utforskar Sveriges sjöfartshistoria och dess betydelse för landets utveckling.
REA-pris120 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Trähus i norr
Boken utforskar arkitektur och design av trähus i norra Sverige, med fokus på estetiska och kulturella aspekter.
Boken utforskar arkitektur och design av trähus i norra Sverige, med fokus på estetiska och kulturella aspekter.
REA-pris248 kr
Bokliv
Svenskt bistånd till den tredje världen
Boken behandlar Sveriges internationella samarbeten och folkrörelsers påverkan på opinionsbildning, baserat på historiska dokument och intervjuer.
Boken behandlar Sveriges internationella samarbeten och folkrörelsers påverkan på opinionsbildning, baserat på historiska dokument och intervjuer.
REA-pris245 kr

Bokliv
Mellan två internationaler
Boken analyserar Socialistiska partiets inflytande och sammanbrott i svensk arbetarradikalism mellan 1929 och 1937.
Boken analyserar Socialistiska partiets inflytande och sammanbrott i svensk arbetarradikalism mellan 1929 och 1937.
REA-pris168 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Karlberg
Bunden i klotband och i gott skick, denna bok utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria med fokus på viktiga slag och händelser.
Bunden i klotband och i gott skick, denna bok utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria med fokus på viktiga slag och händelser.
REA-pris90 kr
