
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Stalingrad - vändpunkten
Boken analyserar slaget vid Stalingrad, dess strategiska misstag och de mänskliga kostnaderna under andra världskriget.
Boken analyserar slaget vid Stalingrad, dess strategiska misstag och de mänskliga kostnaderna under andra världskriget.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sju dagar av skapande
En skönlitterär berättelse som utforskar teman kring skapande och kreativitet.
En skönlitterär berättelse som utforskar teman kring skapande och kreativitet.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Time of change. An insider
En insiktsfull analys av Rysslands historia och miljö, med fokus på förändringar och kulturella aspekter. Boken erbjuder en grundlig förståelse av arkeologiska och historiska sammanhang.
En insiktsfull analys av Rysslands historia och miljö, med fokus på förändringar och kulturella aspekter. Boken erbjuder en grundlig förståelse av arkeologiska och historiska sammanhang.
REA-pris175 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Röda kapellet
En gripande skildring av händelser under andra världskriget, med fokus på krigets påverkan och mänskliga öden. Boken utforskar historiska aspekter av konflikten och dess konsekvenser.
En gripande skildring av händelser under andra världskriget, med fokus på krigets påverkan och mänskliga öden. Boken utforskar historiska aspekter av konflikten och dess konsekvenser.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Från tsarens hov till röda armén
Boken ger en inblick i rysk militärhistoria och personliga upplevelser under tidigt 1900-tal.
Boken ger en inblick i rysk militärhistoria och personliga upplevelser under tidigt 1900-tal.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
The state. A lecture delivered at the Sverdlov University
Fint antikvariskt exemplar, limhäftad med 24 sidor. Innehåller föreläsning om statens roll, med fokus på historia och samhälle.
Fint antikvariskt exemplar, limhäftad med 24 sidor. Innehåller föreläsning om statens roll, med fokus på historia och samhälle.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tio dagar som skakade världen
Ögonvittnesskildring av ryska oktoberrevolutionen 1917, med dagliga rapporter från Petrograd. En modern klassiker inom historia och politik.
Ögonvittnesskildring av ryska oktoberrevolutionen 1917, med dagliga rapporter från Petrograd. En modern klassiker inom historia och politik.
REA-pris225 kr

Bokliv
A Slavic people, a Russian superpower, a charismatic world leader : the global upheaval - trilogy
Boken analyserar Vladimir Putins strategiska agerande och globala utvecklingar från Kosovo-kriget till USA:s val 2016.
Boken analyserar Vladimir Putins strategiska agerande och globala utvecklingar från Kosovo-kriget till USA:s val 2016.
REA-pris302 kr

Bokliv
Rysk kultur i tusen år
Boken utforskar den ryska kulturens utveckling genom konst, litteratur och historia, med fokus på viktiga teman och personligheter.
Boken utforskar den ryska kulturens utveckling genom konst, litteratur och historia, med fokus på viktiga teman och personligheter.
REA-pris266 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tsarens gåta
Boken utforskar Östeuropas historia med fokus på mystiken kring Anastasia.
Boken utforskar Östeuropas historia med fokus på mystiken kring Anastasia.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Alexander II
Boken utforskar Östeuropas historia under 1800-talet och fokuserar på centrala händelser och personligheter.
Boken utforskar Östeuropas historia under 1800-talet och fokuserar på centrala händelser och personligheter.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Motsättningar i de socialistiska ekonomierna
Boken utforskar motsättningar inom socialistiska ekonomier och deras påverkan på samhälle och ekonomi.
Boken utforskar motsättningar inom socialistiska ekonomier och deras påverkan på samhälle och ekonomi.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Juli 41
Skildrar en tid präglad av krig och mänskliga öden. En djupgående insikt i rysk skönlitteratur och dess berättarteknik.
Skildrar en tid präglad av krig och mänskliga öden. En djupgående insikt i rysk skönlitteratur och dess berättarteknik.
REA-pris178 kr

Trollhättans Bok & media
Aleksandra Kollontajs dagböcker 1930-1940
En samling av dagböcker som ger insikt i personliga och politiska reflektioner under en viktig period.
En samling av dagböcker som ger insikt i personliga och politiska reflektioner under en viktig period.
REA-pris225 kr

Knorrens antikvariat
Venona
Boken utforskar underrättelseverksamhet och spionage under kalla kriget, med fokus på dess inverkan på svensk säkerhetspolitik.
Boken utforskar underrättelseverksamhet och spionage under kalla kriget, med fokus på dess inverkan på svensk säkerhetspolitik.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Alexander Solzjenitsyn mellan öst och väst
Litteraturvetenskap och biografi. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick, prislapp på framsidan. 218 sidor.
Litteraturvetenskap och biografi. Inbunden förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick, prislapp på framsidan. 218 sidor.
REA-pris75 kr

Bokliv
The Story of Russia
En insiktsfull och kronologisk genomgång av Rysslands historia och dess påverkan på nutiden.
En insiktsfull och kronologisk genomgång av Rysslands historia och dess påverkan på nutiden.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Andra världskriget. Myter och verklighet
Boken utforskar den sovjetiska synen på Andra världskriget, inklusive krigets ursprung, avgörande händelser och dess konsekvenser. Inbunden med skyddsomslag, 310 sidor.
Boken utforskar den sovjetiska synen på Andra världskriget, inklusive krigets ursprung, avgörande händelser och dess konsekvenser. Inbunden med skyddsomslag, 310 sidor.
REA-pris140 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ryska bilder
Svensk journalistisk skildring av resor i Sovjetunionen under 1960-talet, med insikter om landets historia och kultur. Innehåller även en intervju med en nära anhörig till Josef Stalin.
Svensk journalistisk skildring av resor i Sovjetunionen under 1960-talet, med insikter om landets historia och kultur. Innehåller även en intervju med en nära anhörig till Josef Stalin.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tsarer och samovarer
Boken utforskar Rysslands och Sovjetunionens historia genom kåserier och anekdoter, vilket ger en insiktsfull bild av samhällslivet.
Boken utforskar Rysslands och Sovjetunionens historia genom kåserier och anekdoter, vilket ger en insiktsfull bild av samhällslivet.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Så lever man i Sovjet
Boken ger en insikt i sovjetmedborgarnas vardagsliv och censurens påverkan i Sovjetunionen.
Boken ger en insikt i sovjetmedborgarnas vardagsliv och censurens påverkan i Sovjetunionen.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Våningsbytet
Roman med rysk skönlitteratur. Häftad utgåva från Rostrum, 1976. Mycket gott skick, men med namn och datum på första sidan.
Roman med rysk skönlitteratur. Häftad utgåva från Rostrum, 1976. Mycket gott skick, men med namn och datum på första sidan.
REA-pris45 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Katharina den stora
En biografi som utforskar livet och gärningarna hos en betydande historisk person.
En biografi som utforskar livet och gärningarna hos en betydande historisk person.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sovjet-Ryssland i går, i dag, i morgon
Boken ger en objektiv och nyanserad historik över Sovjetunionens komplexa utveckling från 1922 till 1991.
Boken ger en objektiv och nyanserad historik över Sovjetunionens komplexa utveckling från 1922 till 1991.
REA-pris148 kr
