
Trollhättans Bok & Media
Flygmaskinen som inte kunde flyga
Biografi om Erik Hallberg, flygpionjär. Häftat band, fint antikvariskt skick, mindre bruksslitage. Utgiven av Malmströmer, första upplagan 2000.
Biografi om Erik Hallberg, flygpionjär. Häftat band, fint antikvariskt skick, mindre bruksslitage. Utgiven av Malmströmer, första upplagan 2000.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Petrus Læstadius och Geijer
Boken behandlar samisk kultur och historia med fokus på traditioner och deras betydelse i moderna samhällen.
Boken behandlar samisk kultur och historia med fokus på traditioner och deras betydelse i moderna samhällen.
REA-pris178 kr
![Adolf Erik Nordenskiöld : Vegas färd kring Asien och Europa jemte en historisk återblick på föregående resor längs gamla verldens nordkust. Förra delen (sid. [4],1-96 av xv,[1],510 sdor)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-adolf-erik-nordenskiold-vegas-fard-kring-asien-och-europa-jemte-en-historisk-aterblick-pa-foregaende-resor-langs-gamla-verldens-nordkust-forra-delen-sid-41-96-av-xv151-sdor-boia33_abf8bdf3-bf60-451e-ac14-2372427e37ae.jpg?v=1780526832&width=577)
Antikvariat Bothnia
Vegas färd kring Asien och Europa jemte en historisk återblick på föregående resor längs gamla verldens nordkust. Förra delen (sid. [4],1-96 av xv,[1],510 sdor)
Utforska den historiska Vegaexpeditionen och dess betydelse för Arktis och Nordostpassagen. Boken ger en djupgående inblick i expeditionens förberedelser, deltagare och resor, samt en jämförelse av polarfolkens liv.
Utforska den historiska Vegaexpeditionen och dess betydelse för Arktis och Nordostpassagen. Boken ger en djupgående inblick i expeditionens förberedelser, deltagare och resor, samt en jämförelse av polarfolkens liv.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Ericus Rex
Historisk roman. Inbunden i privat halvklotband med marmorerat pärmpapper. Mycket gott skick, lätt skavd längs nederkant. Utgiven av Albert Bonniers, 1941.
Historisk roman. Inbunden i privat halvklotband med marmorerat pärmpapper. Mycket gott skick, lätt skavd längs nederkant. Utgiven av Albert Bonniers, 1941.
REA-pris85 kr

Bokliv
Min framgång med personlig försäljning för Electrolux och Sveriges dagstidningar
Boken ger insikter om hur personlig försäljning har bidragit till framgång inom försäljning och telemarketing över flera decennier.
Boken ger insikter om hur personlig försäljning har bidragit till framgång inom försäljning och telemarketing över flera decennier.
REA-pris228 kr

Antikvariat Bothnia
Om drifveden i Norra Ishafvet.
Uppsatsen utforskar drivved i Ishavet, baserad på insamlingar från polarexpeditioner. Innehåller textfigurer och tabeller.
Uppsatsen utforskar drivved i Ishavet, baserad på insamlingar från polarexpeditioner. Innehåller textfigurer och tabeller.
REA-pris450 kr


Antikvariat Bothnia
Die miocene Flora und Fauna Spitzbergens. Mit einem Anhang über die diluvialen Ablagerungen Spitzbergens. Mit 16 Tafeln
Boken utforskar den miocena floran och faunan på Spetsbergen samt dess diluviala avlagringar.
Boken utforskar den miocena floran och faunan på Spetsbergen samt dess diluviala avlagringar.
REA-pris1 000 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Erik Gustaf Geijer
Verket utforskar svensk litteraturhistoria och belyser betydande kulturella figurer och deras påverkan.
Verket utforskar svensk litteraturhistoria och belyser betydande kulturella figurer och deras påverkan.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Karlfeldt och fädernas tro
Boken utforskar svensk litteraturhistoria med fokus på kulturella och religiösa teman.
Boken utforskar svensk litteraturhistoria med fokus på kulturella och religiösa teman.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Minnen
Utdrag ur brev och dagböcker från en framstående svensk författare, som belyser litteraturvetenskap och svensk litteraturhistoria. Boken är utgiven 1929 och är i fint antikvariskt skick.
Utdrag ur brev och dagböcker från en framstående svensk författare, som belyser litteraturvetenskap och svensk litteraturhistoria. Boken är utgiven 1929 och är i fint antikvariskt skick.
REA-pris148 kr
Pangloss antikvariat & text
Timescape
Konsthistoria och samtidskonst. Häftad utgåva från Atena Publishing House, 1995. Normalt antikvariskt skick, ex-biblioteksbok med stämplar och anteckningar.
Konsthistoria och samtidskonst. Häftad utgåva från Atena Publishing House, 1995. Normalt antikvariskt skick, ex-biblioteksbok med stämplar och anteckningar.
REA-pris190 kr

Bokliv
Goda exempel
Boken analyserar texter från 1600- och 1700-talet som speglar dominanta värderingar och uppfattningar i Sverige.
Boken analyserar texter från 1600- och 1700-talet som speglar dominanta värderingar och uppfattningar i Sverige.
REA-pris188 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Stories Concerning Heimaey
Boken utforskar ett vulkanutbrott på Heimaey 1973 och dess påverkan på befolkningen och konstnären.
Boken utforskar ett vulkanutbrott på Heimaey 1973 och dess påverkan på befolkningen och konstnären.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Karlfeldt och fädernas tro
Boken utforskar svensk litteraturhistoria med fokus på Karlfeldts verk och dess relation till traditionella värderingar. Innehållet är avsett för studier inom litteraturvetenskap.
Boken utforskar svensk litteraturhistoria med fokus på Karlfeldts verk och dess relation till traditionella värderingar. Innehållet är avsett för studier inom litteraturvetenskap.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Karlfeldt
Boken erbjuder insikter och analyser av en framstående svensk författare, med fokus på litteraturvetenskap och svensk litteraturhistoria. Den är utgiven i limhäftad form och är i fint skick.
Boken erbjuder insikter och analyser av en framstående svensk författare, med fokus på litteraturvetenskap och svensk litteraturhistoria. Den är utgiven i limhäftad form och är i fint skick.
REA-pris70 kr
Trollhättans Bok & media
Välsignelser i mitt liv
En biografi om en präst och missionär som genom medmänsklighet och engagemang förändrade livet för barn i Afrika.
En biografi om en präst och missionär som genom medmänsklighet och engagemang förändrade livet för barn i Afrika.
REA-pris105 kr

Mingus bok- och skivbutik
I världsfurstens harem
Utforska en djupgående analys av svensk litteraturhistoria och Erik Johan Stagnelius liv och verk. Boken erbjuder insikter i litteraturvetenskap och Stagnelius tid, med en riklig beskrivning av hans betydelse.
Utforska en djupgående analys av svensk litteraturhistoria och Erik Johan Stagnelius liv och verk. Boken erbjuder insikter i litteraturvetenskap och Stagnelius tid, med en riklig beskrivning av hans betydelse.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Två släktled berätta
Boken utforskar svensk litteraturhistoria genom att berätta om två släktled.
Boken utforskar svensk litteraturhistoria genom att berätta om två släktled.
REA-pris178 kr
![Adolf Erik ] Nordenskiöld : Om möjligheten att idka sjöfart i det Sibiriska Ishafvet](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-adolf-erik-nordenskiold-om-mojligheten-att-idka-sjofart-i-det-sibiriska-ishafvet-boia47584.jpg?v=1780559060&width=629)
![Adolf Erik ] Nordenskiöld : Om möjligheten att idka sjöfart i det Sibiriska Ishafvet](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-adolf-erik-nordenskiold-om-mojligheten-att-idka-sjofart-i-det-sibiriska-ishafvet-boia47584-2.jpg?v=1780559059&width=621)
Antikvariat Bothnia
Om möjligheten att idka sjöfart i det Sibiriska Ishafvet
Utforska sjöfartens möjligheter i det Sibiriska Ishafvet genom en detaljerad berättelse med kartor från Vegaexpeditionen. En insiktsfull analys av polarområdena och deras geografi.
Utforska sjöfartens möjligheter i det Sibiriska Ishafvet genom en detaljerad berättelse med kartor från Vegaexpeditionen. En insiktsfull analys av polarområdena och deras geografi.
REA-pris250 kr

Bokliv
Jag ville ha sagt dig det ömmaste ord : kärleken mellan Gerda och Erik Axel Karlfeldt
Boken utforskar kärleken mellan två personer och deras relation, med fokus på känslor och djup.
Boken utforskar kärleken mellan två personer och deras relation, med fokus på känslor och djup.
REA-pris360 kr

Bokliv
Filippa : engelsk prinsessa och nordisk unionsdrottning
Boken utforskar livet och gärningarna hos en engelsk prinsessa som blev en inflytelserik regent under nordisk unionstid.
Boken utforskar livet och gärningarna hos en engelsk prinsessa som blev en inflytelserik regent under nordisk unionstid.
REA-pris238 kr

Bokliv
Smugglaren
En spännande deckare som utforskar aktuella frågor kring brott, asylsökande och personliga konflikter i en komplex samhällskontext.
En spännande deckare som utforskar aktuella frågor kring brott, asylsökande och personliga konflikter i en komplex samhällskontext.
REA-pris108 kr


