
Knorrens antikvariat
En i laget
En berättelse som utforskar teman kring gemenskap och laganda i en fiktiv kontext.
En berättelse som utforskar teman kring gemenskap och laganda i en fiktiv kontext.
REA-pris95 kr

Pangloss antikvariat & text
Gotlandske dikt
Norsk omdiktning i mycket gott skick. Förlagsband med skyddsomslag, 260 sidor. Innehåller signering och dedikation. ISBN 82-513-0039-8.
Norsk omdiktning i mycket gott skick. Förlagsband med skyddsomslag, 260 sidor. Innehåller signering och dedikation. ISBN 82-513-0039-8.
REA-pris175 kr

Knorrens antikvariat
Berättande journalistik
Boken utforskar berättande journalistik och dess betydelse inom natur och kultur.
Boken utforskar berättande journalistik och dess betydelse inom natur och kultur.
REA-pris120 kr

Knorrens antikvariat
En annan sida av Stieg Larsson
Boken ger en inblick i en känd svensk författares liv och verk, med fokus på hans journalistiska och litterära bidrag.
Boken ger en inblick i en känd svensk författares liv och verk, med fokus på hans journalistiska och litterära bidrag.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Luftslottet som sprängdes
Politisk thriller i världsklass. Norstedts, 2007. Pappband i mycket gott skick, skyddsomslag med bruksspår och några mindre skador.
Politisk thriller i världsklass. Norstedts, 2007. Pappband i mycket gott skick, skyddsomslag med bruksspår och några mindre skador.
REA-pris49 kr

Knorrens antikvariat
I vetenskapens värld
Boken beskriver Lunds universitets framgångar i kampen om forskningsmedel och etableringen av viktiga forskningsanläggningar. Författaren ger en inblick i förhandlingarna och de personer som möjliggjorde dessa framsteg.
Boken beskriver Lunds universitets framgångar i kampen om forskningsmedel och etableringen av viktiga forskningsanläggningar. Författaren ger en inblick i förhandlingarna och de personer som möjliggjorde dessa framsteg.
REA-pris110 kr

Knorrens antikvariat
Tillämpad kommunikationsvetenskap
Boken utforskar tillämpningen av kommunikationsvetenskap och dess teorier i praktiska sammanhang.
Boken utforskar tillämpningen av kommunikationsvetenskap och dess teorier i praktiska sammanhang.
REA-pris280 kr

Knorrens antikvariat
Tillämpad kommunikationsvetenskap
Boken ger en grundlig inblick i tillämpad kommunikationsvetenskap och dess teorier.
Boken ger en grundlig inblick i tillämpad kommunikationsvetenskap och dess teorier.
REA-pris160 kr

Pangloss antikvariat & text
Berättande journalistik
Boken utforskar berättande journalistik och dess tekniker, med fokus på svensk text.
Boken utforskar berättande journalistik och dess tekniker, med fokus på svensk text.
REA-pris95 kr

Knorrens antikvariat
Hjärtats klackar
En bok med svensk text som utforskar olika teman och perspektiv under 366 sidor.
En bok med svensk text som utforskar olika teman och perspektiv under 366 sidor.
REA-pris155 kr

Knorrens antikvariat
Kurre igelkott
En rikt illustrerad barnbok från 1953 som ingår i serien De roliga böckerna.
En rikt illustrerad barnbok från 1953 som ingår i serien De roliga böckerna.
REA-pris80 kr

Knorrens antikvariat
Henrik roman
En fängslande historisk roman som utforskar komplexa karaktärer och deras livsöden i en tid präglad av förändring.
En fängslande historisk roman som utforskar komplexa karaktärer och deras livsöden i en tid präglad av förändring.
REA-pris140 kr

Pangloss antikvariat & text
Mammaform
Rikligt illustrerad bok om alternativ medicin och obstetrik. Utgiven av Lind & Co 2013, klotryggband i fint antikvariskt skick.
Rikligt illustrerad bok om alternativ medicin och obstetrik. Utgiven av Lind & Co 2013, klotryggband i fint antikvariskt skick.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Domaren som gjorde mål
Idrott och fotboll. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick, signerad av författaren. 119 sidor.
Idrott och fotboll. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick, signerad av författaren. 119 sidor.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
Skosällskapet Hjärtats klackar
En utforskning av relationer och identitet i en samtida kontext.
En utforskning av relationer och identitet i en samtida kontext.
REA-pris185 kr

Pangloss antikvariat & text
Nidstången
Fantasyberättelse för barn och ungdom. Förlag: Bonnier Carlsen, 2014. Kartonnageband, fint antikvariskt skick, 142 sidor, illustrerad.
Fantasyberättelse för barn och ungdom. Förlag: Bonnier Carlsen, 2014. Kartonnageband, fint antikvariskt skick, 142 sidor, illustrerad.
REA-pris60 kr

Knorrens antikvariat
London - en pubguide
En illustrerad guide som utforskar pubkulturen i London, med fokus på olika pubar och deras atmosfär.
En illustrerad guide som utforskar pubkulturen i London, med fokus på olika pubar och deras atmosfär.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
Bärodling
Boken ger en grundlig översikt av bärodling med rika illustrationer och praktiska insikter.
Boken ger en grundlig översikt av bärodling med rika illustrationer och praktiska insikter.
REA-pris110 kr

Knorrens antikvariat
Sommar i fjällen
Boken ger en illustrerad inblick i fjällens sommarlandskap och aktiviteter, utgiven av Svenska turistföreningen.
Boken ger en illustrerad inblick i fjällens sommarlandskap och aktiviteter, utgiven av Svenska turistföreningen.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
Ett sinne mörkt
En utforskning av mörka sinnen och komplexa känslor i en berättelse som sträcker sig över 196 sidor.
En utforskning av mörka sinnen och komplexa känslor i en berättelse som sträcker sig över 196 sidor.
REA-pris140 kr

Knorrens antikvariat
Sanningen i elden
En berättelse om en flicka som möter mystiska varelser i skogen och kämpar med sin rädsla.
En berättelse om en flicka som möter mystiska varelser i skogen och kämpar med sin rädsla.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
Hemligheten och nyckeln som öppnar
Boken utforskar teman kring hemligheter och nycklar, med en djupgående analys av deras symbolik.
Boken utforskar teman kring hemligheter och nycklar, med en djupgående analys av deras symbolik.
REA-pris160 kr

Pangloss antikvariat & text
Studier kring Gustaf Larsson och hans verk
Litteraturvetenskap om Gustaf Larsson. Förlagets dekorerade pappband, 1996. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, 88 sidor.
Litteraturvetenskap om Gustaf Larsson. Förlagets dekorerade pappband, 1996. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, 88 sidor.
REA-pris150 kr

Pangloss antikvariat & text
Vid fallen
Illustrerad bok om Trollhättebygdens historia. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, 403 sidor, nära nyskick.
Illustrerad bok om Trollhättebygdens historia. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, 403 sidor, nära nyskick.
REA-pris150 kr
