
Antikvariat Bothnia
Om Spirogyra groenlandica nov spec. og dens Parthenosporedannelse
Studie av Spirogyra groenlandica och dess reproduktion i polarområdena. Fokuserar på botanik och alger i Grönland.
Studie av Spirogyra groenlandica och dess reproduktion i polarområdena. Fokuserar på botanik och alger i Grönland.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Om Draba Gredinii E. Ekman på Svalbard
Utforska den botaniska floran på Svalbard med fokus på Draba Gredinii. En insiktsfull studie av växtlivet i polarområdena, som belyser Arktis unika ekosystem.
Utforska den botaniska floran på Svalbard med fokus på Draba Gredinii. En insiktsfull studie av växtlivet i polarområdena, som belyser Arktis unika ekosystem.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Praktisk trädgårdsskötsel
Praktisk vägledning för trädgårdsskötsel med fokus på planteringsförslag och utformning av prydnadsträdgårdar. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier.
Praktisk vägledning för trädgårdsskötsel med fokus på planteringsförslag och utformning av prydnadsträdgårdar. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Odla kryddor själv
Lär dig odla egna kryddor och medicinalväxter med praktiska tips och inspirerande illustrationer. En guide för trädgårdsentusiaster och botaniker.
Lär dig odla egna kryddor och medicinalväxter med praktiska tips och inspirerande illustrationer. En guide för trädgårdsentusiaster och botaniker.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia
Tulpaner
Utforska tulpanernas historia och odlingstekniker med riklig fotoillustration. Boken behandlar sjukdomar och skadedjur, och ger en djup insikt i prydnadsväxter och botanik. Bunden i trådhäftad stil.
Utforska tulpanernas historia och odlingstekniker med riklig fotoillustration. Boken behandlar sjukdomar och skadedjur, och ger en djup insikt i prydnadsväxter och botanik. Bunden i trådhäftad stil.
REA-pris150 kr

Bokliv
Sagan om saffran
Boken utforskar saffrans fascinerande historia, dess användning och odling i olika kulturer.
Boken utforskar saffrans fascinerande historia, dess användning och odling i olika kulturer.
REA-pris238 kr
Pangloss antikvariat & text
Det blommar i Botaniska
Botanik och flora. Förlagets dekorerade pappband från 1992. 119 sidor, illustrerad i färg. Gott skick. ISBN: 91-7029-109-8.
Botanik och flora. Förlagets dekorerade pappband från 1992. 119 sidor, illustrerad i färg. Gott skick. ISBN: 91-7029-109-8.
REA-pris90 kr

Trollhättans Bok & media
Våra vanligaste fjällväxter
Boken ger en översikt över våra vanligaste fjällväxter och deras kännetecken.
Boken ger en översikt över våra vanligaste fjällväxter och deras kännetecken.
REA-pris160 kr

Antikvariat Bothnia
Farliga och ofarliga växter
Detta illustrerade uppslagsverk utforskar cirka 2000 växter som kan orsaka allergiska reaktioner, både i hemmet och i naturen. Det täcker även bär och frukter med potentiella allergirisker.
Detta illustrerade uppslagsverk utforskar cirka 2000 växter som kan orsaka allergiska reaktioner, både i hemmet och i naturen. Det täcker även bär och frukter med potentiella allergirisker.
REA-pris200 kr
Antikvariat Bothnia
Kritische Bemerkungen ueber die Weiden Nowaja Semljas und ihren genetischen Zusammenhang. Mit einer Tafeln (Mitgetheilt der Königl. Gesellschaft der Wissenschaften zu Upsala am 7 April 1877)
Kritiska kommentarer om betesmarkerna på Novaja Zemlja och deras genetiska samband. Utforskar arktisk flora och botaniska aspekter.
Kritiska kommentarer om betesmarkerna på Novaja Zemlja och deras genetiska samband. Utforskar arktisk flora och botaniska aspekter.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Torka blommor & måla korgar
Utforska konsten att torka blommor och skapa vackra korgar. Denna bok erbjuder inspirerande idéer och tekniker för både trädgårdsentusiaster och hobbyister. Rikt illustrerad med färgfoton och teckningar, perfekt för den som vill fördjupa sig i konsthantverk och botanik.
Utforska konsten att torka blommor och skapa vackra korgar. Denna bok erbjuder inspirerande idéer och tekniker för både trädgårdsentusiaster och hobbyister. Rikt illustrerad med färgfoton och teckningar, perfekt för den som vill fördjupa sig i konsthantverk och botanik.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Örter som läkemedel
Utforska medicinska växter och deras användning. Lär dig om rätt tillagning och fördelar med örter i trädgårdar och som läkemedel.
Utforska medicinska växter och deras användning. Lär dig om rätt tillagning och fördelar med örter i trädgårdar och som läkemedel.
REA-pris125 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sjaunja
Boken utforskar Norrlands fjäll och myrar, med fokus på Lapplands historia och arkeologi. Den ger en inblick i regionens unika geografi och kulturarv.
Boken utforskar Norrlands fjäll och myrar, med fokus på Lapplands historia och arkeologi. Den ger en inblick i regionens unika geografi och kulturarv.
REA-pris148 kr

Knorrens antikvariat
Växter från världens ände
Boken utforskar olika växter från avlägsna delar av världen och innehåller rika illustrationer.
Boken utforskar olika växter från avlägsna delar av världen och innehåller rika illustrationer.
REA-pris145 kr

Bokliv
Att inventera lök- och knölväxter
Boken ger en grundlig vägledning för att identifiera och bevara äldre lök- och knölväxter med historisk betydelse i Sverige.
Boken ger en grundlig vägledning för att identifiera och bevara äldre lök- och knölväxter med historisk betydelse i Sverige.
REA-pris128 kr

Antikvariat Bothnia
Linnés Dalaresa
Reseskildringar av Carl von Linné, kommenterade och utgivna i vetenskaplig form. Innehåller kartor och illustrationer, bunden i förlagets gröna klotband.
Reseskildringar av Carl von Linné, kommenterade och utgivna i vetenskaplig form. Innehåller kartor och illustrationer, bunden i förlagets gröna klotband.
REA-pris350 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Die Phylogenie der Pflanzen
Boken ger en grundlig översikt av växternas fylogeni och deras evolutionära utveckling.
Boken ger en grundlig översikt av växternas fylogeni och deras evolutionära utveckling.
REA-pris248 kr

Antikvariat Bothnia
Nya Allt om kompost
Praktisk guide till kompostering för trädgården och bostadsområden. Illustrerad och lättillgänglig.
Praktisk guide till kompostering för trädgården och bostadsområden. Illustrerad och lättillgänglig.
REA-pris115 kr
Bokliv
Möten med Ölands orkideer
Boken utforskar Ölands rika orkidéflora och dess unika arter under blomningssäsongen.
Boken utforskar Ölands rika orkidéflora och dess unika arter under blomningssäsongen.
REA-pris243 kr
Pangloss antikvariat & text
Trädsus och bladbus
Illustrerad bok om natur och miljö för barn. Utgiven av Rabén & Sjögren 1995. Förlagets tryckta pappband i fint antikvariskt skick.
Illustrerad bok om natur och miljö för barn. Utgiven av Rabén & Sjögren 1995. Förlagets tryckta pappband i fint antikvariskt skick.
REA-pris75 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ängens blommor
Upptäck blommornas värld med en inspirerande bok för barn. Genom vackra bilder och korta texter lär sig unga läsare om vanliga blommor och deras livsmiljöer. En utmärkt introduktion till naturens mångfald.
Upptäck blommornas värld med en inspirerande bok för barn. Genom vackra bilder och korta texter lär sig unga läsare om vanliga blommor och deras livsmiljöer. En utmärkt introduktion till naturens mångfald.
REA-pris248 kr
Antikvariat Bothnia
Västergötlands flora, Förteckning över kärlväxter
En detaljerad förteckning över kärlväxter i Västergötland med fokus på botaniska aspekter. Innehåller en utvikbar karta och är utgiven i fint skick.
En detaljerad förteckning över kärlväxter i Västergötland med fokus på botaniska aspekter. Innehåller en utvikbar karta och är utgiven i fint skick.
REA-pris180 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svenska växtnamn i riksspråk och dialekt
Boken analyserar svenska växtnamn och deras kopplingar till språk och kultur genom tre artiklar om nomenklatur och dialekter.
Boken analyserar svenska växtnamn och deras kopplingar till språk och kultur genom tre artiklar om nomenklatur och dialekter.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Giftfritt odlade frukter och bär
Lär dig om odlingsbetingelser, plantering, förädling och skörd av giftfria frukter och bär. Rikt illustrerad med teckningar och kartor.
Lär dig om odlingsbetingelser, plantering, förädling och skörd av giftfria frukter och bär. Rikt illustrerad med teckningar och kartor.
REA-pris125 kr
