
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gyckelspel
Romanen utforskar teaterlivets komplexitet och känslomässiga djup, med fokus på en ung aktris i Paris. Berättelsen belyser kärlekens konsekvenser och samhällets hyckleri.
Romanen utforskar teaterlivets komplexitet och känslomässiga djup, med fokus på en ung aktris i Paris. Berättelsen belyser kärlekens konsekvenser och samhällets hyckleri.
REA-pris148 kr
Trollhättans Bok & media
Claiming the real [the documentary film revisited]
Boken utforskar dokumentärfilmens utveckling och dess relation till verklighet och representation.
Boken utforskar dokumentärfilmens utveckling och dess relation till verklighet och representation.
REA-pris130 kr

Mingus bok- och skivbutik
Folkets hus
Dramatext som utforskar teman kring invigningar och gemenskap, med fokus på arbetarteater. Bunden i häftad form med 35 sidor.
Dramatext som utforskar teman kring invigningar och gemenskap, med fokus på arbetarteater. Bunden i häftad form med 35 sidor.
REA-pris100 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
En nagel i ögat
Boken utforskar teman inom teater och film genom en analytisk och historisk lins.
Boken utforskar teman inom teater och film genom en analytisk och historisk lins.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Othello
En morisk general kämpar med kärlek, svartsjuka och svek i en tidlös berättelse som utforskar rasismens komplexitet.
En morisk general kämpar med kärlek, svartsjuka och svek i en tidlös berättelse som utforskar rasismens komplexitet.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Stillhetens hav och andra dramer
Dramatik som utforskar djupa känslor och mänskliga relationer genom moderna och samtida pjäser. Bunden i inbunden form.
Dramatik som utforskar djupa känslor och mänskliga relationer genom moderna och samtida pjäser. Bunden i inbunden form.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
Screen Series
En rikt illustrerad guide till över 400 centrala gestalter inom tysk film, med index över mer än 6000 filmer.
En rikt illustrerad guide till över 400 centrala gestalter inom tysk film, med index över mer än 6000 filmer.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gyckelspel
En roman som utforskar teaterlivets komplexitet och de emotionella djupen hos dess utövare i Paris.
En roman som utforskar teaterlivets komplexitet och de emotionella djupen hos dess utövare i Paris.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dramatik. Författarens komedi. Historien om de sju som inte kunde hängas. De tolv. Spelet om den heliga människan
Komedi om sju personer och deras öden, med fokus på dramatiska inslag och teaterkonst. Limhäftad utgåva med 408 sidor.
Komedi om sju personer och deras öden, med fokus på dramatiska inslag och teaterkonst. Limhäftad utgåva med 408 sidor.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Greenlights
En självbiografisk skildring som erbjuder insikter och lärdomar om livet, präglad av humor och reflektioner.
En självbiografisk skildring som erbjuder insikter och lärdomar om livet, präglad av humor och reflektioner.
REA-pris278 kr

Mingus Bok- och skivbutik
A Midsummer night's dream
Denna utgåva erbjuder en grundlig analys av pjäsen med fokus på teman som kärlek och förväxlingar i en lekfull kontext.
Denna utgåva erbjuder en grundlig analys av pjäsen med fokus på teman som kärlek och förväxlingar i en lekfull kontext.
REA-pris150 kr

Mingus Bok- och skivbutik
The tempest
En magisk berättelse om försoning och intriger på en ö, där en far använder sina krafter för att konfrontera det förflutna.
En magisk berättelse om försoning och intriger på en ö, där en far använder sina krafter för att konfrontera det förflutna.
REA-pris150 kr
Bokliv
25 ryska sånger
En samling av 25 ryska sånger, inklusive klassiska och folkliga melodier, utgiven på ryska.
En samling av 25 ryska sånger, inklusive klassiska och folkliga melodier, utgiven på ryska.
REA-pris258 kr

Bokliv
Öra, rum & rörelse
Boken utforskar relationen mellan ljud, rum och rörelse i en svensk kontext.
Boken utforskar relationen mellan ljud, rum och rörelse i en svensk kontext.
REA-pris266 kr

Bokliv
I väntan på räven : Kjerstin Dellert på livets scener
Boken skildrar en operasångerskas liv och karriär, med fokus på hennes konstnärliga uttryck och personliga sidor.
Boken skildrar en operasångerskas liv och karriär, med fokus på hennes konstnärliga uttryck och personliga sidor.
REA-pris328 kr
Bokliv
Teater Blancas Resenärerna
En fotobok som dokumenterar teaterverksamhet och dess resenärer, med bilder och redaktionellt arbete av professionella fotografer.
En fotobok som dokumenterar teaterverksamhet och dess resenärer, med bilder och redaktionellt arbete av professionella fotografer.
REA-pris168 kr

Bokliv
Ljuset från sidan : Pär Lagerkvist i personlig belysning
Boken utforskar Pär Lagerkvists författarskap genom personliga perspektiv och teaterns belysning av centrala teman.
Boken utforskar Pär Lagerkvists författarskap genom personliga perspektiv och teaterns belysning av centrala teman.
REA-pris198 kr

Bokliv
Äntligen på väg SATB , sex sånger
Sex arrangemang för blandad kör med texter av Kenneth Gärdestad och musik av Ted Gärdestad.
Sex arrangemang för blandad kör med texter av Kenneth Gärdestad och musik av Ted Gärdestad.
REA-pris128 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tre pjäser
En samling av tre pjäser som utforskar mänskliga relationer och känslor. Innehåller både humor och allvar, med insikter om livet och teaterns kraft. Boken är utgiven i pocketformat och är i mycket fint skick.
En samling av tre pjäser som utforskar mänskliga relationer och känslor. Innehåller både humor och allvar, med insikter om livet och teaterns kraft. Boken är utgiven i pocketformat och är i mycket fint skick.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Filmen som vara
Denna bok analyserar filmindustrins utveckling ur ett materialistiskt perspektiv, med fokus på dess kopplingar till ekonomiska intressen och marknadskrafter.
Denna bok analyserar filmindustrins utveckling ur ett materialistiskt perspektiv, med fokus på dess kopplingar till ekonomiska intressen och marknadskrafter.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ruutia, riitoja, rakkautta
Boken utforskar den finska filmens utveckling under krigsåren 1940-1948, med rikligt illustrerade fotografier. Häftad utgåva i mycket fint skick.
Boken utforskar den finska filmens utveckling under krigsåren 1940-1948, med rikligt illustrerade fotografier. Häftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Filmstjärnor dör inte i Liverpool
En sann och humoristisk berättelse om kärlek mellan en Hollywoodstjärna och en ung skådespelare från Liverpool, fylld av komiska förvecklingar och sorg.
En sann och humoristisk berättelse om kärlek mellan en Hollywoodstjärna och en ung skådespelare från Liverpool, fylld av komiska förvecklingar och sorg.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Theory of the film (Character and growth of a new art)
Utforska filmens teori och dess utveckling som en ny konstform. Boken analyserar filmens karaktär och betydelse inom konsthistorien.
Utforska filmens teori och dess utveckling som en ny konstform. Boken analyserar filmens karaktär och betydelse inom konsthistorien.
REA-pris200 kr

