
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ny svensk lyrik
Samling av svensk lyrik från 1960-talet, med fokus på tidens litterära strömningar och teman. Boken erbjuder en inblick i den poetiska utvecklingen under denna period.
Samling av svensk lyrik från 1960-talet, med fokus på tidens litterära strömningar och teman. Boken erbjuder en inblick i den poetiska utvecklingen under denna period.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vingarna och svartsynen
Lyrik från 1975 som utforskar djupa känslor och perspektiv. Exemplaret är i normalt antikvariskt skick.
Lyrik från 1975 som utforskar djupa känslor och perspektiv. Exemplaret är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sånger och visor i urval.
Verket utforskar skärgårds- och norrländsk vardag genom korta visor och dikter med satirisk underton.
Verket utforskar skärgårds- och norrländsk vardag genom korta visor och dikter med satirisk underton.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Philoktetes
En tragedi som utforskar mänskligt lidande och moraliska konflikter genom hjälten Philoktetes och hans kamp mot ensamhet och plikt.
En tragedi som utforskar mänskligt lidande och moraliska konflikter genom hjälten Philoktetes och hans kamp mot ensamhet och plikt.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Café Existens
Utforska nordisk poesi genom ett rikt dubbelnummer med 196 sidor. Boken är i normalt antikvariskt skick och ger en djupgående insikt i litteraturvetenskapens värld. Bunden i häftad/trådbunden stil.
Utforska nordisk poesi genom ett rikt dubbelnummer med 196 sidor. Boken är i normalt antikvariskt skick och ger en djupgående insikt i litteraturvetenskapens värld. Bunden i häftad/trådbunden stil.
REA-pris90 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Ingen omskrivning
En modern fackbok som utforskar aktuella ämnen med en djupgående och analytisk ansats.
En modern fackbok som utforskar aktuella ämnen med en djupgående och analytisk ansats.
REA-pris150 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Genius
Denna bok utforskar en av de mest nyskapande poeterna inom fransk litteratur och hans påverkan på språk och uttryck.
Denna bok utforskar en av de mest nyskapande poeterna inom fransk litteratur och hans påverkan på språk och uttryck.
REA-pris110 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Lyrikvännen
I denna samling utforskas djurens roll i lyrik, med fokus på fåglar och deras relation till språk och politik.
I denna samling utforskas djurens roll i lyrik, med fokus på fåglar och deras relation till språk och politik.
REA-pris80 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Flower Fairies of the Summer
En illustrerad bok med färgbilder som utforskar blommornas älvor under sommaren.
En illustrerad bok med färgbilder som utforskar blommornas älvor under sommaren.
REA-pris120 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Flower Fairies of the Spring
Boken innehåller 25 färgbilder och erbjuder en visuell upplevelse av vårens blommor.
Boken innehåller 25 färgbilder och erbjuder en visuell upplevelse av vårens blommor.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Den röda blomman och andra noveller
Noveller från rysk skönlitteratur. Översättning av Hjalmar Dahl. Forum, 1974. Häftad/pocket. Rygghuvudet aningen tilltryckt, i övrigt mycket gott skick.
Noveller från rysk skönlitteratur. Översättning av Hjalmar Dahl. Forum, 1974. Häftad/pocket. Rygghuvudet aningen tilltryckt, i övrigt mycket gott skick.
REA-pris35 kr
Pangloss antikvariat & text
Litauen diktar
Litteraturvetenskap och litteraturhistoria. Pappband från 2005, Tranan. Ryggfoten något tilltryckt, lätt veck på ryggen, aningen tilltryckta hörn.
Litteraturvetenskap och litteraturhistoria. Pappband från 2005, Tranan. Ryggfoten något tilltryckt, lätt veck på ryggen, aningen tilltryckta hörn.
REA-pris70 kr

Knorrens antikvariat
Hoppet
Boken utforskar teman kring hopp och mänsklig erfarenhet inom en kompakt ram av 78 sidor.
Boken utforskar teman kring hopp och mänsklig erfarenhet inom en kompakt ram av 78 sidor.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
De sju mot Thebe
En dramatisk skildring av myten om Thebe, med fokus på klassiska teman och karaktärer.
En dramatisk skildring av myten om Thebe, med fokus på klassiska teman och karaktärer.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
Tidskrift med fokus på poesi och litteraturvetenskap. Innehåller debatt och artiklar av flera medverkande. Häftad utgåva i fint skick.
Tidskrift med fokus på poesi och litteraturvetenskap. Innehåller debatt och artiklar av flera medverkande. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
En hyllning till den vilda mumien. Fängelsedikter
Poesi som utforskar barndomens landskap och kontrasterar det med historiens grymma realiteter. En djupdykning i den egyptiska lyriken.
Poesi som utforskar barndomens landskap och kontrasterar det med historiens grymma realiteter. En djupdykning i den egyptiska lyriken.
REA-pris170 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vit orkidé för Mary
En dramatisk skönlitterär berättelse, översatt till svenska, som utforskar komplexa relationer och känslor.
En dramatisk skönlitterär berättelse, översatt till svenska, som utforskar komplexa relationer och känslor.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Doft av honung
En ung kvinna från Salford navigerar livets utmaningar i denna dramatiska pjäs som utforskar teman av klass och identitet.
En ung kvinna från Salford navigerar livets utmaningar i denna dramatiska pjäs som utforskar teman av klass och identitet.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Sol
En sammansatt diktsvit som förenar språklig och politisk medvetenhet med ett personligt sökande i livets och kommunikationens villkor.
En sammansatt diktsvit som förenar språklig och politisk medvetenhet med ett personligt sökande i livets och kommunikationens villkor.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Förlusterna glöder
En samling lyrik av en av Spaniens mest framstående poeter, utforskande teman av förlust och minnen. Boken är utgiven i häftad form och erbjuder en djup insikt i den spanskspråkiga litteraturen.
En samling lyrik av en av Spaniens mest framstående poeter, utforskande teman av förlust och minnen. Boken är utgiven i häftad form och erbjuder en djup insikt i den spanskspråkiga litteraturen.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
De sju bevarade dramatiska verken
Denna samling av antika grekiska dramer utforskar teman som öde, moral och mänsklig kamp genom komplexa karaktärer och mytologiska berättelser.
Denna samling av antika grekiska dramer utforskar teman som öde, moral och mänsklig kamp genom komplexa karaktärer och mytologiska berättelser.
REA-pris248 kr

Trollhättans Bok & Media
Jeremias bok
Boken utforskar teman som rör människans villkor och existentiella frågor, med ett fokus på djupgående reflektioner.
Boken utforskar teman som rör människans villkor och existentiella frågor, med ett fokus på djupgående reflektioner.
REA-pris150 kr

Bokliv
Lider tsu an osyenfal
En jiddisch bok med illustrationer som utforskar kulturella teman och traditioner.
En jiddisch bok med illustrationer som utforskar kulturella teman och traditioner.
REA-pris291 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Les fleurs du mal
Verket utforskar teman som skönhet, dekadens och det mänskliga tillståndet genom ett rikt och symboliskt språk som fångar det urbana livets dualitet.
Verket utforskar teman som skönhet, dekadens och det mänskliga tillståndet genom ett rikt och symboliskt språk som fångar det urbana livets dualitet.
REA-pris100 kr
