
Antikvariat Bothnia
Mycorrhizal functioning
Utforska mykorrhizae och deras dynamik i ekosystem. Boken täcker allt från molekylärbiologi till tillämpningar för att förbättra mänskligt påverkade landskap.
Utforska mykorrhizae och deras dynamik i ekosystem. Boken täcker allt från molekylärbiologi till tillämpningar för att förbättra mänskligt påverkade landskap.
REA-pris450 kr

Trollhättans Bok & media
Alpblommor
Boken utforskar olika alpblommor och deras egenskaper, med fokus på naturens mångfald.
Boken utforskar olika alpblommor och deras egenskaper, med fokus på naturens mångfald.
REA-pris135 kr

Antikvariat Bothnia
Blütenbiologische Beobachtungen aus Spitzbergen
Boken innehåller blomsterbiologiska observationer från Svalbard, med fokus på arktisk botanik.
Boken innehåller blomsterbiologiska observationer från Svalbard, med fokus på arktisk botanik.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Föreningen för växtförädling av skogsträd 1936-1958
Rikt fotoillustrerad bok om växtförädling av skogsträd med fokus på botanik och skogsbruk. Innehåller kartor och information om träd. Limhäftad i mycket fint skick.
Rikt fotoillustrerad bok om växtförädling av skogsträd med fokus på botanik och skogsbruk. Innehåller kartor och information om träd. Limhäftad i mycket fint skick.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Läkaren Linné
Boken utforskar läkaren Carl Linnés liv och verk, med fokus på hans medicinska insatser och jämförelser mellan växter och människor. Rikt illustrerad med färgbilder.
Boken utforskar läkaren Carl Linnés liv och verk, med fokus på hans medicinska insatser och jämförelser mellan växter och människor. Rikt illustrerad med färgbilder.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Høydegrenser for høyere planter på Svalbard. (Height limits for vascular plants in Svalbard) (dedikation)
Studera växtgränser för högre växter på Svalbard med fokus på den arktiska floran. Innehåller fotoillustrationer och en karta. Klammerhäftad utgåva i bra skick.
Studera växtgränser för högre växter på Svalbard med fokus på den arktiska floran. Innehåller fotoillustrationer och en karta. Klammerhäftad utgåva i bra skick.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Ica:s svampbok
Boken erbjuder plockningsråd, beskrivningar och recept för svampar, med en svampkarta i naturliga färger. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Boken erbjuder plockningsråd, beskrivningar och recept för svampar, med en svampkarta i naturliga färger. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Ört och krydda
Upptäck världens medicinalväxter och kryddor med denna informativa bok om örter och trädgårdsskötsel. Perfekt för både nybörjare och entusiaster.
Upptäck världens medicinalväxter och kryddor med denna informativa bok om örter och trädgårdsskötsel. Perfekt för både nybörjare och entusiaster.
REA-pris115 kr
Trollhättans Bok & media
Trädgårdsföreningen i Göteborg - kulturhistorisk dokumentation
Dokumentationen utforskar kulturhistoriska aspekter av Trädgårdsföreningen i Göteborg.
Dokumentationen utforskar kulturhistoriska aspekter av Trädgårdsföreningen i Göteborg.
REA-pris80 kr
Bokliv
Möten med jättar : de stora träden berättar
Boken utforskar trädens betydelse och historia i Europa, med personliga berättelser och fotografier av stora träd.
Boken utforskar trädens betydelse och historia i Europa, med personliga berättelser och fotografier av stora träd.
REA-pris419 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Blommor i soliga länder
Boken utforskar botanikens värld med fokus på blommor som växer i soliga regioner.
Boken utforskar botanikens värld med fokus på blommor som växer i soliga regioner.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Fagningros och jordsyren. Och andra gotländska växter
Denna bok utforskar gotländska växter med en rik illustration av både färg och svartvitt. Innehållet bjuder på insikter inom botanik och växtanatomi, perfekt för trädgårdsentusiaster.
Denna bok utforskar gotländska växter med en rik illustration av både färg och svartvitt. Innehållet bjuder på insikter inom botanik och växtanatomi, perfekt för trädgårdsentusiaster.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
From so simple a beginning
Boken utforskar evolutionens grundprinciper och dess inverkan på växters utveckling och mångfald. En fascinerande inblick i botanikens värld och naturens komplexitet.
Boken utforskar evolutionens grundprinciper och dess inverkan på växters utveckling och mångfald. En fascinerande inblick i botanikens värld och naturens komplexitet.
REA-pris248 kr

Antikvariat Bothnia
Apomixis and Sexuality in Hierochloë alpina (Gramineae) from Finland and Greenland and in H. monticola from Greenland
Studera apomixis och sexualitet i arktiska gräsarter från Grönland och Finland. Illustrerad med figurer och tabeller. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
Studera apomixis och sexualitet i arktiska gräsarter från Grönland och Finland. Illustrerad med figurer och tabeller. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Stutt-arve funnen på Svalbard
Utforska den norska botaniken med fokus på polarområdena och Svalbard. En insiktsfull text om växter och deras livsmiljöer i Arktis.
Utforska den norska botaniken med fokus på polarområdena och Svalbard. En insiktsfull text om växter och deras livsmiljöer i Arktis.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
Biografi om Carl von Linné med fokus på hans liv och botaniska upptäckter. Innehåller teckningar och karta över resor.
Biografi om Carl von Linné med fokus på hans liv och botaniska upptäckter. Innehåller teckningar och karta över resor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Tistron och tränjon
Utforska frukters och bärs kultur- och medicinhistoria med en spirituell vinkling. Boken erbjuder insikter inom botanik, pomologi och gastronomi.
Utforska frukters och bärs kultur- och medicinhistoria med en spirituell vinkling. Boken erbjuder insikter inom botanik, pomologi och gastronomi.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Rätt med ättika. Falu ättika för matlagning konservering och övrig användning [=omslagstitel]
Receptbroschyr med konserverings- och matlagningsrecept. Innehåller åtta konserveringsrecept och trettiosex recept för matlagning. Illustrerad och klammerhäftad.
Receptbroschyr med konserverings- och matlagningsrecept. Innehåller åtta konserveringsrecept och trettiosex recept för matlagning. Illustrerad och klammerhäftad.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Trädgård i norr. Det hårda klimatets trädgård [zonerna IV-VIII]
Upptäck hur man odlar trädgårdar i Norrlands tuffa klimat. Boken erbjuder insikter om träd, buskar och skogsbruk anpassat för kalla zoner.
Upptäck hur man odlar trädgårdar i Norrlands tuffa klimat. Boken erbjuder insikter om träd, buskar och skogsbruk anpassat för kalla zoner.
REA-pris115 kr

Bokliv
Gråärter, rovor : och den älskade kålroten
Boken utforskar betydelsen av gamla köksväxter och odlingens kulturhistoria, med tips och recept för att bevara mångfalden.
Boken utforskar betydelsen av gamla köksväxter och odlingens kulturhistoria, med tips och recept för att bevara mångfalden.
REA-pris188 kr

Antikvariat Bothnia
Middle oroarctic vegetation in Finland and middle-northern arctic vegetation on Svalbard
Boken behandlar växtgeografi i Arktis med fokus på flora i Finland och Svalbard.
Boken behandlar växtgeografi i Arktis med fokus på flora i Finland och Svalbard.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Örter för hälsan
En informativ bok om medicinalväxter och deras användning, med fokus på örter och kryddor. Innehåller vetenskapliga uttalanden och praktiska tillagningssätt för naturläkemedel.
En informativ bok om medicinalväxter och deras användning, med fokus på örter och kryddor. Innehåller vetenskapliga uttalanden och praktiska tillagningssätt för naturläkemedel.
REA-pris115 kr

Bokliv
Carl von Linnés skånska resa
En skildring av Carl Linnaeus sista stora landskapsresa till Skåne 1749, med fokus på natur och observationer.
En skildring av Carl Linnaeus sista stora landskapsresa till Skåne 1749, med fokus på natur och observationer.
REA-pris276 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linnés Västgötaresa förrättad 1746
Upptäck en klassisk resa genom Västergötland med fokus på botanik och natur. Boken erbjuder insikter i Carl von Linnés observationer och reflektioner från 1746, kompletterad med kommentarer och ordförklaringar.
Upptäck en klassisk resa genom Västergötland med fokus på botanik och natur. Boken erbjuder insikter i Carl von Linnés observationer och reflektioner från 1746, kompletterad med kommentarer och ordförklaringar.
REA-pris115 kr
