
Trollhättans Bok & media
Zoologiska studier tillägnade Professor T. Tullberg
Boken omfattar zoologiska studier och är tillägnad en framstående professor inom området.
Boken omfattar zoologiska studier och är tillägnad en framstående professor inom området.
REA-pris675 kr

Antikvariat Bothnia
Zur Molluskenfauna der Gouvernements Kursk und Orenburg
Studera blötdjurens fauna i Kursk och Orenburg med fokus på zoologiska insikter och arter. Dokumentet innehåller dedikationer och marginalanteckningar.
Studera blötdjurens fauna i Kursk och Orenburg med fokus på zoologiska insikter och arter. Dokumentet innehåller dedikationer och marginalanteckningar.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Lindqvists fågelkarta. Rovfåglar - Simfåglar. 60 fåglar ur Fågelguiden 384 nordiska fåglar i färg
Färgglad utvikbar plansch med 60 nordiska fåglar, perfekt för ornitologer och fågelentusiaster. Bunden i mapp, mycket fint skick.
Färgglad utvikbar plansch med 60 nordiska fåglar, perfekt för ornitologer och fågelentusiaster. Bunden i mapp, mycket fint skick.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Fåglarna i Europa, Nordafrika och Mellersta östern. Översättning och svensk bearbetning av Carl-Fredrik Lundevall (1921-2014)
Mer än 800 fågelarter avbildas i färg med detaljerade beskrivningar och utbredningskartor. En omfattande resurs för fågelintresserade.
Mer än 800 fågelarter avbildas i färg med detaljerade beskrivningar och utbredningskartor. En omfattande resurs för fågelintresserade.
REA-pris100 kr

Bokliv
Lätta fakta om ödlor
Boken utforskar fascinerande fakta om ödlor, inklusive deras simförmåga och hur de ömsar skinn.
Boken utforskar fascinerande fakta om ödlor, inklusive deras simförmåga och hur de ömsar skinn.
REA-pris138 kr

Bokliv
Fåglar : fågelskådning för nybörjare och entusiaster
Boken erbjuder en introduktion till fågelskådning med fakta, utrustningsråd och inspirerande bilder för både nybörjare och entusiaster.
Boken erbjuder en introduktion till fågelskådning med fakta, utrustningsråd och inspirerande bilder för både nybörjare och entusiaster.
REA-pris208 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Fåglar och Fågelmarker
En bok om zoologi som utforskar fåglar och deras livsmiljöer, utgiven 1962.
En bok om zoologi som utforskar fåglar och deras livsmiljöer, utgiven 1962.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglar
Rikt illustrerad bok om fåglar med över 300 färgbilder och fågelplanscher. Innehåller en biografi och fokuserar på ornitologi och zoologi. Bunden i vinröd linneklotband.
Rikt illustrerad bok om fåglar med över 300 färgbilder och fågelplanscher. Innehåller en biografi och fokuserar på ornitologi och zoologi. Bunden i vinröd linneklotband.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Hysons Pausfåglar
Upptäck fåglarnas fascinerande värld genom en informativ och illustrerad guide som utforskar ornitologi och zoologi. Boken erbjuder insikter om olika fågelarter och deras livsmiljöer.
Upptäck fåglarnas fascinerande värld genom en informativ och illustrerad guide som utforskar ornitologi och zoologi. Boken erbjuder insikter om olika fågelarter och deras livsmiljöer.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglar i närbild
Rikt fotoillustrerad bok om fåglar och ornitologi, med fokus på fauna. Utgiven i pappband och i fint antikvariskt skick.
Rikt fotoillustrerad bok om fåglar och ornitologi, med fokus på fauna. Utgiven i pappband och i fint antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Bevingad vildnad
En lyckad kamerajakt bland nordiska fåglar i vildmarken, illustrerad med 251 fotografier. Boken utforskar ornitologi och fauna.
En lyckad kamerajakt bland nordiska fåglar i vildmarken, illustrerad med 251 fotografier. Boken utforskar ornitologi och fauna.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Vildfågelliv
Boken innehåller en samling av 208 originalfotografier av fåglar, tagna under fem års resor. Den utforskar ämnen som ornitologi och zoologi, och är utgiven i ett dekorerat pappband med skyddsomslag.
Boken innehåller en samling av 208 originalfotografier av fåglar, tagna under fem års resor. Den utforskar ämnen som ornitologi och zoologi, och är utgiven i ett dekorerat pappband med skyddsomslag.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
This Wild Company. With photographs and drawings by the author
En illustrerad bok om fåglar med fotografier och teckningar, som utforskar ornitologi och fauna. Boken är i gott skick och har ett förlagsklotband med skyddsomslag.
En illustrerad bok om fåglar med fotografier och teckningar, som utforskar ornitologi och fauna. Boken är i gott skick och har ett förlagsklotband med skyddsomslag.
REA-pris100 kr

Bokliv
Vad gör alla djur under jorden?
En faktabok för barn om djurens liv under jorden, med bilder och enkel information.
En faktabok för barn om djurens liv under jorden, med bilder och enkel information.
REA-pris138 kr
Bokliv
Naturens Mysterier
Boken utforskar olika aspekter av naturen och dess mysterier, med fokus på att förstå dess komplexitet.
Boken utforskar olika aspekter av naturen och dess mysterier, med fokus på att förstå dess komplexitet.
REA-pris158 kr
Bokliv
Gåsfabler (arabiska och svenska)
Samlingen innehåller fabelberättelser från Aisopos och kinesisk tradition, som utforskar livets läxor genom djurens äventyr.
Samlingen innehåller fabelberättelser från Aisopos och kinesisk tradition, som utforskar livets läxor genom djurens äventyr.
REA-pris138 kr

Bokliv
Vem låter om natten? - vid havet
En fantasifull och humoristisk bok för yngre barn om djurläten vid havet.
En fantasifull och humoristisk bok för yngre barn om djurläten vid havet.
REA-pris158 kr

Bokliv
Leo och kaninhålet
En barnbok som tar med läsaren på en magisk resa när Leo upptäcker ett kaninhål i sin trädgård.
En barnbok som tar med läsaren på en magisk resa när Leo upptäcker ett kaninhål i sin trädgård.
REA-pris178 kr

Bokliv
Vågar du hälsa på en enhörning?
En barnbok som utforskar mod och fantasi genom mötet med en enhörning.
En barnbok som utforskar mod och fantasi genom mötet med en enhörning.
REA-pris128 kr

Bokliv
Istidens djurvärld : europas istida däggdjur
Boken utforskar Europas djurvärld under istiden, med fokus på mammutar och andra förhistoriska däggdjur.
Boken utforskar Europas djurvärld under istiden, med fokus på mammutar och andra förhistoriska däggdjur.
REA-pris218 kr

Bokliv
Leoparden Lukas - det tredje äventyret
Lukas, en nyfiken leopardunge, ger sig ut på äventyr för att hitta sin pappa i Indien.
Lukas, en nyfiken leopardunge, ger sig ut på äventyr för att hitta sin pappa i Indien.
REA-pris360 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Peters dinosaur
Klassiker om dinosaurer för barn. Bunden i hårdband, fint antikvariskt skick, [32] sidor. Utgiven av Opal (1985).
Klassiker om dinosaurer för barn. Bunden i hårdband, fint antikvariskt skick, [32] sidor. Utgiven av Opal (1985).
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Harriet och den lilla runda ängeln
Folksagor och mytologi. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, illustrerad i färg, inlagan felvänd. Sjöstrands Förlag, 2002.
Folksagor och mytologi. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, illustrerad i färg, inlagan felvänd. Sjöstrands Förlag, 2002.
REA-pris50 kr

Bokliv
Tyst jord : insekternas framtid är också vår
Boken utforskar insekternas avgörande roll för ekosystemet och varnar för deras hotade framtid.
Boken utforskar insekternas avgörande roll för ekosystemet och varnar för deras hotade framtid.
REA-pris228 kr
