
Mingus bok- och skivbutik
Clarté 1 2025. Tema
Tidskriften utforskar strejker globalt och klasskampens förändringar genom olika perspektiv och historiska kontexter.
Tidskriften utforskar strejker globalt och klasskampens förändringar genom olika perspektiv och historiska kontexter.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté
En samling artiklar som analyserar kultur, makt och motstånd i samtiden.
En samling artiklar som analyserar kultur, makt och motstånd i samtiden.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 3 2023.Tema
Ingående analys av kurdernas kamp och politiska linjer. Innehåller artiklar om aktuella politiska frågor.
Ingående analys av kurdernas kamp och politiska linjer. Innehåller artiklar om aktuella politiska frågor.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 4 2010. Tema
Analysera socialdemokratins framtid efter valet, med fokus på medelklassens roll och debatten med högerpopulister. Innehåller artiklar och insikter från flera skribenter.
Analysera socialdemokratins framtid efter valet, med fokus på medelklassens roll och debatten med högerpopulister. Innehåller artiklar och insikter från flera skribenter.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 3 2023.Tema
Ingående analys av kurdernas politiska kamp och aktuella artiklar om internationell politik och samhälle. Häftet är i mycket fint skick och ger en djup förståelse för ämnet.
Ingående analys av kurdernas politiska kamp och aktuella artiklar om internationell politik och samhälle. Häftet är i mycket fint skick och ger en djup förståelse för ämnet.
REA-pris65 kr
Mingus bok- och skivbutik
Clarte 3 2013. Tema
Östeuropas utveckling efter socialismens fall utforskas genom en rad artiklar som belyser regionens utmaningar och förändringar. Boken ger insikter om politiska och samhälleliga aspekter av en tid präglad av ekonomiska omställningar. Häftad, 66 sidor.
Östeuropas utveckling efter socialismens fall utforskas genom en rad artiklar som belyser regionens utmaningar och förändringar. Boken ger insikter om politiska och samhälleliga aspekter av en tid präglad av ekonomiska omställningar. Häftad, 66 sidor.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 4 2010. Tema
Analys av socialdemokratins utmaningar efter valet, med fokus på medelklassens framtid och debatten mot högerpopulism. Artiklar av flera skribenter utforskar möjliga vägar framåt.
Analys av socialdemokratins utmaningar efter valet, med fokus på medelklassens framtid och debatten mot högerpopulism. Artiklar av flera skribenter utforskar möjliga vägar framåt.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 3 2014. Tema
Sammanställning av artiklar om media, samhälle och politik. Teman inkluderar IT-bolagens påverkan och internationella relationer. Häftad publikation i mycket fint skick.
Sammanställning av artiklar om media, samhälle och politik. Teman inkluderar IT-bolagens påverkan och internationella relationer. Häftad publikation i mycket fint skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 4 2022 Tema
Samling av artiklar som utforskar ekonomi, samhälle och politik under svåra tider. Innehåller insikter om inflation och kultur.
Samling av artiklar som utforskar ekonomi, samhälle och politik under svåra tider. Innehåller insikter om inflation och kultur.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté
Samling av artiklar om kulturkrig, ideologier och politisk historia. Utforskar samhällsfrågor och aktuella konflikter. Bunden i häfte, mycket fint antikvariskt skick.
Samling av artiklar om kulturkrig, ideologier och politisk historia. Utforskar samhällsfrågor och aktuella konflikter. Bunden i häfte, mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 3 2023.Tema
Ingående analys av kurdernas politiska kamp och aktuella frågor inom internationell politik. Häftet är utgivet i mycket fint antikvariskt skick.
Ingående analys av kurdernas politiska kamp och aktuella frågor inom internationell politik. Häftet är utgivet i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris65 kr

Pangloss antikvariat & text
Clarté. Nr 1 2000, [Tema
En publikation från Svenska Clartéförbundet som utforskar aktuella teman och diskussioner.
En publikation från Svenska Clartéförbundet som utforskar aktuella teman och diskussioner.
REA-pris25 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 3 2014. Tema
Sammanställning av aktuella perspektiv på media, politik och samhälle. Innehåller artiklar om IT-bolagens påverkan, geopolitik och kultur. Häftad publikation i mycket fint skick.
Sammanställning av aktuella perspektiv på media, politik och samhälle. Innehåller artiklar om IT-bolagens påverkan, geopolitik och kultur. Häftad publikation i mycket fint skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarte 4 2014. Tema
Boken utforskar aktuella teman som TTIP, kapitalismens påverkan på demokratin och historiska perspektiv på fascism. Innehåller flera insiktsfulla artiklar och är rikt illustrerad.
Boken utforskar aktuella teman som TTIP, kapitalismens påverkan på demokratin och historiska perspektiv på fascism. Innehåller flera insiktsfulla artiklar och är rikt illustrerad.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 2 2025 Tema
Boken utforskar relationen mellan USA och Palestina, samt aktuella politiska frågor i Europa. Innehåller nyöversatt palestinsk poesi och recensioner.
Boken utforskar relationen mellan USA och Palestina, samt aktuella politiska frågor i Europa. Innehåller nyöversatt palestinsk poesi och recensioner.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 3 2014. Tema
Sammanställning av aktuella perspektiv på media, pressfrihet och politik. Innehåller artiklar om IT-bolagens påverkan, internationella konflikter och demokratins utmaningar. Häftad, 66 sidor.
Sammanställning av aktuella perspektiv på media, pressfrihet och politik. Innehåller artiklar om IT-bolagens påverkan, internationella konflikter och demokratins utmaningar. Häftad, 66 sidor.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 1 2021. Tema
Analys av kärlekens plats i kapitalismens värld, med fokus på borgerliga ideal och arbetarlitteraturens återkomst. En insiktsfull samling texter som utforskar socialpolitik och samhälleliga frågor.
Analys av kärlekens plats i kapitalismens värld, med fokus på borgerliga ideal och arbetarlitteraturens återkomst. En insiktsfull samling texter som utforskar socialpolitik och samhälleliga frågor.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarte 4 2014. Tema
Boken utforskar aktuella teman kring kapitalism och demokrati, med fokus på TTIP och dess påverkan på samhälle och politik. Innehållet belyser historiska och nutida perspektiv på ideologier och socialpolitik.
Boken utforskar aktuella teman kring kapitalism och demokrati, med fokus på TTIP och dess påverkan på samhälle och politik. Innehållet belyser historiska och nutida perspektiv på ideologier och socialpolitik.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarte 4 2014. Tema
Många insikter om kapitalismens påverkan på demokratin. Teman som TTIP och fascism diskuteras utförligt. Illustrerad och informativ.
Många insikter om kapitalismens påverkan på demokratin. Teman som TTIP och fascism diskuteras utförligt. Illustrerad och informativ.
REA-pris50 kr
