![Carlsson, Anders ; Skyllberg, Eva [red.] : Julita Manor](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-carlsson-anders-skyllberg-eva-red-julita-manor-9789171086082.jpg?v=1778128283&width=1200)
Bokliv
Julita Manor
Boken utforskar Julita gård och dess kulturella betydelse inom nordisk historia.
Boken utforskar Julita gård och dess kulturella betydelse inom nordisk historia.
REA-pris138 kr

Bokliv
Skarabilder
Boken innehåller fotografier av Skara från sex decennier, med inslag av nostalgi och stadens historia.
Boken innehåller fotografier av Skara från sex decennier, med inslag av nostalgi och stadens historia.
REA-pris168 kr

Trollhättans Bok & media
Imperial War Museum Duxford
Boken ger en översikt över Duxford Airfield och dess betydelse inom flyghistorien.
Boken ger en översikt över Duxford Airfield och dess betydelse inom flyghistorien.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Att fånga det flyktiga
Boken utforskar Göteborgs museums 150-åriga historia, med fokus på konst, arkitektur och konstvetenskap. Den ger en djup insikt i museets samlingar och betydelse.
Boken utforskar Göteborgs museums 150-åriga historia, med fokus på konst, arkitektur och konstvetenskap. Den ger en djup insikt i museets samlingar och betydelse.
REA-pris328 kr

Bokliv
Sveneby 1752-1773 : Beata Sparres och Adam Otto Lagerbergs samarbete med arkitekten Carl Johan Cronstedt
Boken utforskar samarbetet mellan Beata Sparre, Adam Otto Lagerberg och arkitekten Carl Johan Cronstedt under 1700-talet.
Boken utforskar samarbetet mellan Beata Sparre, Adam Otto Lagerberg och arkitekten Carl Johan Cronstedt under 1700-talet.
REA-pris292 kr

Bokliv
Hej hus! : hur hus och närmiljöer kan vara lärmiljöer
Boken utforskar hur byggda miljöer kan fungera som lärmiljöer för barn i tidig skolålder.
Boken utforskar hur byggda miljöer kan fungera som lärmiljöer för barn i tidig skolålder.
REA-pris148 kr

Bokliv
Hablingbo Kyrka
Boken beskriver Hablingbo kyrkas medeltida arkitektur och konsthistoriska detaljer, inklusive kyrkogården och omgivande områden.
Boken beskriver Hablingbo kyrkas medeltida arkitektur och konsthistoriska detaljer, inklusive kyrkogården och omgivande områden.
REA-pris237 kr
Bokliv
Skattfynd i Dalarna
Boken skildrar åtta skattfynd i både ädelt och oädelt material från Dalarna.
Boken skildrar åtta skattfynd i både ädelt och oädelt material från Dalarna.
REA-pris128 kr
Pangloss antikvariat & text
Hjärtats härdar
Folkliv och folkmuseer i Skandinavien, 1808-1907. Gidlunds, 2012. Inbunden, dekorerat pappband. Mycket gott skick, illustrerad. 372 s.
Folkliv och folkmuseer i Skandinavien, 1808-1907. Gidlunds, 2012. Inbunden, dekorerat pappband. Mycket gott skick, illustrerad. 372 s.
REA-pris140 kr

Bokliv
Dalarnas underverk
Bok om Sveriges och Europas underverk. Utgiven av Dalarnas museum, 176 sidor, förlagsband.
Bok om Sveriges och Europas underverk. Utgiven av Dalarnas museum, 176 sidor, förlagsband.
REA-pris323 kr
Antikvariat Bothnia
Ottar
En rikt illustrerad publikation från Tromsø Museum som utforskar ämnen relaterade till Norge.
En rikt illustrerad publikation från Tromsø Museum som utforskar ämnen relaterade till Norge.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Ottar
Rikt illustrerad skrift om Tromsø Museum, med fokus på Norges kultur och historia. 48 sidor av intressant innehåll. Klammerhäftad i normalt antikvariskt skick.
Rikt illustrerad skrift om Tromsø Museum, med fokus på Norges kultur och historia. 48 sidor av intressant innehåll. Klammerhäftad i normalt antikvariskt skick.
REA-pris100 kr

Bokliv
Smadar Dreyfus
Katalogen dokumenterar en utställning med fokus på röstens roll i offentliga rum genom installationer och texter.
Katalogen dokumenterar en utställning med fokus på röstens roll i offentliga rum genom installationer och texter.
REA-pris320 kr

Bokliv
Skinnskattebergs Boardfabrik 1950-1988
Boken skildrar Skinnskattebergs industrihistoria, med fokus på hårdboardtillverkning och arbetarnas röster.
Boken skildrar Skinnskattebergs industrihistoria, med fokus på hårdboardtillverkning och arbetarnas röster.
REA-pris238 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Jämtlands läns museum
En illustrerad publikation från Jämtlands läns museum som utforskar historia och arkeologi i Norrland.
En illustrerad publikation från Jämtlands läns museum som utforskar historia och arkeologi i Norrland.
REA-pris148 kr

Bokliv
Rosa Taikon
Boken utforskar Rosa Taikons liv och konstnärskap samt hennes kamp för romska rättigheter.
Boken utforskar Rosa Taikons liv och konstnärskap samt hennes kamp för romska rättigheter.
REA-pris238 kr
Bokliv
En vandring genom Söderhamns historia
Boken utforskar Söderhamns historia genom personöden och bevarade samt rivna byggnader, med kartor som visar stadens utveckling.
Boken utforskar Söderhamns historia genom personöden och bevarade samt rivna byggnader, med kartor som visar stadens utveckling.
REA-pris405 kr
Bokliv
Vid bergsmannens sida
Boken utforskar historiska källor om bergsmansgårdar och deras verksamhet från 1600-talet och framåt.
Boken utforskar historiska källor om bergsmansgårdar och deras verksamhet från 1600-talet och framåt.
REA-pris128 kr

Bokliv
Konstnärskolonin Varbergsskolan
Boken skildrar konstnärskolonin i Varberg och dess betydelse för svensk konsthistoria.
Boken skildrar konstnärskolonin i Varberg och dess betydelse för svensk konsthistoria.
REA-pris239 kr

Mingus bok- och skivbutik
Västerbotten. Register 1978-1992
Sökordsregister och teman för häften från 1978-1992, utgiven av Västerbottens Läns Hembyggdsförening.
Sökordsregister och teman för häften från 1978-1992, utgiven av Västerbottens Läns Hembyggdsförening.
REA-pris70 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Samling av artiklar om Norges historia och natur, med fokus på Tromsø Museum. Utforska berömda bergarter, champignons och lokala hästar. Klammerhäftad, fint skick.
Samling av artiklar om Norges historia och natur, med fokus på Tromsø Museum. Utforska berömda bergarter, champignons och lokala hästar. Klammerhäftad, fint skick.
REA-pris125 kr
