
Mingus bok- och skivbutik
Minsann. Vers från många år
Samlade verser av svensk lyrik med reflektioner över livets olika aspekter. Boken är i fint antikvariskt skick och utgiven med skyddsomslag.
Samlade verser av svensk lyrik med reflektioner över livets olika aspekter. Boken är i fint antikvariskt skick och utgiven med skyddsomslag.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
I folkton 1934
Klassisk svensk lyrik från 1934, utgiven i fint antikvariskt skick. Boken utforskar tidens teman med en djup känsla och eleganta formuleringar.
Klassisk svensk lyrik från 1934, utgiven i fint antikvariskt skick. Boken utforskar tidens teman med en djup känsla och eleganta formuleringar.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Jag är tusenden
Samling av svensk lyrik med insiktsfulla och tankeväckande texter. Boken är i fint antikvariskt skick och limhäftad.
Samling av svensk lyrik med insiktsfulla och tankeväckande texter. Boken är i fint antikvariskt skick och limhäftad.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Mozart i Prag
Ett urval av tjeckisk lyrik från 1926 till 1981, med fokus på teman och stil i Seiferts verk. Boken är limhäftad och omfattar 64 sidor.
Ett urval av tjeckisk lyrik från 1926 till 1981, med fokus på teman och stil i Seiferts verk. Boken är limhäftad och omfattar 64 sidor.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Som en cymbal
En lyrisk samling med djupa känslor och tankar, bunden i häftad form och utgiven av Rabén & Sjögren.
En lyrisk samling med djupa känslor och tankar, bunden i häftad form och utgiven av Rabén & Sjögren.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Skoltal
Urval av aforismer och lyrik som utforskar existentiella teman och mänsklighetens villkor. Innehåller ett urval av verk med fokus på Ekelunds senare författarskap. Boken är i normalt antikvariskt skick.
Urval av aforismer och lyrik som utforskar existentiella teman och mänsklighetens villkor. Innehåller ett urval av verk med fokus på Ekelunds senare författarskap. Boken är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Hjärtliga hälsningar
Samling av svensk lyrik med hjärtliga teman, i fint antikvariskt skick och trådbunden.
Samling av svensk lyrik med hjärtliga teman, i fint antikvariskt skick och trådbunden.
REA-pris75 kr
Mingus bok- och skivbutik
Tavlor från Umeå. Dikter i urval 1960-2008
Korta och karga dikter som utforskar livets kontraster och vardagens skönhet. Med motiv från det samiska och folkhemmet, väcker texterna frågor om förflutenhet och framtid.
Korta och karga dikter som utforskar livets kontraster och vardagens skönhet. Med motiv från det samiska och folkhemmet, väcker texterna frågor om förflutenhet och framtid.
REA-pris190 kr

Mingus bok- och skivbutik
Värmländska dagar
Utforska en samling av lyriska texter som fångar känslan av Värmland. Denna bok erbjuder en djupdykning i svensk lyrik och ger läsaren en unik inblick i natur och kultur. Boken är i fint antikvariskt skick och limhäftad med 72 sidor.
Utforska en samling av lyriska texter som fångar känslan av Värmland. Denna bok erbjuder en djupdykning i svensk lyrik och ger läsaren en unik inblick i natur och kultur. Boken är i fint antikvariskt skick och limhäftad med 72 sidor.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Förbjuden ingång och andra stycken
En samling av lyriska stycken som utforskar olika teman och känslor, utgiven i fint skick. Bunden i kartonnage med skyddsomslag.
En samling av lyriska stycken som utforskar olika teman och känslor, utgiven i fint skick. Bunden i kartonnage med skyddsomslag.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Den första snön
En lyrisk betraktelse av den första snön, fångad i en vacker och poetisk form. Häftad, 44 sidor.
En lyrisk betraktelse av den första snön, fångad i en vacker och poetisk form. Häftad, 44 sidor.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dikter
Samling av lyrik från en framstående svensk poet, med fokus på känslor och natur. Bunden utgåva med 135 sidor i fint skick.
Samling av lyrik från en framstående svensk poet, med fokus på känslor och natur. Bunden utgåva med 135 sidor i fint skick.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dikter i urval av Harald Forss
Samling av svensk lyrik med insiktsfulla och känslosamma dikter. Boken är i fint antikvariskt skick och har 77 sidor.
Samling av svensk lyrik med insiktsfulla och känslosamma dikter. Boken är i fint antikvariskt skick och har 77 sidor.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ruinernas fästen
En samling lyrik som utforskar teman av förlust och nostalgi, med en djup koppling till det svenska språket.
En samling lyrik som utforskar teman av förlust och nostalgi, med en djup koppling till det svenska språket.
REA-pris60 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Epos
Boken utforskar arbetarkultur i Stockholm under tidigt 1980-tal genom en historisk lins.
Boken utforskar arbetarkultur i Stockholm under tidigt 1980-tal genom en historisk lins.
REA-pris100 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Salomos ordspråksbok
En nytolkning av en klassisk text som utforskar visdom och livsinsikter från hebreiskan.
En nytolkning av en klassisk text som utforskar visdom och livsinsikter från hebreiskan.
REA-pris150 kr

Mingus Bok- och skivbutik
En diktare är ingen sockersäck
Boken utforskar lyrikens betydelse och dess relation till skapande och uttryck.
Boken utforskar lyrikens betydelse och dess relation till skapande och uttryck.
REA-pris90 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Ekolodning. Dikter från sex decennier
En samling dikter från sex decennier, illustrerad med scrapeboard och med ett efterord av Ulf Linde.
En samling dikter från sex decennier, illustrerad med scrapeboard och med ett efterord av Ulf Linde.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Vithåriga revolvrar. Fem franska surrealister - André Breton, Paul Eluard, Tristan Tzara, Benjamin Peret, René Char
Boken utforskar fem franska surrealister och deras bidrag till litteraturen under 1900-talet.
Boken utforskar fem franska surrealister och deras bidrag till litteraturen under 1900-talet.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sanka Johanna
Ett krönikespel i sex scener och en epilog som utforskar dramatiska teman. Utgiven 1925, med fokus på skönlitteratur och dramatik.
Ett krönikespel i sex scener och en epilog som utforskar dramatiska teman. Utgiven 1925, med fokus på skönlitteratur och dramatik.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
Detta nummer av en tidskrift bjuder på en mångfald av röster och perspektiv inom lyrik och dramatik. Medverkande bidrar med unika verk som speglar både tradition och nyskapande. Häftad utgåva med 77 sidor.
Detta nummer av en tidskrift bjuder på en mångfald av röster och perspektiv inom lyrik och dramatik. Medverkande bidrar med unika verk som speglar både tradition och nyskapande. Häftad utgåva med 77 sidor.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 2014. Tema
Mångsidig samling av essäer, intervjuer och dikter med fokus på Birgitta Stenberg. Innehåller även artiklar om digital poesi och finlands-svensk lyrik. Illustrerad tidskrift i mycket fint skick.
Mångsidig samling av essäer, intervjuer och dikter med fokus på Birgitta Stenberg. Innehåller även artiklar om digital poesi och finlands-svensk lyrik. Illustrerad tidskrift i mycket fint skick.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2-3 1993
En antologi med dikter och essäer om poesi från olika kulturer, inklusive fornengelsk och modern lyrik. Boken innehåller verk av flera framstående poeter. Häftad, 67 sidor.
En antologi med dikter och essäer om poesi från olika kulturer, inklusive fornengelsk och modern lyrik. Boken innehåller verk av flera framstående poeter. Häftad, 67 sidor.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1981. Tema
Samling av verk från nya poeter med essäer och dikter av Edgar Allan Poe. Innehåller tolkningar och originaltexter. Häftad utgåva.
Samling av verk från nya poeter med essäer och dikter av Edgar Allan Poe. Innehåller tolkningar och originaltexter. Häftad utgåva.
REA-pris60 kr
