
Antikvariat Bothnia
Der Moschusochs (Ovibos moschatus Zimmermann)
Myskoxens livsmiljö och beteende utforskas i denna fotoillustrerade bok. Den belyser dess betydelse inom zoologin och fjällens fauna. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
Myskoxens livsmiljö och beteende utforskas i denna fotoillustrerade bok. Den belyser dess betydelse inom zoologin och fjällens fauna. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gryning över Kalahari
En fascinerande berättelse om Homo sapiens spridning från Afrika för 150.000 år sedan, som kombinerar vetenskapliga insikter med personliga erfarenheter. Rikt illustrerad och informativ.
En fascinerande berättelse om Homo sapiens spridning från Afrika för 150.000 år sedan, som kombinerar vetenskapliga insikter med personliga erfarenheter. Rikt illustrerad och informativ.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Kampen för eget område
Utforska hur djurens revirkamp har format ägande och nationsbildning. En insiktsfull analys av djurekologiska och psykologiska aspekter.
Utforska hur djurens revirkamp har format ägande och nationsbildning. En insiktsfull analys av djurekologiska och psykologiska aspekter.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Läst och återgivet
Innehåller essäer om zoologi och biologi, inklusive ämnen som gula febern och husdjursförädling. Boken är trådhäftad och i fint skick.
Innehåller essäer om zoologi och biologi, inklusive ämnen som gula febern och husdjursförädling. Boken är trådhäftad och i fint skick.
REA-pris150 kr

Bokliv
Gryning över Kalahari : hur människan blev människa
Boken utforskar människans ursprung genom en kombination av arkeologi, antropologi och fältstudier i Afrika.
Boken utforskar människans ursprung genom en kombination av arkeologi, antropologi och fältstudier i Afrika.
REA-pris291 kr

Bokliv
Från apa till sapiens : mänsklighetens historia
En lättillgänglig och humoristisk berättelse om mänsklighetens historia, rikt illustrerad och anpassad för barn.
En lättillgänglig och humoristisk berättelse om mänsklighetens historia, rikt illustrerad och anpassad för barn.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Vad man kan finna vid stranden
Upptäck de ryggradslösa djuren längs våra kuster med en illustrerad handbok som erbjuder insikter om fauna och zoologi. Boken innehåller färgplanscher och svartvita bilder, vilket ger en visuell förståelse av dessa fascinerande varelser.
Upptäck de ryggradslösa djuren längs våra kuster med en illustrerad handbok som erbjuder insikter om fauna och zoologi. Boken innehåller färgplanscher och svartvita bilder, vilket ger en visuell förståelse av dessa fascinerande varelser.
REA-pris100 kr

Bokliv
Alfasyndromet : om ledarskap och rangordning hos hundar
Boken utforskar ledarskap och rangordning hos hundar, klargör begrepp som dominans och status, och förespråkar en mer pedagogisk syn på hundträning.
Boken utforskar ledarskap och rangordning hos hundar, klargör begrepp som dominans och status, och förespråkar en mer pedagogisk syn på hundträning.
REA-pris188 kr

Knorrens antikvariat
Vildsvin
Boken ger en rikt illustrerad inblick i vildsvin och deras livsmiljöer.
Boken ger en rikt illustrerad inblick i vildsvin och deras livsmiljöer.
REA-pris130 kr
Pangloss antikvariat & text
Näbbmössen
Rikligt illustrerad bok om näbbmöss. Utgiven av Carlsen/if 1993. Förlagets dekorerade pappband i fint antikvariskt skick. 40 sidor.
Rikligt illustrerad bok om näbbmöss. Utgiven av Carlsen/if 1993. Förlagets dekorerade pappband i fint antikvariskt skick. 40 sidor.
REA-pris50 kr

Bokliv
Istidens djurvärld : europas istida däggdjur
Boken utforskar Europas djurvärld under istiden, med fokus på mammutar och andra förhistoriska däggdjur.
Boken utforskar Europas djurvärld under istiden, med fokus på mammutar och andra förhistoriska däggdjur.
REA-pris218 kr

Bokliv
Leoparden Lukas - det tredje äventyret
Lukas, en nyfiken leopardunge, ger sig ut på äventyr för att hitta sin pappa i Indien.
Lukas, en nyfiken leopardunge, ger sig ut på äventyr för att hitta sin pappa i Indien.
REA-pris360 kr

Bokliv
Tiger : kampen att rädda en art
En insiktsfull bok om tigerns liv och bevarande, med fokus på hoten mot arten och insatser för att rädda den.
En insiktsfull bok om tigerns liv och bevarande, med fokus på hoten mot arten och insatser för att rädda den.
REA-pris264 kr

Bokliv
Möt fjällräven
Boken skildrar fjällrävens liv och utmaningar i en hotad miljö i Sverige och Norge.
Boken skildrar fjällrävens liv och utmaningar i en hotad miljö i Sverige och Norge.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Storstadens djurvärld (New York)
Upptäck storstadens djurvärld genom en fascinerande utforskning av New Yorks fauna. Boken bjuder på insikter om däggdjur och zoologi, illustrerad för att fördjupa läsarens förståelse av stadens dolda liv.
Upptäck storstadens djurvärld genom en fascinerande utforskning av New Yorks fauna. Boken bjuder på insikter om däggdjur och zoologi, illustrerad för att fördjupa läsarens förståelse av stadens dolda liv.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Bäversommar
En dokumentär skildring av livet i en böverkoloni i Bergslagen, med fokus på zoologi och natur.
En dokumentär skildring av livet i en böverkoloni i Bergslagen, med fokus på zoologi och natur.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Om Norrlands antropologi
Studera den svenska antropologins utveckling med fokus på den svensktalande befolkningen. Innehåller insikter om rasbiologi och rashygien.
Studera den svenska antropologins utveckling med fokus på den svensktalande befolkningen. Innehåller insikter om rasbiologi och rashygien.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Bäversommar
Boken utforskar djurens liv i naturen, med fokus på däggdjur och fauna. Den är fotoillustrerad och ger en inblick i zoologiska teman.
Boken utforskar djurens liv i naturen, med fokus på däggdjur och fauna. Den är fotoillustrerad och ger en inblick i zoologiska teman.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Fridlysta djur
Boken utforskar fridlysta djur och deras livsmiljöer, med fokus på både däggdjur och fåglar. Rikt illustrerad med färgbilder.
Boken utforskar fridlysta djur och deras livsmiljöer, med fokus på både däggdjur och fåglar. Rikt illustrerad med färgbilder.
REA-pris80 kr
Trollhättans Bok & media
Vargen Simson
En insiktsfull skildring av samspelet mellan hundar och människor, med fokus på zoologiska aspekter och naturvård.
En insiktsfull skildring av samspelet mellan hundar och människor, med fokus på zoologiska aspekter och naturvård.
REA-pris160 kr

Knorrens antikvariat
Djuren och jag
En rikt illustrerad bok från 2011 som utforskar sambandet mellan djur och människa.
En rikt illustrerad bok från 2011 som utforskar sambandet mellan djur och människa.
REA-pris175 kr

Bokliv
Äventyret naturen
Boken erbjuder fakta om över 80 växter och djur samt tips för att känna igen dem i naturen.
Boken erbjuder fakta om över 80 växter och djur samt tips för att känna igen dem i naturen.
REA-pris108 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Utforska fascinerande aspekter av zoologi och fauna i Norge genom denna fotoillustrerade skrift. Innehållet bjuder på insikter om däggdjur och biologisk mångfald, perfekt för naturvetenskapsentusiaster.
Utforska fascinerande aspekter av zoologi och fauna i Norge genom denna fotoillustrerade skrift. Innehållet bjuder på insikter om däggdjur och biologisk mångfald, perfekt för naturvetenskapsentusiaster.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Utforska den fascinerande faunan i Norge genom en fotoillustrerad skrift som bjuder på insikter om däggdjur och biologisk mångfald. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Utforska den fascinerande faunan i Norge genom en fotoillustrerad skrift som bjuder på insikter om däggdjur och biologisk mångfald. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr
