Antikvariat Bothnia
Andra världskriget. Del 1-10 (komplett)
Omfattande verk om Andra världskriget i 10 volymer, rikligt illustrerade och i gott skick. Innehåller detaljerade skildringar av viktiga händelser från 1939 till 1945.
Omfattande verk om Andra världskriget i 10 volymer, rikligt illustrerade och i gott skick. Innehåller detaljerade skildringar av viktiga händelser från 1939 till 1945.
REA-pris700 kr


Antikvariat Bothnia
The Illustrated War News. Part 36 April 14, 1915
Illustrerad veckotidning från första världskriget med fokus på Storbritanniens militära insatser. Rikt illustrerad med fotografier och kartor.
Illustrerad veckotidning från första världskriget med fokus på Storbritanniens militära insatser. Rikt illustrerad med fotografier och kartor.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
La gloire de la France (Frankrikes ära). No 6. L'agriculture & la guerre (Jordbruk och krig)
Boken utforskar fransmännens och soldaternas liv under första världskriget, med 52 fotografier och flerspråkiga bildtexter.
Boken utforskar fransmännens och soldaternas liv under första världskriget, med 52 fotografier och flerspråkiga bildtexter.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Fallschirmjäger 1939-1945. Weg und Schicksal einer Truppe
Utforska fallskärmsjägarnas öde under andra världskriget genom en fotoillustrerad bok som ger en detaljerad inblick i deras väg och upplevelser. Limhäftad utgåva i fint skick.
Utforska fallskärmsjägarnas öde under andra världskriget genom en fotoillustrerad bok som ger en detaljerad inblick i deras väg och upplevelser. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Artillery. To-Day and To-Morrow. By Colonel H. Rowan-Robinson, C. M. G., D. S. O., R. A., p.s.c
Boken utforskar artilleriets utveckling och betydelse under Första Världskriget, med fokus på militära strategier och historiska perspektiv.
Boken utforskar artilleriets utveckling och betydelse under Första Världskriget, med fokus på militära strategier och historiska perspektiv.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Rapport från kommittén för undersökning av tyska våldshandlingar tillsatt av Hans Brittiska Majestäts regering under ordförandeskap av the right hon. Viscount Bryce, O. M. &c, f.d. brittisk ambassadör i Washington. Under ordförandeskap av Viscount Bryce
Rapport om tyska våldshandlingar under första världskriget, med fokus på krigets lagar i Belgien. Innehåller kartor och vittnesmål.
Rapport om tyska våldshandlingar under första världskriget, med fokus på krigets lagar i Belgien. Innehåller kartor och vittnesmål.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
La gloire de la France (Frankrikes ära). No 3. Le fanion de l'a. S. Après l'attaque (Fanan efter attacken)
Illustrerad bok om franska soldaters liv under första världskriget, med fotografier och bildtexter på flera språk. Klammerhäftad med nötta omslag.
Illustrerad bok om franska soldaters liv under första världskriget, med fotografier och bildtexter på flera språk. Klammerhäftad med nötta omslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
The Impossible Victory. A personal account of the Battle for the River Po
Personlig skildring av striderna vid Po-floden under Andra världskriget. Boken utforskar krigets påverkan och militära strategier. Fotoillustrerad utgåva i bra skick.
Personlig skildring av striderna vid Po-floden under Andra världskriget. Boken utforskar krigets påverkan och militära strategier. Fotoillustrerad utgåva i bra skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Der Erste Weltkrieg in Bildern und Dokumenten
Boken erbjuder en visuell och dokumentär inblick i Första Världskriget, med rika illustrationer och fotografier. Den utforskar krigets historia och militära aspekter. Bunden i linneklotband.
Boken erbjuder en visuell och dokumentär inblick i Första Världskriget, med rika illustrationer och fotografier. Den utforskar krigets historia och militära aspekter. Bunden i linneklotband.
REA-pris150 kr
![Hanns Adam Faerber : Kamera i krig. Andra världskriget i bild. Band I [av II]. En bildkrönika ur de olika ländernas krigsarkiv](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hanns-adam-faerber-kamera-i-krig-andra-varldskriget-i-bild-band-i-av-ii-en-bildkronika-ur-de-olika-landernas-krigsarkiv-boia38239.jpg?v=1780771203&width=291)
Antikvariat Bothnia
Kamera i krig. Andra världskriget i bild. Band I [av II]. En bildkrönika ur de olika ländernas krigsarkiv
En fotobok som utforskar Andra världskriget genom unika bilder och korta texter, täcker krigets första hälft och erbjuder en visuell inblick i militärhistorien. Bunden i dekorativt klotband.
En fotobok som utforskar Andra världskriget genom unika bilder och korta texter, täcker krigets första hälft och erbjuder en visuell inblick i militärhistorien. Bunden i dekorativt klotband.
REA-pris150 kr
![Thomas H. Flaherty : Tredje Riket. Fälttåget på Balkan [del 8]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-thomas-h-flaherty-tredje-riket-falttaget-pa-balkan-del-8-boia29892_8d9890e1-d103-4630-bcc9-f59116e05a61.jpg?v=1780519428&width=311)
Antikvariat Bothnia
Tredje Riket. Fälttåget på Balkan [del 8]
Boken utforskar fälttåget på Balkan under andra världskriget med dokumentära bilder och kartor. Den ger en djupgående insikt i krigets militärhistoriska aspekter.
Boken utforskar fälttåget på Balkan under andra världskriget med dokumentära bilder och kartor. Den ger en djupgående insikt i krigets militärhistoriska aspekter.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia
Kriegsnachrichten und Propaganda während des dreissigjährigen Krieges
Utforska krigsnyheter och propaganda under det trettioåriga kriget, med fokus på slaget vid Nördlingen. En djupgående analys av samtidens krigsrapporter.
Utforska krigsnyheter och propaganda under det trettioåriga kriget, med fokus på slaget vid Nördlingen. En djupgående analys av samtidens krigsrapporter.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Mot avgrunden
En grundlig analys av spelet som ledde till andra världskriget, med fokus på krigshistoria och militaria. Boken utforskar de komplexa faktorer som bidrog till konflikten.
En grundlig analys av spelet som ledde till andra världskriget, med fokus på krigshistoria och militaria. Boken utforskar de komplexa faktorer som bidrog till konflikten.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Tug of war
Boken utforskar striderna i Italien under andra världskriget, med fokus på militärstrategier och viktiga händelser. Innehåller fotoillustrationer och kartor.
Boken utforskar striderna i Italien under andra världskriget, med fokus på militärstrategier och viktiga händelser. Innehåller fotoillustrationer och kartor.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Suomi Finland. Het Land Van Der Vrijheidsstrijd. Samengesteld En Uitgegeven OP Last Der Finsche Regeering 1941
En specialpublikation från finska regeringen som beskriver Finland som frihetskämparnas land under Andra världskriget. Rikt illustrerad med kartor och texter.
En specialpublikation från finska regeringen som beskriver Finland som frihetskämparnas land under Andra världskriget. Rikt illustrerad med kartor och texter.
REA-pris750 kr


Antikvariat Bothnia
Die Murmanbahn.
Murmansk utvecklades från en liten by till en storstad med betydelse under första och andra världskriget. Boken utforskar stadens historia, järnvägens roll och dess strategiska betydelse för Finland och Skandinavien.
Murmansk utvecklades från en liten by till en storstad med betydelse under första och andra världskriget. Boken utforskar stadens historia, järnvägens roll och dess strategiska betydelse för Finland och Skandinavien.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Hitlers fall
Romantiserad skildring av generalers och junkrars kamp mot nazismen i Tyskland under andra världskriget.
Romantiserad skildring av generalers och junkrars kamp mot nazismen i Tyskland under andra världskriget.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Flykt över jorden
En fotoillustrerad bok som utforskar flygets historia under de två världskrigen, med fokus på militära aspekter och luftkrig. Boken innehåller många bilder och en innehållsförteckning. Bunden i brunt klotband.
En fotoillustrerad bok som utforskar flygets historia under de två världskrigen, med fokus på militära aspekter och luftkrig. Boken innehåller många bilder och en innehållsförteckning. Bunden i brunt klotband.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
The American Heritage. History of World War I
Rikligt illustrerad bok om Första världskriget, med fokus på militärhistoria och amerikanska perspektiv. Boken ger en djupgående insikt i krigets händelser och konsekvenser.
Rikligt illustrerad bok om Första världskriget, med fokus på militärhistoria och amerikanska perspektiv. Boken ger en djupgående insikt i krigets händelser och konsekvenser.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Umeå luftskyddsklubb. Historik
Dokumentation av Umeå luftskyddsklubb under andra världskriget, med protokoll, visor och medlemsförteckning.
Dokumentation av Umeå luftskyddsklubb under andra världskriget, med protokoll, visor och medlemsförteckning.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Pearl Harbor The official 50th Anniversary Magazine. WWII Collector's Edition
Rikt illustrerad bok om Andra världskriget med fokus på Pearl Harbor, innehållande fotografier och målningar. Klammerhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
Rikt illustrerad bok om Andra världskriget med fokus på Pearl Harbor, innehållande fotografier och målningar. Klammerhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Fascism och ideologi
Analys av fascismens ideologi under Andra världskriget med fokus på Italien. Innehåller sju artiklar och är fotoillustrerad.
Analys av fascismens ideologi under Andra världskriget med fokus på Italien. Innehåller sju artiklar och är fotoillustrerad.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Världshistorien i bild
En djupgående och rikt illustrerad verk om andra världskriget, som utforskar krigets betydelse och händelser med kartor och fotografier. Boken är utgiven i sex volymer och erbjuder en omfattande insyn i militärhistoria.
En djupgående och rikt illustrerad verk om andra världskriget, som utforskar krigets betydelse och händelser med kartor och fotografier. Boken är utgiven i sex volymer och erbjuder en omfattande insyn i militärhistoria.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
Killing Rommel
En fängslande skildring av Andra världskriget med fokus på militär strategi och nazismens påverkan. Boken utforskar krigets komplexitet genom en dramatisk berättelse. Limhäftad utgåva.
En fängslande skildring av Andra världskriget med fokus på militär strategi och nazismens påverkan. Boken utforskar krigets komplexitet genom en dramatisk berättelse. Limhäftad utgåva.
REA-pris125 kr
