
Mingus bok- och skivbutik
Regarding Manhattan
Fotografier av Manhattan fångar stadens kontraster och möjligheter, där varje bild berättar en historia om ensamhet och dröm. En visuell utforskning av urban livsstil och arkitektur.
Fotografier av Manhattan fångar stadens kontraster och möjligheter, där varje bild berättar en historia om ensamhet och dröm. En visuell utforskning av urban livsstil och arkitektur.
REA-pris200 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gardens and graveyards of the southeastern seaboard. A photografphic journey
Vacker fotobok som utforskar trädgårdar och gravgårdar längs den sydöstra kusten. Innehåller färgfotoplanscher och bjuder på en visuell resa genom konst och arkitektur.
Vacker fotobok som utforskar trädgårdar och gravgårdar längs den sydöstra kusten. Innehåller färgfotoplanscher och bjuder på en visuell resa genom konst och arkitektur.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Ansel Adams Calendar 1991
Illustrerad kalender med 14 svartvita fotografier av landskap, perfekt för konst- och fotointresserade. Spiralhäftad och i fint skick.
Illustrerad kalender med 14 svartvita fotografier av landskap, perfekt för konst- och fotointresserade. Spiralhäftad och i fint skick.
REA-pris250 kr

Mingus bok- och skivbutik
The evidence of things not seen...
Boken utforskar konst och fotografi med fokus på arkitektur och konsthistoria. Den innehåller svartvita fotografier och är utgiven i danskt band.
Boken utforskar konst och fotografi med fokus på arkitektur och konsthistoria. Den innehåller svartvita fotografier och är utgiven i danskt band.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ansikten i Jerusalem / Faces of Jerusalem
Fotoboken ger en översikt av den kristna närvaron i Jerusalem med parallelltext på svenska och engelska. Stor volym med svartvita bilder.
Fotoboken ger en översikt av den kristna närvaron i Jerusalem med parallelltext på svenska och engelska. Stor volym med svartvita bilder.
REA-pris350 kr
![Lundberg, Mikael ; Valjakka, Timo [text] : Mikael Lundberg MCMXCIII-MM (dedikation)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-lundberg-mikael-valjakka-timo-text-mikael-lundberg-mcmxciii-mm-dedikation-boia38695_3452f537-4bb5-4183-9517-5843e451f82a.jpg?v=1781131515&width=552)
![Lundberg, Mikael ; Valjakka, Timo [text] : Mikael Lundberg MCMXCIII-MM (dedikation)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-lundberg-mikael-valjakka-timo-text-mikael-lundberg-mcmxciii-mm-dedikation-boia38695-2_ba497d90-a8d3-4ccf-82ce-336bcac288e2.jpg?v=1781131516&width=800)
Antikvariat Bothnia
Mikael Lundberg MCMXCIII-MM (dedikation)
En fotoillustrerad bok som utforskar tidens begrepp och företeelse genom svensk konst. Innehåller färgbilder och översättningar mellan finska, svenska och engelska. Bunden i förlagsband och i mycket fint skick.
En fotoillustrerad bok som utforskar tidens begrepp och företeelse genom svensk konst. Innehåller färgbilder och översättningar mellan finska, svenska och engelska. Bunden i förlagsband och i mycket fint skick.
REA-pris250 kr

Mingus bok- och skivbutik
Nära naturen. En upptäcktsfärd i naturens mikrokosmos
Mycket rikt illustrerad med fotografier som visar naturens mikrokosmos. Upptäck biologiska och ekologiska fenomen genom svepelektronmikroskopi.
Mycket rikt illustrerad med fotografier som visar naturens mikrokosmos. Upptäck biologiska och ekologiska fenomen genom svepelektronmikroskopi.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Decisive days
Rikt fotoillustrerad bok om fotografiska självporträtt och konstnärlig verksamhet i Finland. Bunden i förlagsband, i mycket fint skick.
Rikt fotoillustrerad bok om fotografiska självporträtt och konstnärlig verksamhet i Finland. Bunden i förlagsband, i mycket fint skick.
REA-pris500 kr

Knorrens antikvariat
Mårten Sjöbeck
En faktabok från Riksantikvarieämbetet som utforskar kulturella och historiska aspekter med fokus på bevarande.
En faktabok från Riksantikvarieämbetet som utforskar kulturella och historiska aspekter med fokus på bevarande.
REA-pris200 kr

Knorrens antikvariat
Kajplats 311
En rikt illustrerad bok från 2011 som utforskar ämnet kajplatser.
En rikt illustrerad bok från 2011 som utforskar ämnet kajplatser.
REA-pris120 kr

Antikvariat Bothnia
Med lampa och blixt
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar fotokonst och teknik, med informativa teckningar. Bunden i klotryggband.
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar fotokonst och teknik, med informativa teckningar. Bunden i klotryggband.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vårt inre i närbild
Boken erbjuder en djupgående och visuellt rik utforskning av medicinsk fotografi och livets tidiga skeden.
Boken erbjuder en djupgående och visuellt rik utforskning av medicinsk fotografi och livets tidiga skeden.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Deutscher Kamera-Almanach 1934. Ein Jahrbuch für die Photographie unserer zeit. Herausgegeben von Karl Weiss. 24. band
Rikligt fotoillustrerad almanacka från 1934 med fokus på fotografi och teknik. Innehåller skisser och tidstypiska annonser. Boken bjuder på dokumentära insikter om fotograferingens utveckling.
Rikligt fotoillustrerad almanacka från 1934 med fokus på fotografi och teknik. Innehåller skisser och tidstypiska annonser. Boken bjuder på dokumentära insikter om fotograferingens utveckling.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Landet är vårt, broder
Boken utforskar Angola genom fotografier och text, med fokus på landets kultur och historia. Rikt illustrerad med svartvita bilder, ger den en unik inblick i afrikansk fotokonst.
Boken utforskar Angola genom fotografier och text, med fokus på landets kultur och historia. Rikt illustrerad med svartvita bilder, ger den en unik inblick i afrikansk fotokonst.
REA-pris150 kr

Knorrens antikvariat
En ornitologs dagbok
Boken är rikt illustrerad och utforskar fåglar och natur med en personlig och insiktsfull ton.
Boken är rikt illustrerad och utforskar fåglar och natur med en personlig och insiktsfull ton.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Robertsfors Bildbeskrivning 1978
Fotoillustrerad samling som utforskar Västerbottens kultur och historia genom Sune Jonssons verk. Innehåller 77 fotografier och kartor, samt artiklar om bevarande och utställningar. Bunden i limhäftad format.
Fotoillustrerad samling som utforskar Västerbottens kultur och historia genom Sune Jonssons verk. Innehåller 77 fotografier och kartor, samt artiklar om bevarande och utställningar. Bunden i limhäftad format.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Wipp Wipp
Svartvitt verk som utforskar konst och arkitektur genom fotografi. Fint skick och häftad.
Svartvitt verk som utforskar konst och arkitektur genom fotografi. Fint skick och häftad.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Robert Doisneau for press freedom
Bok med bilder från 1940- till 1960-talet, fokuserad på pressfrihet och fotografi. Häftad/trådbunden, 95 sidor.
Bok med bilder från 1940- till 1960-talet, fokuserad på pressfrihet och fotografi. Häftad/trådbunden, 95 sidor.
REA-pris125 kr

Knorrens antikvariat
Monumentet
Boken är rikt illustrerad och presenterar verk från en konstgalleria, med fokus på samtida konst.
Boken är rikt illustrerad och presenterar verk från en konstgalleria, med fokus på samtida konst.
REA-pris200 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Östra Södermanlands järväg 1966-1976
Boken ger en detaljerad bild av Östra Södermanlands järväg under perioden 1966-1976, med riklig fotoillustration.
Boken ger en detaljerad bild av Östra Södermanlands järväg under perioden 1966-1976, med riklig fotoillustration.
REA-pris100 kr

Bokliv
Bildjournalistik : idéer, begrepp och praktiska råd
Boken utforskar bildjournalistikens unika utmaningar och villkor, med fokus på praktiska råd och idéer.
Boken utforskar bildjournalistikens unika utmaningar och villkor, med fokus på praktiska råd och idéer.
REA-pris248 kr


Antikvariat Bothnia
Sveriges ansikte
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar Sveriges geografi och kultur genom fotografi, med fokus på Umeå och Västerbotten.
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar Sveriges geografi och kultur genom fotografi, med fokus på Umeå och Västerbotten.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Bildtidningen
Fotografi och konst i fokus med bidrag från flera kända fotografer. En färgstark och tekniskt insiktsfull samling av verk och perspektiv.
Fotografi och konst i fokus med bidrag från flera kända fotografer. En färgstark och tekniskt insiktsfull samling av verk och perspektiv.
REA-pris125 kr

