Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: Carl

749 resultat

Visar 97 - 120 av 749 resultat
Layout:
Stig Jägerskiöld : Oskuld och arsenik
h:ström - Antikvariat & Bokhandel Stig Jägerskiöld Oskuld och arsenik
Boken utforskar mysteriet kring en historisk giftmordsaffär och ifrågasätter skuldfrågan i samband med arsenikförgiftning.
REA-pris248 kr
K. V. Ossian Dahlgren : Peter Collinson om vegetativa mutationer samt ett brev från Linné med anledning häravK. V. Ossian Dahlgren : Peter Collinson om vegetativa mutationer samt ett brev från Linné med anledning härav
Antikvariat Bothnia K. V. Ossian Dahlgren Peter Collinson om vegetativa mutationer samt ett brev från Linné med anledning härav
Utforska vegetativa mutationer och deras betydelse inom botaniken. Innehåller insikter om Carl von Linné och hans arbete. Bunden i häftad form, i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia Linné, Carl von (1707-1778) ; De Beer, Gavin [Introduction] Caroli Linnaei Systema Naturae. A photographic facsimile of the first volume of the tenth edition (1758). Regnum animale. Introduction by Gavin De Beer
Utforska ett klassiskt verk inom botaniken med en fotografisk facsimil av det första volymen av en betydelsefull utgåva. Boken innehåller insikter om djurriket och är ett viktigt bidrag till naturhistorien. Utgiven i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris950 kr
Kurt Genrup : Från Jerzy Kosinski till Carl Linnæus och andra aktstycken
Antikvariat Bothnia Kurt Genrup Från Jerzy Kosinski till Carl Linnæus och andra aktstycken
Bibliografiska anteckningar som utforskar Carl von Linnés bidrag till botaniken och relaterade ämnen. Illustrerad och utgiven i förlagets pappband.
REA-pris125 kr
B. Jonsell : Linnaeus's Views on Plant Classification and Evolution
Antikvariat Bothnia B. Jonsell Linnaeus's Views on Plant Classification and Evolution
Utforska Carl von Linnés insikter om växtklassificering och evolution i en informativ text. Denna klammerhäftade publikation erbjuder en översikt av botaniska teman och Linnés betydelse inom området.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia Rutger Sernander Hortus Linnæanus och den gynnsamma vegetationsperioden 1932
Utforska den svenska botaniska forskningen med fokus på Carl von Linné och växtgeografi. Dokumentet belyser klimatets påverkan på vegetationen efter istiden. Fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
Gustaf Abraham Granström : Caroli Linnæi Vulcanus docimasticusGustaf Abraham Granström : Caroli Linnæi Vulcanus docimasticus
Antikvariat Bothnia Gustaf Abraham Granström Caroli Linnæi Vulcanus docimasticus
Utforska en djupgående studie av Carl von Linnés verk inom geologi och botanik. Boken innehåller viktiga insikter och historiska perspektiv på naturvetenskapliga ämnen. Utgiven i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
[Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Marken, Ulf : 'I skogar, på berg och i dalar'. Linné i dikten
Antikvariat Bothnia [Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Marken, Ulf 'I skogar, på berg och i dalar'. Linné i dikten
Upptäck en rik och poetisk hyllning till naturen genom Carl von Linnés verk. Boken bjuder på en visuell resa med illustrationer och fotografier som fördjupar läsarens förståelse för botanikens skönhet. Limhäftad och i fint skick.
REA-pris115 kr
[Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Ellenius, Allan (1927-2008) ; Jonsell, Bengt : Linnéminnen i Uppsala
Antikvariat Bothnia [Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Ellenius, Allan (1927-2008) ; Jonsell, Bengt Linnéminnen i Uppsala
Boken utforskar Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans bidrag till botaniken. Rikt illustrerad och klammerhäftad, erbjuder den en inblick i Linnés betydelse för vetenskapen.
REA-pris125 kr
K. V. Ossian Dahlgren : Peter Collinson om vegetativa mutationer samt ett brev från Linné med anledning häravK. V. Ossian Dahlgren : Peter Collinson om vegetativa mutationer samt ett brev från Linné med anledning härav
Antikvariat Bothnia K. V. Ossian Dahlgren Peter Collinson om vegetativa mutationer samt ett brev från Linné med anledning härav
Utforska vegetativa mutationer med insikter från en framstående botaniker. Innehåller även ett historiskt brev av Carl von Linné. Fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
K. V. Ossian Dahlgren : Linnés iakttagelser av s.k. knoppmutationer
Antikvariat Bothnia K. V. Ossian Dahlgren Linnés iakttagelser av s.k. knoppmutationer
Utforska knoppmutationer i växter genom en antikvarisk text. Innehåller insikter om Carl von Linné och botaniska observationer. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris150 kr
Rob. E. Fries : Linné
Antikvariat Bothnia Rob. E. Fries Linné
Biografi om en framstående botaniker och hans betydelse inom botanik. Innehåller detaljer om verk och liv.
REA-pris80 kr
Rob. E. Fries : Linné
Antikvariat Bothnia Rob. E. Fries Linné
Utforska den svenska botaniker Klas Robert Elias Fries liv och verk, med fokus på hans relation till Carl von Linné och botanikens värld. Boken ger en insikt i vetenskapliga biografier och Linnés betydelse för botaniken.
REA-pris125 kr
Carl von Linné : Sponsalia Plantarum eller Blomstrens BilägerCarl von Linné : Sponsalia Plantarum eller Blomstrens Biläger
Antikvariat Bothnia Carl von Linné Sponsalia Plantarum eller Blomstrens Biläger
Utforska den botaniska världen genom en svensk översättning av en klassisk avhandling om växternas befruktning, ursprungligen utgiven 1746. En faksimilupplaga i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris115 kr
Hans Krook : Angår oss Linné?Hans Krook : Angår oss Linné?
Antikvariat Bothnia Hans Krook Angår oss Linné?
Boken utforskar Carl von Linnés liv och verk inom botaniken, med fokus på hans betydelse för vetenskapen. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris80 kr
Antikvariat Bothnia Hugo Blomberg Inbjudning till juris utriusque doktors promotionen i Uppsala domkyrka den 24 maj 1907. Utfärdad af promotor Hugo Blomberg
Inbjudan till doktorspromotion med fokus på Carl von Linné och botanik. Illustrerad med planscher och utgiven i samband med Linnéjubileet 1907.
REA-pris250 kr
Rob. E. Fries : Linné-växter i Bergii herbarium
Antikvariat Bothnia Rob. E. Fries Linné-växter i Bergii herbarium
Utforska den botaniska världen genom en unik samling av Linné-växter, med insikter om Carl von Linné och hans betydelse inom botanik. Klammerhäftad med originalomslag, i fint skick.
REA-pris150 kr
Hans Krook : Angår oss Linné?Hans Krook : Angår oss Linné?
Antikvariat Bothnia Hans Krook Angår oss Linné?
Utforska Carl von Linnés liv och gärning genom en vetenskaplig biografi som belyser hans betydelse inom botaniken. Boken innehåller även fyra svartvita planscher och är i fint skick.
REA-pris80 kr
Carl von Linné : Sponsalia Plantarum eller Blomstrens BilägerCarl von Linné : Sponsalia Plantarum eller Blomstrens Biläger
Antikvariat Bothnia Carl von Linné Sponsalia Plantarum eller Blomstrens Biläger
En faksimilupplaga av en avhandling som utforskar befruktningen hos växter, utgiven på svenska. Innehåller plansch och är i mycket fint skick. Ämnena omfattar botanik och Carl von Linné.
REA-pris115 kr
Bertil Gullander : Linné och Uppsala
Antikvariat Bothnia Bertil Gullander Linné och Uppsala
Utforska en fascinerande period i Carl von Linnés liv och hans bidrag till botaniken. Boken ger en inblick i hans kamp och framgångar, med vackra illustrationer och kartor. Utgiven i förlagsband och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr
[Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Lindell, Gunilla [red.]. : Till livs med Linné
Antikvariat Bothnia [Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Lindell, Gunilla [red.]. Till livs med Linné
Utforska mat, hälsa och levnadskonst genom Carl von Linnés ögon. En illustrerad samling som belyser botanikens och gastronomins betydelse i vår livsstil.
REA-pris250 kr
Bokliv Hans-Olof Boström Carl Larsson
Boken utforskar Carl Larssons monumentalmålningar och deras samhälleliga och pedagogiska betydelse i ett europeiskt sammanhang.
REA-pris277 kr
Otto Gertz : Olof Celsius d.ä. och Flora Uplandica. Ett blad till Uppsalabotanikens historia. (Föredrag i Svenska Linné-sällskapet vid dess höstsammanträde den 22 november 1919.)
Antikvariat Bothnia Otto Gertz Olof Celsius d.ä. och Flora Uplandica. Ett blad till Uppsalabotanikens historia. (Föredrag i Svenska Linné-sällskapet vid dess höstsammanträde den 22 november 1919.)
En utforskning av Olof Celsius d.ä. och hans betydelse för Uppsalabotanikens historia. Texten belyser hans bidrag till botaniken och kopplingen till Carl von Linné. Häftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris180 kr
Elis Malmeström : Linné som kulturpersonlighet
Antikvariat Bothnia Elis Malmeström Linné som kulturpersonlighet
Boken utforskar Carl von Linnés humor och hans roll som kulturpersonlighet, med fokus på hans bidrag till botaniken och vetenskapliga biografier.
REA-pris115 kr