
Mingus bok- och skivbutik
Double vision
Fiktiv berättelse som utforskar komplexa teman genom historiska perspektiv. Bunden i pappband, i fint antikvariskt skick.
Fiktiv berättelse som utforskar komplexa teman genom historiska perspektiv. Bunden i pappband, i fint antikvariskt skick.
REA-pris75 kr

Knorrens antikvariat
Winston Churchill
Boken utforskar Winston Churchills liv och hans betydelse under viktiga historiska händelser.
Boken utforskar Winston Churchills liv och hans betydelse under viktiga historiska händelser.
REA-pris150 kr

Bokliv
Rosornas Krig
Efter det engelska nederlaget mot Frankrike inleds ett brutalt inbördeskrig mellan Lancaster och York. Denna bok utforskar de komplexa maktspelen och konflikterna i 1400-talets England, där feodalismens grunder ifrågasätts. En fascinerande skildring av en turbulent tid.
Efter det engelska nederlaget mot Frankrike inleds ett brutalt inbördeskrig mellan Lancaster och York. Denna bok utforskar de komplexa maktspelen och konflikterna i 1400-talets England, där feodalismens grunder ifrågasätts. En fascinerande skildring av en turbulent tid.
REA-pris228 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Britain in agony
Boken analyserar samhällskonflikter och politisk ekonomi i Storbritannien under perioden 1971-1977.
Boken analyserar samhällskonflikter och politisk ekonomi i Storbritannien under perioden 1971-1977.
REA-pris108 kr

Knorrens antikvariat
Gruvarbetare i Wales
Boken ger en insikt i livet och arbetet för gruvarbetare i Wales under 1970-talet, med rik illustration.
Boken ger en insikt i livet och arbetet för gruvarbetare i Wales under 1970-talet, med rik illustration.
REA-pris125 kr

Bokliv
Duvornas tunnel : berättelser från mitt liv
Memoarerna ger en inblick i författarens liv och erfarenheter, där minnen och fantasi vävs samman.
Memoarerna ger en inblick i författarens liv och erfarenheter, där minnen och fantasi vävs samman.
REA-pris250 kr

Trollhättans Bok & media
Braständaren och iakttagaren engelsk press och journalistik 1695-1825
Boken utforskar engelsk press och journalistik under perioden 1695-1825, med fokus på dess utveckling och betydelse.
Boken utforskar engelsk press och journalistik under perioden 1695-1825, med fokus på dess utveckling och betydelse.
REA-pris120 kr
Trollhättans Bok & media
Sweden and Britain
Boken utforskar relationerna mellan Sverige och Storbritannien, med fokus på historiska aspekter och kulturella utbyten.
Boken utforskar relationerna mellan Sverige och Storbritannien, med fokus på historiska aspekter och kulturella utbyten.
REA-pris55 kr
Bokliv
Constellations
En samling essäer som utforskar livets olika aspekter, inklusive sjukdom, moderskap och konst, med en unik och personlig röst.
En samling essäer som utforskar livets olika aspekter, inklusive sjukdom, moderskap och konst, med en unik och personlig röst.
REA-pris188 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Det stora tågrånet
En spännande kriminalroman som utforskar ett legendariskt tågråns intrikata planer och moraliska dilemman i 1855.
En spännande kriminalroman som utforskar ett legendariskt tågråns intrikata planer och moraliska dilemman i 1855.
REA-pris70 kr

Bokliv
De spräckliga : en irländsk barndom
En barndomsskildring från 1950-talets Dublin som utforskar språk, identitet och familjeband.
En barndomsskildring från 1950-talets Dublin som utforskar språk, identitet och familjeband.
REA-pris98 kr

Mingus bok- och skivbutik
The great British picture show
En grundlig och kärleksfull genomgång av brittisk film, med fokus på dess sociala och politiska kontext. Boken utforskar klassfrågor och presenterar en lista över viktiga filmskapare.
En grundlig och kärleksfull genomgång av brittisk film, med fokus på dess sociala och politiska kontext. Boken utforskar klassfrågor och presenterar en lista över viktiga filmskapare.
REA-pris150 kr

Bokliv
Om dandyismen
Boken utforskar dandyismens filosofi genom livet och inflytandet av en framstående figur i 1800-talets England.
Boken utforskar dandyismens filosofi genom livet och inflytandet av en framstående figur i 1800-talets England.
REA-pris218 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
The First Industrial Revolution
Boken utforskar den första industriella revolutionen och dess påverkan på ekonomisk historia.
Boken utforskar den första industriella revolutionen och dess påverkan på ekonomisk historia.
REA-pris178 kr
Pangloss antikvariat & text
Reflections
Konst och fotografi. Häftat band, fint antikvariskt skick. Black Dog Publishing, 2015. Rikt illustrerad i färg. 94 sidor. ISBN 978-1-910433-02-7.
Konst och fotografi. Häftat band, fint antikvariskt skick. Black Dog Publishing, 2015. Rikt illustrerad i färg. 94 sidor. ISBN 978-1-910433-02-7.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Det stora tågrånet
Spännande kriminalroman med historisk inramning. Norstedt, 1976. Pappband i fint antikvariskt skick, med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
Spännande kriminalroman med historisk inramning. Norstedt, 1976. Pappband i fint antikvariskt skick, med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Pangloss antikvariat & text
Den verkliga Diana
Boken utforskar en historisk person med betydelsefulla insikter och perspektiv.
Boken utforskar en historisk person med betydelsefulla insikter och perspektiv.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text
Drottningen vänder blad
Fiktiv berättelse om en drottning och hennes passion för litteratur. Utgåva från Ordfront, pocket, fint antikvariskt skick. 123 sidor.
Fiktiv berättelse om en drottning och hennes passion för litteratur. Utgåva från Ordfront, pocket, fint antikvariskt skick. 123 sidor.
REA-pris24 kr

Pangloss antikvariat & text
Gunfire
Illustrerad bok om brittiskt artilleri under andra världskriget. Pappband i mycket gott skick, skyddsomslag med lätta bruksspår. 453 sidor.
Illustrerad bok om brittiskt artilleri under andra världskriget. Pappband i mycket gott skick, skyddsomslag med lätta bruksspår. 453 sidor.
REA-pris295 kr

Bokliv
Storbritannien : små roliga fakta
En faktabok med illustrerade och lättlästa fakta om Storbritannien, inklusive spel och frågelekar för barn.
En faktabok med illustrerade och lättlästa fakta om Storbritannien, inklusive spel och frågelekar för barn.
REA-pris168 kr

Knorrens antikvariat
Churchill
En insiktsfull biografi som utforskar en av 1900-talets mest inflytelserika statsmän. Boken ger en djupgående analys av hans visioner och historiska betydelse. Illustrerad och i mycket fint skick.
En insiktsfull biografi som utforskar en av 1900-talets mest inflytelserika statsmän. Boken ger en djupgående analys av hans visioner och historiska betydelse. Illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris75 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Nora
Denna biografi ger en djupgående och nyanserad bild av en inflytelserik kvinna i brittisk litteraturhistoria.
Denna biografi ger en djupgående och nyanserad bild av en inflytelserik kvinna i brittisk litteraturhistoria.
REA-pris158 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Messerschmitt mot Spitfire
Lär dig om luftens duellanter under Andra världskriget och jämför två ikoniska flygplan. Fint antikvariskt skick, klotband med skyddsomslag.
Lär dig om luftens duellanter under Andra världskriget och jämför två ikoniska flygplan. Fint antikvariskt skick, klotband med skyddsomslag.
REA-pris248 kr

Bokliv
En värld utan slut
Berättelsen utspelar sig i medeltida Kingsbridge och följer fyra barns livsöden under stora historiska händelser.
Berättelsen utspelar sig i medeltida Kingsbridge och följer fyra barns livsöden under stora historiska händelser.
REA-pris188 kr
