
Knorrens antikvariat
Fostra din hund
Boken erbjuder insikter och metoder för att fostra hundar på ett effektivt sätt.
Boken erbjuder insikter och metoder för att fostra hundar på ett effektivt sätt.
REA-pris50 kr

Trollhättans Bok & media
På hundens villkor hundar är inte människor
Boken utforskar hundars beteende och behov, och betonar att hundar inte är människor.
Boken utforskar hundars beteende och behov, och betonar att hundar inte är människor.
REA-pris65 kr

Bokliv
Rallylydnad : från grundfärdigheter till mästare
Boken erbjuder en grundlig vägledning i rallylydnad, med fokus på moment, träning och tävlingstekniker.
Boken erbjuder en grundlig vägledning i rallylydnad, med fokus på moment, träning och tävlingstekniker.
REA-pris480 kr
Bokliv
För evigt hästtjej
Boken ger vägledning och insikter för nyblivna hästägare och dem som vill förstå hästars beteende och skötsel.
Boken ger vägledning och insikter för nyblivna hästägare och dem som vill förstå hästars beteende och skötsel.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
Landsbygd i förvandling
Gotländsk odling och bebyggelse under 1800-talet. Inbunden, förlagsband i gott skick med skyddsomslag i något sämre skick. Illustrerad.
Gotländsk odling och bebyggelse under 1800-talet. Inbunden, förlagsband i gott skick med skyddsomslag i något sämre skick. Illustrerad.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kampen om naturresurserna
Boken utforskar frågor kring naturresurser och deras ekonomiska betydelse i samhället.
Boken utforskar frågor kring naturresurser och deras ekonomiska betydelse i samhället.
REA-pris175 kr


Antikvariat Bothnia
Svensk Växtförädling. Del I-II. Åkerbruksväxterna + Trädgårdsväxterna, skogsväxterna
Omfatta växtförädlingens konst och vetenskap med denna rikt illustrerade bok i två volymer. Upptäck odlingstekniker och botanikens värld genom djupgående analyser och praktiska insikter.
Omfatta växtförädlingens konst och vetenskap med denna rikt illustrerade bok i två volymer. Upptäck odlingstekniker och botanikens värld genom djupgående analyser och praktiska insikter.
REA-pris700 kr

Bokliv
Julbaka till hunden
Boken erbjuder recept för hundvänlig bakning inspirerade av julens godsaker.
Boken erbjuder recept för hundvänlig bakning inspirerade av julens godsaker.
REA-pris328 kr

Trollhättans Bok & Media
Hästen i det karolinska rytteriet
Studier i hästhållning under det karolinska rytteriet. 1:a uppl. 1973. Hårdband med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
Studier i hästhållning under det karolinska rytteriet. 1:a uppl. 1973. Hårdband med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris300 kr

Bokliv
Adoptera hund : allt du bör tänka på
Boken ger en grundlig vägledning om hundadoption och hur man närmar sig sin nya hund från första mötet till hemmet.
Boken ger en grundlig vägledning om hundadoption och hur man närmar sig sin nya hund från första mötet till hemmet.
REA-pris218 kr

Bokliv
Hundskolan : grundlydnad & skötsel
Boken ger hundägare insikter i hundens beteende och behov, med fokus på träning och skötsel.
Boken ger hundägare insikter i hundens beteende och behov, med fokus på träning och skötsel.
REA-pris258 kr

Bokliv
Fähus från bronsålder till idag : Stallning om skogs- och lantbrukshistoria
Boken utforskar utvecklingen av fähus och boskapsskötsel ur ett tvärvetenskapligt perspektiv, med fokus på historiska och kulturella faktorer.
Boken utforskar utvecklingen av fähus och boskapsskötsel ur ett tvärvetenskapligt perspektiv, med fokus på historiska och kulturella faktorer.
REA-pris158 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
2018 / 3
Tidskriften utforskar temat svikare genom nyskriven litteratur och kulturella diskussioner med fokus på det nordliga rummet.
Tidskriften utforskar temat svikare genom nyskriven litteratur och kulturella diskussioner med fokus på det nordliga rummet.
REA-pris80 kr

Knorrens antikvariat
Hundsjukdomar från A till Ö
Boken ger en översikt över hundsjukdomar med rikt illustrerade sidor och praktisk information.
Boken ger en översikt över hundsjukdomar med rikt illustrerade sidor och praktisk information.
REA-pris190 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Underrättelser angående landthushållningen i Halland
Boken innehåller reseskildringar och observationer om landthushållningen i Halland under medeltiden.
Boken innehåller reseskildringar och observationer om landthushållningen i Halland under medeltiden.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Topografiska och statistiska uppgifter om Elfsborgs län
Topografiska och statistiska uppgifter om Elfsborgs län utforskar regionens geografi och befolkning. Boken innehåller värdefulla tabeller och detaljerade data, vilket gör den till en viktig resurs för forskare och historiker. Bunden i trådhäftad stil med originalomslag.
Topografiska och statistiska uppgifter om Elfsborgs län utforskar regionens geografi och befolkning. Boken innehåller värdefulla tabeller och detaljerade data, vilket gör den till en viktig resurs för forskare och historiker. Bunden i trådhäftad stil med originalomslag.
REA-pris250 kr
Trollhättans Bok & media
Linboken hemodling och hemberedning
Boken ger en översikt av hemodling och hemberedning, med fokus på praktiska metoder och tekniker.
Boken ger en översikt av hemodling och hemberedning, med fokus på praktiska metoder och tekniker.
REA-pris205 kr

Knorrens antikvariat
Hundens hälsa
Boken ger en grundlig översikt av hundens hälsa och innehåller rikt illustrerade avsnitt.
Boken ger en grundlig översikt av hundens hälsa och innehåller rikt illustrerade avsnitt.
REA-pris85 kr


Antikvariat Bothnia
Vad Tyskland gjort för landsbygdens folk
Propagandaskrift som utforskar tyska lantbruksföreningars insatser under Andra världskriget, rikt illustrerad med tidstypiska fotografier. Klammerhäftad, i fint skick.
Propagandaskrift som utforskar tyska lantbruksföreningars insatser under Andra världskriget, rikt illustrerad med tidstypiska fotografier. Klammerhäftad, i fint skick.
REA-pris350 kr

Trollhättans Bok & media
Den enda handbok i hunduppfostran du någonsin kommer att behöva
En handbok som erbjuder vägledning i hunduppfostran med fokus på praktiska metoder och tips.
En handbok som erbjuder vägledning i hunduppfostran med fokus på praktiska metoder och tips.
REA-pris65 kr
Trollhättans Bok & media
Den enda handbok i hunduppfostran du någonsin kommer att behöva
En handbok om hunduppfostran som erbjuder praktiska råd och metoder för effektiv träning.
En handbok om hunduppfostran som erbjuder praktiska råd och metoder för effektiv träning.
REA-pris105 kr

Bokliv
Träna och starta på prov i viltspår : nybörjarens handbok
Boken ger en grundlig introduktion till träning av viltspår för nybörjare, med praktiska tips och pedagogiska illustrationer.
Boken ger en grundlig introduktion till träning av viltspår för nybörjare, med praktiska tips och pedagogiska illustrationer.
REA-pris168 kr
Pangloss antikvariat & text
Cronica Guthilandorum
Faksimilupplaga av en historisk text om Gotland. Inbunden i blindpräglat rexinband med gulddekor. Fint antikvariskt skick.
Faksimilupplaga av en historisk text om Gotland. Inbunden i blindpräglat rexinband med gulddekor. Fint antikvariskt skick.
REA-pris190 kr

Bokliv
Fru Marianne
En roman som utforskar äktenskapets villkor och en kvinnas insikt om kärlekens krav i 1880-talets Sverige.
En roman som utforskar äktenskapets villkor och en kvinnas insikt om kärlekens krav i 1880-talets Sverige.
REA-pris371 kr
