

Antikvariat Bothnia
Études sur les géphyriens inermes des mers de la Scandinavie, du Spitzberg et du Groënland
Studier av ryggradslösa djur i Arktis, inklusive Spetsbergen och Grönland, med fyra detaljerade planscher.
Studier av ryggradslösa djur i Arktis, inklusive Spetsbergen och Grönland, med fyra detaljerade planscher.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Med murslev i ryggsäcken
Berättelser om resor och äventyr i Arktis, med fokus på Spetsbergen och bergshantering. Illustrerad med fotografier och kartor.
Berättelser om resor och äventyr i Arktis, med fokus på Spetsbergen och bergshantering. Illustrerad med fotografier och kartor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Beiträge zur Fauna der Bären-Insel. 4. Collembola
Bidrag till faunan på Björnöya med fokus på hoppstjärtar, en uråldrig ordning av leddjur som finns i många miljöer. Utforska den arktiska faunan och dess mångfald.
Bidrag till faunan på Björnöya med fokus på hoppstjärtar, en uråldrig ordning av leddjur som finns i många miljöer. Utforska den arktiska faunan och dess mångfald.
REA-pris125 kr
![[Spetsbergen ; Aktiebrev] : Stam-aktiebrev å fem aktier i Svenska Stenkolsaktiebolaget Spetsbergen, 500 kr](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-spetsbergen-aktiebrev-stam-aktiebrev-a-fem-aktier-i-svenska-stenkolsaktiebolaget-spetsbergen-5-kr-boia41522_4936c6bd-eb4c-4d95-b9c7-322e5a5469f4.jpg?v=1780523400&width=291)
Antikvariat Bothnia
Stam-aktiebrev å fem aktier i Svenska Stenkolsaktiebolaget Spetsbergen, 500 kr
Aktiebrev från Svenska Stenkolsaktiebolaget Spetsbergen, utgivet 1923, med utdelningskuponger. Unik samlarobjekt i gott skick. Ämnen inkluderar ekonomi och polarområden.
Aktiebrev från Svenska Stenkolsaktiebolaget Spetsbergen, utgivet 1923, med utdelningskuponger. Unik samlarobjekt i gott skick. Ämnen inkluderar ekonomi och polarområden.
REA-pris2 000 kr

Antikvariat Bothnia
Farvannsbeskrivelse over kysten av Bjørnøya
En detaljerad beskrivning av kusten vid Bjørnøya, med fokus på polarområden och arktisk geografi. Illustrerad med fotografier och kartor, ger den en unik insikt i regionens natur och miljö.
En detaljerad beskrivning av kusten vid Bjørnøya, med fokus på polarområden och arktisk geografi. Illustrerad med fotografier och kartor, ger den en unik insikt i regionens natur och miljö.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Micromycetes from Vestspitsbergen + The introduced Flora of Spisbergen
Samling av mikrosvampar och flora från Svalbard, med fokus på polarområdenas växtliv. Innehåller karta och är klammerhäftad.
Samling av mikrosvampar och flora från Svalbard, med fokus på polarområdenas växtliv. Innehåller karta och är klammerhäftad.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Sveagruvan på Spetsbergen
Boken beskriver den svenska stenkolsbrytningen på Spetsbergen mellan 1917 och 1925, med fokus på gruvsamhället Sveagruvan.
Boken beskriver den svenska stenkolsbrytningen på Spetsbergen mellan 1917 och 1925, med fokus på gruvsamhället Sveagruvan.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Utforska polarområdenas fascinerande kultur och historia genom en samling av uppsatser som belyser Svalbards unika egenskaper. En informativ och fotoillustrerad publikation från Tromsø Museum.
Utforska polarområdenas fascinerande kultur och historia genom en samling av uppsatser som belyser Svalbards unika egenskaper. En informativ och fotoillustrerad publikation från Tromsø Museum.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Fred eller förintelse
Boken utforskar polarområdenas geografi och historia, med fokus på expeditioner till Spetsbergen och Antarktis. Den innehåller även ett person- och ortregister.
Boken utforskar polarområdenas geografi och historia, med fokus på expeditioner till Spetsbergen och Antarktis. Den innehåller även ett person- och ortregister.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Middle oroarctic vegetation in Finland and middle-northern arctic vegetation on Svalbard
Boken behandlar växtgeografi i Arktis med fokus på flora i Finland och Svalbard.
Boken behandlar växtgeografi i Arktis med fokus på flora i Finland och Svalbard.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Evertebrater fra bankerne ved Spitsbergen indsamlet av m.k. 'Blaafjeld' og m.k 'Tovik' somrene 1923 og 1924 (Fiskenæring og bundfauna)
En vetenskaplig studie av evertebrater från Spitsbergen, med fokus på marina arter och deras ekologi.
En vetenskaplig studie av evertebrater från Spitsbergen, med fokus på marina arter och deras ekologi.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Undersøkelser av produksjon og hekkeforløp hos rødneddterne i Svalbardområdet i 1965
En undersökning av rödneddternens häckningsbeteende och produktion i Svalbardområdet under 1965.
En undersökning av rödneddternens häckningsbeteende och produktion i Svalbardområdet under 1965.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Notes of the littoral Fauna of Bear Island
En redogörelse för kustfaunan på Björnön, med fokus på arktiska områden och zoologi.
En redogörelse för kustfaunan på Björnön, med fokus på arktiska områden och zoologi.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Trekkforhold, stedstrohet og pardannelse hos alkeongene på Svalbard
En studie av alkeongers beteende och livsmiljöer på Svalbard, med fokus på ornitologi och zoologi.
En studie av alkeongers beteende och livsmiljöer på Svalbard, med fokus på ornitologi och zoologi.
REA-pris150 kr
![A. Goës : Om Fusulina cylindrica Fischer från Spetsbergen. [Meddeladt den 10 Oktober 1883.]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-a-goes-om-fusulina-cylindrica-fischer-fran-spetsbergen-meddeladt-den-1-oktober-1883-boia45945.jpg?v=1780569929&width=559)
Antikvariat Bothnia
Om Fusulina cylindrica Fischer från Spetsbergen. [Meddeladt den 10 Oktober 1883.]
Studie av Fusulina cylindrica från Spetsbergen, med fokus på geologi och paleontologi. Illustrerad rapport från polarexpeditionen 1861.
Studie av Fusulina cylindrica från Spetsbergen, med fokus på geologi och paleontologi. Illustrerad rapport från polarexpeditionen 1861.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Beiträge zur Kenntnis der Flora des Eisfjordgebietes
Bidrag till kunskapen om Isfjordsområdets flora i Arktis. Illustrerad med kartor och i trådhäftad form.
Bidrag till kunskapen om Isfjordsområdets flora i Arktis. Illustrerad med kartor och i trådhäftad form.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Die miocene Flora und Fauna Spitzbergens. Mit einem Anhang über die diluvialen Ablagerungen Spitzbergens. Mit 16 Tafeln
Boken utforskar den miocena floran och faunan på Spetsbergen samt dess diluviala avlagringar.
Boken utforskar den miocena floran och faunan på Spetsbergen samt dess diluviala avlagringar.
REA-pris1 000 kr

Antikvariat Bothnia
Echinodermer fra bankene ved Bjørnøya
En beskrivning av tagghudingar och deras marina liv, med fokus på Norges havsfauna och systematiska studier.
En beskrivning av tagghudingar och deras marina liv, med fokus på Norges havsfauna och systematiska studier.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Sommar vid Polhavet. Ungdomsupplaga
Rikt fotoillustrerad bok om polarforskning. Förlagets klotryggband, normalt antikvariskt skick, utgiven av P. A. Norstedt & Söners Förlag 1932.
Rikt fotoillustrerad bok om polarforskning. Förlagets klotryggband, normalt antikvariskt skick, utgiven av P. A. Norstedt & Söners Förlag 1932.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Svalbard - Centre and Periphery
Utforska kulturella aspekter av Svalbard och dess polarområden. Denna fotoillustrerade publikation ger insikter om regionens geografi och samhälle.
Utforska kulturella aspekter av Svalbard och dess polarområden. Denna fotoillustrerade publikation ger insikter om regionens geografi och samhälle.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Polarboken 2005-2006
Utforska polarområdena med en illustrerad bok som belyser Svalbard och Arktis. Innehåller bidrag från experter och ger en djupare förståelse för dessa unika regioner. Limhäftad utgåva i fint skick.
Utforska polarområdena med en illustrerad bok som belyser Svalbard och Arktis. Innehåller bidrag från experter och ger en djupare förståelse för dessa unika regioner. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Svalbard-reinen i 1960-årene. (The Svalbard reindeer in the 1960's)
Studera Svalbard-reinens ekologi och livsmiljö under 1960-talet. Boken belyser viktiga aspekter av arktiska djur och deras anpassningar i polarområdena.
Studera Svalbard-reinens ekologi och livsmiljö under 1960-talet. Boken belyser viktiga aspekter av arktiska djur och deras anpassningar i polarområdena.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Marines Mesozoicum von König-Karls-Land
Geologisk och paleontologisk studie av Kung Karls land, med fokus på mesozoikum och dess dinosauriedominans. Illustrerad med tabeller och insamlat material från Nathorsts expedition 1898. Klammerhäftad.
Geologisk och paleontologisk studie av Kung Karls land, med fokus på mesozoikum och dess dinosauriedominans. Illustrerad med tabeller och insamlat material från Nathorsts expedition 1898. Klammerhäftad.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Zoologiska bidrag från Uppsala (Zoologische beiträge aus Uppsala). Band VI. Med understöd af R. Bünsows zoologiska fond och enskilda personer
Utforska den arktiska faunan med denna akademiska avhandling, som omfattar studier av sötvattensarter och morfologi av Pantopoder. Illustrerad och i normalt antikvariskt skick.
Utforska den arktiska faunan med denna akademiska avhandling, som omfattar studier av sötvattensarter och morfologi av Pantopoder. Illustrerad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr
