
Bokliv
Solens gåvor
Boken utforskar teman kring solens gåvor och deras betydelse i livet.
Boken utforskar teman kring solens gåvor och deras betydelse i livet.
REA-pris238 kr

Bokliv
Orsbo : från bronsålder till 1745 - arbete, arv, besittning, beskattning
Boken skildrar Orsbo gårds historia från bronsåldern till 1745, med fokus på arbete, arv och beskattning.
Boken skildrar Orsbo gårds historia från bronsåldern till 1745, med fokus på arbete, arv och beskattning.
REA-pris269 kr

Bokliv
Specialsök - preparatsök. Del 1, Studieplan & arbetsplan
En studie- och arbetsplan för instruktörer och träningsgrupper inom preparatsök, med fokus på strukturerad träning.
En studie- och arbetsplan för instruktörer och träningsgrupper inom preparatsök, med fokus på strukturerad träning.
REA-pris238 kr

Bokliv
Uppnå en hållbar häst : tips och övningar
Boken erbjuder ridtips och övningar för att främja en hållbar häst genom insikter från erfarna ryttare och tränare.
Boken erbjuder ridtips och övningar för att främja en hållbar häst genom insikter från erfarna ryttare och tränare.
REA-pris218 kr

Bokliv
Det goda hundägarskapet : valpinspiration
Boken ger vägledning för nyblivna hundägare om hur man skapar en trygg och balanserad vardag med valpen.
Boken ger vägledning för nyblivna hundägare om hur man skapar en trygg och balanserad vardag med valpen.
REA-pris238 kr

Knorrens antikvariat
Välkomna till Nellies hästvärld
En rikt illustrerad bok som bjuder in till en fascinerande hästvärld med svensk text.
En rikt illustrerad bok som bjuder in till en fascinerande hästvärld med svensk text.
REA-pris125 kr
Trollhättans Bok & media
Swedish Contributions to the Development of Plant Breeding
Boken utforskar svenska bidrag till utvecklingen av växtförädling och dess historiska betydelse.
Boken utforskar svenska bidrag till utvecklingen av växtförädling och dess historiska betydelse.
REA-pris160 kr

Bokliv
Produktutveckling
Boken behandlar ämnet produktutveckling och erbjuder insikter och metoder inom området.
Boken behandlar ämnet produktutveckling och erbjuder insikter och metoder inom området.
REA-pris858 kr

Bokliv
Så skriver du bättre tekniska rapporter
Boken erbjuder praktiska tips för att förbättra tekniska rapporter och andra typer av skriven dokumentation.
Boken erbjuder praktiska tips för att förbättra tekniska rapporter och andra typer av skriven dokumentation.
REA-pris398 kr

Trollhättans Bok & media
I mötet mellan jordbruk och kemi - Agrikulturkemins framväxt på Lantbruksakademiens experimentalfält 1850-1907
Boken utforskar sambandet mellan jordbruk och kemi under 1800-talet, med fokus på experiment vid Lantbruksakademien.
Boken utforskar sambandet mellan jordbruk och kemi under 1800-talet, med fokus på experiment vid Lantbruksakademien.
REA-pris145 kr
Bokliv
Zinkgruvans Zinkgruvor – En sammanställning av verksamhetens historia samt teknikutveckling 1529–1976, två volymer
Boken utforskar gruvhistorien i Zinkgruvan från 1500-talet till 1976, med fokus på teknikutveckling och verksamhetens utveckling.
Boken utforskar gruvhistorien i Zinkgruvan från 1500-talet till 1976, med fokus på teknikutveckling och verksamhetens utveckling.
REA-pris394 kr

Bokliv
Fårens hemliga liv : visdomar och hjärtevärmande anekdoter
Boken utforskar djurens personligheter och liv på en ekologisk gård, med anekdoter som belyser deras unika egenskaper.
Boken utforskar djurens personligheter och liv på en ekologisk gård, med anekdoter som belyser deras unika egenskaper.
REA-pris228 kr

Bokliv
Hästens förutsättningar för utbildning och träning : kunskap för hästvänner
Boken utforskar hästens förutsättningar för utbildning och träning, med fokus på viktiga aspekter inom ämnet.
Boken utforskar hästens förutsättningar för utbildning och träning, med fokus på viktiga aspekter inom ämnet.
REA-pris370 kr

Bokliv
Regionala främjare av de areella näringarna under 200 år
Boken utforskar de svenska Hushållningssällskapens två sekler av utveckling inom lantbruket och dokumentationen av deras verksamhet.
Boken utforskar de svenska Hushållningssällskapens två sekler av utveckling inom lantbruket och dokumentationen av deras verksamhet.
REA-pris208 kr

Bokliv
Bönder och ståndspersoner : ägare och brukare av skattegårdar i Färentuna härad 1718-1795
Bok om jordbruk och hem i Sverige. Utgiven av Nordic Academic Press, 168 sidor, danskt band.
Bok om jordbruk och hem i Sverige. Utgiven av Nordic Academic Press, 168 sidor, danskt band.
REA-pris228 kr
Pangloss antikvariat & text
Akvariefiskar
Bok om akvariefiskar med illustrationer. Utgiven av ICA 1985, andra upplagan. Dekorerat och laminerat pappband, gott skick. 144 sidor.
Bok om akvariefiskar med illustrationer. Utgiven av ICA 1985, andra upplagan. Dekorerat och laminerat pappband, gott skick. 144 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotlands läns hushållningssällskaps handlingar 1942
Historia och arkeologi. Häftad utgåva från 1943, något sämre antikvariskt skick med skador på rygg och omslag.
Historia och arkeologi. Häftad utgåva från 1943, något sämre antikvariskt skick med skador på rygg och omslag.
REA-pris45 kr

Bokliv
Det goda hundägarskapet : från desperation till inspiration
Boken utforskar hundägarskapets utmaningar och ger insikter om kommunikation och ledarskap baserat på hundens instinkter.
Boken utforskar hundägarskapets utmaningar och ger insikter om kommunikation och ledarskap baserat på hundens instinkter.
REA-pris238 kr
![Jordbruk, handel och utveckling mot ökad samstämmighet ; [en antologi om samexistens och utveckling av jordbruket i u-land och i-land]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-jordbruk-handel-och-utveckling-mot-okad-samstammighet-en-antologi-om-samexistens-och-utveckling-av-jordbruket-i-u-land-och-i-land-triaa37829.jpg?v=1775054122&width=900)
Trollhättans Bok & media
Jordbruk, handel och utveckling mot ökad samstämmighet ; [en antologi om samexistens och utveckling av jordbruket i u-land och i-land]
Boken utforskar samexistens och utveckling inom jordbruket i både utvecklade och utvecklingsländer.
Boken utforskar samexistens och utveckling inom jordbruket i både utvecklade och utvecklingsländer.
REA-pris105 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Landtmannen. Svenskt land. Tidskrift för landtmän
En tidskrift från 1979 som utforskar resor, lokalhistoria och geografi i Sverige.
En tidskrift från 1979 som utforskar resor, lokalhistoria och geografi i Sverige.
REA-pris148 kr

Bokliv
The Airedale Terrier : An Inspirational Journey into the Lives of Dogs and their Owners
Boken utforskar relationerna mellan hundar och deras ägare, med fokus på Airedale Terrier.
Boken utforskar relationerna mellan hundar och deras ägare, med fokus på Airedale Terrier.
REA-pris320 kr
Pangloss antikvariat & text
Träna viltspår
Vägledning för viltspårsträning. Prisma, 2006. Dekorerat kartonnageband. Fint antikvariskt skick. 136 sidor, illustrerad i färg.
Vägledning för viltspårsträning. Prisma, 2006. Dekorerat kartonnageband. Fint antikvariskt skick. 136 sidor, illustrerad i färg.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Lexikon i hundspråk
Illustrerad bok om hundspråk. Tredje upplagan från 1991, förlags pappband. Normalt antikvariskt skick, ryggfoten något tilltryckt. 160 sidor.
Illustrerad bok om hundspråk. Tredje upplagan från 1991, förlags pappband. Normalt antikvariskt skick, ryggfoten något tilltryckt. 160 sidor.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text
Allt om hunden
Husdjur och hundar. Omarbetad upplaga från ICA bokförlag, 2000. Dekorerat och laminerat pappband. Illustrerad i färg. Gott skick.
Husdjur och hundar. Omarbetad upplaga från ICA bokförlag, 2000. Dekorerat och laminerat pappband. Illustrerad i färg. Gott skick.
REA-pris115 kr
