
Antikvariat Bothnia
A Botanical Bibliography of the Islands of the Pacific + A Subject Index to Elmer D. Merrill's 'A botanical Bibliograhy of the Islands of the Pacific'
En grundlig bibliografi över botanik i Stilla havet, med ett ämnesregister för att underlätta forskning och studier inom området.
En grundlig bibliografi över botanik i Stilla havet, med ett ämnesregister för att underlätta forskning och studier inom området.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
History of Botany (1530-1860)
Utforska botaniken från 1530 till 1860 i denna omfattande volym. Boken erbjuder djupgående insikter i växtbiologi och florans utveckling, perfekt för studenter och entusiaster inom ämnet. Bunden i ett elegant klotband.
Utforska botaniken från 1530 till 1860 i denna omfattande volym. Boken erbjuder djupgående insikter i växtbiologi och florans utveckling, perfekt för studenter och entusiaster inom ämnet. Bunden i ett elegant klotband.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Bidrag till kännedomen om de svenska Fanerogama örternas skottutveckling och öfvervintring. Akademisk afhandling
Studera skottutveckling och övervintring hos svenska fanerogamer. Innehåller 41 textfigurer och ger en djup insikt i växtbiologi. Bunden i trådhäftad form.
Studera skottutveckling och övervintring hos svenska fanerogamer. Innehåller 41 textfigurer och ger en djup insikt i växtbiologi. Bunden i trådhäftad form.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Den nordiska floran
Rikligt illustrerad flora med 2.500 växter, underarter och varianter. Presenteras i systematisk ordning med register för svenska och latinska namn.
Rikligt illustrerad flora med 2.500 växter, underarter och varianter. Presenteras i systematisk ordning med register för svenska och latinska namn.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Macrolichens of Denmark, Finland, Norway and Sweden
En omfattande bok om lavar med nycklar till flera hundra arter, skriven av en framstående botaniker.
En omfattande bok om lavar med nycklar till flera hundra arter, skriven av en framstående botaniker.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Svenska landskapssvampar
En informativ bok om svenska landskapssvampar, med illustrationer och insikter från en framstående biolog och svampexpert.
En informativ bok om svenska landskapssvampar, med illustrationer och insikter från en framstående biolog och svampexpert.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
'Svamplokaler vid Femsjö'. Ett efterlämnat manuskript av Elias Fries. Tillrättalagt för publicering av Seth Lundell
Ett efterlämnat manuskript som utforskar svampar och mykologi av en framstående svensk botaniker.
Ett efterlämnat manuskript som utforskar svampar och mykologi av en framstående svensk botaniker.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Svenska svampnamn
En informativ bok om svampar och deras svenska namn, utgiven av Svenska Botaniska Föreningen.
En informativ bok om svampar och deras svenska namn, utgiven av Svenska Botaniska Föreningen.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Till de svenska alfvarväxternas ekologi. Akademisk afhandling
Verket utforskar ekologi och flora hos svenska alfvarväxter, med fokus på botanisk forskning och växtodling.
Verket utforskar ekologi och flora hos svenska alfvarväxter, med fokus på botanisk forskning och växtodling.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Ferns for Garden and Greenhouse
Rikt illustrerad fickguide om brittiska ormbunkar och klubbmossar, med fokus på deras egenskaper och växtsätt.
Rikt illustrerad fickguide om brittiska ormbunkar och klubbmossar, med fokus på deras egenskaper och växtsätt.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Förteckning öfver Västergötlands fanerogamer och kärlkryptogamer med uppgift om växtställen och frekvens efter kollega Ernst Linnarsons och lektor Bror Forssells anteckningar ordnad af Aug. Rudberg
Förteckning över Västergötlands växtarter med detaljer om växtställen och frekvens. Innehåller värdefull information om botaniska observationer i regionen. Trådhäftad med originalomslag.
Förteckning över Västergötlands växtarter med detaljer om växtställen och frekvens. Innehåller värdefull information om botaniska observationer i regionen. Trådhäftad med originalomslag.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Tidens svampguide
Boken utforskar Europas vanligaste svampar med detaljerade bilder och information om deras uppbyggnad, fortplantning och systematik. Den innehåller även viktiga fakta om svampgifter och första hjälpen vid förgiftning.
Boken utforskar Europas vanligaste svampar med detaljerade bilder och information om deras uppbyggnad, fortplantning och systematik. Den innehåller även viktiga fakta om svampgifter och första hjälpen vid förgiftning.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Transtrands flora. Med artförteckning och kommentarer samt de dialektala namnen
Utforska den rika floran i Transtrand med en detaljerad artförteckning och dialektala namn. Boken erbjuder insikter om växtarter i Dalarna och Malung. Häftad, i fint skick.
Utforska den rika floran i Transtrand med en detaljerad artförteckning och dialektala namn. Boken erbjuder insikter om växtarter i Dalarna och Malung. Häftad, i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Zur methodologischen Grundlage der modernen Pflanzensoziologie. Akademische Abhandlung
Akademisk avhandling om växtsoziologi med fokus på botanik och växtanatomi. Innehåller insikter från en framstående svensk biolog. Bunden i klotband, fint skick.
Akademisk avhandling om växtsoziologi med fokus på botanik och växtanatomi. Innehåller insikter från en framstående svensk biolog. Bunden i klotband, fint skick.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Herbarium suecicum. Förteckning öfver Sveriges fanerogamer i enlighet med Sveriges flora
En förteckning över Sveriges fanerogamer, utgiven av en botanist, med fokus på botanik.
En förteckning över Sveriges fanerogamer, utgiven av en botanist, med fokus på botanik.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Bilder-Atlas des Pflanzenreichs nach dem natürlichen System bearbeitet von Dr. Moritz Willkomm, Universitäts-Prof. in Prag. 124 fein kolorierte Tafeln mit über 600 Abbildungen und 143 Seiten Text
En illustrerad atlas över växtriket som utforskar växtsystematik och geografi med över 600 detaljerade illustrationer.
En illustrerad atlas över växtriket som utforskar växtsystematik och geografi med över 600 detaljerade illustrationer.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Om blommorna hos Skandinaviens bladiga lefvermossor (Jungermaniacæ foliosæ). Akademisk afhandling
Studie av blommor hos Skandinaviens bladiga lefvermossor, med fokus på botaniska aspekter och flora. Boken är en akademisk avhandling i fint antikvariskt skick.
Studie av blommor hos Skandinaviens bladiga lefvermossor, med fokus på botaniska aspekter och flora. Boken är en akademisk avhandling i fint antikvariskt skick.
REA-pris250 kr
Antikvariat Bothnia
Pflanzenbiologische Schilderungen. Teil I-II:Lieferung 1-2 (komplett)
Växtbiologiska beskrivningar av en framstående botaniker. Innehåller illustrationer och detaljer om växtmorfologi. Fint antikvariskt skick.
Växtbiologiska beskrivningar av en framstående botaniker. Innehåller illustrationer och detaljer om växtmorfologi. Fint antikvariskt skick.
REA-pris750 kr
![Lindblom, Alexis Eduard (1807-1853) [preses] ; Hvasser, Lars [respondent] : In geographicam plantarum intra Sveciam distributionem adnotata, quae ... proponit Alexis Ed. Lindblom ... respondente Laurentio Hvasser, norrlando. In lyc. Carol. d. xxi dec. mdcccxxxv](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-lindblom-alexis-eduard-187-1853-preses-hvasser-lars-respondent-in-geographicam-plantarum-intra-sveciam-distributionem-adnotata-quae-BOIA47349_b513abf5-c95b-4d8f-a835-6ad980ca41fc.jpg?v=1779187081&width=969)
![Lindblom, Alexis Eduard (1807-1853) [preses] ; Hvasser, Lars [respondent] : In geographicam plantarum intra Sveciam distributionem adnotata, quae ... proponit Alexis Ed. Lindblom ... respondente Laurentio Hvasser, norrlando. In lyc. Carol. d. xxi dec. mdcccxxxv](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-lindblom-alexis-eduard-187-1853-preses-hvasser-lars-respondent-in-geographicam-plantarum-intra-sveciam-distributionem-adnotata-quae-BOIA47349-2.jpg?v=1779187084&width=555)
Antikvariat Bothnia
In geographicam plantarum intra Sveciam distributionem adnotata, quae ... proponit Alexis Ed. Lindblom ... respondente Laurentio Hvasser, norrlando. In lyc. Carol. d. xxi dec. mdcccxxxv
Akademisk avhandling om svensk flora och botanik, med insikter från 1835. Innehåller tabeller och detaljerade observationer.
Akademisk avhandling om svensk flora och botanik, med insikter från 1835. Innehåller tabeller och detaljerade observationer.
REA-pris900 kr

Antikvariat Bothnia
Plantae cotyledoneae Florae Gothoburgensis, quas, secundum familiarum naturalium ordinem friesianum, disposuit atque descipsit
Utforska den botaniska världen med en detaljerad beskrivning av växter från Göteborg. Boken erbjuder insikter om flora och växternas naturliga familjer. Finns i normalt antikvariskt skick.
Utforska den botaniska världen med en detaljerad beskrivning av växter från Göteborg. Boken erbjuder insikter om flora och växternas naturliga familjer. Finns i normalt antikvariskt skick.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
Prodromus Florae Hispanicae seu synopsis methodica omnium plantarum in Hispania sponte nascentium vel frequentius cultarum quae innotuerunt. I-III + Supplement
En omfattande samling av botaniska verk som beskriver växtlivet i Spanien från 1862 till 1893. Innehåller detaljerade uppgifter om över 5000 arter, med fokus på deras upptäckter och klassificeringar. Boken är i normalt antikvariskt skick och ger en djup inblick i spansk flora.
En omfattande samling av botaniska verk som beskriver växtlivet i Spanien från 1862 till 1893. Innehåller detaljerade uppgifter om över 5000 arter, med fokus på deras upptäckter och klassificeringar. Boken är i normalt antikvariskt skick och ger en djup inblick i spansk flora.
REA-pris1 800 kr

Antikvariat Bothnia
Vår svampbok
En illustrerad bok om svampar och botanik, med fokus på vilda bär och växter. Innehåller färgfotografier och teckningar.
En illustrerad bok om svampar och botanik, med fokus på vilda bär och växter. Innehåller färgfotografier och teckningar.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Den almindelige botanik. Med mange i teksten indtrykte afbildninger
En omfattande och illustrerad bok om botanik som utforskar grundläggande ekologiska principer och växtlivets mångfald.
En omfattande och illustrerad bok om botanik som utforskar grundläggande ekologiska principer och växtlivets mångfald.
REA-pris250 kr
![L. J. Wahlstedt : Bidrag till kännedomen om De Skandinaviska Arterna af växt-familjen Characeæ. Academisk afhandling [...] af Lars Joh. Wahlstedt Ph. Cand. af Götiska Nationen. Å vanligt ställe. Onsdagen den 21 Maj 1862 kl. 3 e. m.](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-l-j-wahlstedt-bidrag-till-kannedomen-om-de-skandinaviska-arterna-af-vaxt-familjen-characeae-academisk-afhandling-af-lars-joh-wahlstedt-ph-cand-af-gotiska-nationen-a-vanligt-stalle.jpg?v=1780626744&width=562)
Antikvariat Bothnia
Bidrag till kännedomen om De Skandinaviska Arterna af växt-familjen Characeæ. Academisk afhandling [...] af Lars Joh. Wahlstedt Ph. Cand. af Götiska Nationen. Å vanligt ställe. Onsdagen den 21 Maj 1862 kl. 3 e. m.
En akademisk avhandling som utforskar de skandinaviska arterna av växtfamiljen Characeæ, med fokus på botanik.
En akademisk avhandling som utforskar de skandinaviska arterna av växtfamiljen Characeæ, med fokus på botanik.
REA-pris250 kr
