
Bokliv
Skugg-gömman
I denna del av Skuggserien utforskar Carolin sin identitet och sitt förflutna under tidigt 1900-tal i Stockholm.
I denna del av Skuggserien utforskar Carolin sin identitet och sitt förflutna under tidigt 1900-tal i Stockholm.
REA-pris208 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gräddvargen. En barntillåten pjäs om koloniala attityder
En pjäs som utforskar koloniala attityder och maktstrukturer, där gräddvargar symboliserar de som utövar kontroll över andra. Texten bjuder på en tankeväckande reflektion över mänskligt beteende och samhälleliga dynamiker.
En pjäs som utforskar koloniala attityder och maktstrukturer, där gräddvargar symboliserar de som utövar kontroll över andra. Texten bjuder på en tankeväckande reflektion över mänskligt beteende och samhälleliga dynamiker.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Veras krypin och nitton andra dockteaterpjäser
Unik samling av dockteaterpjäser för barn, fylld av äventyr och humor. Inspirerade av sagans värld, erbjuder dessa berättelser en fantasifull teaterupplevelse. Illustrerad med färgfoton och innehåller noter till flera pjäser.
Unik samling av dockteaterpjäser för barn, fylld av äventyr och humor. Inspirerade av sagans värld, erbjuder dessa berättelser en fantasifull teaterupplevelse. Illustrerad med färgfoton och innehåller noter till flera pjäser.
REA-pris275 kr

Mingus bok- och skivbutik
Det sjunkande Hellas. Sorgespel i tre akter
Dramatik som utforskar sorg och förlust i en gripande berättelse. Inbunden med skyddsomslag, 81 sidor.
Dramatik som utforskar sorg och förlust i en gripande berättelse. Inbunden med skyddsomslag, 81 sidor.
REA-pris75 kr

Bokliv
Hemliga klubben. Fallet med den stora explosionen
Moa och Måns löser mysteriet kring en explosion under en teaterföreställning, vilket utmanar deras hemliga klubb.
Moa och Måns löser mysteriet kring en explosion under en teaterföreställning, vilket utmanar deras hemliga klubb.
REA-pris208 kr

Mingus bok- och skivbutik
Filmpåverkan
Analys av filmens påverkan på barn och ungdomar med olika social bakgrund och intellektuella förutsättningar.
Analys av filmens påverkan på barn och ungdomar med olika social bakgrund och intellektuella förutsättningar.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Mellan liv och död
Boken innehåller sju stycken teaterbearbetningar med inledande kommentarer och en analys av teaterkonst.
Boken innehåller sju stycken teaterbearbetningar med inledande kommentarer och en analys av teaterkonst.
REA-pris350 kr

Bokliv
LasseMajas teaterbok
Denna bok erbjuder manus och tips för att sätta upp teaterföreställningar baserade på populära mysterier från en känd barnserie.
Denna bok erbjuder manus och tips för att sätta upp teaterföreställningar baserade på populära mysterier från en känd barnserie.
REA-pris198 kr
Trollhättans Bok & media
I vredens och vanmaktens spår [röster om en film]
Boken utforskar filmkonst och dess påverkan genom röster om en specifik film, med fokus på teman som vrede och vanmakt.
Boken utforskar filmkonst och dess påverkan genom röster om en specifik film, med fokus på teman som vrede och vanmakt.
REA-pris25 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dramatik
Samling av dramatik med pjäser och efterord. Inbunden med skyddsomslag, i gott skick.
Samling av dramatik med pjäser och efterord. Inbunden med skyddsomslag, i gott skick.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dramer av Strindberg
Innehåller klassiska pjäser av svensk dramatik. Pocketutgåvan är i normalt antikvariskt skick med lagernött omslag.
Innehåller klassiska pjäser av svensk dramatik. Pocketutgåvan är i normalt antikvariskt skick med lagernött omslag.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kärlekens död
En dramatisk skildring av kärlekens komplexitet, utforskande teman inom relationer och mänskliga känslor. Boken erbjuder en djup insikt i pjäser och teaterkonst.
En dramatisk skildring av kärlekens komplexitet, utforskande teman inom relationer och mänskliga känslor. Boken erbjuder en djup insikt i pjäser och teaterkonst.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Familjelycka
En borgerlig familj i tre generationer utforskar relationer och rättigheter. En komedi som utmanar normer och belyser samtidens frågor.
En borgerlig familj i tre generationer utforskar relationer och rättigheter. En komedi som utmanar normer och belyser samtidens frågor.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Fröken Julie och andra skådespel
Dramatisk volym med klassiska pjäser som utforskar klasskonflikter och könsroller. Innehåller insikter om mänskliga relationer och samhälleliga frågor.
Dramatisk volym med klassiska pjäser som utforskar klasskonflikter och könsroller. Innehåller insikter om mänskliga relationer och samhälleliga frågor.
REA-pris110 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dramatik
Samling av svenska dramer med pjäser som I telefon och Romeos Julia. Innehåller 488 sidor och är i något sämre antikvariskt skick. Bunden i häftad/trådbunden form.
Samling av svenska dramer med pjäser som I telefon och Romeos Julia. Innehåller 488 sidor och är i något sämre antikvariskt skick. Bunden i häftad/trådbunden form.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Alla var inte mördare
Berättelsen skildrar en judisk pojkes flykt undan nazisternas förföljelse i Berlin under andra världskriget. Med hjälp av oväntade räddare överlever han och sin mamma i en tid av skräck och osäkerhet.
Berättelsen skildrar en judisk pojkes flykt undan nazisternas förföljelse i Berlin under andra världskriget. Med hjälp av oväntade räddare överlever han och sin mamma i en tid av skräck och osäkerhet.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ivar Kreugers svindlande affärer. Fakta och fantasier kring en tändstickskung
Teaterpjäs baserad på den verkliga Kreugerdramatiken, som utforskar fakta och fantasier kring en tändstickskung.
Teaterpjäs baserad på den verkliga Kreugerdramatiken, som utforskar fakta och fantasier kring en tändstickskung.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Första varningen. Komedi i en akt
En enaktare som utforskar komedins konst genom humoristiska inslag och skarpa dialoger. Passar för amatörer och teaterentusiaster.
En enaktare som utforskar komedins konst genom humoristiska inslag och skarpa dialoger. Passar för amatörer och teaterentusiaster.
REA-pris40 kr

Mingus bok- och skivbutik
Första varningen. Komedi i en akt
En enaktare som bjuder på humor och dramatik, perfekt för amatörer. En kort men underhållande pjäs som utforskar mänskliga relationer.
En enaktare som bjuder på humor och dramatik, perfekt för amatörer. En kort men underhållande pjäs som utforskar mänskliga relationer.
REA-pris40 kr

Bokliv
Hålla masken
En berättelse om en ung hockeymålvakt som kämpar med identitet, prestationsångest och kärlek när han tvingas omvärdera sitt liv.
En berättelse om en ung hockeymålvakt som kämpar med identitet, prestationsångest och kärlek när han tvingas omvärdera sitt liv.
REA-pris108 kr
Mingus bok- och skivbutik
Moshe & Mimmi och råttornas underbara teater
Rikt illustrerad bilderbok om äventyr med förmänskligade djur. Perfekt för barn och ungdomar. Bunden i dekorerat pappband.
Rikt illustrerad bilderbok om äventyr med förmänskligade djur. Perfekt för barn och ungdomar. Bunden i dekorerat pappband.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dramatik. Gringo, Salvation, Lotsen från Moluckas, Tre knivar från Wei
Samling av radiopjäser och scenpjäser som utforskar dramatikens mångfald. Innehåller tre verk med insikter om teater och dess former. Bunden i inb med skyddsomslag.
Samling av radiopjäser och scenpjäser som utforskar dramatikens mångfald. Innehåller tre verk med insikter om teater och dess former. Bunden i inb med skyddsomslag.
REA-pris140 kr

Bokliv
Barns teaterskapande : en ämnesdidaktisk studie av drama och teater i kulturskolan
Avhandlingen utforskar barns teaterskapande inom kulturskolan och det ämneskunnande som utvecklas genom improvisation och samarbete.
Avhandlingen utforskar barns teaterskapande inom kulturskolan och det ämneskunnande som utvecklas genom improvisation och samarbete.
REA-pris188 kr

Mingus bok- och skivbutik
Exercis
Dramatik med fokus på pjäser och svensk teater. En pocketutgåva från 1968 med 104 sidor.
Dramatik med fokus på pjäser och svensk teater. En pocketutgåva från 1968 med 104 sidor.
REA-pris60 kr
