Pangloss antikvariat & text
En tunga ska växa ut
Lyrik och folksagor i en illustrerad samling. Pocketutgåva, limhäftad, mycket gott skick. Specialbilaga till Karavan, nr 2, 2007.
Lyrik och folksagor i en illustrerad samling. Pocketutgåva, limhäftad, mycket gott skick. Specialbilaga till Karavan, nr 2, 2007.
REA-pris40 kr

Bokliv
Vit fjäril
En poetisk skildring av en författares liv, präglad av buddhism och kamp för demokrati i Sydkorea.
En poetisk skildring av en författares liv, präglad av buddhism och kamp för demokrati i Sydkorea.
REA-pris228 kr
Bokliv
[7’x] Snap Heart
En romantisk berättelse om en tjuv som försöker stjäla hjärtat hos en kasinoägare, fylld med intriger och oväntade vändningar.
En romantisk berättelse om en tjuv som försöker stjäla hjärtat hos en kasinoägare, fylld med intriger och oväntade vändningar.
REA-pris430 kr
Pangloss antikvariat & text
Dubbelsängen i Chua och andra berättelser
Romaner och noveller från Vietnam. Pappband, skyddsomslag med reva, gott skick. Utgiven av Bokförlaget Tranan, 2006. ISBN: 91-85133-47-7.
Romaner och noveller från Vietnam. Pappband, skyddsomslag med reva, gott skick. Utgiven av Bokförlaget Tranan, 2006. ISBN: 91-85133-47-7.
REA-pris120 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den gyllene graven
Boken utforskar Tutanchamons grav och dess skatter, med fokus på deras kulturella betydelse och etiska frågor kring kulturarv.
Boken utforskar Tutanchamons grav och dess skatter, med fokus på deras kulturella betydelse och etiska frågor kring kulturarv.
REA-pris178 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kopparåldern
Romanen utforskar kejsartidens Kina genom intriger och moralens förfall i aristokratisk miljö.
Romanen utforskar kejsartidens Kina genom intriger och moralens förfall i aristokratisk miljö.
REA-pris598 kr

Knorrens antikvariat
Längtan efter livet
En utforskning av livets längtan och dess betydelse i det mänskliga tillståndet.
En utforskning av livets längtan och dess betydelse i det mänskliga tillståndet.
REA-pris140 kr
Mingus bok- och skivbutik
Dvärgen som sköt upp en liten kula
En fängslande samling berättelser som utforskar mänskliga relationer och livets komplexitet, med en unik stil och djup insikt. Boken är bunden i dekorativt pappband och erbjuder 364 sidor av skönlitterär läsning.
En fängslande samling berättelser som utforskar mänskliga relationer och livets komplexitet, med en unik stil och djup insikt. Boken är bunden i dekorativt pappband och erbjuder 364 sidor av skönlitterär läsning.
REA-pris190 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kärlek i en fängelsehåla
Berättelser om livet i dagens Kina, där kärlek och vänskap prövas under förtryck och svåra omständigheter. En gripande skildring av människors kamp och relationer.
Berättelser om livet i dagens Kina, där kärlek och vänskap prövas under förtryck och svåra omständigheter. En gripande skildring av människors kamp och relationer.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ett nytt liv
Kinesiskt samhälles sönderfall och dubbelmoral utforskas i en fängslande berättelse som skildrar klassklyftor och ett framväxande nytt liv.
Kinesiskt samhälles sönderfall och dubbelmoral utforskas i en fängslande berättelse som skildrar klassklyftor och ett framväxande nytt liv.
REA-pris60 kr
Bokliv
Bryggan mellan skymning och gryning
Häftad utgåva med 60 sidor av Yosa Busons haiku, en centralgestalt inom japansk poesi, i serien Haikumästarna från Fri Press.
Häftad utgåva med 60 sidor av Yosa Busons haiku, en centralgestalt inom japansk poesi, i serien Haikumästarna från Fri Press.
REA-pris198 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Egyptens mumier
Bok om det gamla Egyptens balsamering och livets betydelse efter döden. Trådhäftad, mycket fint antikvariskt skick. Bergh, 1998. 128 sidor.
Bok om det gamla Egyptens balsamering och livets betydelse efter döden. Trådhäftad, mycket fint antikvariskt skick. Bergh, 1998. 128 sidor.
REA-pris248 kr

Bokliv
Berghäxans dröm
Boken presenterar en asiatisk poet som bidrar till modern japansk poesi och feministisk litteratur.
Boken presenterar en asiatisk poet som bidrar till modern japansk poesi och feministisk litteratur.
REA-pris198 kr
Antikvariat Werner Stensgård
Saharas gåtfulla klippmålningar
Upptäck de gåtfulla klippmålningarna i Sahara och deras betydelse för arkeologi och kulturhistoria. En djupdykning i forntida civilisationer och deras influenser på mode och kläder.
Upptäck de gåtfulla klippmålningarna i Sahara och deras betydelse för arkeologi och kulturhistoria. En djupdykning i forntida civilisationer och deras influenser på mode och kläder.
REA-pris120 kr
Mingus bok- och skivbutik
Mitt tomma bo
En samling av traditionella folksagor och mytologi som bjuder på en djupgående inblick i kulturella berättelser och skönlitterära traditioner.
En samling av traditionella folksagor och mytologi som bjuder på en djupgående inblick i kulturella berättelser och skönlitterära traditioner.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Klippmålningarna i Sahara. Upptäckten av en svunnen ökenkultur
Upptäck en fascinerande ökenkultur genom rikt illustrerade klippmålningar. Boken erbjuder djupgående insikter inom historia och arkeologi, perfekt för den nyfikne.
Upptäck en fascinerande ökenkultur genom rikt illustrerade klippmålningar. Boken erbjuder djupgående insikter inom historia och arkeologi, perfekt för den nyfikne.
REA-pris70 kr
Bokliv
Kinas Dharmagäng
En fängslande berättelse som utforskar livets komplexitet genom romaner och noveller, med inslag av poesi. Boken är utgiven i danskt band och erbjuder en djupgående läsupplevelse.
En fängslande berättelse som utforskar livets komplexitet genom romaner och noveller, med inslag av poesi. Boken är utgiven i danskt band och erbjuder en djupgående läsupplevelse.
REA-pris238 kr

Trollhättans Bok & Media
The Accusation - Forbidden Stories From Inside North Korea
Boken skildrar förbudna berättelser från Nordkorea och ger en inblick i landets strikta regimer och livsvillkor.
Boken skildrar förbudna berättelser från Nordkorea och ger en inblick i landets strikta regimer och livsvillkor.
REA-pris200 kr

Mingus bok- och skivbutik
I faraos land - på faraos tid
Utforska det forntida Egyptens fascinerande historia och arkeologi i denna illustrerade bok, som erbjuder djupgående insikter om faraonernas tid. Boken är i normalt antikvariskt skick och innehåller 300 sidor med delvis färgillustrationer.
Utforska det forntida Egyptens fascinerande historia och arkeologi i denna illustrerade bok, som erbjuder djupgående insikter om faraonernas tid. Boken är i normalt antikvariskt skick och innehåller 300 sidor med delvis färgillustrationer.
REA-pris160 kr

Bokliv
En handelsman i blod
Berättelsen följer en man som säljer sitt blod för att försörja sin familj under svåra tider i Kinas moderna historia.
Berättelsen följer en man som säljer sitt blod för att försörja sin familj under svåra tider i Kinas moderna historia.
REA-pris178 kr

Bokliv
Innan sanningen avslöjas
En berättelse om fyra personer som reser tillbaka i tiden för att konfrontera sina hemligheter och förluster.
En berättelse om fyra personer som reser tillbaka i tiden för att konfrontera sina hemligheter och förluster.
REA-pris218 kr

Mingus bok- och skivbutik
Karavan 3 2006
Utforska indiska daliters röster genom dikt och bild, samt insikter från kända författare som Borges och Mahfouz. En antologi av litterära perspektiv och poetiska uttryck.
Utforska indiska daliters röster genom dikt och bild, samt insikter från kända författare som Borges och Mahfouz. En antologi av litterära perspektiv och poetiska uttryck.
REA-pris55 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
The Tale of the Heike
Ett mästerverk inom japansk litteratur som utforskar historiska händelser och karaktärer med djupgående berättarteknik.
Ett mästerverk inom japansk litteratur som utforskar historiska händelser och karaktärer med djupgående berättarteknik.
REA-pris278 kr

Trollhättans Bok & media
Knappt krig
En bok med mindre bruksslitage som utforskar teman kring krig och dess konsekvenser.
En bok med mindre bruksslitage som utforskar teman kring krig och dess konsekvenser.
REA-pris100 kr
