
Mingus bok- och skivbutik
Barnet äter frukost
Boken utforskar den realistiska filmtraditionen och dess alternativ till Hollywood, med fokus på filmens praktik och teknikens roll.
Boken utforskar den realistiska filmtraditionen och dess alternativ till Hollywood, med fokus på filmens praktik och teknikens roll.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Dagbok från ditt försvinnande
Konsthistoria och självbiografi. Wahlström & Widstrand, 2016. Förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
Konsthistoria och självbiografi. Wahlström & Widstrand, 2016. Förlagsband i mycket gott skick med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
The five C's of cinematography
Boken erbjuder en grundlig och illustrerad genomgång av centrala aspekter inom filmfotografi.
Boken erbjuder en grundlig och illustrerad genomgång av centrala aspekter inom filmfotografi.
REA-pris240 kr

Bokliv
Robin Williams : när skratten har tystnat
Boken utforskar Robin Williams liv, hans kamp mot depression och missbruk, samt hans betydelse som skådespelare.
Boken utforskar Robin Williams liv, hans kamp mot depression och missbruk, samt hans betydelse som skådespelare.
REA-pris98 kr

Mingus bok- och skivbutik
Rencontres 46
Utforska filmens relation till tro och moral genom en djupgående analys av konst och arkitektur. Boken erbjuder insikter och perspektiv inom film och teater.
Utforska filmens relation till tro och moral genom en djupgående analys av konst och arkitektur. Boken erbjuder insikter och perspektiv inom film och teater.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kampen om filmen
Boken utforskar filmens kulturella, industriella och politiska betydelse, med en särskild fokus på svensk riksdags behandling av biografer.
Boken utforskar filmens kulturella, industriella och politiska betydelse, med en särskild fokus på svensk riksdags behandling av biografer.
REA-pris130 kr

Bokliv
Dansen över avgrunden : tystnaden i nordisk teater och film
En utforskning av existentiella teman och mänskliga relationer i en komplex och tankeväckande berättelse.
En utforskning av existentiella teman och mänskliga relationer i en komplex och tankeväckande berättelse.
REA-pris198 kr
Pangloss antikvariat & text
Mellan makt och vanmakt
Konsthistoria och teater. Häftat band. Utgiven av Makadam 2016. Fint antikvariskt skick. Illustrerad med färgbilder. Paralleltext på svenska och engelska.
Konsthistoria och teater. Häftat band. Utgiven av Makadam 2016. Fint antikvariskt skick. Illustrerad med färgbilder. Paralleltext på svenska och engelska.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
Jeppe paa bierget og tre andre komedier
Komedier som utforskar mänskliga relationer och samhällsnormer, med fokus på dramatik och nordisk teater.
Komedier som utforskar mänskliga relationer och samhällsnormer, med fokus på dramatik och nordisk teater.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Med tvättad hals
Samling av revy- och kabarétexter från 1978-84, med fokus på lyrik och sångtexter. Häftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
Samling av revy- och kabarétexter från 1978-84, med fokus på lyrik och sångtexter. Häftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris75 kr

Bokliv
Scenrummet
Boken utforskar arbetslivserfarenheter inom scenkonst, med insikter från flera medverkande.
Boken utforskar arbetslivserfarenheter inom scenkonst, med insikter från flera medverkande.
REA-pris188 kr

Mingus bok- och skivbutik
Les grandes missions du cinéma
Utforska filmens betydelse inom konst och arkitektur. En insiktsfull analys av stora filmuppdrag, med fokus på dess kulturella påverkan och historiska kontext. Boken är i normalt antikvariskt skick.
Utforska filmens betydelse inom konst och arkitektur. En insiktsfull analys av stora filmuppdrag, med fokus på dess kulturella påverkan och historiska kontext. Boken är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Filmen - censur och ansvar (SOU 1969:14)
En grundlig utredning av den svenska filmcensuren och dess omorganisation. Innehåller fotografier och insikter om censurens roll och ansvar. Häftad, 185 sidor.
En grundlig utredning av den svenska filmcensuren och dess omorganisation. Innehåller fotografier och insikter om censurens roll och ansvar. Häftad, 185 sidor.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Filmen som vara
Denna bok analyserar filmindustrins utveckling ur ett materialistiskt perspektiv, med fokus på dess kopplingar till ekonomiska intressen och marknadskrafter.
Denna bok analyserar filmindustrins utveckling ur ett materialistiskt perspektiv, med fokus på dess kopplingar till ekonomiska intressen och marknadskrafter.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Filmstjärnor dör inte i Liverpool
En sann och humoristisk berättelse om kärlek mellan en Hollywoodstjärna och en ung skådespelare från Liverpool, fylld av komiska förvecklingar och sorg.
En sann och humoristisk berättelse om kärlek mellan en Hollywoodstjärna och en ung skådespelare från Liverpool, fylld av komiska förvecklingar och sorg.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Älgskyttarne
Nio sånger med förklaringar och arbetsuppgifter, utformade för att fördjupa förståelsen av texten. Häftad utgåva med 100 sidor.
Nio sånger med förklaringar och arbetsuppgifter, utformade för att fördjupa förståelsen av texten. Häftad utgåva med 100 sidor.
REA-pris60 kr

Bokliv
Teaterminnen
Boken samlar Selma Lagerlöfs teatersonetter skrivna under hennes tid i Stockholm, där hon reflekterar över föreställningar och framträdanden.
Boken samlar Selma Lagerlöfs teatersonetter skrivna under hennes tid i Stockholm, där hon reflekterar över föreställningar och framträdanden.
REA-pris188 kr

Bokliv
Ingmar Bergmans Rucklarens väg : en pastisch på William Hogarths kopparstick och 1700-talets teaterkonventioner
Häftad utgåva med 191 sidor som utforskar kopplingar mellan William Hogarths konst och 1700-talets teaterkonventioner. Utgiven av Nomen förlag.
Häftad utgåva med 191 sidor som utforskar kopplingar mellan William Hogarths konst och 1700-talets teaterkonventioner. Utgiven av Nomen förlag.
REA-pris244 kr

Bokliv
Att växa sidledes : tematik, barnsyn och konstnärlig gestaltning i Suzanne Ostens scenkonst för unga
Avhandlingen analyserar Suzanne Ostens teater för unga och dess konstnärliga och politiska aspekter, med fokus på fem specifika uppsättningar.
Avhandlingen analyserar Suzanne Ostens teater för unga och dess konstnärliga och politiska aspekter, med fokus på fem specifika uppsättningar.
REA-pris208 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
En nagel i ögat
Boken utforskar teman inom teater och film genom en analytisk och historisk lins.
Boken utforskar teman inom teater och film genom en analytisk och historisk lins.
REA-pris148 kr

Trollhättans Bok & media
Film och religion
Boken utforskar sambandet mellan film och religion, med fokus på hur dessa två områden interagerar och påverkar varandra.
Boken utforskar sambandet mellan film och religion, med fokus på hur dessa två områden interagerar och påverkar varandra.
REA-pris225 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dramatik
Samling av dramatik med pjäser och efterord. Inbunden med skyddsomslag, i gott skick.
Samling av dramatik med pjäser och efterord. Inbunden med skyddsomslag, i gott skick.
REA-pris90 kr

Bokliv
Glöm allt men inte mig
En gripande skildring av en far och dotters liv i kulturens värld, präglad av kärlek och utmaningar.
En gripande skildring av en far och dotters liv i kulturens värld, präglad av kärlek och utmaningar.
REA-pris118 kr

Mingus bok- och skivbutik
Barselstuen og tre andre komedier
Komedier som utforskar nordisk dramatik med inslag av humor och samhällskritik. Boken innehåller fyra pjäser och är i fint antikvariskt skick.
Komedier som utforskar nordisk dramatik med inslag av humor och samhällskritik. Boken innehåller fyra pjäser och är i fint antikvariskt skick.
REA-pris70 kr
