
Knorrens antikvariat
On the Threshold
En rikt illustrerad journal med texter på engelska, svenska och turkiska, utgiven 2019.
En rikt illustrerad journal med texter på engelska, svenska och turkiska, utgiven 2019.
REA-pris150 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Emila Medková
Boken utforskar den betydelsefulla tjeckiska fotografen Emila Medkovás verk och hennes koppling till surrealismen.
Boken utforskar den betydelsefulla tjeckiska fotografen Emila Medkovás verk och hennes koppling till surrealismen.
REA-pris150 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Elements of Black and White Photography
Boken ger en djupgående insikt i svartvitt fotografering genom att analysera skapandet av 20 utvalda bilder.
Boken ger en djupgående insikt i svartvitt fotografering genom att analysera skapandet av 20 utvalda bilder.
REA-pris175 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ryssarna
En unik samling svartvita fotografier som skildrar vardagslivet i Sovjetunionen under 1970-talet. Bilderna, tagna av en dissident, visar människor i olika situationer och bjuder på en djupgående inblick i en svunnen tid. Boken innehåller även korta texter som kompletterar bilderna.
En unik samling svartvita fotografier som skildrar vardagslivet i Sovjetunionen under 1970-talet. Bilderna, tagna av en dissident, visar människor i olika situationer och bjuder på en djupgående inblick i en svunnen tid. Boken innehåller även korta texter som kompletterar bilderna.
REA-pris175 kr

Mingus bok- och skivbutik
Västerbotten 1/72. Herman Fahlgren fotograf
Herman Fahlgren utforskas genom text och bild, med fokus på hans fotografiska verk. Boken är limhäftad och innehåller 60 sidor.
Herman Fahlgren utforskas genom text och bild, med fokus på hans fotografiska verk. Boken är limhäftad och innehåller 60 sidor.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kampen om utrymmet
Boken utforskar livet i naturen, djurens anpassningar och deras interaktioner. Illustrerad med naturfoton och utgiven i dekorativt pappband.
Boken utforskar livet i naturen, djurens anpassningar och deras interaktioner. Illustrerad med naturfoton och utgiven i dekorativt pappband.
REA-pris90 kr
Bokliv
Ute och cyklar
En inspirerande skildring av en cykelresa genom olika världsdelar, med fokus på livets skönhet och utmaningar.
En inspirerande skildring av en cykelresa genom olika världsdelar, med fokus på livets skönhet och utmaningar.
REA-pris607 kr

Knorrens antikvariat
Photography 227 months = Fotografi 227 månader
Boken utforskar fotografi genom en samling bilder och texter över en period av 227 månader.
Boken utforskar fotografi genom en samling bilder och texter över en period av 227 månader.
REA-pris145 kr
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13537.jpg?v=1779226842&width=606)
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13537-2.jpg?v=1779226840&width=833)
Antikvariat Bothnia
Gevaert Produktlista
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller information om foto och fotokonst. Limhäftad utgåva i gott skick.
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller information om foto och fotokonst. Limhäftad utgåva i gott skick.
REA-pris125 kr
![[Johansson, Ingemar 'Ingo' (1932-2009) ; Patterson, Floyd (1935-2006)] : Special Problems. By the Editors of Time-Life Books](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-johansson-ingemar-ingo-1932-29-patterson-floyd-1935-26-special-problems-by-the-editors-of-time-life-BOIA21169_99bdd07c-3291-40c7-93bc-58169dc8bf03.jpg?v=1779186946&width=550)
![[Johansson, Ingemar 'Ingo' (1932-2009) ; Patterson, Floyd (1935-2006)] : Special Problems. By the Editors of Time-Life Books](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-johansson-ingemar-ingo-1932-29-patterson-floyd-1935-26-special-problems-by-the-editors-of-time-life-BOIA21169-2.jpg?v=1779186949&width=858)
Antikvariat Bothnia
Special Problems. By the Editors of Time-Life Books
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar utmaningar inom fotografi och boxning. Innehåller insikter om miljöer, professionella hinder och tekniska problem.
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar utmaningar inom fotografi och boxning. Innehåller insikter om miljöer, professionella hinder och tekniska problem.
REA-pris125 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Black and White Photography
En rikt fotoillustrerad bok i stort format som utforskar svartvit fotografering med 191 sidor.
En rikt fotoillustrerad bok i stort format som utforskar svartvit fotografering med 191 sidor.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Jubileumsutställning. Svenska fotografernas förbund 90 år. Fotografiska Museet 11 maj - 23 juni 1985
Utforska en fotobok som dokumenterar en jubileumsutställning av svenska fotografer, med färgfotografier och annonssidor. Boken ger en inblick i svensk fotokonst och dess historia.
Utforska en fotobok som dokumenterar en jubileumsutställning av svenska fotografer, med färgfotografier och annonssidor. Boken ger en inblick i svensk fotokonst och dess historia.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Regarding Manhattan
Fotografier av Manhattan fångar stadens kontraster och möjligheter, där varje bild berättar en historia om ensamhet och dröm. En visuell utforskning av urban livsstil och arkitektur.
Fotografier av Manhattan fångar stadens kontraster och möjligheter, där varje bild berättar en historia om ensamhet och dröm. En visuell utforskning av urban livsstil och arkitektur.
REA-pris200 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gardens and graveyards of the southeastern seaboard. A photografphic journey
Vacker fotobok som utforskar trädgårdar och gravgårdar längs den sydöstra kusten. Innehåller färgfotoplanscher och bjuder på en visuell resa genom konst och arkitektur.
Vacker fotobok som utforskar trädgårdar och gravgårdar längs den sydöstra kusten. Innehåller färgfotoplanscher och bjuder på en visuell resa genom konst och arkitektur.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Ansel Adams Calendar 1991
Illustrerad kalender med 14 svartvita fotografier av landskap, perfekt för konst- och fotointresserade. Spiralhäftad och i fint skick.
Illustrerad kalender med 14 svartvita fotografier av landskap, perfekt för konst- och fotointresserade. Spiralhäftad och i fint skick.
REA-pris250 kr

Mingus bok- och skivbutik
The evidence of things not seen...
Boken utforskar konst och fotografi med fokus på arkitektur och konsthistoria. Den innehåller svartvita fotografier och är utgiven i danskt band.
Boken utforskar konst och fotografi med fokus på arkitektur och konsthistoria. Den innehåller svartvita fotografier och är utgiven i danskt band.
REA-pris90 kr
![Lundberg, Mikael ; Valjakka, Timo [text] : Mikael Lundberg MCMXCIII-MM (dedikation)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-lundberg-mikael-valjakka-timo-text-mikael-lundberg-mcmxciii-mm-dedikation-boia38695.jpg?v=1780690355&width=552)
![Lundberg, Mikael ; Valjakka, Timo [text] : Mikael Lundberg MCMXCIII-MM (dedikation)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-lundberg-mikael-valjakka-timo-text-mikael-lundberg-mcmxciii-mm-dedikation-boia38695-2.jpg?v=1780690356&width=800)
Antikvariat Bothnia
Mikael Lundberg MCMXCIII-MM (dedikation)
En fotoillustrerad bok som utforskar tidens begrepp och företeelse genom svensk konst. Innehåller färgbilder och översättningar mellan finska, svenska och engelska. Bunden i förlagsband och i mycket fint skick.
En fotoillustrerad bok som utforskar tidens begrepp och företeelse genom svensk konst. Innehåller färgbilder och översättningar mellan finska, svenska och engelska. Bunden i förlagsband och i mycket fint skick.
REA-pris250 kr

Knorrens antikvariat
Olympic portraits
Boken erbjuder en rikligt illustrerad insyn i olympiska porträtt och evenemang från 1996.
Boken erbjuder en rikligt illustrerad insyn i olympiska porträtt och evenemang från 1996.
REA-pris250 kr

Mingus bok- och skivbutik
Looking at my brother
En fotografisk monografi som utforskar syskonrelationer, barndom och tidens påverkan genom intima bilder av två bröder.
En fotografisk monografi som utforskar syskonrelationer, barndom och tidens påverkan genom intima bilder av två bröder.
REA-pris250 kr

Knorrens antikvariat
Stövlatofflor och storväst del 2
Verket utforskar Västergötlands kultur och historia genom en noggrann framställning av människors liv och traditioner.
Verket utforskar Västergötlands kultur och historia genom en noggrann framställning av människors liv och traditioner.
REA-pris245 kr

Mingus bok- och skivbutik
Robert Doisneau for press freedom.
Illustrerad med svartvita fotografier, denna bok hyllar pressfriheten med verk av en av Frankrikes mest älskade fotografer. En samling som fångar kraften i bildjournalistik. Häftad, 95 sidor.
Illustrerad med svartvita fotografier, denna bok hyllar pressfriheten med verk av en av Frankrikes mest älskade fotografer. En samling som fångar kraften i bildjournalistik. Häftad, 95 sidor.
REA-pris140 kr

Knorrens antikvariat
Aurora Borealis i Lappland
En rikt illustrerad bok som utforskar fenomenet Aurora Borealis i Lappland.
En rikt illustrerad bok som utforskar fenomenet Aurora Borealis i Lappland.
REA-pris245 kr

Antikvariat Bothnia
Gunnar Forsell. Fotografiska bilder 1949-1979
Fotografiska bilder från 1949 till 1979, med fokus på fotokonst och arkitektur. Innehåller svartvita fotografier och ger en inblick i konstnärens verk.
Fotografiska bilder från 1949 till 1979, med fokus på fotokonst och arkitektur. Innehåller svartvita fotografier och ger en inblick i konstnärens verk.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
GRIT. Truus de Groot in New York City
En unik fotobok med tidigare opublicerade bilder från New York City, fångade av en banbrytande musiker. Innehåller en intervju och 44 sidor inspirerande konst.
En unik fotobok med tidigare opublicerade bilder från New York City, fångade av en banbrytande musiker. Innehåller en intervju och 44 sidor inspirerande konst.
REA-pris120 kr
